Historische Anecdoten. Remonstrantsch Geref, Gemeente Alkmaar. Zondag 2 Aug., voorm. 10.30 uur, ds. Junod, van Wassenaar. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Zondag 7.30 uur H, Mis; 10 uur Hoogmis. Andere dagen 7 en 8 uur H. Mis. Donderdagavond 7.30 uur Lof. Zaterdagsmiddags van 46 uur en van 79 uur gelegenheid om te biechten. PROCLAMATIE. AANGEZIEN de naam van iederen badgast volledig en gratis in de „Badbode" wordt gepubliceerd, heeft het geen zin initialen, al of niet omgeven dóór een hart, in banken of boomen te snijden. AANGEZIEN een bosch in 60 minuten door brand vernield kan zijn, maar de schade in geen 60 jaren is hersteld, is het aanbevelenswaardig, voorzichtig met vuur om te gaan en geen brandende lucifers, sigaren of cigaretten weg te gooien zonder deze daarna met den voet te dooven of onder een laagje zand te bedekken. AANGEZIEN uwe buren zonder meer gaarne willen aannemen, dat gij de gelukkige eigenaar van een gramofoon of radio-toestel zijt, is het absoluut overbodig ze den ganschen dag daaraan op luidruchtige wijze nog te herinneren. Behandelt deze aangelegenheid met zachtheid!" Spaart uw buren! AANGEZIEN de meeste menschen bloemen kweeken voor zich zelf en niet voor voorbijgangers, zoudt gij wellicht onvriendelijk bejegend worden als gij u tot het plukken van bloemen in anderman's tuin laat ver leiden. Er zijn bovendien in Bergen goed-gesor- teerde bloemenwinkels! AANGEZIEN de gemeente-finantien zulks niet toelieten, kon de Raad tot op den huidigen dag nog niét overgaan tot den aanleg van een modern ingericht sportter rein en van een race-baan voor auto's en motor rijwielen. Bij gebrek hieraan, straten of pleinen als zoodanig te gebruiken, kan voor anderen levens gevaarlijk en voor U zelf kostbaar zijn, daar de boeten op overtreding van de desbetreffende ver bodsbepalingen hoog zijn. Nagekomen Vreemdelingenlijst. Pers. Pension „Emma". Fam. Wagenaar, Alkmaar, 3 Fam. Maas, Haarlem, 4 De Hr. Veenstra, Leeuward., 1 Mej. Loby Arootenburg de Bruin, Leeuward., 1 Fam. Vogel, Delft, 1 Fam. Van Wijk, Tiel, 7 Fam. Klomp de Nijs, A'dam, 2 Mevr. de Nijs, A'dam, 1 Fam. Ludritz, A'dam, 3 Fam. Septer Kurtz, Tiel, 4 Fam. Vischer, Enschedé, 4 Pension Leonora". Fam. W. Donker Kaat, A'dam, 4 Fam. J. Mulder, Groningen, 7 Mej. Lijklema, Apeldoorn, Apeldoorn, 1 Dames Walgemoed, 2 Een restaurateur met een personeel van 30.000. Het jaarverslag van de firma J. Lyons and Co. is niet alleen belangrijk voor hen, die bij deze onder neming betrokken zijn; het is ook, van een alge- meener standpunt bezien, merkwaardig omdat het bewijst, dat de langdurige depressie nog steeds geen invloed van eenige beteekenis uitgeoefend heeft op de capaciteit van het Londensche publiek tot het uitgeven van geld. J. Lyons and Co. is de grootste restaurant- en levensmiddelenfirma ter wereld. Men had ver wacht dat zij in het afgeloopen jaar de ,(slechte tijden" gevoeld zou hebben, en haar aandeelen waren de vorige maand eenigszins gedeprimeerd geheel ten onrechte overigens, zoo men de ijzer- sterke financieele positie dezer onderneming in aanmerking neemt. Haar restaurants zijn berekend op verschillende klassen van bezoekers. Zij voor ziet in de behoeften van alle standen tusschen dien van kantoor of winkelbediende en van gegoeden middenstander. Zij zijn ook zeer in trek bij bezoe kers uit de provincie en de zgn. Corner Houses verheugen zich ookin de gunst van den buiten- landschen toerist, wiens beurs of smaak niet bere kend zijn op luxe-restaurants. De belangen der firma zijn, althans binnen haar sfeer, zoo veelzijdig, dat wel niemand zal gevreesd hebben voor een slecht jaar, maar toch had men verwacht dat de winst kleiner zou zijn. In werke lijkheid evenwel is zij grooter geweest. De stijging Van het winstcijfer is niet onderbroken geworden, en het record van het in Maart 1930 eindigende vennootschapsjaar is geslagen. Het is waar dat de toename in het afgeloopen jaar geringer is geweest dan in de voorgaande drie, maar wij hebben in aanmerking te nemen dat in 1930 geen groote nieuwe restaurants door de fir ma geopend zijn geworden. Het resultaat wordt dan ook algemeen als buitengewoon bevredigend beschouwd, en als eep bewijs van de groote weer standskracht van het Engelsche publiek tegen on* gunstige tijdsomstandigheden. be nrma Lyons bestaat, in verhouding tot <len grooten omvang welken haar zaken aangenomen hebben, betrekkelijk kort. Veel korter in ieder geval dan soortgelijke ondernemingen in andere hoofdsteden, zooals' Duval te Parijs. Zij werd zes- en-dertig jaar geleden opgericht. Zij verwierf wel vrij spoedig een zekere bekendheid, maar tot kort voor den oorlog vereenzelvigde men haar toch hoofdzakelijk met haar „tearooms", zooals er ook thans nog vele dozijnen bestaan, en die vrijwel het zelfde aanzien en karakter behouden hebben. Thans is Lyons bijna jeen nationale instelling ge worden, evengoed als de Lord Mayor en de Wool sack, maar in een fSaedeker van 1912 vind ik haar nog slechts terloops genoemd onder de paragraaf „theehuizen", terwijl haar naam in het geheel niet voorkomt in het hoofdstuk „restaurants". Thans explöiteertLyons, behalve tientallen kleine restaurants, (die toch elk nog plaats bieden aan een paar honderd bezoekers) eenige van de grootste populaire restaurants van Londen, In Londen en voorsteden onderhoudt de firma onge veer 200 kleinere restaurants en café's of „tea rooms"; in de provincie omstreeks vijftig. De groo te restaurants bevinden zich alle in het Londen sche Westend, Er zijn er ongeveer een half do zijn. Het grootste is l^et in 1923 geopende „Corner House" aan Piccadilly, waar eenige duizenden be zoekers plaats kunnen vindenj het nieuwste is het in 19z8 aan den hoet van Oxford Circus en Tot tenham Court road geopende restaurant, dat maar weinig kleiner is. Een eenigszins apart karakter vertoont het „Popular Café" aan Piccadilly, dat wat ouder is en waar; de prijzen, ofschoon nog steeds matig, iets hooger zijn dan in de zooeven genoemde restaurants. Het minst goedkoop, maar toch ternauwernood de „popular" tarieven te boven gaand, zijn de restaurants, die verbonden zijn aan de twee tot de Lypns-groep behoorende, ofschoon een afzonder lijke Maatschappij vormende, hotels namelijk de bij het Hollandsche tqeristen-publiek welbekende Strand Palace en Regent Palace hotels die elk on geveer 800 logeerkamers tellen. Een derde hotel met groot restaurant, het Marble Arch Hotel is in aanbouw, of juister; men is sinds eenige maanden bezig met de grond- en fundeeringswerken. Is het voltooid, dan zal, naar, wat ik vernomen heb, de firma Lyons het grootste hotel van Europa onder haar beheer hebben. Men spreekt van ver over de 2030 kamers. De Lyons-organisatie heeft niet minder dan 30.000 personen in haar dienst en beschikt dus waarschijnlijk over eep talrijker personeel dan een andere onderneming yan dien aard ter wereld. De duizenden kellnerinnep hebben in den loop der jaren internationale vermaardheid gekregen en haar uniform een variatie op die van een En gelsche „lady's maid" en vooral haar eigen aardige maar kokette hoofdtooi, zijn door tal van continentale theesalons en lunchrooms overgeno men. Elf jaren geleden waren deze meisjes om een of andere reden in staking gegaan en zij hielden toen een betoogingsmarsch -in uniform door de hoofd straten van het Westend. Haar eischen werden, zoo ik mij wel herinnpr, in hoofdzaak ingewilligd, maar haar optocht was een onbetaalbare reclame voor de firma geweest, want de Londenaars kon den hun oogen niet gelooven toen zij dat eindeloo- ze leger van amazones, allen gestoken in den Lyons-uniform, zagen voorbijtrekken. Dat één zaak den scepter voerde over al die pittige jongedames, wier voorbijmarsch maar geen einde wilde nemen, scheen hun een wonder toe. Hoeveel musici Lyons op een gegeven oogenblik in dienst heeft weef ik niet, maar in eenige der grootste restaurants spelen twee of meer kapellen en ik geloof dat wij het totaal aantal leden van het „muzikale personeel" op 100 niet te hoog schatten. In het buitenland is Lyons misschien nog beken der als theehandelaar.' Toch vermoeden zelfs in Engeland weinigen dat deze firma een der grootste thee-importeurs is van een land, waar per hoofd der bevolking meer tbee gedronken wordt dan waar ook in West- en Middel-Europa. Een zesde van den totalen theeinvoer gaat door haar handen. Het aandeelenkapitaal van deze onderneming bedraagt 8.403.000, waarbij n og komen 2.330.030 aan uitstaande obligaties en hypothe ken, zoodat het totaal op ruim 10.000.000 komt. Dit alles formuleert men hier in het populaire woord „Lyons". Napoleon kon niet dulden dat een vrouw zich in ernstige staatkundige vraagstukken mengde. Ziehier het bewijs. Toen de bekende schrijfster Madame de Geulis uitvoerig zijn krijgsverrichtin gen met hem besprak, keek hij haar langen tijd met een spotachtig gelaat aan en viel haar toen plots in de rede met de merkwaardige vraag: Me vrouw! Stilt u zelf de tranen van uw kinderen, als zij huilen De beroemdste Engelsche millionnairs stammen af van de familie Rotschild, die haar vermogen dankt aan speculaties. De Schotsche familie Coats bezit een vermogen v^n- ongeveer een half milliard mark. Vijftig jaar geleden waren de Coats' nog eenvou dige kooplieden. Zij waren spaarzaam en vasthou dend, becijferden hun prijzen billijk, hechtten niet aan representatie en leidden een hoogst armoedig leven. Thans bezit de familie fabrieken in alle deeleh der wereld, die alle vanuit het kleine Schotsche stadje geleid worden. De diamantenkoning Solly Jpél dankt zijn rijk dom aan de omstandigheid, dat zijn grootvader als 14-jarige jongen naar Zuid-Afrika trok en daar een diamant-groeve ontdekte. De millionnairs familie Courtould 'verwierf haar vermogen in de kunst- zijde-industrife. De Courtoulds verstonden de thans ook nog veel toegepaste methode behoeften te scheppen, die voordien niet bestonden. Zij maakten de kunstzijde in Engeland populair en zij slaagden er in hun medemenschen te overtuigen, dat kunstzijde een levensbehoefte was. De teekoning Sir Thomas Lipton bezit ongeveer z0 millioen pond sterling. Hij begon als commissi- onnair in een kleinen theehandel. Van reiziger werd hij thee-inkooper, maakte groote reizen en klom langzamerhand op, totdat hij de grondvester werd van den wereldberoemden theehandel. Zeer rijk zijn ook de leden der tabaksdynastie Wills, die uit 10 personen bestaat. JAPANSCHE HUWELIJKSANNONCES Een Japansch blad vestigt er de aandacht op, dat in te Tokio verschijnende dagbladen en dat zijn er meer dan dertig eiken dag honderden huwelijks-advertenties staan. Enkele van deze ad vertenties laten we, om haar pin of meer merk- waardigen inhoud, hier volgen: „Weduwe van rijken heer, pas vijf-,en-deriig jaar oud, buitengewoon knap, aantrekkelijk en zeer ontwikkeld, in het bezit van eigen huis en een weelderig leven leidend, wenscht weer te trou wen". „Jong meisje, drie-en-twintig jaar oud, met een regelmatig gelaat, dat door een zonnigen glimlach wordt verhelderd, zoekt een man óm mede te trouwen. Ouderdom, ppsitie of zaak spelen geen rol. Alleen wordt iemand van vriendelijke in borst verlangd". „Jonge dame, vier-en-twintig jaar oud, met academische opleiding, schoon zonder weerga, zoekt een sympathieken echtgenot, dien zij, als het moet, als een slavin dienen wil." „Jonge dame, twee-en-dertig jaar oud, schoon jen bescheiden als de Pinksterroos in den winter, laat het koud, hoeveel kinderen haar eventueele echt genoot heeft of welke positie hij bekleedt." „Dochter van een professor, vljf-en-dertig jaar oud, zeer aantrekkelijk,-ongetrouwd, wenscht zoo spoedig mogelijk te trouwen". „Negentien-jarige jonge dame, zeer aantrekkelijk en tevens bescheiden, die met haar moeder in ar melijke omstandigheden leeft, wenscht een man te tróuwen, die bereid is, ook haar moeder in huis te nemen". WAT IS EEN MILLIARD? In de laatste jaren spreekt men van milliarden, zooals men vroeger van millioenen sprak. De budgetten der groote mogenheden, de oor- logsschulden, men drukt die uit in dikke cijfers, welke voor ons alle belangrijkheid schijnen ver loren te hebben. Maar een milliard is toch nog al wat. We zullen trachten dit met cijfers aan te too- nen. Een jaar telt slechts 3.155.760 seconden. Een man van zestig jaar oud heeft slechts 189.345.000 seconden geleefd. En dat is nog geen milliard. Napoleon, in 1821 overleden, is nog pas 315.576,003 secondendood. Om tot een milliard seconden te komen, moet men teruggeaan tot de regeering van Hendrik IV van Frankrijk, dus tot 1604. In 1871 betaalden de Franschen 5 milliard oor logsschatting aan Duitschland. Om die som met 1 ranc per seconde te betalen, zou men in het jaar 336 onzer jaartelling hebben moeten beginnen. Aan de hand van deze voorbeelden kan men er zich gemakkelijk rekenschap van geven, dat een milliard geen bagatel is en er zich een beter idee van vormen Koe groot de budgetten der groot machten en hoe enorm de oorlogsschulden zijn. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiigiiiiiiHitiiiuiniuiiMiMUMiiiiiMini „DE BADBODE" is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel vaii den heer P. de Haan in de Stationstraat; 2o. in den Bergenschett Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in de Eerste Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o, in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: 6o. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 7o. in de zaak van den heer A. Passer; 8o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Aan deze adressen worden ook abonnementen en advertenties aangenomen. Advertenties worden ook aangenomen bij de in dit nummér vermelde adressen, waar' de losse nummers verkrijgbaar zijn.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 18