„Bergensche Bad-, Duin- en Bosciibode" van ZAÏERDAG 8 AUGUSTUS 1931. YIJFDE BLAD. Nieuwsberichten. 22e Jaargang. No. 11. DE VERLICHTINGSAVOND OP 12 AUGUSTUS. Woensdag 12 Augustüs organiseert de V. V. V., gesteund door de verschillende buurtcommissies een verlichtingsavond in het centrum van het dorp, De buurtcommissies zorgen voor de verlichting van de Dorpsstraat, de Molenstraat, Jan Jacob- laatt, Schoollaan, Raadhuisstraat, Breelaan tot Russenweg, Russenweg, Verlengde Oldenburglaan, Oldenburglaan en Stationstraat. De V. V. V. heeft de omgeving van de Ruïne voor haar rekening genomen en stelt voor hen die hun tuinen willen verlichten, lampions met kaarsen a 10 cent beschikbaar, te bekomen bij den heer Diesfeldt, directeur „Rustende Jager". Bovendien is de kans groot dat ook de Hoflaan en de Kleine Dorpsstraat verlicht worden. Niet minder dan 10.000 oranje-lampions zullen Woensdagavond het centrum van het dorp in een feeëriek kleed steken. Om half negen wordt met het aansteken begon nen en de opzet is, dat ze allen om 9 uur branden. Vele handen zijn hiervoor dus noodig. Gasten die hierbij een handje willen helpen, worden ver docht hiervan aail de heeren Plomp, Zweeris, Mooi, de Liefde, Roggeveen, Thomas, Nagelkerken, C, Bogtman Jbz. of C. Meijer Sr. mededeeling te doen, Bergens Harmonie maakt dien avond muzikale rondwandelingen, terwijl het hoogstwaarschijnlijk is, dat ook het muziekgezelschap St. Louis uit Alkmaar hetzelfde doet. Het wordt dus Woensdag weer een prachtavond. DE TENTOONSTELLING OP HET RUSSENDUIN. Gasten die de herdenkings-tentoonstelling in het kasteel Russenduin te Bergen aan Zee nog niet be zochten, mogen Bergen niet verlaten zonder dit te hebben gedaan. De tentoonstelling, die tot en met 15 Augustus dagelijks van 105 uur geopend is, omvat werken van 'n 40 schilders en beeldhouwers, een histori sche afdeeling van de wording van Bergen aan Zee en een expositie van de werken van in Ber gen wonende en gewoond hebbende schrijvers, w.ö. A. Roland Holst en wijlen de dichters Adama van Scheltema en Herman Gorter. Ook het gebouw is op zich zelf reeds een bezoek waard. VOOR TE PLAATSEN BANKEN. Bij het informatie-bureau, de boekhandelaren en in verschillende hotels en pensions zijn a 25 cent bons verkrijgbaar voor het vormen van een ban- kenfonds, dat tot doel heeft het aantal banken in de bosschen te vermeerderen. Gasten, wees nu eens royaal en koopt een bon netje. CONCERT in den muziektuin te Bergen op Zondag 9 Augustus 1931, des avonds 8 uur, door „Bergen's Harmonie". Progamma: 1. „Colonel Bogey", marsch, Kenneth J. Alford. 2. „Lustspiel-Ouverture", Kéler-Béla, 3. „La Dame au Coeur d'Or", fantaisie, G. Gadenne. 4. „Belle Bergère", pastorale, P. Francois. 5. „Populaire Marschpotpourri", arr. Joh. Beekman 6. „Esmeralda", wals, M. J, H. Kessels. 7. „Les Bords de la Verne", fntaisie, L. Ludovic. 8. Masch finale. WAT AAN DE VERGETELHEID DIENT TE WORDEN ONTRUKT. Men deelt ons mede: In verband met het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee dit jaar, over welker voorgeschiedenis reeds eenige artikelen in dit blad verschenen, is het wellicht wel interessant te vermelden dat reeds lang vpór 1906 plannen bestonden een groot ge bouw te stichten op de plaats waar 8 jaar later Bergen aan Zee verrijzen zou. In den winter van 1898 op 1899 hadden n.l. eeni ge doktoren het plan opgevat ergens in den lande een Sanatorium voor longlijders te stichten en zochten daarvoor een geschikt oord. Dit waren de Heeren Df. HomOet uit Arnhem; Dr, Roessingh uit den Haag; Dr. Wijnhoff uit Utrecht en Dr. de Jos- selin de Jong uit den Haag (thans Prof. de Josselin de Jong te Driebergen). Deze Heeren knoopten o.a. onderhandelingen aan met de familie van Reenen, en bezochten ppk de plaats waar Bergen aan Zee later gesticht werd, Zij vonden, ondanks deitoen natuurlijk zéér slechte verbinding en dp ontoegan kelijkheid der duinen, de plek zóó mooi, dat deze hun eigenlijk het beste aanstond van alle plaatsen die zij bezocht hadden. Zoodra zij echter in nade re- onderhandeling met de familie van Reenen tra den en hun plannen ontvouwden, werd hun duide lijk dat het Sanatorium voor longlijders hier niet bijzonder welkom geheeten zou worden. De fami lie van Reenen liet reeds toen doorschemeren dat zij gehéél andere plannen met haar duinen had, en zooals Prof. de Josselin de Jong opmerkte: „Als ik nu zie wat er van deze plek geworden is, kan ik de familie van Reenen niet anders dan groot gelijk geven!" Het Sanatorium werd ten slotte toch gesticht, doch te Hellendoorn. BRIDGE-WËDSTRIJD IN HOTEL NASSAU-BERGEN. Maandag 17 Augustus zal in het bekende Hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee een wedstrijd in Contract-Bridge worden gehouden, wat zeker voor de talrijke lieinebbers van dit mooie spel een bij zondere attractie zal zijn. Niet alleen voor hen, die als paar inschrijven en zich tot 15 Augustus bij de directie kunnen aanmelden, maar ook voor hen, die een dergelijken wedstrijd gaarne eens als toe schouwer willen bijwonen, ue wedstrijd wordt ge speeld volgens een nieuw systeem, dat de deelne mers zeker zal voldoen. Er wordt niet om geld gespeeld. Voor de winnende paren zijn prijzen uit geloofd. Wij twijfelen niet of vele gasten uit Bergen aan Zee en Bergen zullen gaarne van deze bridge-gele- genheid gebruik maken en zich meten met de pa ren uit Alkmaar, De wedstrijd vangt precies acht uur aan. Een korte uitéénzetting van het systeem wordt voor den aanvang gegeven. WAT OP HET STRAND GEWEERD MOET WORDEN. Maandagmiddag had een motorrijder de onvoor zichtigheid het strand als raceterrein te gebruiken, met het noodlottig gevolg, dat op het tenten- strand een zevenjarig dochtertje van een der gas ten werd aangereden. Het kind bekwam een kaak- fractuur en verloor bovendien vier tanden. Men zal begrijpen dat de ouders, die terecht ver onderstelden, dat hun kinderen op het strand niet door dergelijke ongevallen bedreigd worden, wan hopig over dit droevig gebeuren waren. Wanneer dit mogelijk is, dan komt het ons ge- wenscht voor, dat bepalingen worden gemaakt, die in de toekomst dergelijke gevaarlijke oefeningen van lichtzinnige motorrijders op het strand onmo gelijk maken, DE HOEFIJZERLOTEN. Gaarne vestigen wij de aandacht op de adver tentie over de hoefljzerloten ten bate van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantie-kolonies. De hoofdprijs, een villa ter waarde van 10.000, is ook zeker aanlokkelijk. Bovendien bedenke men het woord van Hanssen: „Het gaat om het kind; wat in Het belang is van het kind, dat moet gebeuren." HET AANTAL GASTEN. Het recordcijfer is ditmaal bereikt. De badlijst vermeldt heden het belangwekkend aantal gasten van '5180, een cijfer, te voren nim mer bereikt. OVER VALKVOGELS. Hoog stonden ze in aanzien, ook in ons land, de valken, waarmede men in vroegere eeuwen ter jacht toog. Edelen en jonkvrouwen liefkoosden de jachtvalken en gaven ze dikwijls de teederste be namingen, wanneer een ridderlijk weispel gehou den werd. En van zeer hooge waarden waren de valken. Was het de hertog van Bourgondië niet, die in 1396 voor twaalf valken honderden edellieden vrij kocht, die bij Nicopolis door Sultan Bajesdid I krijgsgevangen gemaakt waren? Wat men voor goud niet verkrijgen kon, dat wist men met een dozijn valken te bewerkstelligen. Bij gelegenheid, dat de Fransche koning Filips Augustus de stad Akka, inSyrië, belegerde, vloog op de jacht een zijner valken weg, en kwam in het bezit der Turken, die niet geneigd waren den vo gel voor duizend goudstukken af te staan. Keizer Karei V stond aan de Johannieters, die ook wel „Ridders der Orde van Sint-Jan van Jeru salem" genoemd werden, het eiland Malta in vol len leen af, onder de enkele voorwaarde, dat ze hem ieder jaar een jachtvalk leveren zouden. Reeds in 700 voor - Chr. moet de valkenjacht in Midden-Azië in zwang geweest zijn, wat de Chi- neesche jaarboeken vermelden. Pas 12 eeuwen la ter begon men er in Europa mede, en in de dagen der kruistochten kwam ze er tot hoogen bloei. Ook in ons land beoefende men'deze jacht en de valkerij op Het Loo had wereldberoemdheid. De Nederlandsche valkeniers stonden in hoog aan zien,'daar ze handig waren, zoowel in het vangen, als in het africhten van valken. De dichter Van Lennep zingt i in zijn ^Nedern, landsche Legenden" in „Jacoba ren Bertha": „Haar (Jacoba n.l.) volgde een aantal ed'le heeren, Op 't jachtvermaak belust, Met boog en pijl en korte speren, Volkomen toegerust; Terwijl de blijdste tochtgenoot, De kloosterheer, den trein besloot, Gedost in jachtgewaad. Een witte valk, een edel dier, Zat op zijn vuist en pronkte fier Met kap van inkarnaat". 't Blijkt hieruit, dat%ok de Abt van Egmond, heer Gerard van Ockenburg, die met bijna vorste lijke macht bekleed was, deelnam aan de ridder lijke valkenjachten. Het houden van jachtvalken was evenwei aan de Geestelijkheid verboden. De Valkenjacht is zoo goed als geheel in on bruik geraakt. Alleen te Valkenswaard wonen nog enkefe personen, die zich bezig houden met het vangen "en africhten van valken, die dan nog wel door Engelschen gekocht worden. En welke val ken waren en zijn voor het doel gewenscht? Vooreerst de Slechtvalk (Falco peregrinus Funst), die ook wel Passagier en Noorsche Valk geheeten wordt, en zich des winters nogal bij ons vertoont, 't Is de Edelvalk uit den Riddertijd, waarvan het mannetje een lengte verkrijgt van 4 d.M., terwijl het wijtje 5 c.M. langer wordt. Deze soort ken merkt zich door bijzonder lange teenen, waarvan de middelste 5 c.M. meet, alsmede door een groote, zwarte knevelvlek. De vederkleuren zijn zeer vari- eerend, vooral in de eerste levensjaren. Het vol wassen kostuum geeft een donkerbruin op de bo vendeden en een fraai blauwachtig grijs met don kere dwarsbandjes op borst en buik. 't Is een echte roofvogel, de Slechtvalk, die zoo wel hazen en konijnen als allerhande vogels aan valt. Deze soort, die van zoo groote beteekenis was voor de valkeniers, werd dikwijls in Noorwe gen door hen gevangen. Het Smelleken (Falco aesalon Tunst), de kleinste der valken, was eenmaal de lievelingsvogel van Keizerin Katharina II van Rusland, die hem vooral bezigde voor het vangen van kleine vogels. Ook elders in de valkerijen werd deze soort hiervoor afgericht. In moed en volharding evenaart dan ook geen der andere soorten hem, en niet gemakkelijk ontkomt het vogeltje aan zijn vlugge bewegingen, dat hij als slachtoffer van zijn nimmer te verzadi gen honger uitverkoren heeft, 't Is overigens een mooi valkje, met een grijsachtig blauw boven lijf. Boven de oogen heeft het een witte streep en zijn keel is ook wit. Zijn onderlijf is roestkleurig en voorzien van zwarte dwarsbandjes. Beide genoemde valksoorten broeden niet bij ons. Dit doet wel de Boomvalk (Falco subbetes L.), die als Baillet bij de valkenieren bekend is, en el ders in ons land ook Blauwe Wiekei en Stootvalk genoemd wordt. Hij kenmerkt zich door zeer lange vleugels, die in rust tot over den staart reiken, door een donkerblauwe kleur op rug en vleugels en door wit op voorhoofd en onderdeelen met zwart achtige lengtevlekken op borst en buik. Hij is me de een brutale roover, die niet licht muizen en in secten zal nemen, wanneer hij versch vogelvleesch kan bemachtigen. Op boomen maakt hij zijn nest, en de bijna kogelronde eieren zijn geelrond van grond, met donkerder vlekken. Voor de valkerijen was hij, wegens mindere vlugheid in het grijpen van vogels, niet zoo gezocht als andere sporten, en ook was hij minder verstandig en daardoor moei lijker af te richten. Alleen in onze plaatsnamen Valkenswaard, Val kenburg, Valkeveen, Valkoog, Valkenhuizen en Valkenisse leven de herinneringen voort aan de grootheid en macht, vertoond bij de jachtverma ken der vroegere Edelen, bij wie de valken in zoo'n hoog aanzien stonden. Ook in de omstreken van Bergen werden eerder valkenjachten gehouden, die met eer en luister ge paard gingen. J. DAALDER Dz. PROCLAMATIE. AANGEZIEN de naam van iederen badgast volledig en gratis in de „Badbode" wordt gepubliceerd, heeft het geen zin initialen, al of niet omgeven door een hart, in banken of boomen te snijden. AANGEZIEN een bosch in 60 minuten door brand vernield kan zijn, maar de schade in geen 60 jaren is hersteld, is het aanbevelenswaardig, voorzichtig met vuur om te gaan en geen brandende lucifers, sigaren of cigaretten weg te gooien zonder deze daarna met den voet te dooven of onder een laagje zand te bedekken, AANGEZIEN uwe buren zonder meer gaarne willen aannemen, dat gij de gelukkige eigenaar van een gramofoo'n of radio-toestel zijt, is het absoluut overbodig ze den ganschen dag daaraan op luidruchtige wijze nog te herinneren. Behandelt deze aangelegenheid met zachtheid!" Spaart uw buren! AANGEZIEN de meeste menschen bloemen kweeken voor zich zelf en niet voor voorbijgangers, zoudt gij wellicht onvriendelijk bejegend worden als gij u tot het plukken van bloemen in anderman's tuin laat ver leiden. Er zijn bovendien in Bergen goéd-gesór- teerde bloemenwinkels! AANGEZIEN de gemeente-finantiën zulks niet toelieten, kon de Raad tot op den huidigen dag nog niet overgaan tot den aanleg van een modern ingèricht sportter rein en van een raCé-baan voor auto's en motor rijwielen. Bij gebrek hieraan, straten of pleinen als zoodanig te gebruiken, kan voor anderen levens gevaarlijk en v'oór U zelf kostbaar zijn, daar dé boeten bp overtreding Van de desbetreffende ver bodsbepalingen hoog zijn. i AANGEZ1E.N een hond, waarvan, de hoogte meer dan 30 penti-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 17