„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" van ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931. TWEEDE BLAD- Nieuwsberichten. Verscheidenheden. 22e Jaargang. No. 11. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners •een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. 3e. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.00 voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e, Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte •duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante -doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ■ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd •dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De tent of de doekomheining moet duidelijk zichtbaar het nummer van het diploma hebben. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden «en afzonderlijk deel van het terrein afgezet. Ter wille van de controle moeten de vaste ten ten zoowel als die, welke telkens weer afgebroken worden, duidelijk zichtbaar gemerkt zijn met het nummer, vermeld op het diploma. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn strandtenten te huur a 2.00, 2.50, 3.00, 3.50 en 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN, ETSEN EN HOUTSNEDEN VAN J. M. GRAADT VAN ROGGEN EN WEEFWERK VAN MEJ. TOOS GRAADT VAN ROGGEN. In den kunsthandel van den heer P. Hopman wordt thans een tentoonstelling gehouden van schilderijen, etsen en houtsneden van den kunste naar J. M. Graadt van Roggen en van weefwerk van zijn dochter, Mej. Toos Graadt van Roggen. Reeds op de herdenkingstentoonstelling in het kasteel Russenduin heeft men eenige knappe staal- DUINEN TE BERGEN. tjes (schilderijen, droge naaldetsen en houtsneden) van Graadt van Roggen's kunnen vinden. Wij kunnen ons voorstellen, dat vele bezoekers daardoor verlangend zijn met meerder werk van dezen talentvollen, nog zoo frisschen kunstenaar kennis te maken. De gelegenheid wordt hen daar toe in dit intieme, wel wat kleine kunstzaaltje ge boden. Uit gebrek aan ruimte zag de kunstenaar zich genoodzaakt, meerdere dingen bij elkander te hangen, dan artistiek wenschelijk is. Wie het ver mogen bezit, om zich te kunnen concentreeren, kan hier genieten van Graadt van Roggen's kunst. Velen is het bekend, dat hij in ons land een eerste plaats inneemt. In het bekende werk „Ne- derlandsche Prentkunst sedert 1900", door Lode- wijk Bosch lezen wij, dat Graadt van Roggen tot de weinigen behoort, die erin geslaagd is, om onze duinen te schilderen en te etsen. Graadt van Roggen is een groot kunstenaar en zijn droge naald etsen zijn van een wonderschoone, fascineerende kracht. Vóór 2 jaar wijdden wij aan hem en zijn werk in de Badbode een uitvoerige beschouwing, waar om wij thans volstaan, om er met klem bij de lezers op aan te dringen, deze expositie te bezoeken. Zijn dochter, Mei. Toos Graadt van Roggen, die een uitstekende vakopleiding heeft genoten en zich daarna in Zweden in de weefkunst bekwaamde, exposeert door haar vervaardigd weefwerk, dat verrast door de frissche kleuren. Zij toont, wat men door typische decoratie op artistiek gebied in de weefkunst kan bereiken. Men vindt er prachtige Vfoërkleedjes, beschaafde wandlapjes, kleurige lappen voor damesvesten en typische doekjes, benevens fraaie kussens. Het is de moeite waard, te vernemen en te zien, wat zij van oude wollen stoffen weet te vervaar digen. Gezien den arbeid, daaraan verbonden, in formeerden wij, wel ietwat angstvallig, naar de prijzen, doch wij stonden eenvoudig verbaasd, te vernemen, dat die zoo laag waren. Hier bestaat nu eens waarlijk gelegenheid, om met weinig geld zich een artistieke versiering te verschaffen. DE DRUKTE, DE PARKEERRUIMTE EN HET TOENEMEND VERKEER. Het mooie weer bracht 1 Augustus duizenden gasten naar Bergen en Bergen aan Zee. Ook het dagbezoek aan Bergen aan Zee is bizonder groot. Zondag vervoerde de tram duizenden personen en zoo groot was bij het vertrek de drang naar een plaatsje, dat velen, door het verliezen van hun goed humeur, de winst weer kwijt raakten, die zij lichamelijk door een dagje verblijf aan het strand hadden kunnen boeken. Ook per auto en rijwiel brachten duizenden j. 1. Zondag een bezoek aan Bergen aan Zee. Al spoe dig waren de parkeerparken geheel met auto's be zet en zag men zich genoodzaakt, de auto's aan de verschillende wegen een plaatsje te geven. Het terrein vóór Hotel Nassau-Bergen werd eveneens als parkeerpark in gebruik genomen. Natuurlijk is dit terrein als zoodanig alleen bedoeld ten gerieve van de gasten van dit hotel en de bezoekers van het restaurant en de dancing. Dat velen desondanks hun auto daar parkeeren, zonder dat zij noch tot de eene, noch tot de an dere categorie behooren, en zonder dat zij zelfs den toezienden knecht voor het parkeeren een kleinigheid geven, wijst op een mentaliteit bij auto-bestuurders, die het op den duur voor de Di rectie van het Hotel noodzakelijk maakt, van allen een verplichte parkeervergoeding te vorderen. Bergen aan Zee verkeert in de gelukkige om standigheid, dat het in de gelegenheid is, om vlak bij zee de parkeerplaatsen te maken, die het be hoeft. Ongetwijfeld zal het autoverkeer nog meer toenemen. Wij hebben de overtuiging, dat men over 10 jaar eenvoudig over het auto-toerisme verbaasd zal staan en de automobilisten dienen dan ook te begriipen, dat exploitanten, ja zelfs ge- meetebesturen alleen dan de uitgaven voor par keerterreinen kunnen doen, wanneer zij voor het stationneeren van hun auto een kleine vergoeding willen geven. Bovendien zien wij niet in, waarom een fietsrijder voor het bergen van zijn rijwiel 10 cent kan geven en een automobilist voor het par keeren van zijn auto geen kwartje. Het verkeer neemt dermate toe, dat het niet mogelijk is om de auto's maar willekeurig langs de wegen te zetten. Vele automobilisten, die over den gesloten wagen beschikken, beseffen niet, welk een last zij vaak veroorzaken, wanneer zij hun wagen op de handrem, afgesloten, maar willekeu rig neerplaatsen. Wij hopen, dat zoowel de Bouw- en Bouw grond Expl. Mij. te Bergen aan Zee als de gemeen te te Bergen-binnen spoedig de parkeerplaatsen tot stand brengen, die men in beide deelen van de gemeente behoeft. Voor Bergen-Binnen is dit vraagstuk niet zoo eenvoudig, doch o. i. toch nog wel oplosbaar. Een parkeerruimte moet echter in het centrum van het dorp zijn gelegen. Wanneer de gemeente zich echter het bezit verzekert van een perceel aan den Ouden Prinsweg, dan is het mogelijk, om het achter die perceelen gelegen boschterrein als par keerruimte in te richten. Met eenigen goeden wil achten wij het mogelijk, dat het Kerkbestuur erin zal toestemmen om den Ouden Prinsweg door het achteruit zetten van de kerkemuur eenige Meters te verbreeden en wanneer dit geschiedt, beschikt Bergen over een parkeerruimte, die het behoeft. Vooral de na ons komenden zullen het bestuur dankbaar zijn, dat dit tot stand bracht. Reeds thans levert het autoverkeer op drukke dagen bijna onontwarbare momenten op. Nu mo gen er zijn, die zich op het standpunt stellen, dat het wenschelijk zou zijn, wanneer de auto nooit gekomen was, omdat het gejaag naar snelheid de menschen niet gelukkiger maakt, de auto is er nu eenmaal en het autoverkeer zal eerder toenemen dan verminderen. De verkeersstatistiek van 38 gemeenten boven 20.000 inwoners, in ons land (een statistiek hier voor voor het geheele land bestaat helaas nog niet) leert, dat er in 1930, 28227 verkeersongeval len plaats hadden, waarbij 262 personen werden gedood, 1748 ernstig gewond en 5370 licht gewond. Deze cijfers doen zien, dat het verkeersvraagstuk zoo langzamerhand één van de moeilijkste vraag stukken voor de gemeentebesturen is geworden. Enkele jaren geleden werd in Hay-Market te Londen een jeugdige zakkenroller, knap van uiter lijk en tot in de puntjes gekleed, op heeterdaad betrapt. Een groote menigte omgaf den veelbelo- venden jongeman, die, nu hij het niet meer op een loopen kon zetten, deerlijk begon te huilen en te smeeken, dat men hem niet aan de politie zou overleveren. Hij zou van nu af aan zijn handen in bedwang houden. Dat beloofde hij plechtig. Onder de menigte bevond zich ook Lord Craw- feld, die door het berouwvolle gedrag van het jongmensch geroerd, het publiek opmerkzaam maakte op het gestrenge karakter der Engelsche wetgeving. Hij had een beter voorstel. De jeugdige delinquent zou een frisch bad in een dichtbijzijnd bassin krijgen. Met gejuich werd het voorstel door het publiek ontvangen. Men bracht den zakkenroller naar het bassin en dompelde hem eenige malen in het koude frissche water. Met krachtige hand voerde Crawfeld deze strafoefening uit. De executie duurde enkele minu ten, daarna bracht men den jongeman weer op het droge, die onder luide spottende opmerkingen van de omstanders zich ijlings uit de voeten maakte. Lord Crawfeld had het echter warm gekregen na dit karweitje. Hij greep naar z'n zakdoek, om zijn voorhoofd af te vegen. Maar zijn zijden doekje was verdwenen en óók zijn horloge en zijn goed gevulde portefeuille. Met ergernis constateerde de Lord al deze ontstellende feiten. Van dat oogenblik af had hij geen medelijden meer met zakkenrollers! Een menuet van Paderewski. Een Engelsch muziekliefhebber zei eens tegen den beroemden Paderewski, dat geen enkel le vend componist in staat was zulke eenvoudige en toch zoo wonderschoone muziek te schrijven als Mozart. Den volgenden dag zagen ze elkaar weer en nu zei Paderewski: Mag ik eens iets van Mozart spelen, dat je misschien nog niet kent. Natuurlijk! stemde de goede vriend toe, en de groote pianist zette zich voor de piano, speelde een menuet, fijn en eenvoudig. Aan het slot riep de vriend: Ben je het nog niet met me eens, dat zulke muziek tegenwoordig niet meer geschreven wordt? Ik geloof van wel, antwoordde Paderewski, want dit menuet heb ik zelf gecomponeerd. Een dergelijke maatregel zou ook hier het dancingbezoek bevorderen. Het oude Berlijnsche Wallnertheater is her opend door een ondernemer, die van den nood der tijden een deugd heeft gemaakt. Er wordt een oud-bekende klucht gespeeld, waarover de men schen hartelijk lachen. En daar hebben zij ook reden toe, want voor hun 75 pfennig tot 1 Mark 25 entrée krijgen zij behalve het stuk nog programma en vestiaire gratis en in de pauze een warm worstje of een gemeubileerd broodje. Geen won der, dat de schouwburg avond aan avond stamp vol is. Dat zal je gebeuren. In een dorp bij Neurenberg slaakte een meisje tijdens het zwemmen plotseling schelle hulpkreten.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 3