„Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode" van ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931. VIJFDE BLAD. Nieuwsberichten. 22e Jaargang. No. 12. DE TENTOONSTELLING OP HET RUSSENDUIN TOT EN MET 31 AUGUSTUS VERLENGD. Op verzoek van vele bezoekers, die nog gaarne met hun gasten, die zij in den loop van de eerstvolgende weken verwachten, een bezoek aan de tentoonstelling zouden willen brengen, besloot het Comité voor de herdenking van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee, de tentoonstelling in het kasteel Russenduin, die 15 Augustus gesloten zou worden, tot en met 30 Augustus te verlengen. Ongetwijield zullen velen dit besluit met vreugde begroeten. De tentoonstelling is dagelijks van 105 uur geopend, terwijl de entrée slechts 25 cent bedraagt. Het mooie in 1916 door wijlen August Jansen ge stichte gebouw, dat een bedrag van 65.000. vorderde, is per auto langs een mooie, om het 40 M. hooge duin slingerenden weg te bereiken. De weg is ook voor voetgangers zeer interessant en vanaf de terrassen heeft men prachtige vergezich ten over de duinen en de zee. De Stichting Bió-Vacantieoord kocht dit ge bouw, dat na de tentoonstelling volgens' plannen van den architect Elte als vacantieoord voor een 100 bleekneusjes zal worden ingericht. De tentoonstelling is dus de laatste gelegenheid om het gebouw in zijn oorspronkelijken vorm te zien. De plannen voor de verbouwing (er komt zelfs een overdekt zwembasin) vindt men er eveneens geëxposeerd. Het is de groote verdienste van de Stichting Bio-Vacantieoord, dat dit mooiste vacantieoord in Nederland tot stand komt zonder subsidie van Rijk of Gemeente. Men heeft hier dus niet met een semi-overheidslichaam te doen. De gelden zijn door den Ned. Bioscoopbond in de bioscopen gecollecteerd; en de Stichting Bio-Vacantieoord verdient dan ook de steun van allen. Voorts omvat de tentoonstelling een expositie van teekeningefl en foto's, allen betrekking heb bende op de wording van Bergen aan Zee. Deze expositie is verzorgd door mevrouw Ba ronnesse Taets van Amerongënvan Reenen. Een literaire afdeeling, verzorgd door mevrouw Adama van ScheltemaKleefstra en mej. Clinge Doornbos is onder gebracht in de groote voor eet zaal bestemde ruimte van het gebouw. In deze afdeeling vind men werken van een 14- tal dichters, schrijvers en componisten, die in Ber gen wonen of aldaar hebben gewoond. Hieronder behooren de dichters wijlen Adama van Scheltema en Herman Gorter, die hun laatste levensjaren in Bergen woonden en werkten. 1 De eerste in het huis „de Windroos" aan den Notweg, de 2e in het eenzame in de Verbrande Pan te Bergen aan Zee gelegen huis. Van hen vindt men tentoongesteld verschillende belangrijke handschriften en foto's en vele kenners van de werken van deze groote dichters, naderen deze expositie met gepaste eerbied en bewonde ring. De tentoonstelling van schilderijen en beeld houwwerken, onder gebracht in een 15-tal zaaltjes, omvat de werken van een 40-tal in Bergen wo nende en gewoond hebbende kunstenaars en is een niet licht meer voorkomende gelegenheid om het werk van deze, onderling zoo verschillende kunste naars, bijeen te zien. Met voldoening constateer den wij meermalen de groote belangstelling bij het publiek voor goede schilderijen, die door velen heel wat beter gekocht konden worden dan de waardelooze papieren, waar geld bezittend Holland millioenen door verloor. Holland heeft in alle eeuwen kunstenaars gele verd wier werken tot een gewild bezit werden van de geheele wereld en die later, omdat men ze toen ze gemaakt werden, of toen men zé nog niet wist te w'aardeeren, voor een appel en een ei naar het buitenland liet gaan, voor duizenden moesten wor den terug gekocht. Deze kunstenaars bezit Holland ook in onze da gen en onder de exposanten zijn er die daartoe ge rekend moeten worden, Het is voor ons volk wel ietwat beschamend, dat het thans zoo benarde Duitsche volk blijk heeft gegeven het werk van deze kunstenaars be ter te verstaan. In Holland wordt het helaas te zeer gewoonte om in uiterlijkheden dik te doen. Toch blijft het voor de volkskracht wenschelijk, dat men eigen huis tot de geliefste plek maakt waar men wil zijn. Menige vrouw zal dan ook ver standig doen, door het scheppen van schoonheid in huis, eigen huis tot centrum voor het gezin te ma ken. Schilderijen kunnen daartoe bijdragen. De tentoonstelling werd sinds de opening be zocht door 4500 bezoekers. Moge het er 30 Aug. 10.000 zijn. DE ALKMAARSCHE GRASBAANRACES OP 23 AUGUSTUS A.S. De grasbaan wedstrijden, welke elk jaar op den eersten Kermïs-Zondag op de Alkmaarsche gras- baan worden gehouden, Belooven ook dit jaar weer zeer aantrekkelijk te worden. De inschrijvingen, welke dagelijks binnen komen, voorspellen ten minste alle goeds. Van de veertig inschrijvingen, die binnen gekomen zijn, noemen wij bijvoorbeeld die der seniores. In de 350 c.M3. klasse zullen o. m. starten v, d. Berg, Bovee, Beverdam en Oos- terbaan, in de 500 c.M3. klasse komen uit Jan Rijk, v. d. Pluym, v. Pelt, Hulsebosch, en anderen. Ook uit Noord-Holland komen weer verschillen de renners op de baan. Daar zijn de Alkmaarders Dupont, Ludeke, de Ridder, Vermeulen en v. La tum, daar zijn Jan Moejes, de Graaf, Roos, de Boer, enz., allemaal renners uit onze omgeving. Verder komt de nieuweling v. d. Vlies uit Rotterdam, die plotseling bekendheid kreeg om zijn kunstrijden en ook hier tijdens de pauze ongetwijfeld verras sende staaltjes te zien zal geven. We kunnen tenslotte nog meedeelen, dat alle wedstrijden deze keer in manches worden verre den, zoodat een valpartijtje in de een of andere serie niet dadelijk afvallen beteekent! Het rijden in manches (met puntentelling) geeft meer strijd, terwijl de taktiek 'hier nog meer meespreekt dan anders! OPERA-CONCERT VAN DE ITALIAANSCHE OPERA. Woensdag 19 Aug. a.s., des avonds 8 uur, zal er in de concertzaal 't Gulden Vlies te Alkmaar een buitengewoon Opera-Concert plaats vinden. Dien avond zullen de onlangs door den heer Borin, dir. van de Ital. Opera, in Italië geëngageerde eerste rangs Opera-artisten optreden en gezien 't gewel dig groote succes in andere steden, kan men er van overtuigd zijn dat eert Volle zaal getuige van dit optreden zal zijn. Het is dan ook aan te bevelen zich reeds Maandag a.s. van kaarten te voorzien. Een in dit nummer geplaatste advertentie meldt meerdere bijzonderheden. ORGELCONCERT. Maandagavond 17 Augustus van 8 tot 9 uur zal een orgelconcert in de Ruïnekerk plaats hebben, te geven door den heer A. Kooger .organist der Rem. Gemeente te Alkmaar, met welwillende me dewerking van Mevrouw Kappers (sopraan) te Enkhuizen. De entree is zeer laag gesteld, n.l, 25 ct. Programma's zijn verkrijgbaar bij den koster der Ned. Herv. Kerk, Oude Prinsweg, en bij den heer P. Vrije, Guurtjeslaan 1, en dien avond aan de kerkr-- Daar de baten bestemd zijn voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente is het te hopen dat velen een uurtje komen luisteren. AFSCHEID J. VAN DER KERK. In tegenwoordigheid van den Raad nam de bur gemeester Vrijdag afscheid van den chef der poli tie Joh. v. d. Kerk, dié 27 jaar in de gemeente werkzaam is geweest. Mr. v. Reenen richtte woorden van waardeering tot den sympathieken politieman, daarbij den wensch uitsprekende, dat deze nog vele jaren van een welverdiende rust zal genieten. Namens de gemeente bood hij den heer v. d. Kerk een cadeau aan. Ook van het personeel ter Secretarie mocht de jubilaris een cadeau ontvangen. Tot opvolger van den heer v. d. Kerk is door den burgemeester benoemd de heer H. G. v. d. Meulen, rijksveldwachter te Bergen. DE VERLICHTINGSAVOND TE BERGEN. Tien over half negen, juist toen men in de ver schillende buurten met het hangen van de lampions was aangevangen, vielen de eerste spatjes, die al spoedig overgingen in een zacht regentje, dat 20 minuten duurde. De verschillende medewerkers bleven echter vol moed. Bovendien was het parool „de verlich ting gaat door", zoodat men wist, dat de duizenden zouden komen en in Bergen stelt men niet gaarne de bezoekers teleur. Onder het dichte bladerendak hadden bovendien de lampions niet de minste last van een dergelijk regentje en de vele helpers bleven vol goeden moed. Het beteekende niets. De wind was naar het Noordwesten gedraaid. De wolken dreigden en al waren ze donker, ze dreven af naar het Noorden. Het zou met de regen wel zoo'n vaart niet loopen. Het verkeer nam inmiddels toe en de helpers moesten acrobatische toeren verrichten om de lampions op de gewenschte plaats te krijgen. In de Stationsstraat, waar het middengedeelte van het bladerendak geen beschutting geeft, begon men het weer niet te vertrouwen, Wel betoogden enkele enthousiasten, dat de Bildt ook bericht had, dat er weinig of geen regen zou komen, dat het weer zelfs iets warmer zou worden, doch zij die met het hangen bezig waren oordeelden, dat zelfs de Bildt zich wel eens kan vergissen en dat wat men daar weinig noemt, voor een verlichtingsavond wel eens te veel zou blijken. Men bepaalde zich dan ook in de Stationsstraat er toe om alleen de lampions te hangen daar, waar ze door de boomen beschutting vonden. Dit was wel jammer, aangezien het gespannen dradennet aldaar er op wees, dat de verlichting in de Stationsstraat iets heel bijzonders zou worden. Donderdagavond heeft men daar de straat af zonderlijk geheel verlicht. Hoe mooi het er was ziet men aan de kiek van deze straat in dit num mer. In de Raadhuisstraat, Dorpsstraat, Molenstraat, Jan Jacoblaan, Hoflaan, Schoollaan, Breelaan en Oldenburglaan, alsmede om de Ruïne volgde men het parool en smaakte men de voldoening de be wondering van duizenden af te dwingen. Op het terrein van café „Hildebrand" stonden inmiddels om half negen de leden van Bergen s Harmonie te wachten op de nog ontbrekende col lega's, die in het hoogseizoen in verschillende pen sions zich op de een of andere wijze verdienstelijk maken, doch naar het oordeel van den mopperen den voorzitter van het corps, daarmede al lang ge reed konden zijn. Toen ze ongeveer kwart voor negen kwamen op dagen, klaarde zijn gezicht op en dit werd een zonnetje, die de regen deed vergeten, toen men daarna in twee mooie autobussen de jongens van „St. Louis" met hun leiders, de heeren Kohier en Koelemey, zag arriveeren. Toen was het slecht^ een kwestie van een oogenblik om beide muziekgezelschappen, vooraf gegaan door de veldwachters Vermeulen en Tam- minga, geëscorteerd door wakkere fakkeldragers, in beide richtingen te doen afmarcheeren. Een moment scheen het of Pluvius de vroolijke muziek niet welgevallig was. De regen werd hevi ger, maar de jongens lieten zich niet verstoren en jong en oud werd door hen in feeststemming ge bracht, zoodat tenslotte ook Pluvius zich liet ver murwen. De lampions bleken van den regen niets geleden te hebben en de duizenden orahjelampions onder het groene bladerendak leverden een sprookjes achtig gezicht. Wie van den Loudelsweg de Schoollaan in kwam, werd bijzonder getroffen door de verlich ting van de Schoollaan, met de aardig verlichte trapjesgevel van het pension „Holland" als achter grond. De Schoollaan leverde een feërieken aanblik. Wat men daar onder leiding van den architect Roggeveen tot stand had gebracht was buitenge woon. Men was daar op het lumineuze idee gekomen, lampions in verschillende kleuren en emmertjes- vorm, boven elkander te hangen, en boven een horizontale verbinding met oranjelampions te ma ken. De gekleurden maakten hierdoor den indruk van zuilen. Ook de Verlengde Oldenburglaan was buitenge woon goed verzorgd. De leider, de heer Zweerus, verdient hiervoor wel een woord van lofj dat ook toekomt aan de heeren Weyers en Meyer, die het initiatief namen voor de verlichting van de Hof- laan, die prachtig aansloot bij de omgeving van de Oude Linde, welks omgeving versierd was door den heer Nagelkerken en zijn helpers. In de Molenstraat en de Jan Jacoblaan was het eveneens in orde, dank zij mannen als de heeren de Liefde, Thomas en Buisman. Voor de Breelaan hadden de heeren Mooi c.s. veel werk verricht, terwijl de heeren Akerboom zich bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt voor de verlichting van de Oldenburglaan en den Russenweg. De ver lichting van den Russenweg kwam niet gereed, doordat een onvoorzichtig autorijder de vracht auto van den heer Akerboom, die men voor de verlichting beschikbaar had gesteld, dermate had aangereden, dat de wagen buiten dienst moest wor den gesteld. In de Dorpsstraat had men de bijzondere atten tie gehad, om van lampions drie V's te vormen. De heer Punt leverde hier uitstekend werk. De heer Taapke, die zijn tuin aan den Russen weg keurig had versierd, had ook de aardige at tentie om in de versiering als hulde voor de V. V. V. drie verlichte V.'s aan te brengen. De eigenaar van de villa „Vogelenzang" in het van Reenenpark had wederom zorg gedragen voor een fantastische vetpotjes-verlichting in zijn tuin, terwijl de villa-bewoners naast hem voor een ro mantische verlichting hadden zorg gedragen. De verlichting van de ruïne was als steeds af. Hulde voor de organisators van deze verlichting, de heeren C. Bogtman Jbz., Jb. v. Exter en Leeg water. Dank zij de eensgezinde samenwerking in Ber gen heeft men daar weer de voldoening gesmaakt de vele gasten en de duizenden uit de omgeving een mooie avond te verschaffen. De verschillende café's maakten goede zaken en er heerschte een echt gezellige stemming. Ook de Bergenaren hebben het er eens van ge nomen en zich vooral met de muziek voor den dans in café Hildebrand vermaakt. Wij namen daar eenige malen een kijkje en ver heugden ons in de echt gezellige stemming die daar heerschte. Voor een volgend jaar hopen wij, dat nog meer dere particulieren 't door eenigen in de School laan, Studler van Surcklaan, Hertenkamp, Bree laan en Russenweg gegeven voorbeeld zullen vol gen en eveneens hun tuinen en de gevels van hun woningen gaan verlichten. Om 12 uur werden de meeste lampions weer op geborgen. Zeer vele lampions, die des avonds, in samen werking met de anderen, een sprookjesachtige schoonheid verwekten, werden den volgenden morgen door dén vuilnisman opgeruimd. Een symbool voor alle vergankelijkheid. Het blijkt nog steeds, dat een ouderwetsche lam-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 17