Bergenscbe Bad-, Duin- en Boschbode Bergen aan Zee. TWEE-EN-TWINTIGS1E JAARGANG. - No. 12. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931. EERSTE BLAD- N.Y. BOUW-EXPtOITHilE-WIftflTSCHAPPIJ Historische Anecdoten. V *.9l*7_S 'ül' *-ï V i_A Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D, A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEF. 21, BERGEN (N.-H.) N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzeliden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.60 1 Bad alleen met handdoek 0.40 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.40 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.30 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.75 10 Baden alleen met handdoek 3.75 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.75 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.75 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, ziin voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, di? voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.15, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een Brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood Bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND. Dit tentenstrand bevindt zich ten noorden van •den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Tarief. Voor het opbergen van een tent 0.50 per dag, 3.per week, 10.per maand. Het huren van een tent per dag 1.50 en per week 6. Wie hier een tent bergt of huurt, heeft het recht overdag in de tent te verblijven en in zee te baden zoo dikwijls men dit wenscht. Men baadt onder toezicht. De Baddirectie „BERGEN AAN ZEE". Voorname, rustig Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel). Schitterende wandeling in c.a, 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. INFORMATIEBUREAU der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. VOOR DE BADGASTEN is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkantoor dagelijks te be zichtigen is van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur (bezoekers moeten zich aanmelden bij den heer G. Spruit, die den sleutel heeft, toegangsprijs 25 ct., ingang bij het tuinpoortje); 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen en bosschen uit sluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Bad directie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duin museum in het Parnassiapark te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, na schriftelijke aanvrage, belangstellenden in de ge legenheid stelt Donderdagsmiddags van 2 tot 4.30 zijn collectie, ondergebracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. Het was in het jaar 1811, toen de Parijsche Beurskoning Jacob Rotschild, een der 5 zonen van den stichter van een der grootste banken uit Europa, Mayer Anselm Rotschild, door een zeer dun bevolkte streek van Frankrijk reisde. Bij ge brek aan een andere verkeersgelegenheid gebruik te hij een rijpaard. Rotschild had een zeer groote som geld bij zich en hij voelde zich werkelijk niet erg op zijn gemak, toen hij bij het bereiken van een uitgestrekt woud plotseling drie ruiters bemerkte, die zich verdacht maakten, doordat zij telkens om keken om te zien of hij hen volgde. Rotschild was, om het doel zijner reis te berei ken, genoodzaakt een zijweg in te slaan, die de drie verdachten eveneens waren ingeslagen. De si tuatie werd dreigend, toen de ruiters plotseling halt hielden en een van hen op Rotschild toe kwam. Nu zal hij mijn geld eischen dacht Rotschild en greep naar zijn pistool. Maar de vreemdeling vroeg Rotschild alleen kortaf: Wat zoekt ge hier? Ik ben op reis voor zaken en u ook, hoop ik! antwoordde Rotschild aarzelend. Dat hebben wij al gedacht, luidde het ant woord van den vreemdeling. Hoeveel moet u heb ben wanneer u ons het terrein alleen overlaat? Bent u met 100 gouden dukaten tevreden? Ofschoon Rotschild de beteekenis van deze vraag niet begreep, antwoordde hij met een beslist: „Neen!" Toen keerde de ruiter zijn paard en hield met zijn kameraden een korte beraadslaging. Toen kwam hij naar Rotschild terug en zei; Wij hebben besloten u 200 gouden dukaten te bieden, als u afstand doet van dit terrein. Meer kunnen wij u met den besten wil ter wereld niet geven. Neem ze aan en vervolg uw eigen reis! Rotschild aarzelde, want hij had er immers geen vermoeden van, waarom hem het geld geboden werd. Toen duwde de andere hem zonder compli menten het geld in de hand en wendde zijn paard om en kon zoo den weg vrij geven. En daar alle blikken dreigend op hem gericht waren, oordeelde Rotschild het maar het beste, het geld weg te ste ken en te vertrekken Toen hij thuis aangekomen was en in den kring zijner vrienden het avontuur vertelde, waren de zen van meening dat de drie ruiters, ondanks hun onschuldige gezichten, niets anders dan roovers waren, die op een rijken reiziger loerden om hem te berooven en zich door de tusschenkomst van een vierde niet veilig meer voelden. Rotschild kon zich echter bij deze meening niet aansluiten en spaarde geen moeite om de ware toe dracht der zaak te ontdekken. Het resultaat was als volgt: Men had in heele streken van bedoeld woud de boomen omgehakt en juist op den dag, dat boven staande geschiedenis gebeurde, had de verkoop van het gewonnen hout plaats. De vermeende roo vers waren houthandelaars en zij hadden met hun drieën besloten het hout zoo goedkoop mogelijk te koopen. In Rotschild hadden zij echter een gevaar lijken concurrent vermoed en zij waren bang, dat hij de prijzen zou opdrijven, zoodat voor hen de kans, om goede zaken te maken, verkeken was Zoo waren zij tot het besluit gekomen hem door het aanbieden van een som geld te doen verdwij nen. Rotschild heeft later zijn avontuur vaak verteld en hij verzekerde dan telkens dat hij dit geld het gemakkelijkst verdiend had! Het zou moeilijk te zeggen zijn, welke Engelsche schrijver het populairst is, maar waarschijnlijk zou Dickens de overwinning behalen. Hij ontving 30.000 voor zijn „Pickwick Papers", waarvan van No. 1 slechts 400 exemplaren werden gedrukt, doch zij vielen zoo in den smaak, dat er van No. 15, 40.000 werden gedrukt. Voor „Edwin Drood" kreeg hij ongeveer 170.000 betaald. Van 1870 tot 1882 werden er 4.239.000 van zijn novellen verkocht. Trallope's novellen zijn nu niet meer de lieve lingslectuur, maar eens waren ze populair genoeg om hem een vrij aanzienlijk inkomen te bezorgen. Het „Cornhill Magazin" betaalde hem voor één no velle 36000 en in 30 jaar maakte hij een kleine 850.000. Tackeray ontving ongeveer 15000 voor „Es-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 1