Bergenscbe Bad-, Duin- en Boschbode Bergen aan Zee. ORIf-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. No. 1. ZAIEROAG 4 JUNI 1932. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Welkom DE BADBODE u« Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. Gaarne roepen wij ook dit jaar de aanwezige en nog komende gasten in Bergen en Bergen aan Zee een hartelijk welkom toe. Moge de zomer, voor wat het weer betreft, gunstiger zijn om de zomergenoegens te smaken dan dit het vorige jaar het geval is geweest. Toen was het vooral Augustus, dat in dit opzicht groote teleurstelling gaf, aangezien in 1931 alleen de eerste week van die maand zich door mooi weer kenmerkte. „Ongetwijfeld gaat Bergen een groote toekomst tegemoet", aldus merkten wij op na het tot stand komen van de electrificatie van het baanvak Am sterdamAlkmaar. Reeds thans is het waarneem baar, dat wij, door dit te veronderstellen, niet te veel hebben gezegd. Bergen smaakte de voldoening, in het begin van het jaar zijn 6000ste inwoner te kunnen boeken en het behoort tot de weinige gemeenten, waarin van een gezonde uitbreiding op het gebied van den woningbouw gesproken kan worden. Steeds neemt het aantal families toe, dat, hoewel elders haar bestaansbron hebbende, zich permanent in Bergen vestigt. De hoofdbestaansbron van Bergen's bevolking is echter nog steeds het Vreemdelingenverkeer en een verstandig bestuursbeleid van de gemeente vordert dan ook, dat het mogelijke gedaan wordt om deze bron te doen blijven vloeien. Met voldoe ning kan geconstateerd worden, dat Bergen's ge meentebestuur in zijn geheel van de noodzakelijk heid daarvan is doordrongen. De sympathieke wijze, waarop de Raad het vorig jaar een deel van de gelden voteerde voor de zoo schitterend ge slaagde feesten ter herdenking van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee geldt hiervoor mede als bewijs. De combinatie van zee-, bosch-, duin- en polder landschap is wel de grootste factor, die de vreem delingen doet bewegen, onze gemeente te bezoe ken en het is ons steeds een bizondere voldoening, van hen, die Bergen voor korter of langeren tijd bezochten, te vernemen, dat zij steeds prettige in drukken bewaren, niet alleen aan de schoonheid van Bergen en zijn omgeving, maar ook aan de menschen, die zij er leerden kennen. Zeer vele vriendschapsbanden zijn er in Bergen tusschen gasten en bewoners ontstaan, met het gevolg, dat vele gasten er herhaaldelijk terugkeeren. Deze leven zelfs mee met het wel en wee van de ge meente, ook buiten den seizoentijd en het zal hun zeker prettig aandoen, te vernemen, dat het in Bergen in den afgeloopen winter nog gelukt is, de werkloozen door het verschaffen van productief werk, door de moeilijke tijden heen te helpen. Daardoor heeft het Bergerbosch weer eenige nieuwe wandelpaden verkregen, het Oostelijk deel der gemeente een rioleering, zijn er belangrijke voorbereidingen getroffen voor de verbreeding van den Bergerweg en zijn aan tal van wegen ver beteringen aangebracht. Ook kwam een nieuwe O. L. S. tot stand, die een sieraad voor de ge meente mag worden genoemd. De gasten zullen zeker ook wel met vreugde vernemen, dat Bergens Harmonie erin geslaagd is, dank zij den sympathieken steun van de burgerij, de 3000.bijeen te brengen, die noodig waren voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Wij hopen, dat daardoor de zomerconcerten van dit corps nog meer bezocht zullen worden en dat men op de straks door de V. V. V. te organisee- ren feesten nog meer zal kunnen genieten van de lustige medewerking, die dit corps altijd aan deze feesten verleent. Niet zonder trots mochten wij van regelmatig- Bergen-bezoekende gasten vernemen, dat zij ge woon paf stonden over de keuze in de winkels te Bergen op verschillend gebied en tegen prijzen, die de vergelijking met andere plaatsen glansrijk kunnen weerstaan. Dit bewijst, dat de Berger Middenstand „bij" is en begrijpt, dat in verhooging van den omzet het bestaan gezocht moet worden. Een enkel woord tot de gasten, die meenen, dat de verlaging van de prijzen der eerste levensbe hoeften het mogelijk maken de hotel- en pension- prijzen nog meer te verlagen dan reeds het geval is. Zij gelieven te bedenken, dat deze prijzen slechts voor een klein deel de kosten, aan de ex ploitatie van deze bedrijven verbonden, bepalen. De personeelkosten, die voor het onderhoud en het inrichten der gebouwen, de belastingen en andere lasten zijn nagenoeg niet verlaagd en niet uit het oog mag worden verloren, dat deze kosten over een geheel jaar, over den omzet in enkele maan den moet worden omgeslagen. Het is ons dan ook van nabij bekend, dat voor vele hotels en pensions de ingevoerde 10 tot 20 verlaging beteekent: de aanvaarding van een niet-sluitende begrooting voor dit jaar. Onder den drang van de economische omstandig heden hebben zij desondanks gemeend, die verla gingen te moeten invoeren, om daardoor de bewe ging te steunen, die het in de gegeven omstandig heden wenschelijk acht, dat de vacantie thans in eigen land worde doorgebracht. Wij weten, dat bezoeken aan en het reizen in het buitenland, den blik verruimt, maar wij weten ook, dat het in groepen reizen, onder de leiding van reisbureaux en reisvereenigingen vaak betee kent: het zich laten rondleiden als kuddedieren, waarbij men in een vermoeiend snel tempo ingego ten krijgt, wat de leiders als het belangrijkste naar voren meenen te moeten brengen, zonder dat men een eigen indruk krijgt van hetgeen men ziet. En het is juist de eigen indruk, die in werkelijkheid den mensch innerlijk rijker kan maken. Voor velen is het beschikken over een vacantie- tijd echter nog nieuw. Zij moeten het nuttig ge bruik van een vacantie nog leeren en dienen bo venal te bedenken, dat een vacantie, doorgebracht in een prachtige, rustige natuuromgeving, de in onzen zenuwsloopenden tijd zoo gewenschte ver sterking kan geven om met vernieuwde energie den thans zoo zwaren strijd om het bestaan in onzen tijd van rationaliseering en mechanisatie weer aan te vangen. Onze tijd heeft de menschen te zeer vervreemd van de natuur. Voor lichaam en geest is het dan ook van onschatbare waarde, althans enkele weken in een jaar in de natuur versterking te zoeken om tot de gewenschte ontspanning van een te sterke inspanning te komen. Zij, die mee nen, dat een vacantie nog een zekere luxe is, die men allereerst kan bezuinigen, vergeten, dat het juist in onze dagen meer dan noodzakelijk is, om door rust, los van den dagelijkschen ingespannen arbeid, in de natuur de noodige energie te verkrij gen, om het opgebruikte menschelijke surplus weer te herstellen. Wij zien dan ook in een goed door gebrachte vacantie de voorwaarde om zich in de zen tijd staande te kunnen houden. Mogen in het schoone Bergen en Bergen aan Zee de gasten in het seizoen 1932 daar in hun va cantie de gewenschte versterking van energie vinden en moge gunstig zomerweer hun onvergete lijke herinneringen doen bewaren aan het verster kende strandleven en de bosch- en duinwandelin gen, die tot overpeinzingen wekken. INFORMATIEBUREAU der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.\7. Bouw-Exploitatie-Maatschappij „Bergen aan Zee". Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. II ll is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: 6o. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 7o. in de zaak van den heer A. Passer; 8o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Aan deze adressen worden ook abonnementen en advertenties aangenomen. Zij die gedurende het seizoen „De Badbode" wekelijks per post wenschen te ontvangen, kun nen zich abonneeren a 2.bij de bovengenoem de adressen. De advertentieprijs van de Badbode bedraagt 20 cent per regel. Voor zaak-annonces van eenigen omvang wordt 15 cent berekend met 20 pCt. kor ting bij plaatsing in alle nummers. Advertenties worden ook aangenomen bij de in dit nummer vermelde adressen, waar de losse nummers verkrijgbaar zijn. N.V. B OUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". TENNISBANEN „BERGEN AAN ZEE". Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon f 0.50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. De Baddirectie „BERGEN AAN ZEE".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 1