m Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode DRIE-EK-TWIHTIGSTE JAARGANG. No. 2. ZAIEROAG 11 JUNI 1932. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. „DE BADBODE" Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o, aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G, Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: 6o. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 7o. in de zaak van den heer A. Passer; 8o. „in den boekhandel van den heer K. Lek. Aan deze adressen worden ook abonnementen en advertenties aangenomen. Zij die gedurende het seizoen „De Badbode" wekelijks per post wenschen te ontvangen, kun nen zich abonneeren a 2.bij de bovengenoem de adressen. De advertentieprijs van de Badbode bedraagt 20 cent per regel. Voor zaak-annonces van eenigen omvang wordt 15 cent berekend met 20 pCt. kor ting bij plaatsing in alle nummers. Advertenties worden ook aangenomen bij de in dit nummer vermelde adressen, waar de losse nummers verkrijgbaar zijn. HET GROOTE BELANG VOOR DE GEMEENTE BIJ HET VREEMDELINGENVERKEER. Er zal thans wel niemand meer in Bergen zijn, die het groote belang, dat de gemeente bij de be vordering van het Vreemdelingenverkeer heeft, ontkent. Niet alleen uit een ideëel, maar ook uit een zakelijk oogpunt, is de beteekenis van het Vreemdelingenverkeer voor de welvaart van de gemeente, groot. Het verband tusschen het za kenleven en het Vreemdelingenverkeer staat voor ieder, die oogen heeft om te zién, onweersprekelijk vast. Met dit zakenleven bedoelen wij volstrekt niet alleen de winkeliers in verschillende artike len, al kan het geen kwaad, er nog eens op te wij zen, dat er voor menigen middenstander in de ge meente geen plaats zou zijn, wanneer Bergen als seizoenplaats niet jaarlijks zooveel vreemdelingen trok. Tal van inwoners vinden direct in het Vreem delingenverkeer hun bestaan door het exploiteeren van een hötel of pension (Bergen telt er reeds 180) of door het gemeubileerd verhuren van hun wo ning (de nieuwe pensionlijst van de V. V. V. ver meldt er ruim 400). Doordat velen tijdelijk hun huis gemeubileerd verhuren, wordt het hun mogelijk, Bergen perma nent als vaste woonplaats te kiezen en vergrooten zij het aantal consumenten, dat het geheele jaar door de kern vormt voor het zakenleven van onze winkeliers. Een groot deel, ja zelfs het grootste deel van de door de Hötel- en Pensionhouders ont vangen gelden wordt in de gemeente bij de andere zakenmenschen omgezet. Met zekerheid kan dan ook verklaard worden, dat voor Bergen het Vreemdelingenverkeer de hoofdbestaansbron van de bevolking is. Het is niet alleen de Hötel- en pensionhouder, die er door leeft; voor den kruide nier, den bakker, den slager, den winkelier in byouterieën, den drogist, den boekhandelaar, den winkelier in schoenen en dien in modeartikelen, den drogist, den bloemist, den kapper, den smid, den timmerman, den metselaar, den schilder, den rijwielhersteller, den garagehouder, den autobus ondernemer, ja zelfs voor den boer, den kippen houder en den tuinder (ook zij vinden in de vreem delingen de consumenten van hun producten) den kunstenaar, den musicus, den advocaat, den nota ris en den dokter, alsmede voor de arbeiders, in deze bedrijven werkzaam, is het Vreemdelingen verkeer een belangrijke bestaansbron. Zelfs de rentenier, die zich in kortzichtigheid op het standpunt kan stellen, dat een toenemend Vreemdelingenverkeer niet gewenscht is, omdat daardoor vaak de landelijke rust van het dorps leven bedreigd wordt, heeft belang bij het Vreem delingenverkeer, want hij gelieve te bedenken, dat alleen daar, waar de menschen een bestaansbron kunnen vinden, een voldoend aantal menschen zich vestigen om de exploitatie van waterleiding, electriciteit, gas, telefoon en rioleering, het aan leggen van goede wegen en het aanbrengen van een goede straatverlichting mogelijk te maken en dat hij misschien zonder het Vreemdelingenver keer, waarin Bergen zich mag verheugen, van al deze menschelijke gemakken niet zou kunnen ge nieten, afgescheiden van de vraag, of financiëel het leven in Bergen mogelijk zou zijn, wanneer de ze hoofdbestaansbron voor de gemeente niet vloeide. De gemeente-huishouding zou dan wel eens blijken, zoo sterk te drukken, dat, met het oog op de belastingen, het wonen in de gemeente voor kapitaalkrachtigen niet mogelijk zou zijn. Het groote belang, dat de grondeigenaren heb ben bij het Vreemdelingenverkeer, staat wel buiten kijf. Voor millioenen is er voorts in Bergen ge bouwd en voor de geldbeleggers in deze huizen zou het eenvoudig een debacle worden, wanneer Bergen zich niet meer in het Vreemdelingenbezoek kon verheugen. Een enkele maal spreken wij nog wel eens een winkelier, die ons verzekert, bij het Vreemdelin genverkeer geen belang te hebben, omdat hij zich in zijn zaken concentreert op den dagelijkschen verkoop aan de bevolking. Het kostte ons geen moeite, dezulken duidelijk te maken, dat die vaste kern alleen dan voor hem een bestaansbron kan vormen, wanneer zij er zelf over een beschikt en dat die één het Vreemdelingenverkeer is. Vooral in de tijden, waarin wij leven, kan de gansche bevolking niet genoeg doordrongen wor den van het groote belang voor de welvaart van de gemeente, die er in het Vreemdelingenverkeer ligt. Er zijn er nog, die van oordeel zijn, dat Vreemdelingenverkeer een luxe is en daarom meenen dat op de daarvoor gedane uitgaven be zuinigd mag worden en daarom voor het lidmaat schap van de V. V. V. bedanken of hun bijdrage aan de Vereeniging verminderen. Voor ons staat vast, en wie nadenkt over het bovenstaande, zal dit met ons eens zijn, dat bevordering van het Vreemdelingenverkeer het dienen van een reëel welvaartsbelang beteekent en dat het daardoor noodzakelijk is, om zich juist thans op dit gebied dubbel in te spannen. Nu kan Bergen zich in het bestaan van een bloeiende V. V. V. verheugen. De Vereeniging telt reeds ruim 500 leden. Een contributie van 3 is echter niet veel. En met de 1000 subsidie uit de gemeentekas beschikt de V, V. V. dan ook jaarlijks slechts over een budget van nog geen 3000 (enkele belanghebbenden verhoogden vrij willig hun bijdrage). Dank zij het feit, dat het Be stuur, gesteund door die leden, die het ruime in zicht hebben, dat steunverleening aan het werk van de V. V. V, beteekent bevordering van de welvaart der inwoners, zeer veel vrijwillig, onbe taald werk doet, is het desondanks mogelijk, dat de V. V. V. door het uitgeven van gidsen, het ex ploiteeren van de pensionlijst en het organiseeren van feesten, jaarlijks nog een bedrag omzet van 9000. De V. V, V., die a.s. najaar 25 jaar bestaat, bracht in de gemeente veel tot stand. Het stichtte een eigen Informatiebureau, legde het rijwielpad achter het Oude Hof aan, subsidieerde het rijwiel pad van de Franschman naar Bergen aan Zee, plaatste banken in de bosschen, geeft een geïl lustreerde gids uit, organiseerde feesten, waar door de nationale aandacht op Bergen werd ge vestigd en verzorgt jaarlijks de reclame voor de badplaats. Wie eenigszins bekend is met de reclame, die in andere landen voor het Vreemdelingenverkeer wordt gemaakt, weet ook, dat men in ons land in dit opzicht achterlijk is. Reclame is thans de hoofdzaak en in dit opzicht doet Nederland nog niet, wat gedaan behoort te worden. Dit geldt ook voor onze gemeente. Gelukkig zorgen ook tal van particuliere ondernemingen er voor, dat Bergen in het land bekend wordt. Daarvan getuigt de reis rubriek in de groote bladen en ook de Bond van Noordzee-badplaatsen, waarvan Bergen lid is, waaraan de V. V. V. subsidie geeft en waaraan de belangrijkste hotels te Bergen aan Zee en Bergen- binnen een flinke bijdrage geven, doet veel ter pro pageering van onze Noordzee-badplaatsen. Toch zijn wij overtuigd, dat er nog lang niet genoeg ge daan wordt. Voor reclame geldt: „De kost gaat voor de baat" en het was de oud-Voorzitter van de V. V. V., wijlen den heer Siebert Coster, die dit zijn medebestuursleden ah. w. inhamerde. De V. V, V. doet wat mogelijk is, doch het is niet voldoende. Nu de dubbeltjes nijpen, wordt het o. i. noodzakelijk, dat er op het gebied van re clame-maken voor Bergen en Bergen aan Zee con centratie komt. De tijdsomstandigheden vorderen, dat men een maximum-resultaat bereikt voor de uitgaven, die men doet. Ons ontbreek de tijd om het bedrag vast te stellen, dat de verschillende ondernemingen in Bergen voor publiciteit uitge ven, doch het staat voor ons wel vast, dat voor het uitgegeven bedrag in een geconcentreerde propa ganda heel wat meer kon worden bereikt. Het groote belang van Bergen vordert, dat er in dit opzicht leiding komt en het moet ons van het hart, met alle waardeering voor de welwillendheid, die de gemeenteraad steeds voor het werk van de V. V. V. betoont, dat ook o. i. het gemeentebe stuur nog het inzicht mist, dat het subsidieeren van de V. V. V. geheel iets anders is dan het sub sidieeren van een andere plaatselijke vereeniging, welk doel die vereeniging dan ook voorstaat. Een subsidie van 1000 aan de V. V. V. door de ge meente, is eenvoudig een belachelijk bedrag in verhouding tot het groote belang, dat ook de ge meente bij het V. V. V.-werk heeft. Raadsleden, die zich op het standpunt stellen, dat het Bestuur van de V. V. V. al dankbaar mag zijn, dat de ge meente deze subsidie verleent, missen eenvoudig het begrip, dat de gemeente dank past tegenover de V. V. V., die door haar werk ervoor zorgt, dat de bestaansbron in de gemeente blijft vloeien. Dank zij de combinatie van zee-, bosch-, duin en polderlandschap, is Bergen als seizoenplaats een ideaal oord, maar juist daarom zijn wij over tuigd, dat de uitgaven, die in den vorm van re clame daarvoor gedaan worden, ook haar nut zul len afwerpen. Ook voor reclame geldt, dat men alleen op den duur succes zal oogsten, wanneer men daarin getrouw blijft aan de waarheid. En juist, omdat in de reclame voor Bergen als seizoen plaats waarheid mogelijk is, dringen wij, met het oog op de toekomst, aan, de V. V. V. in haar werk te steunen. De feesten, die de V. V. V. jaarlijks organiseert, mogen een groote reclame voor Ber gen genoemd worden. Wie het welvaartsbelang van Bergen wil bevorderen, steune daarom de te organiseeren feesten. Moge 10 Augustus, de dag van het Bloemen corso en 20 Juli, de dag van den verlichtings avond, dank zij veler medewerking, er weer toe bijdragen, Bergen als geliefd zomeroord nog meer bekend te maken, Mogen zij, die niet in staat zijn, daadwerkelijk hun steun te verleenen, het bestuur van de V. V. V. hun bijdrage voor het financieren van die feesten doen toekomen, want daardoor zullen ook zij dienen het welvaartsbelang van Bergen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 1