„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. De Hollandsche duinen. DE VERVULDE WENSCHEN. Historische Anecdoten. 23e Jaargang. No. 4. van ZATERDAG 25 JUNI 1932. De Hollandsche blonde duinen hebben reeds vele dichters en schilders in hunne kunstuitingen geïnspireerd. Wie oog heeft voor het landschaps- schoon, moet wel getroffen worden door het aan schouwen van de grillige, woeste duinen, die eeuwen ons land tegen de zee hebben beschermd. Over het ontstaan van de duinen is al heel wat geschreven. Aangenomen kan worden, dat de doorbraak bij het Nauw van Calais hierbij een groote rol heeft gespeeld. De zee voert het ri vier- en woestijnzand aan en de wind jaagt het zand tot een zekere hoogte op. Is die hoogte be reikt, dan ontstaan weer nieuwe duinen. In ieder geval is de duinenreeks langs de Nederlandsche kust een gedeelte van de keten, die zich met on derbrekingen langs de geheele Oostelijke Noord zeekust van Calais tot het Skagerak uitstrekt. De duinen in Bergen behooren met die te Velsen en Schoorl tot de breedste langs de geheele kust. Verondersteld wordt, dat vóór de Christelijke jaartelling zich op het gebied van de Berger dui nen een terrein bevond, doorsneden van rivieren, waarop van tijd tot tijd de zee binnendrong. Vóór deze veronderstelling pleit het feit, dat men tot ver in zee veenbanken vindt. Op verschillende plaatsen van onze kust is de duinvoet blijvend teruggedrongen. In Ter Heide (Z.H.) heeft men in den tijd van 100 jaar driemaal een nieuwe kerk moeten bouwen en ook in Sche- veningen is de tegenwoordige kerk, die nu vlak bij de zee staat, 1800 M. landwaarts gebouwd van de plaats, waar de oude kerk gestaan heeft. De zee geeft en neemt. En waarnemingen heb ben vastgesteld, dat het eiland Rottum zich onder de gezamenlijke werking van verstuiving en af slaan voortdurend oostelijk verplaatst. Wij herinneren ons nog heel goed, hoe vóór een 20-tal jaren te Egmond aan Zee de zee dermate een aanval op de kust deed, dat tegenover het Hotel Zeezicht eenige huizen, waaronder een villa van den vroegeren Alkmaarschen wethouder Boel mans ter Spill, in zee stortten. Een gevelsteen in het huis van den tegenwoordigen burgemeester van Egmond aan Zee, welks huis na de ramp daar door Mr. Boelmans ter Spill werd gebouwd, her innert aan deze gebeurtenis. Vóór Egmond en dit is trouwens ook bij Petten het geval, ligt een vroeger dorp in zee. De grond, die vóór 20 jaar te Egmond aan zee werd wegge slagen, werd daar later weer door de zee en den wind aangebracht en men heeft daar thans een be tonnen muur gemaakt, om herhaling te voorkomen. Op grond van onderzoekingen heeft men uitge maakt, dat het grootste gedeelte van het Berger duincomplex bestaat uit door de zee omgewerkt rivierzand. Vroeger heeft men allerminst waarde gehecht aan het duinbezit. Vóór 100 jaar behoorde een groot deel van het duingebied langs de Noord- Hollandsche kust, ter grootte van 15000 H.A. nog aan de domeinen en de landsregeering hechtte zoo weinig waarde aan dit bezit, dat die gronden krachtens een speciale wet voor een appel en een ei werden verkocht. De schoonste natuurgebieden hebben slechts waarde, als de mensch ervan kan genieten. En in den tijd, waarin het vervoerwezen nog niet tot ont- DU1NLANDSCHAP TE BERGEN AAN ZEE. Naar het Fransch van Léon Frapié door-R. M. (Geautoriseerde vertaling). Tijdens het begin van den oorlog maakte mevr. Heaucollas degenen, met wie zij vertrouwelijk om ging, met haar ongerustheid bekend betreffende haar eenige, dierbare dochter'. Ik rekende erop dat deze ontzettende schok, die de heele wereld deed schudden, de persoon lijkheid van mijn kleine Georgina eindelijk zou doen ontwaken. Maar neeen, zij blijft volkomen onzijdig! De kritieke leeftijd is aangebroken, vijf tien jaar, zestien jaar, het is mij onmogelijk te onderscheiden of zij smaak zal hebben voor prakti sche zaken, of zij neiging zal voelen voor het ar tistieke, of zij hart zal hebben, gevoel. Buiten haar lesuren, thuis brengt zij haar leven door met haar boeken, haar schriften of voor haar piano spreekt zij niet, ziet zij niets rondom haar. Men kan zich achter haar rug bewegen, schreeuwen, de meubels verzetten, niets trekt haar aandacht. Zij zou mooi zijn, als haar gezicht bezield werd, maar haar ongevoeligheid is zoo groot, dat haar fraaie regelmatige trekken ertoe meewerken haar een onbeduidend voorkomen te geven! Dus ik be gin bang te worden dat zij werkelijk onbeduidend zal zijn Men vroeg naar de meening van mijnheer Heau collas. O, mijn man is niet zoo bang als ik. Dat is ook te begrijpen, hij is aan het front; hij is nu al twin tig maal aan den dood ontsnapt, dus hij ziet alles van den mooien kant. Hij heeft de opgewektheid HANS BEERS. wikkeling was gebracht, hadden de duingebieden alleen waarde voor die menschen, die zich de weelde konden veroorloven, dagen aan jachtge- noegens te schenken, En aangezien dit aantal niet zoo groot was, brachten deze gebieden vanzelf sprekend nagenoeg niets op. Nu het verkeerswe zen zich zóó heeft ontwikkeld, dat men een af stand, die vroeger een dag reizen vorderde, thans in een uur kan afleggen, is het mogelijk geworden, dat duizenden van de schoonheden, die het duin landschap schenkt, kunnen genieten en staat men thans geheel anders tegenover dit bezit. Ook hebben de duinen als waterwinplaatsen voor de Provincie, Amsterdam, Bloemendaal, Zandvoort en Haarlem groote waarde verkregen, terwijl ook het zand' voor wegenbouw, het maken van kalkzandsteenen, ja zelfs ten behoeve van bloembollenvelden, een waardevol object is ge worden. 1800 H. A. duinen te Schoorl zijn bijna geheel Staatsdomein. Dank zij het initiatief van Dr. W. C. H. Staring, den derden zoon van den bekenden dichter, is men daar aangevangen om de zeeduinen in bosch te veranderen. Ongetwijfeld wordt daar door het Staatsboschbeheer een mooi stuk cultuur werk verricht. Toch hopen wij, dat niet het ge heele duingebied in bosch zal veranderen. De grillige, woeste duinen zijn van een te eigenaardige schoonheid, dan dat ze geheel verloren mogen gaan. In de Provinciale Staten van N.-Holland is men reeds lang tot het inzicht gekomen, dat het te be treuren valt, dat de groote duingebieden als parti culier bezit ontoegankelijk blijven voor de bevol king. In ;Gallantsoog is een duingebied van 600 H.A., waaronder het beroemde Zwanewater, ver boden terrein, te Egmond Binnen is dit met 1400 H.A. het geval, te Castricum met 1700 H.A., te Heemskerk met 1100 H.A., te Wijk aan Zee met 500, te Velsen met 2100 H.A., te Bloemendaal met 2800 H.A. en te Zandvoort met-3200 H.A. Hoewel ook het duingebied te Bergen ter grootte van 1300 H.A. particulier bezit is, verkeert men daar in de gelukkige omstandigheid, dat de eige naar dit mooie gebied, dat aansluit aan het Schoorlsche Staatsdomein, voor wandelaars open stelt. Toegangskaarten daarvoor zijn voor 25 cent verkrijgbaar en geldig voor het geheele seizoen, Practisch gesproken ligt dit mooie natuurmonu ment open voor ieder, die zich daarin behoorlijk Ieder bezoeker, die de waarde inziet, de vrije natuur niet achter prikkeldraad gesloten te vin den, zal goed doen, om bij het beklimmen der dui nen de helmbeplanting en de vegetatie niet te be schadigen. van den poilu, die steeds weer aangroeit, zooals het haar. „Geduld, je dochter is vlijtig, verstandig, de ontluiking van haar geaardheid zal eensklaps komen; een bijkomende omstandigheid zal uitste kende hoedanigheden, gunstige neigingen uit den slaap opwekken." Heel goed; maar als de tegen woordige oorlog geen voldoend incident is, wat is er dan noodig? Men verzocht mevr. Heaucollas haar wenschen juist te omschrijven. Ik zou willen dat Georgina „een volmaakte vrouw" werd, dat wil zeggen dat zij gevoel toonde, een zekere aesthetische onderscheiding en wat zorg voor huiselijk werk. Een goed opgevoede vrouw moet in staat zijn het huishouden te doen zooals zij haar lessen in de natuurkunde kent". Het was de vierde keer, dat er aan de deur van de diensttrap gebeld werd. Mevr. Heaucollas dacht; „Hè, Palmyre is dus niet gekomen? Wat Georgina betreft, kon men den heelen dag hard bellenik moet er in berusten zelf te gaan kijken wie er is." Het was een jong persoontje van zeventien a achttien jaar. Mevrouw, ik ben de dochter van uwe werk vrouw; moeder is ziek, als u het goed vindt, zal ik haar vervangen totdat zij weer beter is. Mevr. Heaucollas vond dat het jonge meisje, met haar aardig hoedje, haar eenvoudig gegarneerd ja ponnetje, van een donkere kleur, juist in de mode, op een gouvernante van rijke kinderen geleek, of wel op een ernstig naaistertje; op zij had ze iets van een geit; een lang gezicht, niet mooi, maar met uitdrukking, innemend. Toch kon Mevr. Heaucollas niet nalaten haar wenkbrauwen te fronsen; zij was een buitenge- De particulier, die onder deze voorwaarde zijn bezit voor de gemeenschap openstelt, verdient on getwijfeld aller hulde en tegen een dergelijk parti culier bezit kan moeilijk bezwaar worden gemaakt, aangezien zelfs de Provincie, die onder Castricum een duingebied van 1000 H.A. bezit, diezelfde voor waarde moet stellen. De sterke toename van de bevolking, alsmede de vergemakkelijking van het verkeer, maken het, in het belang van de volksgezondheid en de be schaving tot een redelijken eisch, dat, terwille van de jachtgenoegens van enkelen, de prachtige duin gebieden niet langer gesloten blijven voor het groote publiek en wij juichen het dan ook toe, dat de staten in 1928 een motie aannamen, waarin het gewenscht wordt geoordeeld, dat de duinstreek in het bezit komt der Provincie, omdat ze groote be- teekenis heeft als natuurlijke zeewering, als wa- tervang, als natuurmonument en als object voor werkverschaffing en werkverruiming. Bergen mag zich als seizoenplaats gelukkig ach ten, dat de eigenaar het groote natuurmonument, de Berger duinen, wel voor het publiek openstelt. Mede daardoor behoort Bergen tot de mooiste seizoenplaatsen van ons land. Millioenen zijn er in Bergen en Bergen aan Zee in gebouwen gesto ken, die nagenoeg waardeloos zouden worden, wanneer het duingebied voor het publiek niet toe gankelijk zou zijn. Wij weten, dat de eigenaar met het oog op den verkoop van bouwterreinen er ook belang bij heeft, de duinen wel toegankelijk te stellen, aangezien niemand tot aankoop van bouw terrein zou besluiten, wanneer het natuurmonu ment ontoegankelijk was. Met particulier bezit kan echter alles gebeuren. Wie vandaag rijk is, is dit vaak morgen niet meer en de mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat een bezitter, die van zijn bezit ook de gemeen schap laat genieten, genoodzaakt is, om zijn bezit over te doen aan hem, die daarvan de gemeen schap uitsluit. Wij hopen dan ook, dat Gedep. Staten, die zich in 1928 tegenover Prov. Staten bereid verklaarden, te onderzoeken, op welke wijze de beschikking over de duingebieden voor de Provincie waren te verkrijgen, eindeliik eens met den uitslag van dat onderzoek in de Prov. St. zullen komen. Het tot Provinciaal bezit maken van de particuliere duin gebieden zal ongetwijfeld groote financieele offers vragen, doch wij zijn ervan overtuigd, dat komende geslachten het tegenwoordig geslacht dankbaar zullen zijn, dat zij deze offers hebben willen bren- gen. Men vergete bovendien niet, dat die offers, hoe langer men daarmee wacht, steeds grooter zullen worden. Ook houde men in het oog. dat alleen de gemeenschap in staat is, om de bevolking nader tot de natuurgebieden te brengen en te voorkomen, dat op den duur die gebieden verloren gaan. Het was reeds de groote Haarlemsche plantkundige, F. W. van Eeden, de vader van onzen, zoo juist gestorven Frederik van Eeden, die op de noodza kelijkheid hiervan wees en 't betreurde, dat de na hem komende geslachten van het schoone Kenne- merland nagenoeg niets meer zullen vinden. Gedurende den oorlog tusschen Engeland en Frankrijk leefde te Londen Clarisse, een Bretagner, die als danseur aan de balletdanseressen onderwijs gaf. Eens droeg de tooneeldirecteur hem op, in een nieuw stuk een stomme rol te spelen. Het was de rol van een Franschman, die zich in alle onderdanigheid een schop van een lord zou laten geven om de Engelschen ten koste van de Franschen te amuseeren. woon zorgzame vrouw, die het grootste belang stelde in het onderhoud van haar huis; zonder gie rig te zijn, had zij een soort wreede gehechtheid aan alles, wat zij thuis had. Palmyre beviel haar, omdat zij niet onhandig was. Ik dank u, zeide zij; ik wil mij liever heel al leen redden; u zoudt mij nog iets kunnen breken neen, neen zoo'n gevaar wil ik niet loopen! Zeg aan uw moeder, dat zij een weekje kan uitrusten, ik zal haar toch wel betalen. Het jonge persoontje scheen heel en al versla- gen; Moeder heeft een aderontsteking; de dokter voorziet een lange onderbreking van haar werk. Daarom bood ik u aan mij op de hoogte te stellen. Wij hebben op geen enkele uitkeering recht; de verdienste van Moeder is ons eenig middel van be staan Want ik, ik heb nog geenik ben nog Mevr. Heaucollas maakte een beweging alsof zij uit haar humeur was. Goed! U kunt beginnen met de kamer van de juffrouw Hangt uw hoed op en komt hier heen. Zij riep: Georgina! Georgina, in haar boek verdiept, stak haar neus op, maar draaide haar hoofd niet om: Moeder? Palmyre is ziek, zij heeft haar dochter in haar plaats gestuurd. Ze gaat je kamer doen; nu zou jij wel in 't salon kunnen gaan; 't is belachelijk dat je daar blijft zitten in de stof en dat men je met de bezem weg moet vegen, om de vloer te doen. Daar de eerste woorden haar zonder belang had den toegeschenen, was Georgina weer begonnen te lezen en antwoordde zelfs niet. Mevr. Heaucollas,

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 3