PIANO TE HUUR. Gevonden en verloren voorwerpen. DE HflAN'sLees-Bibliotheek, FOTO-ARTIKELEN. Predikbeurten Historische Anecdoten. Adverientiën. Betalend Logé. PENSION GEVRAAGD 11-i:11:m1.1 ir:11^,!M'*.i1.m:iJ STATIONSSTRAAT. Werken van de beste Nederl. en Buitenlandsche Schrijvers. Ontwikkelen. Afdrukken. Éilillllllllllllllllllllllll Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 26 Juni, 's avonds 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Gereformeerde Kerk te Bergen. Zondag 26 Juni, vm. 10 uur, Ds. G. J. v, d. Vegt. Voorbereiding H. Avondmaal, 's Avonds 5 uur Ds. G. J. v. d. Vegt. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 26 Juni, vm. 10.15 uur, de heer Men- sink, van Amsterdam. Vrije Evang. Gem. Bergen. Oosterweg 28 bij den Bergerweg. Zondag 26 Juni, vm. 10.15 en 's avonds 7.30 uur, de heer J. J, Ruijs. Remonstrantsch Geref. Gemeente Alkmaar. Zondag 26 Juni, vm. 10.30 uur, Ds. Rappold. Evang. Luth. Kerk te Alkmaar. Zondag 26 Juni, vm. 10.30 uur, Ds. H. Makkink. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Zondag, 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoog mis; van 57.30 Aanbidding; 7.30 Lof en Acte van Eerherstel. Maandag, 7.30 vergaderde Derde Orde. Woensdag, feest van de H.H. Petrus en Paulus, patroonsfeest der parochie, 7 uur gezongen H. Mis. 7.30' Lof, daarna H. Familie af deeling Vrouwen. Donderdag,, van 5—7.30 gelegenheid om te biechten. 7.30 Lof en Rozenhoedje voor de bekeering van ons vaderland. Vrijdag, le Vrijdag der maand. 7 uur gezongen H. Mis. 7 uur Meisjes-Cogre- gratie. 7.30 Lof. Zaterdag van 4—6 en van 7—0 uur ge legenheid om te biechten. Zondag 3 Juli,, plechtige viering van het patroonsfeest. 10 uur Hoogmis, waar onder de liturgische gezangen worden gezongen door het koor der R.K. Kerk- muziekschool uit Utrecht. 6 uur plech tige Vespers, feestpreek en plechtig Lof met uitvoering der gezangen door bovengemeld koor. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 bruine portemonnaie met inhoud, een fiets- taschje met sleutel, 2 koperen gewichten, 1 bruin kinderschoentje, 1 gabardine regenjas ceintuur, 1 nikkelen heerenhorloge, 1 Lipssleutel, 1 bruin bontje, 1 koperen Lipsslot. VERLOREN VOORWERPEN. 1 zilveren rozenkrans, 1 gouden broche met 2 staafjes en 1 pareltje, 1 fototoestel, 1 gladde gou den armband, een paar zeemlederen witte dames handschoenen, 1 blauwe Alpinemuts, een belas tingplaatje in bruin étui. Dringend wordt verzocht indien aangegeven ver loren of gevonden voorwerpen terug bekomen zijn, hiervan kennis te geven aan het Gemeente huis te Bergen N.H. „Zeg meisjes, zouden jullie wat zachter over de prijzen van kleeren willen discussieeren? Ik heb me een half uur geleden verloofd". (Londen Mail). De jonge generaal Bonaparte belegerde Toulon, dat in 1793 nog bezet was door de Engelschen. Een batterij werd onder zijn bijzondere en per soonlijke leiding in stelling gebracht en toen de En gelschen dit bemerkten, werd een hevig vuur op Napoleon en zijn mannen gericht. Napoleon wilde een bericht zenden om verster king, en riep een onderofficier naar voren, om dit te schrijven. Een jonge sergeant trad onmiddellijk uit de gelederen en schreef het bericht op, dat Na poleon dicteerde. Nauwelijks was de dépêche ge reed, of een kanonskogel viel tusschen den toe- komstigen keizer en den schrijver. Beiden werden bijna bedolven onder het opgewoelde zand. De koelbloedige sergeant stond op, en met een buiging naar de Engelsche linie zeide hij: Merci gentle men! Ik verlangde juist een weinig zand, om mijn epistel te drogen. Werkelijk heel beleefd van u. Napoleon, getroffen door de onverschrokken houding van den sergeant, vergat dit voorval niet. Spoedig werd de dappere jongeman tot officier be vorderd, terwijl hij later beroemd werd als de be kende generaal Junot, hertog van Abrantès. Saint-Saëns, de beroemde Fransche componist, was in het begin van zijn loopbaan organist van de Madeleine te Parijs. Op zekeren dag zeide een geestelijke tot hem: „Meneer Saint-Saëns, men heeft over uwe orgel muziek geklaagd. Niet, dat men uw muziek slecht vindt neen, niemand zou het wagen, dat te be weren. Maar zij is te zwaar. U moet niet verge ten, dat onze gemeente voor het grootste gedeelte bestaat uit menschen, die hun muzikaal onderricht in de Opéra Comique kregen, menschen, die aan lichte melodietjes gewend zijn, dus Bach en Han del te moeilijk vinden." „Dan zal ik in overeenstemming met den smaak van deze menschen spelen, zoodra van den kansel teksten uit de Opéra Comique verkondigd wor den", antwoordde Saint-Saëns, „in geen geval eerder Koningin Marie van Roemenië bezocht op haar Amerikaansche tournée ook de Metropolitan Ope ra. Zij liet een bariton, wiens stem grooten indruk op haar gemaakt had, tijdens de pauze aan zich voorstellen. Zij reikte hem vriendelijk de hand en zeide: „U hebt een buitengewoon mooie stem!" „Ja", gaf de zanger verlegen ten antwoord. „Ik geloof het ook". Hij aarzelde even en voegde er toen aan toe: „Maar Uwe Majesteit heeft ook een heel mooie positie!" Frederik Wilhelm I van Pruisen had een merk- waardigïsterk geheugen. Niet alleen kende hij al de solddten van zijn lijfgarde in Potsdam en van het garnizoen in Berlijn bij naam, maar ook tal van andere manschappen in zijn leger. Zijn kennis be perkte zich echter niet tot een groot aantal namen. Van menigen soldaat wist hij bijzonderheden uit diens gewone leven. Toen de koning in 1738 bij den Prins van Oranje op het Loo vertoefde en deze hem bij zijn aan komst het bordes op geleidde, herkende hij on middellijk den grenadier, die de wacht hield bij de deur als een deserteur van zijn garde, Heet ge niet, aldus de koning tot den soldaat, „Hendrik Max?" Hebt ge niet in het garde-regi ment gediend? Waart ge niet bij de achtste com pagnie? Zijt ge niet vijf jaar geleden gedeserteerd? Waar hebt ge u al die jaren opgehouden? Om wel ke reden zijt ge weggeloopen? De grenadier was geheel en al van streek ge raakt en hij bekende spoedig, dat alles wat de ko ning gevraagd had, waar was. De dichter Young schreef zijn nachtgedachten met een doodshoofd, dat hem tevens, tot kandelaar diende, voor zich op de tafel. Somtijds ging hij des nachts tusschen de graven van een kerkhof om zich de gedachte van de vergankelijkheid van al het aardsche heel duidelijk voor den geest te ha len. Young maakte verscheidene zijner treurspelen in een laan, waar aan elk einde een bank stond, waarop papier en potlood lagen. Bij Lesage, den vervaardiger van den bekenden Gil Bias, hing de dispositie tot schrijven van de zon af. Hij ontwaakte als de dag aanbrak en hoe hooger de zon rees en hoe helderder zij scheen, des te grooter en machtiger werd zijn scheppingsver mogen. Daalde zon, dan nam de kracht van zijn geest af. Een tegenhanger van Lesage was de Fransche geschiedschrijver Mezerez. Deze kon bij dag niet werken en schreef zelfs op klaarlichten dag bij kaarslicht. In zijn vertrekken was het voortdu rend donker en als hem vrienden bezochten, liet hij hen zelfs op den vollen middag met een kaars uit. Girodet, Fransch schilder en dichter, sprong 's nachts plotseling uit zijn bed, liet de hanglampen in zijn werkplaats aansteken, zette een breedge- randen hoed op en maakte dan zijn beste schilder stukken. Kassin Pacha, een Egyptenaar, was bijzonder ge steld op het uiterlijk van de officieren en vaardig de strenge orders uit, dat zij zich nooit ongescho ren in het publiek mochten vertoonen. Op zeke ren dag ontmoette hij op straat een luitenant, die zijn bevel in den wind had geslagen! Tot welk regiment behoort U? vroeg de ver ontwaardigde minister. Tot het achtste regiment te Abasseuh, Stap dadelijk in mijn rijtuig om U in uw gar nizoen in het openbaar te laten straffen. Het tweetal reed in stilzwijgen voort totdat de pacha zijn rijtuig liet stoppen, waar hij voor zaken zou opgehouden worden. De „schuldige" nam zijn kans waar, sprong uit het rijtuig en was weer op zijn post minus zijn baard voordat de minister terugkwam. Gedurende het overige van den tocht hield de officier zijn gelaat met zijn handen bedekt als een beeld van verslagenheid; Abasseuh werd bereikt en al de officieren waren bijeen om getuige te zijn van dc degradatie van hun, kameraad, die zich adh- ter den chef hield. Kom voor het front riep de Pacha. De minister zag hem verwonderd aan, wendde zich tot de officieren en zeide: Heeren, Uw oude minister is een gek en de jonge luitenant is kapitein. Philips V kwam op een reis door Spanje in een klein dorpje. De dorpsgeestelijke kwam hem met de geheele gemeente tegemoet, boog diep en begon een zelf gedicht lied te zingen, een vroolijk, niette min eerbiedig lied. De koning was zóó enthousiast, dat hij aan het einde riep: „Da capo, da capo!" Dadelijk zong de geestelijke het lied nogmaals. De koning gaf hem bij het afscheid vijf goudstukken voor de armen der gemeente. De geestelijke bekeek de vijf munt stukken een oogenblik en riep toen luidde: „Da capo, da capo!" Lachend gaf de koning hem er nog vijf. Frederik de Groote deed graag aan muziek en sprak ook graag Fransch. Ter wille van zijn bijzon dere liefhebberij in het Fransch, onderhield hij langen tijd vriendschappelijke betrekkingen met den Franschen dichter Voltaire. Op zekeren dag schreef de koning bij gelegen heid dat er een feestje zou plaats hebben, aan den dichter vanuit Sans-souci het volgend briefje: p 6 a venez 100 Voltaire begreep de beteekenis van deze rebus en antwoordde: „G. a." De koning verstond dit raadselachtig schrijven. Het briefje van Frederik behelsde een uitnoodi- ging en wel in woorden: „Venez souper a Sans- cousi", en „G. a." „J'ai grand appétit". Bizet stierf evenals Berlioz zonder de triomphen van zijn werken beleefd te hebben. Het beste werk van Bizet, de Opera Carmen, bezorgde hem tevens de grootste teleurstelling die ontegenzegge lijk zijn dood verhaast heeft. Op 3 Maart 1875 had de eerste opvoering plaats te parijs en de opera werd door het publiek zeer koel ontvangen. Bizet leed er geweldig onder, dat het publiek hem niet begreep. In den zomer van 1875 kwam de doodstijding zoo onverwacht, dat niemand haar gelooven wilde. De officieele bevestiging kwam echter spoedig daarna telegrafisch en werd in den foyer van den schouw burg opgehangen. Ze luidde: Parijs, Bourgival, opgegeven 10 uur 27 m. De vreeselijkste gebeurtenis! Onze arme Bizet is he dennacht overleden. Tegen den zomer n.l, had hij zich met zijn vrouw en kind begeven naar Bourgival, een dorpje bij Versailles. Een aanval van angina en een gezwel in de keel leidde tot den dood door verstikking. Te middernacht, van Woensdag op Donderdag 23 Juni 1875 (3 Juni was zijn trouwdag) stierf Bizet in de armen van zijn afgodisch vereerde jon ge lieve vrouw. Ook zijn trouwe vriend, de pia nist Delaborde, was aanwezig Juist op denzelf den tijd zakte in de Rue Favast te Parijs het scherm na het laatste bedrijf van Carmen. In beschaafd gezin met tenminste één meisje van pl.m. 15 jaar, wordt voor't tijd vak van 25 Juli8 Aug. voor een Meisje van 15 jaar plaatsing gezocht als be- talend logé. Brieven met inlichtingen en condities on der letter F 527 bureau van dit blad. voor 4 volwassenen en 2 kinderen, van 9 tot 18 Juli, met drie slaapkamers en vrije zit- eetkamer, kamers met stroomend water en prima keuken vereischt. Brieven aan Boek handel J. van der Honing, Nieuwe Ooster straat 11, Leeuwarden. BevragenHOFLAAN 16, Bergen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 9