„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. MAtSOA* PANORAMA BERGEN AAN ZEE. 23e Jaargang. No. 5, van ZATERDAG 2 JULI 1932. grillige denneboomen en aan beide kanten begrensd door bosschen, waarin mooie landhuizen verscholen liggen, is met den Zeeweg, die afwis selend loopt door woest en beboscht duingebied, wel een van de mooiste wegen in ons land. De Sparrenlaan, die van de Eeuwi gelaan in Noordelijke richting loopt naar het duingebied van het Prov. Waterleidingsbedrijf, met aan het ein de de bekende Hooge Boomen, waar men de grootste Reigerkolonie van ons land vindt, mag zich terecht in een zekere vermaardheid verheugen. Vanaf de Eeuwigelaan tegenover de Sparrenlaan, loopt in Zuidelijke rich ting een eveneens prachtige laan met hoog geboomte naar het oude Hof, een door vijvers omgeven buiten van de familie van Reenen, dat sinds 1851 nog steeds door deze familie bewoond wordt. Een wandeling in de omgeving van dit oude Hof behoort zeer zeker mede tot de bekoorlijkheden van Bergen. Het dorp zelf met zijn grootsche kerkruïne als centrum, overblijfsel van een uit de 12de eeuw dateerende, in 1574 verbrande paro chiekerk, waarvan thans alleen nog het koor als Ned. Herv, Kerk in gebruik is, mag met zijn vele wegen en lanen, vooral vanwege het hooge ge boomte, één van de aantrekkelijkste dorpen van ons land genoemd worden. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat hier in de drukke weken van het vacantieseizoen ruim 5000 gasten vertoeven, waarvan een groot deel zich da gelijks per tram naar het strand begeeft, of wan delingen in de bosschen of in het mooie polder land maakt en des avonds in de café's verpoozing zoekt, waarvan de bekende Rustende Jager wel het centrum mag worden genoemd. De tramrit van Bergen naar Bergen aan Zee biedt een afwisselende aanblik. Men rijdt door oude bosschen, geniet van een gezicht over een oneindige duinenreeks met rechts een blik op het in 1918 door Aug. Jansen gestichte kasteel Rus senduin, tegenwoordig Bio-Vacantieoord, en gaat een moment tusschen een duinenrij door, waar door men zich in een buitenlandsche bergstreek waant. Het zielental der gemeente, dat in 1910 2250 bedroeg is dermate toege nomen, mede als gevolg van het feit, dat velen Bergen tot permanente woonplaats kozen, dat dit thans ruim 6000 bedraagt. Architecten als Berla- ge, de Bazel e. a. bouwden hier ver schillende landhuizen en uit een oog punt van moderne bouwkunst ver dient vooral aandacht het in de oor logsjaren door den Amsterdammer Arnold Heijstee gestichte Park Meer wijk, waar de moderne architecten Le Croix, Staal, Blauw, Cramer en Mej. Kropholler hun in bouwkringen zoo zeer besproken villa's bouwden. He laas gingen in 1921 een drietal, onder één dak gebouwde villa's, schepping van den heer Cramer, door brand verloren. De sterke toename der bevolking had noodwendig ten gevolge, dat het oude Bergerbosch steeds meer be dreigd werd, zoodat het voor de plaats en den geheelen kop van N.- Holland een zegen mag worden ge noemd, dat in 1930 de Gemeente met steun van het Rijk en de Provincie, dit bosch voor 200.000.aankocht, waardoor het ten eeuwi gen dage als natuurreservaat bewaard blijft. Den reizigers, die slechts één dag tijd hebben om Bergen en Bergen aan Zee te bezoeken, geven wij in overweging te Bergen aan het station uit te stappen en de volgende wandeling te maken: „Station, Stationsstraat, Hertenkamp, Komlaan, Guurtjeslaan, Sparrenlaan, Eeuwigelaan, Mossse- lenbuurt, Sluislaan, Meerweg, Lijtweg, Park Meer- BLRGEN N-tt Wandeling door het dorp 3poor»*«g wijk, Studler van Surcklaan, Sohoollaan, Kerk ruïne, Historisch Museum, Station". Deze wandeling, die de mooiste lanen van Ber gen laat zien, is ruim 4 K.M. lang en vordert dus één uur wandelen. Het speelduin bij de Hooge Boomen is, dank zij de nabijheid van het Café-Restaurant „Duinver- maak" met den grooten speeltuin een geliefd oord voor ontspanning. Hierna doet men het verstandigst vanaf het sta tion Bergen per tram naar Bergen aan Zee te rij den om daar, na een bezoek aan het Parnassiapark een uurtje aan het strand te vertoeven. Gaande naar het Parnassiapark passeert men rechts het borstbeeld van de in 1925 overleden stichteres van Bergen aan Zee, Mevrouw van ReenenVölter. Voor den terugkeer naar eigen woonplaats doet men het beste rechtstreeks van Bergen aan Zee naar Alkmaar te vertrekken. Wie voor Bergen of Bergen aan Zee hotel- of pensionverblijf zoekt, of een gemeubileerd huis DUINLANDSCHAP. Graadt van Roggen. wenscht te huren, gelieve aan het Informatie bureau van de V. V, V. naast het postkantoor, waar gratis inlichtingen worden gegeven, de pen- siongids aan te vragen,, die eveneens gratis wordt verstrekt. Op dit bureau en in den boekhandel is voorts een uitvoerige gids met kaarten verkrijg baar, die uitvoerige gegevens over Bergen en de oude Heerlijkheid bevat. VILLA „DE STER", PARK MEERWIJK. Bergen en Bergen aan Zee. Dank zij de stichting van Bergen aan Zee, waar van het vorig jaar het 25-jarig bestaan op groot sche wijze werd gevierd, is het thans alom om zijn natuurschoon bekende Bergen het voor duizenden Nederlanders en buitenlanders geliefde vacantie- oord geworden. Door de electrificatie van het baanvak Amster damAlkmaar is het nu mogelijk geworden van uit de hoofdstad in ongeveer een uur Bergen aan Zee te bereiken, waarvoor men te Alkmaar slechts behoeft over te stappen in de stoomtram Alk maarBergen aan Zee, welke aankomt en vertrekt van het derde per ron te Alkmaar. De aantrekke lijkheid van Ber gen aan Zee vooral hierin t legen, dat men zich daar bevindt in een geheel als va- cantieoord gestich te badplaats en het is dan ook volko men begrijpelijk, dat tal van fami lies er een zomer huis bouwden en dat daar verschil lende goede hotels en pensions verre zen. KERK-RUïNE. A. COLNOT. Het strand te Bergen aan Zee is ruim en breed. Men vindt daar gelegenheid om op verschillende wijze onder toe zicht te baden, terwijl er op een aan zee gelegen duintop ook gelegenheid bestaat tot het nemen van zonnebaden. Voor hen, die er hun vacantie doorbrengen en van sport houden, bestaat er gele genheid, om die op uitnemende tennisbanen te be oefenen en, wat men aan de Noordzeekust nergens aantreft, wandelingen te maken in hel 1500 H.A. groote duingebied van de familie van Reenen, waarvoor men tegen betaling van 25 cent toe gangskaarten kan bekomen, die geldig zijn voor het geheele seizoen. Voor liefhebbers, die wande lingen in de ongerepte natuur weten te waardee- ren, mag het een groot voorrecht geacht worden, dat het duingebied van Bergen grenst aan de Schoorlsche duinen, welke door het Staatsbosoh- beheer door beplanting met dennen in cultuur zijn gebracht en eveneens gelegenheid bieden om er uren in te dwalen. Beoefenaars van de ruitersport vinden te Bergen aan Zee voorts gelegenheid om die daar te beoefenen en het behoeft geen betoog, dat de ruiters langs het strand en in de duinen een gewenschte stoffeering van het landschap vormen. In een duinpan, vlak aan zee, vinden zij, die be hoefte hebben aan een rustigen middag, gelegen heid zich te verpoozen in een daarvoor aangelegd park, waarin ook een museum is ondergebracht, waarin de gegevens over de duinflora en de ge vleugelde en andere duinbewoners zich bevinden. Een groot voordeel voor Bergen aan Zee is wel het feit, dat het een geheel vormt met het bosch- rijke Bergen-Binnen, waarvan de grondslag in de 17de eeuw werd gelegd door de toenmalige bezit ster van de Heerlijkheid, de familie Studler van Surck. De Eeuwigelaan, aan weerskanten beplant met

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 3