Hotfil-Restaurant „PBOOf' Café-Restaurant „DUINVERMAAK". HOOG EN LAAG WATER TEAROOM In VALK's Lunchroom Tegenover bureau V.V.V. - Ingang HOUTTIL, ALKMAAR. Mooi gelegen aan den voet der duinen. Groote Kinderspeeltuin. ZONDAGSMIDDAGS Concert en Openlucht- Dancing. Ruim Parkeerterrein. VERLAAGDE CONSUMPTIEPRIJZEN. LflNGESTRflflT 70 - Teleloon 43 - ALKMAAR. GARAGE. CAFÉ-LUNCHROOM „DE DOORBRAAK", AMSTELBIEREN. A. J. MARTIN. Historische Anecdoten te Bergen aan Zee in 1932. JJUjL'I 'A U G. Datum Hoog water Laag water: Voorm. Namidd. Voorm. Namidd. 30 1.50 2.25 10.25 10.58 31 2.44 3.14 11.24 11.51 1 A. 3.28 3.55 0.13 2 4.08 4.36 0.38 0.58 3 4.49 5.14 1.22 1.41 4 5.25 5.52 2.00 2.18 5 6.02 6.27 2.38 2.55 PflRNASSiAPARK BERGEN AAN ZEE. UITSLUITEND te KLAS CONSUMPTIE. BILLIJKE PRIJZEN. Intieme gelegenheid voor families. Prachtig uitzicht over park en tennisbanen. O zit U gezellig. 0 Mooi zicht op de haasmarht. O HEERLIJK IJS. Uitstekende Lunch. 0 Lehkere Koffie. 9 Ruime sorteering Gebak 0 uit eigen Banketbakkerij. een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie, Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1,50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De tent of de doekomheining moet duidelijk zichtbaar het nummer van het diploma hebben. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. STROOMEND WARM EN KOUD WATER. BAD. - CENTRALE VERWARMING. BEZOEKT: Kaasmarkt, hoek Marktstr., Alkmaar. Prima consumptie. Billijke prijzen. Ter wille van de controle moeten de vaste ten ten zoowel als die, welke telkens weer afgebroken worden, duidelijk zichtbaar gemerkt zijn met het nummer, vermeld op het diploma. De leden zijn gehtouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 3.50 en 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Ruim driekwart eeuw is thans vervlogen sinds den dood van den Engelschen boekhandelaar er. uitgever James Chalmers, van den man, die de uitvinder van de postzegels werd. Deze energieke drukker en krantenuitgever uit Dundee heeft ze ker niet kunnen droomen, dat deze door hem het eerst vervaardigde stukjes papier niet alleen de basis zouden vormen van de reusachtige ontwikke ling van het postwezen, maar ook van de groote wereldomvattende verzamelwoede. Men heeft be streden, dat hij den uitvinder was en de vinding toegeschreven aan den hervormer van het Engel- sche postwezen Sir Rowland Hill, de vader van de „penny-post", maar het is een uitgemaakte zaak, dat Chalmers inderdaad de uitvinder was van den postzegel, die opgeplakt kon worden. Zijn rijke persoonlijke ervaring als uitgever van een krant, dwongen hem zich met de posttoestanden, die des tijds zeer slecht waren, te bemoeien en hij kwam toen in aanraking met den postmeester-generaal Rowland Hill. Deze zocht een vereenvoudiging van het postwezen en het goedkooper maken van de porti door de invoering van 't z.g.n. „penny- post-systeem" en Chalmers, die het onpractische van de gestempelde briefomslagen inzag, liet op zijn drukkerij proefjes maken van vier portomer- ken, die aan den achterkant van gom voorzien wa ren, Reeds in Augustus 1834 liet hij die proeven aan eenige van zijn vrienden zien en in 1837 zond hij zijn postzegels in bij het Britsche Ministerie van Financiën. Zijn ontwerp werd door Rowland Hill overgenomen en den 6en Mei 1840 werden de eerste postzegels vervaardigd. Na het Britsche succes volgde Mauritius, een Engelsche kolonie, daarna Brazilië, Frankrijk, Zwitserland en de Vereenigde Staten vóór 1850 en voor 1860 hadden bijna alle landen den postze gel aangenomen als het meest practische middel als bewijs, dat het porto op poststukken bij voor uitbetaling was voldaan. In den tijd, dat de Duitsche schilder Felix Ziem aan de Riviera werkte, bezat hij te Nice een ate lier, waar op een avond Rossini, de Balzac, de Musset, Delacroix, Georges Sand en Chopin te gast waren. 'tWas al geruimen tijd na midder nacht. De kaarsen begonnen te flakkeren en de stemming was vroolijk. Wie speelt er een wals! riep op een oogen- blik een der gasten. Ziem, de gastheer, begaf zich onmiddellijk naar de piano in den hoek. Vlak naast het instrument stond een skelet en toen de schilder op de kruk wilde plaats nemen, gooide hij „het knekelhuis" omver. Lachend zette hij het overeind en liet de beenige vingers van het geraamte de eerste maten van een bekenden dans spelen. Op hetzelfde oogenblik stond Chopin op, ging naar de piano, nam Ziem's plaats in en begon te fantaseeren. Zwaarmoedige accoorden, hartstochtelijke pas sages klonken door het atelier. Doodstil luisterden de anderen, diep geroerd zag men elkander aan. Wat Chopin dien nacht componeerde, werd zijn wereldberoemde Marche funèbre. Toen Dunlop nog op school was, viel het hem op, dat een groot houten rad zich gemakkelijker voortbewoog dan een kleiner rad, omdat, hoe grooter het vlak, hetwelk zich op den grond be vindt, des te geringer de druk is op ieder deel van dit vlak. Hij begon dus eerste te denken over de wijze, waarop de raderen konden worden verbreed. Maar eerst, toen zijn zoon Johnny had geklaagd dat hij met zijn driewieler niet goed voort kon op het slechte plaveisel van de straten van Belvast, kwam hij op het idee den eersten gummiband met lucht te vullen. Om zijn negenjarig zoontje te hel pen, die niet veel plezier had in het fietsrijden, want hij werd zoo door elkaar geschud, maakte de vader uit gummi twee pijpen, bevestigde ze met linnen banden aan een houten schijf. Hij blies de gummipijpen op door middel van een pomp, welke gewoonlijk werd gebruikt om een voetbal op te pompen. Deze raderen werden vervolgens aan het driewiel gebracht, dat Dunlop voor zijn zoon had gemaakt. Om tien uur in den avond was hij met zijn werk gereed en vader en zoon waren zoo verlangend om de nieuwe uitvinding te beproeven, dat de jongen in het maanlicht wegfietste en eerst in den nacht terugkeerde. Een fietsrenner, die twijfelde aan 't nut van deze fietsraderen, werd door Dunlop uitgedaagd, met zijn zoon een wedstrijd op de fiets te houden. De renner veroor. Daardoor was het groote nut der uitvinding bewezen en de grond van Dunlop's roem en rijkdom gelegd. In het armenhuis te Budapest is de eens zoo beroemde rekenkunstenaar Mauritz Frankl, in zijn 60ste levensjaar, na een lang lijden overleden. Maurits Frankl was als de zoon van een arm kleermakersbaasje te Fünfkirchen geboren. Hij had zijn vijfde levensjaar nog niet voleindigd, toen de kleermaker tot de ontdekking kwam, dat zijn zoon, die niet lezen of schrijven kon, in en kele seconden de meest gecompliceerde bereke ningen uit het hoofd kon maken. Hij kwam tot deze ervaring bij het optellen van rekeningen. Zijn zoon gaf hem de eindcijfers lang voordat de man zelf de optelling op papier gereed had. Toen de kleine Frankl zes jaar oud was, bereikte zijn begaafdheid zulk een hoogte, dat de kleermaker besloot uit de buitengewone rekentalenten van zijn zoo,n voor dezen zoowel als voor hem zelf kapitaal te maken. En zoo trad Maurits Frankl het eerst te Buda pest als wonderkind op. Hij had een buitenge woon succes. Een groot aantal mathematici van naam, die deze eerste séance bijwoonden, moesten verklaren, dat het zesjarige kind vermenigvuldig- sommen met tien en twaalf cijfers, machten, vier kant en kubiek worteltrekken enz. in veel minder tijd zonder eenig hulpmiddel, geheel uit het hoofd en zonder fouten uitrekenen kon, dan deze geleer de heeren die hunne berekeningen op papier met potlood maakten met behulp van logarithmenta- fels. In enkele jaren was Maurits wereldbe roemd. Hij ondernam met zijn vader, die tevens zijn impressario was, een tournée door het buiten land en behaalde in Parijs, Londen, Berlijn, New- York etc. groot succes. Daarna kreeg hij door bemiddeling van buitenlandsche theater-agent schappen engagementen, die hem avond aan avond dezelfde hooge gages opleverden als de grootste operazangers ontvingen. Reeds lang voor het uitbreken van den wereld oorlog verbleeke de roem van Maurits Frankl, Zijn kunst trok niet meer en ook begon hij van lieverlede zijn rekentalent te verliezen. Hij pro beerde het met verschillende beroepen, zonder er bij een te kunnen blijven. Zijn rijkdommen ver dwenen nog sneller dan hij ze verworven had. In 1930 was hij gedwongen zich in het stadsarmen- asyl te laten opnemen, waar hij thans is over leden. Toen Paul Doumer bij de presidentsverkiezingen van 1906 tegen Fallières het onderspit moest del ven, werd hij door die nederlaag buitengewoon pijnlijk getroffen. Maar hij bleef dezelfde waar digheid en kalmte ten toon spreiden, en niemand merkte iets van het stil verdriet, zelfs niet de le den van de Kamer of van den Senaat. Maar zijn ontstemming was zoo sterk, dat hij er toch uiting aan moest geven. Eenige dagen later ging Doumer in gedachten verzonken voorbij het paleis van den president.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 2