„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. 23e Jaargang. No. 12, van ZATERDAG 20 AUG. 1932. Wat de gasten niet mogen verzuimen te gaan zien. Wie, na het passeeren van het met klimop be groeide huis „Zuilenhof" aan den Loudelsweg het eenvoudige Larensche landhuisje „De Klomp aan dien weg voorbij gaat, kan onmogelijk bevroeden, dat zich achter dit bescheiden huis één der mooi ste tuinen van Bergen bevindt met een kunstzaal voor moderne hedendaagsche kunst, wier gelijke men elders in dit land tevergeefs zou zoeken. Huize „De Klomp" is het woonhuis van den be kenden schilderijenverzamelaar P. Boendermaker, uit wiens belangrijke collectie een duizendtal werken van verschillende Hollandsche meesters in openbare gebouwen in ons land voor eenige jaren in bruikleen zijn afgestaan. Aan weinigen is het bekend, dat de heer Boendermaker, die voor zijn arbeid op kunstgebied zoowel van de Nederland- sche, als van de regeering van Tsjecho-Slowakije hooge onderscheidingen mocht ontvangen, niet alleen verzamelaar is van het werk van de leden dei Bergensche School, aan welke School zijn naam wel altijd verbonden zal blijven, maar dat in zijn collectie ook belangrijke buitenlandsche jon gere schilders zijn opgenomen. Jn de Badbode hebben wij er steeds melding van gemaakt, dat in kunst belangstellenden Don derdagsmiddags gelegenheid hebben, de kunstzaal van dezen verzamelaar te bezichtigen. Wij hebben dit dezer dagen nog weer eens gedaan en kunnen niet anders dan met nadruk de gasten en ook de Bergenaren, die in kunst belang stellen, met klem aanraden, daar Donderdagmiddag eens een kijkje te gaan nemen. Kosten zijn hieraan niet verbon den. De heer en mevrouw Boendermaker zijn steeds gaarne bereid, ook op andere dagen, mits dit tevoren wordt aangevraagd, belangstellenden in de gelegenheid te stellen, hun collectie in oogenschouw te nemen. Men behoeft daarvoor slechts de oprijlaan links van het Retraite-huis, naast huize Joke, in te slaan, aan het einde waar van. zich links de tuin van huize De Klomp be vindt, in welks midden de kunstzaal is gelegen. Deze kunstzaal, die met de daarbij behoorende depots voor schilderijen een oppervlakte heeft van 15 bij 30 Meter, is als geslaagd bouwwerk zonder pretentie reeds op zichzelf een bezichti ging waard, afgescheiden van den imponeerenden indruk, dien de tuin aan den bezoeker geeft. Bij ons laatste bezoek konden wij constateeren, hoe in. de zaal thans een 65-tal werken van Holland sche en buitenlandsche schilders er harmonisch zijn ondergebracht. Dat de kunst internationaal is, leert deze expositie. Momenteel ziet men hier een. verscheidenheid van schilderijen van heden daagsche schilders, zóó groot, dat men die tever geefs elders zal zoeken. Men vindt er doeken van de Hollanders Else Berg, Kees Boendermaker, A. Colnot, D. H. W. Filarski, Leo Gestel, Hordijk, Germen de Jong, Ton Kelder, Klein, Harry Kuy- ten, Max, Otto van Rees, Wim Schuhmacher, Scbwarz, Charley Toorop, Jelle Troelstra, Piet Wiegman, Matthieu Wiegman, Piet van Wijn- gaardt, en origineele houtsneden van B. Essers. Het ligt buiten het bestek van dit artikel om een bespreking van het werk van deze schilders te geven. Aan de meesten van hen wijdden wij reeds in de Badbode beschouwingen. Naast deze werken vindt men bovendien geëx poseerde stillevens van den Franschman Le Fau- connier, die vóór een 16-tal jaren in Bergen werk te, en die ongetwijfeld van groote verdienste is ge weest voor de leden van de Bergensche School; stillevens en landschappen van den Belg Kvapil, een typisch landschap van den Rus Zema, een bi zonder decoratief landschap van den Roemeen Popéa, fijne stilleventjes van den Hongaar Zobel (ook deze werkte eenige jaren in Bergen), bizon- dere figuurstukken van den Franschman Charle magne, landschappen van den Spanjaard Ortiz; voorts doeken van den Belg Frits van den Ber- ghe, den Oostenrijker Willy Eisenschitz, den Duit- scher Osterlin, den Franschman Picard le Doux, de Oostenrijkers Tischler en Zing, en den Rus Zeivida. Wij weten, dat de bezoekers niet naar de bad plaatsen komen om zich cultureel te verrijken. I Op de badplaatsen zoekt men lichamelijke verster king en ontspanning van den door den arbeid ver moeiden geest. Toch wagen wij het erop, om de aandacht van onze gasten te vestigen op deze bi zonder expositie, omdat wij overtuigd zijn, dat ve len van hen, wanneer zij een kijkje hebben geno men, ons daarvoor dankbaar zullen zijn. Bergen kan er trotsch op zijn, dat in zijn gemeente iets dergelijks getoond kan worden. Nieuwsberichten. HET PLEINTJE VAN DE OUDE SCHOOL. Van verschillende kanten, o.a. van den in Bergen logeerende voorzitter van de Utrechlsche Schoon heidscommissie, bereikten ons teleurstellende uit spraken over de a.s. bebouwing van het door slooping van de oude school, in het centrum van het dorp ontstane pleintje. Ook wij betreuren dit in hooge mate en zijn zelfs van oordeel, dat de haast die er met het sloopen van de school en het verkoopen van het terrein gemaakt is, ongewenscht en niet in het be lang van de gemeente mag worden genoemd. Ongevraagd had ook de Provinciale adviescom missie geadviseerd het terrein voor de toekomst onbebouwd te laten. De raad, die als het particulieren geldt, zich angstvallig aan de adviesen van de commissie houdt, wilde daarvan, met het oog op de financiën, niets weten. Wij hopen slechts, dat de raad ook in de toe komst, wanneer het financieel belang van anderen dit eischt, door handhaving van de adviezen van deze commissie, de zaak ook van den practischen kant zal willen bekijken. Een zeer deskundige op het gèbied van steden schoon, schrijft ons, dat na ons komenden er een voudig paf van zullen staan, dat in 1932 de ge meenteraad van Bergen om een luttele 10.000.— dit aardige plein, dat de gemeente zoo zeer noodig heeft, verloren deed gaan. Wij willen aannemen, dat dit het geval zal zijn, doch willen voor de juiste beoordeeling even vast leggen, dat economische overwegingen den raad genoopt hebben tot den verkoop te besluiten. Voor den bouw van een nieuwe school was reeds een terrein van 10.000.aangekocht, dat later door de ouders ongeschikt werd geoordeeld, waarom een ander terrein van 23000 werd aan gekocht. De nieuwe school kwam daardoor op een bedrag van 78.000.een bedrag, hooger dan aanvanke lijk werd bevroed en met het oog op de financiën (Bergen is wel een bloeiende gemeente, doch telt nog slechts 6000 inwoners en heeft er dus op te letten, dat de belastingen voor de gewenschte be woners geen beletsel zullen worden om zich in Bergen te vestigen) rekende de raad er op dit be drag te kunnen verminderen met de opbrengst van het terrein van de oude school. Interieur van de Kunslzaal in Huize „De Klomp" van den heer P. Boendermaker. Het staat dus niet zoo, dat de raad voor slechts 10.000.een prachtig plein in het hart van de gemeente ten offer bracht, al komt het hierop practisch wel neer. De toestand is zoo, dat de nieuwbouw, ook uit een verkeersoogpunt, een belangrijke verbetering zal brengen vergeleken bij den toestand die er was toen de oude school er nog stond. Vooral in dezen tijd is men allicht geneigd tevreden te zijn met een verbetering. De aanwonenden hebben bovendien nog een po ging gedaan om het plein te behouden, door voor 2 jaar de rente van 10.000 aan te bieden, om de beslissing te verschuiven. De raad heeft ook dit afgewezen, omdat hij het geval te veel bekeek uit den gezichtshoek, dat de nieuwe school toch reeds meer heeft gekost dan men aanvankelijk veron derstelde. Wij blijven het in het belang van Bergen betreu ren, dat het niet mogelijk was de vrijgekomen vlakte als plein te bestemmen en zijn stellig over tuigd, dat de na ons komenden stellig gaarne t' 10.000 zouden willen offeren om dit plein te ver krijgen. Men kan thans echter nu eenmaal niet het broodje eten, dat over 50 jaar gebakken wordt. Er zijn grenzen, en aangezien de raad in 1930 100.000.- voor het behoud van bosch voteerde, kan men redelijk de raad niet te hard vallen, dat hij in deze eens overijld handelde. In ieder geval wordt de toestand beter dan hij was toen de oude school er stond. „DE THEEMUTS". „Bergen's Gemengd Koor". Ontwerp Lek. Eereprijs van het Corso, benevens Publieksprijs. HET BLOEMENCORSO. Met voldoening verzekerden ons tal van gasten, dat ze met buitengewone voldoening het corso hadden gezien. Onder hen waren er die meerma len een corso in Nice bijwoonden, en tot de con clusie waren gekomen, dat het corso daar wel pompeuzer, doch in Bergen veel fijner was. De groote waarde van het corso voor Bergen als seizoenplaats spreekt ook uit het feit, dat daarvan twee geluidsfilms werden gemaakt, waar van die van Polygoon reeds deze week in Tu- schinkski te Amsterdam liep en die van „Neder land in Klank en Beeld" in den Haag. Deze films gaan de volgende weken het land door. In dit nummer plaatsen wij kieken van een vier tal nummers. Tot onzen spijt bereikte ons geen goede kiek van het zomernummer, samengesteld door den heer Roggeveen. Gelukkig is ook dit aardige nummer met vele anderen in den smal film, die de heer Spandaw van het corso deed ver vaardigen, vastgelegd. De heer Spandaw bezit een bioscooptoestelletje, dat men in familiekring op het stopcontact kan aansluiten^ Wij waren gisteravond in de gelegenheid de 100 M. film in de huiskamer van den heer Span daw te zien. Het mooie van deze film is, dat ze langzaam afloopt, zoodat men rustig alles in zich kan opnemen. De heer Spandaw verklaarde zich bereid deze film op een vergadering van de V. V. V. te ver- toonen. Wij zagen de film met veel genoegen en zijn dankbaar, dat de heer Spandaw dit mooie corso aldus heeft vastgelegd. Met nog grooter voldoening vernamen wij van verschillende deelnemers, ook van hen die geen prijs behaalden, dat zij het volgend jaar wederom met een nummer in het corso uitkomen. Hieruit blijkt wel, dat Bergen en het corso één zijn.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1932 | | pagina 3