Bergensche Duin- en Boschbode BERGEN AAN ZEE. V!tR-t»-IWINIIGSlE JMRGÜNG. Ho. I. ZA1ERDAG 3 JUKI 1933. L REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. WELKOM „DE BADBODE" Uitgave van de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. Bij het verschijnen van het eerste nummer van den 24en jaarg. van „De Bergensche Bad-, Duin-en Boschbode" roepen wij gaarne wederom de gasten van Bergen en Bergen aan Zee een hartelijk wel kom toe. Moge het seizoen voor zoover het 't weer betreft even gunstig zijn als in 1929 en 1932 het geval is geweest. Voor den modernen mensch is het doorbrengen van'enkele weken vacantie in een natuurrijke omgeving geen luxe meer, doch een noodzakelijkheid geworden om het gebruikte sur plus van energie, verloren gegaan in den steeds moeielijker wordenden strijd om het bestaan te herstellen. De eeuwige spanning van het hersen- wèrk komt in de natuur eindelijk eens tot rust. Men komt wat dichter bij de natuur te staan en daardoor iets nader bij de bron van alle leven. Een van onze grootste dichters, Herman Gorter, die vele jaren te Bergen aan Zee verbleef (in hotel Bakhuis bewaart men zulke mooie menschelijke herinneringen aan dezen dichter) schetst in zijn wondermooi gedicht „Mei" den grooten invloed van de eeuwig werkende zee en voor hen, die dit lied van de zee leeren verstaan, wordt dit lied van eeuwige oneindigheid tot een groote bekoring. Het gaat daarmee als met een meesterwerk van een componist, men leert het liefhebben naarmate men het meer hoort. Voor wie er oog voor heeft is de zee ook steeds vol verrassende beweging. Wanneer wij in het voorjaar of op een mooien winterdag de zoo nabije visschersplaats Egmond aan Zee bezoeken, dan worden wij steeds getrof fen door de oude visscherlieden, die in hun dikke wollen kleeding vaak uren naar de zee staren en van de daarop beleefde avonturen droomen en onwillekeurig bekruipt ons een zekere weemoed wanneer wij bedenken, dat het oudste vaderland- sche bedrijf van voedselvoorziening door de steeds meer doorgevoerde mechanisatie ook zielloozer wordt gemaakt. Wie probeert inzicht te krijgen in ons tegen woordig tijdsbeeld, wordt onwillekeurig herinnerd aan het in 1921 door wijlen prof. Bolland uitge sproken woord, dat het Ëuropeesche Westen zijn besten tijd heeft gehad. Wie evenwel zijn blikken naar het Oosten richt zal het evenzeer moeielijk vallen van menschelijke bezinning aldaar te kun nen spreken. Ook ons mooie Noordzeedorp ondervindt de na- deelen van de menschelijke verdwazing die thans over de wereld gaat. Deze invloed gaat echter niet zoo ver, dat men zich daardoor laat weer houden om datgene te doen wat in toekomst-ver trouwen verricht moet worden en met voldoening kan geconstateerd worden, dat ift Bergen het ver trouwen in de toekomst van de gemeente als zo- meroord ongeschokt is gebleven. Dit vertrouwen is o. i. alleszins gerechtvaardigd. Het vorig jaar vertoefden hier gedurende één week niet minder dan 32974 gasten, waarvan te- gelijktijdig in de week van 10 Augustus 4542. Het vertrouwen in Bergen's toekomst komt zoo wel tot uiting in de ondernemingsdurf van de za kenlieden in de gemeente als in hetgeen de ge- meerite doet om de plaats te doen beantwoorden aan de eischen van onzen tijd. Een rondwandeling door de gemeente zal de gas ten, die hier reeds eerder vertoefden, de overtui ging schenken, dat sedert het vorige seizoen tal van zakenmenschen door vergrooting van hun on dernemingen, het stichten van nieuwe zaken en het reorganiseeren van hun bedrijven heel wat hebben aangedurfd. Ook de gemeente voltooide of ondernam in het belang van het vreemdelingenverkeer belangrijke werken. Wij noemen het prachtige rijwielpad langs de Hoflaan, waardoor het thans mogelijk is vanaf de Kerkruïne langs een afzonderlijk rijwiel pad naar zee te fietsen, alsmede de verbreeding van den Bergerweg, waardoor het, als dit werk gereed is, er ook voor de wielrijders veiligheid zal zijn langs dezen steeds drukker wordenden weg. Ook de Bouw-Exploit.-Maatschappij Bergen aan Zee ondernam in het voorbije winterseizoen be langrijke werken ten dienste van de badplaats. Deze maatschappij toch voltooide het wandelpad naar zee, zoodat thans de wandelaars, eveneens vanaf de ruïne, tot zee een pad vinden afzonderlijk van den straatweg gelegen, waardoor ze in hun natuurbeschouwing niet meer door ieder voertuig gestoord behoeven te worden. Deze maatschappij liet bovendien de boulevard vanaf den Zeeweg tot de Pier Panderstraat verlagen en het daarvoor ge legen duinterrein afgraven en egaliseeren, zoodat men thans vanaf de Boulevard het strandleven kan aanschouwen. Aan het eind van den Zeeweg werd voorts door de maatschappij een ruime keer- gelegenheid voor auto's gemaakt en aan het ten- tenstrand een belangrijke uitbreiding gegeven, ter wijl de tarieven voor het baden werden verlaagd, en de parkeergelegenheid te Bergen aan Zee werd uitgebreid door daarvoor een terrein naast het postkantoor in orde te brengen. De Stille Strandvereeniging deed ook het moge lijke om de veiligheid voor haar leden te vergroo- ten door het oprichten van een reddingsbrigade, die op het strand gedurende het seizoen dienst zal doen. De leden worden voor dit doel door in structeurs van de Vereeniging tot het redden van drenkelingen geoefend. Vóór het Hotel Nassau-Bergen werd het terras tot een oppervlakte van 1000 vierk. M. vergroot, zoodat men vandaar nu het strandleven kan waar nemen, terwijl voor het hotel aan de zeezijde een gazon van 2000 vierk. M. werd aangelegd, waar door het hotel een vroolijker aanzien heeft gekre gen. Naast het zwembassin in het duingebied van den heer Macdonald, waar het vorig jaar zeer ve len zich in de zwemkunst bekwaamden, stichtte de heer Judell in de Bergermeer op zijn landgoed „De Karperton" een familiebad, dat zeker een attractie voor Bergen mag worden genoemd. De heer van Keulen stichtte te BergenOost een dwaaltuin met verschillende attracties, als een aardig centrum voor gezelschappen en kinderver- maak. Ongetwijfeld spreekt uit dit alles toekomstver- trouwen, dat, wij zeiden het reeds, alleszins ge rechtvaardigd is. Reeds de Paaschdagen leverden het bewijs, dat door de totstandkoming van den afsluitdijk WieringenFriesland, het toerisme naar Bergen zich in stijgende lijn beweegt. Ten behoeve van het Crisiscomité moet er voor het rijden op den dijk voor iedere auto 1.be taald worden. Wanneer dit straks niet meer het geval zal zijn, zal dit verkeer stellig nog bedui dend toenemen. Het is dan ook volkomen begrij pelijk, dat het gemeentebestuur de plannen voor bereidt om de Heerenweg, de weg langs den duin voet vanaf de Franschman tot de gemeente Eg- mond, meer aan de eischen van het verkeer te doen beantwoorden. Begrijpelijk wordt bij dit werk voorop gesteld om zooveel mogelijk het na tuurschoon aan dien weg te sparen. Het geldt hier een van de mooiste wegen in N.H., die iedere natuurliefhebber het liefst onaangetast zou laten, doch de veiligheid voor de weggebruikers stelt nu eenmaal ook haar eischen en wanneer het werk met de noodige liefde voor het natuurschoon en deze liefde is bij den Raad in Bergen zeer zeker aanwezig wordt ondernomen, dan is het onge twijfeld mogelijk den weg voor het verkeer belang rijk te verbeteren, zonder noemenswaardige scha de aan het natuurschoon aan te brengen. De ver betering aangebracht aan den weg naar Schoorl, leert dat het niet uitgesloten is om door wegver- betering nieuwe schoonheid te scheppen. Mogen intusschen de zomergasten gedurende het seizoen 1933 te Bergen die levensvreugde en kracht vinden die zij er zoeken en mogen daardoor weer in breeder kring nieuwe banden ontstaan tusschen Bergen's bevolking en hen die er tijdelijk verblijven. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Olderiburglaan. Te Bergen aan Zee; lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Aan deze adressen worden ook abonnementen en advertenties aangenomen. Zij die gedurende het seizoen „De Badbode" wekelijks per post wenschen te ontvangen, kun nen zich abonneeren a 2.bij de bovengenoem de adressen. De advertentieprijs van de Badbode bedraagt 20 cent per regel. Voor zaak-annonces van eenigen omvang wordt 15 cent berekend met 20 pCt. kor ting bij plaatsing in alle nummers. Advertenties worden ook aangenomen bij de in dit nummer vermelde adressen, waar de losse nummers verkrijgbaar zijn. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A, der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. Bouw-ExploitaHe-Maafschappij „BERGEN AAN ZEE', Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. INFORMATIEBUREAU der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 1