„Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode" VIERDE BLAD. 24e Jaargang. No. 1. van ZATERDAG 3 JUNI 1933. Nieuwsberichten. De opening van het badseizoen. De regen op den dag vóór Hemelvaartsdag deed niet veel goeds voorspellen en was vooral na den buitengewoon mooien zomerdag er vóór in hooge mate teleurstellend. Des middags stemde 't zonne tje echter hoopvol en velen maakten zich gereed, om op Hemelvaartsdag de opening van het bad seizoen de bezoekers te ontvangen. De Paasch- dagen waren mooi geweest evenals Nieuwjaarsdag, er was dus alle kans, dat dit ook op Hemelvaarts dag het geval zou zijn. Des morgens was het niet zeker hoe het weer zou worden; toch werd er al een tamelijke drukte in het dorp waargenomen. Des middags begon het evenwel zacht te regenen en de druilende regen duurde den ganschen dag. Voor de bad- en zweminrichting in de Berger- meer, die voor het eerst geopend werd, was het wel een groote teleurstelling. Dat deze inrichting desondanks nog door 150 belangstellenden werd bezocht, mag als een aanwijzing worden be schouwd, dat deze inrichting zich in de belang stelling van het publiek zal mogen verheugen. Ook de attractie-gelegenheid „De Bedriegertjes" aan den Bergerweg kreeg tamelijk bezoek. In het dorp valt het reeds waar te nemen, dat de totstandkoming van den afsluitdijk zeer bevor derlijk is voor het toerisme naar zee. Verschil lende zaken hebben het daardoor drukker dan voorheen, vooral met de lunch. Aan het strand kwamen reeds vroeg de trouwe bezoekers voor het opslaan van hun tenten opda- éen- De belangrijke verlaging van het cabinetarief door de badmaatschappij ingesteld (een dergelijk bad kost thans slechts 25 cent) zal zeker bevorder lijk zijn voor het strandleven en dit te meer, om dat er op mooie zomerdagen toch niets gaat boven het groote bad. Het bezoek van bewoners uit andere provincies was bevredigend. Vooral de Friezen waren in flinken getale opgekomen. Ondanks het on gunstige weer was hun indruk van Bergen aan Zee, blijkens een artikel in het Leeuwarder Nieuwsblad van 27 Mei, gunstig. De schrijver, die Bergen aan Zee, in vergelijking met Ameland en Schiermonnikoog zelfs mondain noemt, beloofde althans terug te komen en was bijzonder getroffen door de schitterende natuur langs den weg van Bergen naar Bergen aan Zee. Het mooie weer in de week vóór Pinksteren heeft zijn uitwerking niet gemist, zoodat voor het Pinksterweek-end bevredigend werd besproken. Zelfs waren er een paar buitenlanders. Begrijpelijk was het met het parkeeren van auto's niet zoo druk als op den len Paaschdag, toen alle drie parkeerterreinen geheel bezet waren. VOOR DE BADPLAATS. De Bouw Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" is voortdurend bezig voor het behoud van het eigen karakter van onze badplaats, het noo- dige te doen om het bezoeken van ons geliefd „Bergen aan Zeee" gemakkelijk te maken. In het voorbije stille seizoen zijn de Zeeduinen en den Boulevard ter lengte van pl.m. 270 meter, alsmede het Hotelterrein aan den zeekant afge graven, waarvoor pl.m. 15.000 kub. meter zand verzet is. De Boulevardstraat vóór Hotel „Nas- sau-Bergen" is 75 c.M. verlaagd. Een rondeel is aangelegd van 24 meter middellijn. De Boulevard afrastering is gemaakt van dik glad draad. De trot toirs langs den Zeeweg zijn versmald tot 4 meter breed, en alle opstapjes verwijderd. De tegels in den weg tegenover Hotel „Nassau-Bergen" geven de plaats aan waar de voetgangers over moeten loopen op het trottoir dat naar het strand leidt. Pijlen bij het rondeel geven de verkeersrichting aan voor voertuigen. Ook de N. V. Hotel Maatschappij „Nassau- Bergen" heeft zich niet onthouden terras en ge bouw een mooi aanzien te geven door het aan leggen van gras- en tegelterrassen ter oppervlakte van 3000 vierk. M. en het kleurig opschilderen van het gebouw. Het wandelpad langs den Zeeweg is wederom met 440 meter verlengd, zoodat nu het eindpunt gelegen is tegenover het begin van het Kerk- straatje, waarover de wandelaar zijn weg naar zee kan vervolgen. Mede is nog een parkeerterrein van basaltine- tegels aangelegd achter het Postkantoor te Ber gen aan Zee, ter oppervlakte van pl.m. 1330 vierk. meter, waarop een 70-tal auto's geparkeerd kun nen worden. De dennenbebossching in de duinen is wederom voortgezet, doch nu in de zuiderduinen, waarvoor pl.m. 20.000 jonge dennetjes zijn geplant. Wij doen een beroep op de goedwillende wan delaas, om tegen natuurvernieling door onwilligen op te treden. Daardoor draagt men er toe bij, dat de traditie van Bergen aan Zee „voor goed willende bezoekers het duinterrein toegankelijk te stellen" gehandhaafd kan blijven. ZANGERSFEEST TE BERGEN. De Bond van Gemengde Zangvereenigingen in N.H. organiseert 18 Juni a.s. in den muziektuin te Bergen, des middags van 1 tot 4 uur een zangers feest, waaraan door 18 vereenigingen met ruim 800 zangers en zangeressen zal worden deelgeno men. Om 11.30 uur wordt de jury met de besturen officieel ten gemeentehuize ontvangen, terwijl op het terrein voor de opening de burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, een openingswoord en een woord van welkom zal spreken. Om 10.30 uur komen de deelnemers, die in Ber gen een gemeenschappelijke lunch zullen gebrui ken, reeds met 26 autobussen in de gemeente. Een plaatselijk eere-comité is gevormd, be staande uit de heeren J. van Reenen, mr. H. D. A. van Reenen, J. Apeldoorn, John W. MacDonald, C. F. Zeiler en mr. H. Judell. HET BERGENSCHE MUSEUM. Blijkens het jaarverslag van de Museum-commis sie over 1932 werd het museum verrijkt met een uit het gemeente-archief overgebracht besluit van den Hoogen Raad van Adel van 11 Maart 1818 met teekening ter bevestiging van het wapen der Heerlijkheid Bergen in Kennemerland. In Decem ber 1816 had de toenmalige heer van Bergen bij den Hoogen Raad van Adel een verzoekschrift in gediend tot bevestiging van het wapen: gevieren deeld, 1 en 4 in goud, een leeuw van keel. 2 en 4 in zilver, vier dwarsbalken van azuur. Omtrent het in gebruiknemen van dit wapen ontbreken alle nadere gegevens. Voorts werden de navolgende schenkingen ont vangen: Van mej. A. Zomer te Bergen een huiletje met kap; van dr. H, C. Prinsen Geerlings te Amster dam een groote vierdeelige kaart, voorstellende Noordholland pl.m. 1500 tot 1932 en 1 in (fantasie) Noordholland in 19 van dezelfde het boek: „Van verdronken land tot cultuurgebied"; van de Schietvereeniging „Diana", opgericht 1894: het vaandel met prijsmedailles en hare documenten en brieven; van de erven v. d. Wed. Joh. Rampen Scheltis een aantal grootere en kleinere antieke artikelen, waaronder een bijbel, een speldekussen, in gebruik genomen bij de geboorte van moeder Rampen in 1850, waarop vermeld: „Welkom in het leven", eenige huishoudelijke artikelen en oude kleeren, en een steenen comfoor; van mevrouw ZwakmanMienis een rok en eenige mutsjes, en door mevrouw Blokvan Wachem werd in bruik leen afgestaan een kunstig bewerkte lapjesdeken. Door de Museumcommissie werden in den loop van het jaar aangekocht een stuivertjes-kokertje, een dubbeltjes-kokertje,, een ellemaatje, en een koperen weegschaal. REDDING VAN DRENKELINGEN. Op initiatief van de vereeniging „Het Stille Strand" hield 11 April de heer A. J. Meijerink, hoofdconsul van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen te Alkmaar een voordracht met lichtbeelden over het redden van drenkelingen. De heer Meijerink leverde een warm pleidooi voor de zwemsport en stelde als het grootste geluk voor een zwemmer de mogelijkheid om 'een in nood verkeerend medemensch te kunnen redden. Het gevolg was, dat er een afd. Alkmaar en Om streken werd opgericht en een reddingsbrigade werd geformeerd. Deze reddingsbrigade zal gedurende het a.s. sei zoen op het Stille Strand voor voortdurende hulp verleening aanwezig zijn. ADAMA VAN SCHELTEMA. Te Amsterdam werd 29 April een door den Ber- genschen beeldhouwer Tjipke Visser vervaardigd gedenkteeken onthuld ter eere van den dichter wijlen Adama van Scheltema. Zooals men weet, althans kan weten, werkte de ze in Amsterdam geboren dichter vele jaren in Bergen, waar hij bij het Russische monument het bekende huis „De Windroos" bewoonde. De onthulling geschiedde na een toespraak door burgemeester Dr. de Vlugt door prof. Bolkestein. Mevr. RoyaardsSandberg strooide bloemen. DE RUSTENDE JAGER. De heer Diesfeldt heeft weer het noodige ge daan om zijn zaak aan de eischen, die men aan een dergelijke inrichting mag stellen, te doen be antwoorden. Voor hem, die daar oog voor heeft, is dit aan het exterieur reeds merkbaar. Wij ma ken daarom in dit bericht slechts melding van een interne verbetering, die, als men er kennis mede maakt, den aanschouwer eenvoudig verstomd doet staan over de toepassing van de techniek in een modern koffiehuis- en restaurantbedrijf. De heer Diesfeldt heeft n.l. zijn zaak verbeterd door in de keuken een Frigidaire te plaatsen, een pro duct van de General Motors, dat het automatisch mogelijk maakt de benoodigdheden voor het restaurant voor alle bederf te vrijwaren, doch ook in staat stelt, door middel van droog ijs, de dran ken in het buffet op elke gewenschte tempera tuur te houden en bovendien in de gelegenheid stelt, met behulp van een door water gekoelde motor, in een minimum van tijd de benoodigde hoeveelheid room-, vanille- en koffieijs te ver vaardigen. De teleurstellende mededeeling „het ijs is uitverkocht" zal thans ook op de drukste dagen in „De Rustende Jager" niet meer gehoord worden. Belangstellenden worden gaarne in de gelegenheid gesteld, met deze mooie installatie kennis te maken. MOTOR-RACES TE ALKMAAR. Onze zustervereeniging Alcmaria V. V. V. orga niseert den lsten Pinksterdag des middags op het prachtige Sportpark te Alkmaar grasbaanwedstrij- den voor motorrijwielen. Deze motor-races, waarvoor de beste renners uit het land inschreven, zijn een bijzondere at tractie en mochten zich den 2den Paaschdag in de belangstelling van de motorsportliefhebbers uit het geheele land verheugen. Duizenden volg den met spanning de verschillende wedstrijden waarin snelheden met een gemiddelde van 80 K.M., hetgeen voor een grasbaan zeer veel is, werden gemaakt. Men waant zich op de wedstrijden die op de Nürburg-Ring in het Eifelgebergte internationale belangstelling trekken. Het bonte gezelschap is op zich zelf iets onvergetelijks. NIEUWE ZAKEN. De gasten die reeds eerder Bergen bezochten, zullen wel in de eerste plaats getroffen worden door het groote pand, dat op de plaats waar de oude school stond (het vorig jaar was dit nog zoo'n aardig dorpsplaatje) is verrezen. Het is ontegenzeggelijk de verdienste van den architect, den heer Elders, die de moeielijke oplossing te verwerken kreeg een winkel met een garage te combineeren, dat hij deze oplossing zoo heeft uitgevoerd, dat van den bouw getuigd kan wor den, dat ze aanpast aan die in de omgeving. De heer Poping, die tot nog toe met zijn hee renmodezaak in de Stationstraat gevestigd was, verzekerde zich de beschikking over den winkel, waardoor hij op dit belangrijke kruispunt de be schikking kreeg over waardevolle étalageruimte. De heer Poping gaf aan zijn zaak nog een uitbrei ding in damesgoederen. Van hem kan verwacht worden dat hij, als energiek zakenman, ook de gasten zal weten te verbazen over hetgeen hij te gen billijke prijzen weet te bieden. In het door hem verlaten perceel aan de Sta tionstraat stichtte de heer Ulschut een zaak in gereedschappen en huishoudelijk artikelen, onder het motto „Rust roest". De Stationstraat zag voorts nog een ander energiek zakenman vertrekken. De bij de gasten niet minder bekende rijwielhandelaar en repera- teur de heer Plomp, kocht n.l. in de Jan Olden- burglaan twee winkelpanden, die hij tot één zaak verbouwde, om aldaar zijn bedrijf van rijwiel motor- en naaimachinehandelaar en reparateur voort te zetten. De heer Plomp verkreeg een belangrijke verbe tering en wij twijfelen er niet aan of de gasten zullen deze altijd behulpzame rijwieldokter ook daar weten te vinden. In het door hem verlaten pand vestigde de heer Ton een electrische schoenmakerij en een zaak in reislederwaren. De gasten zullen hier zeker een en ander kunnen vinden dat hen van dienst kan zijn. In het pand aan de Ruïnelaan, waar het vorig jaar de kunstschilder Kamstra een tentoonstelling van zijn werk hield, opende de heer F. Feijen een zaak in heeren- en damesschoenwerk die gezien mag worden. Matthieu de Sain, bij vele gasten welbekend als de welwillende tuinman, opende in het perceel Dorpsstraat waarin voorheen de electrische schoenmakerij van den heer Ton gevestigd was (men ziet dat men in Bergen wel aan het verhui zen is geweest) een aardige bloemenzaak, terwijl de volijverige chef van de door de tijdsomstan digheden stopgezette Nurserie een dergelijke zaak stichtte in het aardige dorpshuis naast café Hilbrand aan den Dorpsweg. IJS! IJS! Bergen komt dit jaar in het teeken van het ijs te staan. Kon men voorheen dit zoo begeerde artikel slechts na vooraf gedane bestelling bij de cuisiniers ter plaatse bekomen en voor dadelijk gebruik in de restaurants en bij de bekende ijs- wagentjes, dit seizoen is het mogelijk geworden om dit artikel op alle uren van den dag te beko men in den kruidenierswinkel van den heer P. Borst, Ruïnelaan alhier en in een speciaal daar voor ingerichte ijssalon van den heer P. Hopman te Bergen aan Zee. De Zuivelfabriek „Wilhelmina" heeft zich n.l. voor Alkmaar en omgeving den verkoop verze kerd van het bekende V. A. M. I.-ijs en voor dit doel een koelinrichting bij de fabriek gemaakt, die aan de moderne eischen in alle opzichten voldoet. Hierdoor is het mogelijk, het roomijs in een verpakking, die het mogelijk maakt het enkele uren ook in huis koel te houden, tegen zeer lagen prijs ten allen tijde te kunnen bekomen. De hee ren Borst en Hopman zijn als alleenverkoopers aangesteld. De IJssalon van den heer Hopman ziet er keu rig uit en ongetwijfeld zal deze aardige inrichting door velen benut worden om daar een ijsje te ge nieten. Het V. A. M. I.-ijs, bij de Amsterdam mers reeds als begeerlijk bekend, zal ook in keu rige wagentjes langs den weg verkrijgbaar wor den gesteld.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 7