„Bergensche Bad-, Duin- en Bosrtibode" TWEEDE BLAD. BERGEN-LEEUWARDEN. 24e Jaargang. No. 3, van ZATERDAG 17 JUNI 1933. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". ZONNEBAD. De N, V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de j Vennootschap voor de badgasten en villabewoners j een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in- I tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral 'niét des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 3.50 en 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Door de totstandkoming van den afsluitdijk WieringenZürich, zijn N.-Holland en Friesland met elkander verbonden en is er een druk ver keer tusschen de beide provincies ontstaan. De bewoners van N.-Holland en Friesland, die vroe ger vrijwel zonder contact naast elkander leefden, leeren elkaar nu beter kennen en vooral de West- Friezen en de Friezen kunnen het als loten van één stam goed met elkander vinden. Vóór het ontstaan van de Zuiderzee (deze zee ontstond door geweldige stormen, waardoor groote stukken land werden weggeslagen en het oude meer Flevo met de Noordzee werd verbonden) waren de Friezen en de West-Friezen vaak in denzelfden strijd gewikkeld. In ons vorig nummer wezen wij er in ons over zicht over de Pinksterdrukte reeds op, dat zeer veel Friezen onze badplaats bezochten. Uit de Friesche bladen konden wij vernemen, dat zij verrukt zijn over het natuurschoon in Ber gen en het grootsche strand te Bergen aan Zee. De toekomst van onze badplaats heeft dan ook door het totstandkomen van den afsluitdijk meer perspectief verkregen. Vele Noord-Hollanders maken echter omge keerd gebruik om Friesland te bezoeken en veilig kan worden aangenomen, dat beide provincies baat zullen vinden door hun nauwere verbinding. In dit artikel willen wij dan ook onze gasten tot gids zijn voor een tocht van Bergen naar Leeuwarden. Vanuit Alkmaar kan men thans da gelijks zeven maal met de autobus van de A. T. O. naar Leeuwarden vertrekken en in omgekeerde richting is dit eveneens een gelijk aantal malen mogelijk. Reeds om 6.55 uur vertrekt des mor gens vanaf het station Alkmaar een bus; aan komst Leeuwarden 10.30 uur. Voor velen zal het echter moeilijk zijn, om reeds zoo vroeg uit Alk maar te vertrekken. Om 8.55 uur gaat er echter weer een bus, die om 12.30 uur in Leeuwarden arriveert. Wanneer men met deze bus reist, heeft men nog behoorlijk tijd om in Leeuwarden de lunch te gebruiken en een kijkje te nemen in deze Friesche hoofdstad met zijn aardige grachten, zijn mooi stadhuis, zijn fraai Friesch museum, waar tal van kunstwerken uit vroeger eeuwen bijeen gebracht zijn, zijn kanselarij, een fraai gebouw uit vroeger tijd, waar meer dan 200 jaren aaneen het gerechtshof was gezeteld, zijn museum voor Indo nesische kunst, zijn belangrijke Pier Pander-tempel met fraaie beelden van den bekenden Frieschen beelhouwer, naar wien nog een straat in Bergen aan Zee is vernoemd, en zijn oude Oldehove. Om 14.55 uui kan men weer uit Leeuwarden vertrekken. Men arriveert dan om 18.30 in Alk maar en kan dan nog met een beetje goeden wil van den hotel- en pensionhouder het diner in Ber gen gebruiken. Wij kunnen ons voorstellen, dat ieder Neder lander in zich het verlangen gevoelt, om eens een keer over den afsluitdijk naar onze Noordelijke buren te reizen. Een dergelijke tocht spreekt tot de menschelijke fantasie. Deze tocht schenkt de gelegenheid de groote sluizen in den afsluitdijk te kunnen aanschouwen, een indruk te krijgen van dit groote vaderlandsche werk en een blik te werpen op het in zee ontstane dorpje Kornwer- derzand. Wanneer men voor 6.50 een retour neemt van Alkmaar naar Leeuwarden, dan is het ook geoor loofd om van Leeuwarden den terugtocht per trein tot Stavoren, per boot van Stavoren naar Enkhuizen en verder per trein van Enkhuizen naar Alkmaar te reizen. Uit een folkloristisch oogpunt is deze reis interessanter dan dat men den terugtocht weder per autobus maakt. Doet men aldus, dan neme men den trein, die om 17.49 uur uit Leeuwarden vertrekt. De bootreis van Stavoren naar Enkhuizen duurt ruim één uur en tijdens dezen tocht kan men aan boord voor een matigen prijs uitstekend dineeren. Men arriveert dan om 20.47 uur in Alkmaar, vanwaar men om 20.58 uur naar Bergen en Bergen aan Zee kan vertrekken. Wie op werkdagen te Alkmaar de autobus van 8.55 uur wil halen, moet met de tram van 8.20 uit Bergen vertrekken, doch kan ook om 8.30 de autobus nemen. Zij, die dit te vroeg vinden, ne men de A. T. O.-bus, die om 10.55 uit Alkmaar vertrekt; aankomst Leeuwarden 14.30 uur. Ook zij hebben dan nog allen tijd om met den trein van 17.49 uit Leeuwarden te vertrekken en van Stavoren naar Enkhuizen de bovengenoemde bootreis te maken. Het kan niet ontkend worden, dat de A. T. O.- bus, die VA uur over het traject Alkmaar Leeuwarden rijdt, er wel wat lang over doet. Men gelieve hierbij echter te bedenken, dat 10 minu ten aan De Breezand wordt gestopt om de passa giers gelegenheid te geven, zich aldaar te verfris- schen. Zij vinden daartoe gelegenheid in een restaurant, dat de bekende ondernemer van het Hotel-Spaander te Volendam in een voormalig houten gebouw van de Directie der Zuiderzee werken stichtt. Deze ondernemer durfde het aan, op deze plek midden in den afsluitdijk een restau rant in exploitatie te nemen, omdat hij overtuigd is, dat de daar aanwezige werkhaven als jachtha ven door de beoefenaars van de watersport op het IJselmeer benut zal worden en omdat hij tevens overtuigd is, dat de vele buitenlanders die Volendam bezoeken, nu zij daar door de electri- sche tram vanuit Amsterdam in korten tijd kun nen zijn, den overtolligen tijd zullen benutten om vanuit Volendam met motorbooten naar De Bree zand te varen, om op deze wijze kennis te maken met het grootsche werk, dat de laatste jaren in de wereldbelangstelling heeft gestaan. Hij heeft het dan ook aangedurfd om zelfs een gedeelte van het gebouw als hotel in te richten. Aan de gelegenheid om aan De Breezand te ba den, te zwemmen en te visschen, ontbreekt het niet. Zij, die dus eens een paar dagen op een eenzaam plekje willen vertoeven, kunnen in dit hotelletje verblijf bekomen en doen verstandig om vanuit Alkmaar met de A. T. O.-bus een re tour naar de Breezand te nemen, die 4,15 kost. Bij de beoordeeling over den tijdsduur van den rit mag bovendien niet uit het oog worden verlo ren, dat de veiligheid vóór alles gaat en dat de toegangswegen naar den weg over den afsluitdijk vooral van Zurich naar Harlingen nog niet aan de eischen van het snelverkeer beantwoorden. De weg over den afsluitdijk bestaat voor het over- grootste gedeelte uit een betondek. Enkele ge deelten zijn nog met klinkers behard. Dit zijn de stukken, die het laatst gedicht zijn, zoodat de grond daar nog moet inklinken, alvorens de weg van een betondek kan worden voorzien^ Van Alkmaar tot het vliegveld De" Kooy bij Den Helder rijdt men langs den voor het auto verkeer uitstekenden asfaltweg langs het N.-Hol- landsch Kanaal om bij De Kooy de door de ge meente Helder over het Kanaal gelegde tolbrug te passeeren. Deze brug is zeker nog niet berekend voor het snelverkeer en zal in de toekomst ver vangen worden door een grootere, die daar door het Rijk zal worden gemaakt. Van De Kooy rijdt men door den Anna-Paulow- napolder naar Van Ewijcksluis en vandaar naar Wieringen. Langs het Balgzandkanaal is men druk bezig met het maken van een betonweg, die doorloopt naar Den Oever en wélke weg, naar verluidt, in Juli voor het verkeer in gebruik kan worden genomen. Wanneer dit het geval is, be schikt men vanaf Alkmaar tot Zurich over een eerste klas weg voor het auto-toerisme. Tot zoo lang zal men echter door het 15 K.M. lange Wie ringen nog den ouden weg, die vrij goed is, moe ten gebruiken. Door Hypolitushoef en Den Oever gaat deze weg nog door nauwe straatjes en daarvoor is tijd noodig. Een voordeel van dezen weg is, dat men langs dien weg dit oude eiland wat nader kan beschouwen. De afstand van het station Alkmaar tot het sta tion Leeuwarden bedraagt, nauwkeurig gemeten, 130 K.M.; ook al geven de borden van den A. N. W. B. 119 K.M. aan. Automobilisten, die per eigen gelegenheid van uit Bergen den tocht naar Leeuwarden willen ma ken, doen verstandig, over Schoorl naar Schoorl- dam te rijden en vandaar den weg langs het N.- Hollandsch kanaal, als boven omschreven, te vol- gen. De weg van Zurich naar Harlingen, onder aan een dijk gelegen, is slechts over een breedte van 3 M. behard met hier en daar verbreede insprin gingen om het passeeren te vergemakkelijken. Ook dit geeft echter oponthoud en men late zich dus niet verleiden, door beweringen van hen, die zeggen, dat de afstand BergenLeeuwarden in 2 uur kan worden afgelegd. Zelfs hij, die snel rijdt, moet daarvoor 2}4 uur rekenen. Wie als toerist rijdt, doet echter verstandig in Harlingen te stoppen en een kijkje te nemen in deze oude, voornaamste Friesche havenplaats, die in „De steenen man" een herinnering aan den Spaan- schen landvoogd Caspar de Robles een monument bezit, dat meer door historische dan door aesthe- tische waarde uitmunt. Op zichzelf is Harlingen, dat ook thans nog, evenals vóór 200 jaar, een 10.000 zielen telt, zeker een kijkje waard. De oude academie-stad Franeker, die men eveneens passeert (van Harlingen naar Leeuwar den gaat de rijksweg langs een in 1838 aangeleg- den weg, die in 1927 werd verbreed en geasfal teerd) mag men, wanneer men per eigen gelegen heid reist, zeker niet zonder te stoppen, voorbij gaan. Dit 8000 zielen tellende Friesche stadje met z'n wondermooi stadhuis, bezat van 1585 tot 1811 een hoogeschool en heette toen het Oog van Friesland. In de 13de eeuw, tijdens den strijd tusschen de Schieringers en Vetkoopers, vestigden zich daar vele edellieden, behoorende tot de partij van de Vetkoopers. Reeds in 1192 werd Frane ker een stad. Men vindt er mooie karakteristieke gebouwtjes, benevens het Planetarium van Eise Eisinga en een merkwaardig stedelijk museum. Zoo'n stadje is bij uitstek geschikt om te droomen van het grootsche Friesche verleden. De kaats- sport, het edele balspel, dat in de Middeleeuwen reeds door den adel werd beoefend, wordt er nog in eere gehouden en de jaarlijksche bondswedstrijd van den Nederlandschen Kaatsbond vindt in Franeker plaats, terwijl in de eerste dagen van Augustus in Franeker de groote kaatspartij ge speeld wordt, uitgeschreven door de permanente commissie. Het fraaie stadhuis dateert uit de 16e eeuw, is in Renaissance-stijl gebouwd en voorzien van een uit het hooge leien dak opgaande koepeltoren met stedeklok. Verschillende wapens versieren den gevel en in den cordonband onder de ramen der eerste verdieping ziet men 27 wapenschilden; de ruimten daartusschen zijn aangevuld met figu ren van edellieden in de kleeding der 16de eeuw, voorzien van hellebaarden en schilden. In de jaren 1887 tot 1890 werd het voorste gedeelte van dit stadhuis met rijkssubsidie, onder leiding van den bouwmeester Dr. P. J. H. Cuypers, in zijn oor- spronkelijken stijl gerestaureerd. De Raadszaal is met goudleer bekleed en aan de wanden hangen de olieverfportretten van de prinsen Hendrik Ca- simir II, Jan Willem Friso en Willem Karei Hen drik Friso, die in de jaren 1671, 1700 en 1726 als studenten aan de Franeker academie waren inge schreven. Als schoorsteenstuk bevindt zich daar een fraai portret van Eise Eisinga, (de vervaardi ger van het Planetarium) die op 86-jarigen leeftijd te Franeker overleed. Verschillende kunstverza melingen zijn in dit stadhuis ondergebracht. Men verzuime dus niet, dit stadhuis, dat, even als het Planetarium vreemdelingen uit alle deelen der wereld trekt, te gaan bezichtigen. Door de toestandkoming van den afsluitdijk is het voor Holland ongetwijfeld mogelijk geworden, Friesland nader te leeren kennen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 3