ONZE PLAATSGENOOT de'heer O. J. Verkerk, dirèctepr van de N; V. van Dqventer's Kalkzandsteenfabriek te Schoorldam is tot voorzitter gekozen van de Vereeniging Van Nederlandsche Kalkzandsteenfabrikanten, waarbij 14* fabrieken zijn aangesloten 'met een 'productie vermogen van ruim 460 "millioen kafkzandsteenen LAUWEREN BEHAALD. r „Bergens Harmonie" heeft, onder leiding vën zijn eminenten dirigent, den heer J. Pranger, deel genomen aan het driedaags' concours voor Harmo niecorpsen en is gelauwerd teruggekeerd. Het be haalde n.l. in dë 2e afdeeling één eersten prijs en wist zelfs in de eere-afdeeling den derden prijs te behalen. De nummers waarmede de prijzen behaald wer den, komen voor op het programma, dat Zondag avond in den Muziektuin ten gehoore zal worden gebracht. Het zijn dè nummers 2, 6 en 7 van het programma (men zie het programma elders in dit nummer). Zondagavond zal men dus van uitstekende mu ziek kunnen genieten en het wakkere corps ver dient zeker de belangstelling van de inwoners en de gasten. Van den Bergenschen Besturenbond was het ze ker een aardige attentie om het corps Dinsdag avond tijdens de repetitie te verrassen met een bloemstuk. ZANGERSFEEST TE BERGEN. Zondagmiddag organiseert de Bond van Gèm. Zangvereenigingen in Noord-Holland in den mu ziektuin aan de Eeuwige Laan zijn 29ste Zangers feest, waaraan door 22 vereenigingën wordt deel genomen. De opening heeft om half twee plaats door den bondsvoorzitter, den heer L. van Loo, nadat de burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, të voren een welkomstwoord heeft gesproken. De 800 zangeressen en zangers zingen gezamen lijk „Dir, dir Jehovah will ich Singen" van Joh. Seb. Bach en „Der Hirte Israels" van Dïmitri Bortniauski. Daarna zingen de vereenigingen een afzonderlijk nummer. In de beoordeelings-commissie voor dén zang hebben zitting Sem Dresden en Anton H. Therie. De zangeressen en zangers roepen wij gaarne op hun feest een welkom iri Bergen toe. DE BELANGSTELLING voor de zwemsport komt niet alleen bij het bad van den heer Judell tot uiting. Het zwemmen zit vooral de jongeren thans blijkbaar in het bloed. Het bad van den heer Macdonald op het duin aan den Duinweg, dat het vorig jaar voor het publiek toegankelijk werd gesteld, ondervindt ook dermate belangstelling, dat er een zestal wissel cabines bijgebouwd zijn. VREEMDELINGENVERKEER. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging tot bevordering v,an het Vreemdelingenverkeer kwam deze week in algemeene vergadering te Vlissingen bijeen. Zooals gebruikelijk, was aan de algemeene vergadering een excursie verbonden. Per auto bussen werd door Walcheren getoerd. Met een boot van de Mij „Zeeland" werd een avond op de Schelde en buitengaats gevaren en aan boord gedineerd. Vanuit Ierseke werd in de booten van de oestervisschers op de .Ooster Schelde gevaren om dit bedrijf nader te leeren kennen. Bijhal alle deelnemers(sters) ruim 200 lo geerden in Vlissingen in hotel „Britania" van de Mij. Zeeland, waar ook' het officiëele diner plaats had alsmede verschillende festiviteiten, waarbij men zich, begrijpelijk, niet stoorde aan de nott- sens-Bepalingen in de wet op het dansen. De algemeene vergadering nam een motie aafi, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen stappen bij de Duitsche te doen, om te bereiken dat Duitschers die naar Holland willen gaan, een gelijk bedrag mogen medenemen als naar Zwit serland en België mogelijk is. Ook sprak de vergadering zich tiit tegen elke maatregel daardoor het reizen irt eigen land door dwang wordt bevorderd. Voor hét mooie Zeeland was deze excursie met deelnemers uit alle hoeken van h'et land, een prachtige propaganda. FEESTELIJKHEDEN V. V. V. In de gisteravond gehouden vergadering van de feestcommissie, de buurtcommissie en besturen van vereenigingen werd besloten 9 Augustus als datum van het bloemencorso vast te stellen. De verlichtingsavond wordt gehouden in Juli op een nader te bepalen dag. Woensdag 28 Juni vejtrek van aütompbilisten uit Bergen voor een gemeenschappelijken tocht naar Leeuwarden, propagandatocht voor de bad plaats Bergen aan Zee. Gasten, die dezen tocht wenschen mee te maken, gelieven zich daarvoor te melden aan het bureau V. V. V, 1 Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondhg 18 Juni, voorm. 16 uur, ds. v. d. Kie- boom (doop). Gereformeerde Kerk voor Bergen. Zonda'g 18 Juni, voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur candidaat J. H. Slager. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 18 Juni,- ds. P. A. Klop, van Haarlem, Voorheen te Amstérdam. Evang. Luth. Kerk te Alkmaar. Geen dienst wegens ziekte. Gemonstrantsch Geref. Gemeente Alkmaar. Zondag 18 Juni, voorm. 10.30 uur, ds Rappold (doop). R. K. KERK TE BERGEN. t .1 Zondag algemeene H. Communie. H.H. Missen te 7.30 en 10 uur; 6.30;.uur Jongenscongregatie; 7.30 uur Lof-met preek, gebed voor dé veelvuldige IL Communie-en Te Deum. Maattdbg7.30 tiür Lof. Dinsdag 7 uur algemeene H. ..Communie der Meisjescongregatie; 7.30 uur Lof. Woensdag 7.30 uur Lof. j, Donderdag van 5 tot 7 .uur gelegenheid lom te biechten; j7 uur Meisjescongregatie; 7.30muur Lof. Vrijdag feest van het Goddëlijk Hart; 7uiir gé- zongen H. Mis diet acte van eerherstel; 7-30 uur Lof met preek en acte van tpewijding: bloemen hulde der kinderen. Zaterdag van 4 tot 6 en van 7 tot 9'uur gelegen heid oih' te biechten. Historische Anecdoten. Molière woonde jarenlang in zijn landhuis te Auteuil bij Parijs. Herhaaldelijk ontving hij daar bezoek van bevriende dichters en kunstenaars vooral toen de dichter La Chapelle in hetzelfde huis kamers had betrokken. Molière was voor hen steeds een vriendelijk gastheer. Op zekeren avond waren Boileau, Lulli en anderen weer haar Auteuil gekomen. De uren verstreken onder sch.erts en vroolijke luim; Moliè re trok zich tijdig terug, daar hem het genot van den wijn reeds verboden was, maar verzocht de anderen zich daardoor niet te laten storen. Dezen bleven dus nog urenlang „hijschen" en geraakten tenslotte in een vertwijfelde stemming. Zij vonden dat het leven maar een kwaad was. en dat men het beste deed er een einde aan te maken. In plechtigen optocht wilden zij naar de Seine gaan en zich te water werpen. De bedienden schrokken van de toebereidselen en wekten hun meester. Molière snelde toe en vond als meflscbenkenner het juiste middel om de heeren van hup snopde plannen terug te houden. Hij verweet hen dat zij bij nacht en zonder hem daarin te kennen zich te water wilden werpen. Neen, zoo iets moest met gepaste plechtigheid op klaarlichten dag geschie den ten aanschouwe der duizenden Parijzenaars die daarmede een nieuwe sensatie zouden beleven. Hij noodigde derhalve de vrienden uit eerst nog een weinig te rusten en des morgens om 9 upr zou hij .persoonlijk hen wekken voor de groote doo- dentocht,. Het voorste} vond, algemeen bijval. Allen gingen te bed en sliepen hun dronkeman nen-slaap. „Natuurlijk was op het vastgestelde uur niemand present en zoo spaarde Molière den Parijzenaars den dood van hun kunstenaars. De beroenide natuurvorscher Hyrqinimus Cardo- no (in de 16de eeuw) stierf uit angst voor, den dood. Men had hem voorspéld, da hij spoedig sterven zou en uit vrees daarvoor, nam hiigepn tvbeejjsel meer tot zich, maar liet zich doodhonger Rijkdommen laten mij koud, sprak sarcastisch Cipero, sed.ert ik héb opgemerkt, dat deze alleen kooplieden en menschen zonder eenige beteekeni's op de Scipio's vóór hebben. Sevdlitz, de beroemde generaal bij dë Cavalerie, bfid als cornet dikwijls beweerd, dat wié zich met zijn paard gevangen liet nemen, een vlegel en laf aard was. Eens reed hij in het gevolg van den koning over de brug der vesting Glogan. Toen zij midden op de brug waren, werden op een wenk des konipgs de ophaalbruggen van voren en ach teren opgehaald en wenade zich de vórst, tot Seydlitz met de woorden: Nu zijt ge mijn ge vangene! Nog niet, Uwé Majesteit, antwoordde de koene ruiter, gaf zijn paard de sporen, sprong Ojver de leuning in de Oder en zwom naar den oever. Als cornet was hij erin gesprongen, als ritmeester kwam hij er uit. Aan welke nationaliteit de eer van de uitvin ding der enveloppen toekomt is onbekend. Zoowel de Engelschen als de Franschen vechten er om. De Engelschen beroepen zich op het patent dat Edwin Hill in 1845 genomen heeft op zijn machine voor het vouwen van enveloppen. De Franschen toonen een prijscourant van de papierfirma Salmon in de Rue Dauphine te Parijs anno 1789, die zeven verschillende soorten enve loppen aanbeval. Intusschen staat vast, dat b.v. in 1650 er al en veloppen gebruikt werden, al waren ze zeer pri mitief en met de hand gegomd. In een Parijs museum bevindt zich de enveloppe van een brief dien Lodewijk XIV in 1707 ontving. Van 1676 dateert bovendien een postale verorde ning in Frankrijk, dat brieven in omslag 5 cent meer aan porto kosten dan toegevouwen brieven. Toen Rudolf Virchow, de later zoo beroemde hoogleeraar, in zijn jongen tijd te Berlijn als dok ter practiseerde, bracht hij eens een bezoek bij een barones die klaagde dat zij al dagen lang he vige hoofdpijn had. Men heeft mij twee huismiddeltjes aangera den, zeide zij, die ik wel zou willen beproeven. Men gaf mij den raad citroenschillen of zuurkool op, het hoofd te leggen.. Wat dunkt p er van? Neem zuurkool, zei Virchow en doé ér worst bij, als gij verkiest. Daarop ging hij heen. Den volgenden morgen kwam een bediende der barones aan Dr. Virchow vragen, of de worst om hoofdpijn te genezen, gekookt of op andere wijze toebereid moest zijn. De dame had het schertsend antwoord van den dokter als ernst opgevat. Gekookt, natuurlijk, zei Virchow. Toen hij den volgenden dag de barones weer be zocht, bevond hij; dat zij werkelijk het zonderlin ge middel had toegepast én dat het, daar 'haar ziekte meer inbeelding dan werkelijkheid was, ook goed geholpen had. Kalief Mantsoer liet eens den hofdichter Thaa- f.lebi verzen voordragen. Een dezer gedichten be viel den kalief zoo zeer, dat hij in verrukking uit riep: „Dit gedicht is wonderschoon en verdient met een prijs bekroond te worden. Kies wat u het liefste wenscht: Zal ik u 300 goudtoman geven of drie wijze lessen, waarvan elk onder broeders, 100 goudtoman waard is." Om in de gunst van zijn hoogen heer te blijven, Strand-tafereelf-je,

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 8