een schitterend vuurwerk ontstoken, waarna het gebouw Russenduin met schijnwerpers door Phi lips in een zee van licht wordt geplaatst, hetgeen ongetwijfeld een fantastischen aanblik zal ople veren. Vóór het vuurwerk maakt Bergen's Harmonie een muzikale rondwandeling door Bergen aan Zee, terwijl des avonds aan danslustigen gelegenheid wordt- gegeven om zich bij hotel Prins Maurits van den heer Stroomer, op een bal-champêtre te amuseeren. De muziek wordt hier verzqrgd door een speci ale jazzband, terwijl zich in Nassau-Bergen, onder leiding van Melchert Schuurman, een versterkt orkest laat hooren, dat daar ook 's middags con certeert. Bergen aan Zee staat Zaterdag 1 Juli dan ook in het teeken van feestelijkheden. 's Nachts één uur zal er een extra tram van zee naar Alkmaar rijden om de feestgangers stadwaarts te voeren. AUTO-TOCHT NAAR LEEUWARDEN. De V. V. V. organiseert Woensdag 28 Juni a.s. een autotocht naar Leeuwarden, 's Morgen 8 uur vertrekken de deelnemers vanaf het Van Reenen- park, om des avonds 6 uur weer in Bergen terug te komen. Deelnemers worden verzocht om zich vroegtij dig op te geven aan het bureau V. V. V. of hét bestuurslid D. A. Klomp, Nesdijk 7. In Franeker wordt het mooie stadhuis bezich tigd. Wat men daar kan zien, kan men lezen in „De Badbode" van de vorige week, waarin wij een artikel publiceerden over een dergelijke tocht. In Leeuwarden wordt een gemeenschappelijk noenmaal in Amacitia gebruikt, waarvoor 1.25 per persoon verschuldigd is. Voorts wordt een, tocht door de stad gemaakt en vermoedelijk het Friesche museum bezichtigd. Voor Leeuwarden wordt een wagen opgesteld, voorstellende het strandleven te Bergen aan Zee, waardoor de tocht ook in het teeken komt te staan van propaganda voor onze badplaats. Gasten automobilisten die dezen tocht willen medemaken, zijn welkom. Bij voldoende deelname wordt het zeker gezellig en heeft er in Franeker, waar ook een kop koffie wordt ge dronken,. een officiëele ontvangst plaats. ONZE GRAFISCHE KUNSTENAAR. B. Essers exposeert in „de Rustende Jager" eenige houtsneden, etsen en teekeningen, die de belangstelling ten volle verdienen. Essers is een kunstenaar met een rijke fantasie. Wij werden bijzonder getroffen door zijn nieuwe houtsnede „De Oogst", waarvan ook het blok ge ëxposeerd is. Deze houtsnede geeft zoo echt den mid-zomer weer. In het Hollandsche landschap, dat door Essers toch ietwat Oostersch gezien wordt, zien wij een korenmaaienden man met een perenplukkende vrouw, met als achtergrond de duinen van Schoorl, alles harmonisch omsloten door dennenhout. Het lijkt ons een goed gedachte om ook het blok, waarin deze houtsnede is gesne den, te exposeeren, want daardoor krijgt de leek inzicht, hoe het mogelijk is, dat een houtsnede in zwart en wit zoo'n scherpe tegenstelling geeft'. Een fijne houtsnede is voorts de bloeiende ap pelboom in Schoorl. Wij noemen nog den Bretonschen baai, een baai van de Middellandsche zee, een duinlandschap met aardappelen-rooiers, een geslaagde sèpfa- teekening en een fijne ets Fasantje$, waarin het fantastische talent van den kunstenaar sterk naar voren komt. Voor koopers is zéker belangrijk het feit, dat Essers den prijs van zijn houtsneden met "50 pet. heeft verlaagd, waardoor men thans voor een billijk prijsje een waarlijk artistieke wandver siering kan bekomen. DE GROENEWEG. De Groeneweg is thans weder ook voor auto's uit beide richtingen bruikbaar. Van Alkmaar vindt men den ingang van dezen aardigen landweg aan den Bergerweg bij de stée- nen muurtjes voorbij het voormalig tol. De weg is thans over een lengte van 2000 M. van een Spra- mexdek voorzien. De le 1000 M. werden vóór een paar jaar aangebracht, de 2e dit jaar, terwijl de nog ontbrekende 1000 M. bestaande uit een grintweg met een paardenpadje het volgend jaar onderhanden genomen zal worden. Blijkbaar wordt hier het spreekwoord „alle goede dingen bestaan in drieën" in toepassing gebracht. Vanuit Bergen volgt men de Ruïnelaan, rechts de Studler van Surcklaan, om bij de oude boer derij, werkplaats van de firma Ringers, links den Meerweg te volgen, waar bij den molen de Groe neweg begint. 2 K.M. verder bevindt zich het aardige familie bad van den heer Judell, zoodat het voor de gas ten een mooie middagwandeling is, om daar, ook al gaat men niet baden, eens een kijkje te nemen. HET ZANGERSFEEST. Het Zondag in den Muziektuin gehouden Zan gersfeest van den Prov. Bond van Zangvereenigin- gen in N.-H. mag geslaagd genoemd worden. Hoe wel het weer zich niet gunstig liet aanzien, bleef het droog en brak zelfs het zonnetje door. Het bonsbestuur werd met den voorzitter van den Frieschen Bond ten gemeentehuize door B. en W. ontvangen en op waardeerende wijze toege sproken door den burgemeester, die voor de aan vang van den wedstrijd ook vanaf de muziektent vriendelijke woorden tot de zangers en zangeres sen richtte. MEEUWENNEST IN EEN BOOM. In „De Telegraaf" van Woensdagavond vertelt de natuurbeschrijver Jan P. Strijbos van een zeer merkwaardig feit. Natuurvrienden hebben n.l. zijn aandacht geves tigd op een meeuwennest in een boom voorko mende in het Noord-Hollandsch duingebied. De heer Strijbos vertelt, dat dit het eerste geval van dien aard is, in Europa waargenomen. Zes uur lang heeft hij in een geïmproviseerde schuilplaats geobserveerd en waargenomen, dat naast het broedende vrouwtje een mannetje en een jong vrouwtje ter afwisseling den broedplicht vervul den, zoodat hij concludeert tot een „mariage a trois". Het nest bevindt zich op een horizontale stam van een krom gegroeiden dooden eik op 1.50 M. afstand van den grond en is samengesteld uit droge helm, grassprieten én mos en heeft veel van het nest van een grpoten lijster. De schrijver ziet in dit boomnestgeval van de Hollandsche duinen een bewijs voor het zeldzaam groote aanpassingsvermogen der meeuw en het lijkt hem niet onmogelijk, dat we in de komende jaren navolgers zullen aantreffen van deze zon derlinge meeuw. Voor natuurvrienden is het zeker aardig te ver nemen, dat dit nest Zich in het Berger natuur reservaat bevindt. Zij zullen begrijpen dat het van het hoogste be lang is om het zonderlinge drietal niet te storen, zoodat wij de plaats niet nader zullen aanduiden. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 25 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Gereformeerde Kerk voor Bergen. Zondag 25 Juni, voorm. 10 en nam. 3 uur, Hulp prediker J. H. Slager. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 25 Juni, Ds. W. J. Swaan, van IJmuiden. Vrije Evang. Gem. Bergen. Oosterweg 28 bij den Bergerweg. Zondag 25 Juni, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruys. Evang. Luth. Kerk te Alkmaar. Zondag 25 Juni, 's avonds 7 uur, Ds. Hauwert sen, van Beverwijk. Gemonstrantsch Geref. Gemeente Alkmaar. Zondag 25 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. Rappold. R. K. KERK TE BERGEN. Zondag H.H. Missen half 8 en 10 uur. 2 uur H. Fam., afd. vrouwen; half 7 Jongenscongregatie; half 8 Lof. Maandag. Half 8 vergadering 3de Orde. Woensdag. H%lf 8 H. Fam. afd. mannen. Donderdag. Fêéstdag v. d. H.H. Petrus en Pau- lus.*7 uur gezongen H. Mis; half 8 Lof A.s. Zondag plechtige viering van het patroonsfeest. Zaterdag. 4^-6^ en? 7—'9 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag en op de*, Zon- en feestdagen in de maanden Juli en Augustus de H.H. Missen 6 uur, half 8 en 10 uur. Historische Anecdoten. Van de goedhartigheid van Frederik den Groote is menig siaütltje bekend geworden. Zoo schelde hij op zekeren dag zijn kamerdienaar, maar er ver scheen niemand. De oude Frederik opende ten slotte de deur en zag zijn page rustig slapend in een fauteuil liggen. Hij ging er heen en stond op het punt hem te wekken, toen hij een wit puntje papier uit zijn zak zag steken. Frederik, nieuws gierig van aard, haalde het blad er uit en las den inhoud van een brief die de moeder van den jon gen aan haar zoon schreef en waarin zij hem be dankte voor het gedeelte van zijn salaris dat hij haar gezonden had om haren nood te lenigen. Zij eindigde met te zeggen dat God hem zou zegenen voor de kinderlijke liefde die hij zijn moedér betoonde. Toen de Koning dit gelezen had was hij ont roerd en stopte mèt den brief ook een rollede goudstukken in de zak van den page. Daarna gipg hij stil henen. Even later belde hij zoo vreeselijk hard dat de page ontzet wakker schoot en doods bleek haar den koning ijlde. Gij hebt wel vast geslapen zei Frederik. De page poogde zich te verontschuldigen en in zijn verlegenheid stak hij de handen in de zakken. Hij voelt er de ról goudstukken, brengt ze te voorschijn en verbleekt zoo mogenlijk nog meer op het zien van al het geld. Zoo aangedaan is hij, dat hij geen .woord kan uitbrengen. Wat is er, wat heb je detn toch vroeg ten slotte de koning. Ach Sire, antwoordde de jongen, men wil mij in het verderf storten. Ik weet niet hoe het geld dat ik hier in mijn zakken vind, er in is gekomen. Mijn vriend, sprak de Koning, God zendt ons dikwijls zijn weldaden in den slaap. Zendt dit geld aan je moeder en zeg haar dat ik voortaan voor haar en voor jou zal zorgen. De groots beeldhouwer Rodin had juist een serie figuren, negen vrouwen, in verschillende even racieuse houdingen, voltooid toen een criticus innenstormde. Voor de negen figuren viel deze in aanbidding. O, meester subliem! Hoe moet dat heeten? Weet ik nog niet, zei Rodin. Ik heb er nog niet over nagedacht. En toch is er zoo een titel gevonden, hak kelde de criticus in vervoering. Noem ze de „Ne gen Muzen". Maar er kwam een dame die er twee figuren van kocht. Hoe moet ik de rest nu noemen vrqeg Rodin benieuwd aan den criticus. Wel, „de zeven doodzonden". Een rijke Amerikaan haalde twee beelden weg. „De vijf zinnen" moesten ze toen heeten. Weer werd er een verkocht. „De vier jaargetijden" heetten ze nu. Weer een. De groep slonk tot „De drie gratiën". Weer twee weg. Toen zette Rodin onder het laatste beeld den titel „Eenzaamheid". Moraal: dat het er niets op aan komt hoe een kunstwerk heet. Een gezant van Karei V bij de Ottomaansche Porte bemerkte dat men geen stoel voor hem in de audiëntiezaal had gereserveerd. Hij deed zijn mantel uit, spreidde dien over den vloer en ging er rustig volgens Turksche manier op zitten, waarna hij met de grootste vrijmoedigheid zijn boodschap aan den keizer der Muzelmannen Soli- man II uiteenzette. Na de audiëntie nam hij afscheid en ging heen zonder de mantel mede te nemen. Soliman, die dacht dat de gezant het vergat, maakte hem op zijn verlies attent. De gezanten van mijn meester, aldus luidde het antwoord, zijn niet gewoon hun zetels mede te nemen. Soliman, verre van verstoord te zijn, behandel de in de toekomst den ambassadeur met de grootste achting. Bekend is dat Adolf von Menzel geen redenaar was. Dat hij zich niet ophield met feestreden en speechen, moet zonder meer geloofd worden. Toch was eens bij een zeer officieel banket het sensationeel gerucht verspreid, dat de kleine Ex cellentie noodgedrongen, „een paar woorden spreken" zou. Toen het critiek moment gekomen was, stond Menzel op, keek rond, liet de ademlooze stilte werken, zei zeer hartelijk; „Moge...!" en ging weer zitten. Bij een gemaskerd bal aan het hof van Frederik verscheen een roode dominéé, die zich zeer ver waand gedroeg en op iedere vraag, wie hij was, grof antwoordde: „Ik ben meer dan u!" De koning had den vreemden vogel spoedig opgemerkt, en snauwde hem met geveinsden toon toe: „De don der zal uWie is u" „Ik ben de schutters- koning van Breslau", zei de man verlegen en wil de er stil van door gaan. „Ei, heer neef", lachte de koning, „blijf dan toch en eet zooveel u wilt!" Het hart van den mensch, zei Fielding, biedt tegenstrijdigheden die men nimmer zal kunnen op lossen. Ga naar een treurspel. Gij zult de parterre en de loges de grootste aandoening zien betoonen. Maar wanneer dezelfde persoon die in het drama de hoofdrol vertolkte, bij een of ander on geluk omkomt in tegenwoordigheid dergenen die bij de opvoering van het treurspel tot het diepst hunner ziel geroerd waren, zult gij opmerken dat bij zijn werkelijken dood geen hunner een traan laat. Maarschalk Bugeaud werd er eens bij een ver kiezingscampagne prachtig tusschen genomen. Toen de verkiezingen begonnen, werd hij juist ongesteld en zijn geneesheer gaf hem den raad zich zeer kalm te houden, niet uit te gaan, geen dagbladen te lezen, geen bezoekers te ontvangen, kortom, zich gedurende veertien dagen van de buitenwereld af te zonderen, daar hij bij de minste drift of andere uiting van hartstocht wel eens een beroerte kon krijgen. De maarschalk hield zich stipt aan de voor schriften van zijn geneesheer en liet zich zelfs door hem aderlaten. Een enkele maal echter was hij wel eens benieuwd te weten hoe het met zijn candidatuur stond. O, gij zult zeker slagen, zei de dokter. De groote dag van de verkiezingen kwam. De maarschalk was geheel hersteld, kreeg vergunning om weer met de buitenwereld in aanraking te ko men envernam al zeer spoedig van een vriend, dat hij geslagen was, Door wien? vroeg hij. Door uw dokter, was het antwoord.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 8