Lachen! Lachen! Lachen! KOSTER VAN BATENBURG, V.V.V.-AUTOTOCHT NAAR LEEUWARDEN. DE HAAN's Lees-Bibliotheek, STATIONSSTRAAT. FOTO-ARTIKELEN. Strand- en Kampeertenten te huur en te koop. LUTTIK-OUDORP 76, ALKMAAR. „DE BEDRIEGERTJES" Werken van de beste Nederlandsche en Buitenlandsche Schrijvers. Ontwikkelen. Afdrukken. Bezoekt het attractie-terrein aan den Bergerweg te Bergen. Grootste amusement voor uw kinderen. In 18 auto's en één autobus vertrokken Woens dagmorgen om 8 u. ruim 100 deelnemers vanuit het Van Reenénpark naar Leeuwarden, De tocht was door de V.V.V. te Bergen georganiseerd en zóó groot was de belangstelling, dat het niet mogelijk bleek, alle liefhebbers mede te nemen, aangezien de overige autobussen in beslag waren genomen voor een autotocht van ouden van dagen naar Vo- lendam, die op denzelfden dag plaats had. Gasten, die deze tochten van de V.V.V. eventueel in de toekomst willen meemaken, zullen dan ook goed doen, zich daarvoor te voren op te geven. Naar het oordeel van alle deelnemers kan de tocht in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Hoewel bij den afrit het weer niet veel goeds be loofde, scheen om half elf, toen Franeker werd be reikt, heerlijk het zonnetje. De voorzitter van de V.V.V. te Franeker, de heer Schure, stond op de parkeerplaats op z'n posten onder zijn leiding werd gewandeld naar het Café-Rrestaurant „De Valk", waar een kop koffie werd gedronken. Tot verrassing van vele deelnemers bleek de vriendelijke echtgenoote van den exploitant, den heer Steenbaas, de dochter te zijn van een vroeger bekend Alkmaarsch raadslid, zoodat kennismakingen werden hernieuwd. Na het gebruik van de welkome verversching werd naar het fraaie raadhuis gewandeld, waar het gezelschap in de raadszaal werd toegesproken door den loco-burgemeester, wethouder Cats, die in een kernachtige toespraak aan het groot- sche verleden van deze oude Friesche academie stad herinnerde en tevens deed uitkomen, dat Franeker in het heden nog is het centrum van het Friesche kaatsspel; op 2 Augustus wordt daar n.l. nog een nationale wedstrijd gehouden. De vice-voorzitter van de V.V.V. te Bergen, de heer D. A. Klomp, dankte voor de ontvangst, er op wijzende, dat Holland en Friesland door den afsluitdijk dichter tot elkander zijn gekomen, waardoor een wederzijdsch verkeer van de bevol king dezer provincies kan worden verwacht. In groepen werd hierna het raadhuis met mu seum en het planetarium bezichtigd. De deelnemers waren eenvoudig in verrukking over de schatten, die het raadhuis en het museum herbergen en vol bewondering over de schepping van Eisinga's Planetarium. Franeker heeft een goe den dag gemaakt. Het kostte moeite, de deelne mers tot vertrek te bewegen en dit gelukte slechts, nadat de belofte was gedaan, dat daar des mid dags nog een uurtje getoefd zou worden. De sfeer in dit oude academie-stadje, dat in vroeger eeuwen studenten uit alle oorden der wereld huis vestte en in de professorenhuizen nog herinnerin gen bewaart aan geleerden, wier namen in de we tenschappelijke wereld voortleven, is een zoo bizondere, dat wij er van overtuigd zijn, dat velen uit Bergen in het seizoen daarheen nog een tocht zullen ondernemen om althans een middag te droomen van het grootsche verleden, dat hier tot den begrijpenden bezoeker spreekt. Oni 12 uur moest men echter vertrekken, aan gezien om half één de motor-brigade van de Leeuwarder politie op de grens der gemeente Leeuwarden stond te wachten om als gids te die nen voor een tocht door de Friesche hoofdstad. Voor een zóó groot gezelschap is een gids in Leeuwarden op het oogenblik absoluut noodzake lijk, aangezien men in deze stad óp verscheidene plaatsen bezig is met het asfalteeren der straten en het maken van nieuwe bruggen. Leeuwarden deed zich aan ons voor als een levendige stad van industrie en handel met een bloeienden middenstand. Ten raadhuize te Leeuwarden werden de deel- nmers, na te voren op het bordes te zijn gekiekt en gefilmd, door den burgemeester Jhr. Mr. van Beyma ontvangen en hartelijk toegesproken. De burgemeester wees erop, dat men er zich in Fries land ten zeerste over verheugt, zooveel auto's met de letters G. en H. te zien, evenals men zich er in Holland over verheugt, zooveel A's en B's te zien. Holland en Friesland zijn thans nader tot elkan der gekomen en spr. verwachtte daarvan niet al leen economische, maar ook ideëele voordeelen. Ook deze toespraak werd door den heer Klomp beantwoord, die in het licht stelde, dat thans de Friezen en de Hollanders op een andere wijze met elkander kennismaken dan dit in de tijden, toen de graven Holland regeerden, het geval is ge weest. Daarna werden de deelnemers aan den tocht verrast met een kop koffie of een glas sherry en een heerlijk stuk Friesche koek. Na het bezichtigen van het 17de eeuwsche raad huis, waarvan vooral de burgemeesterskamer aan Versaille herinnert, werd in „Amicitia" het noen maal gebruikt. De burgemeester, die mede aan zat, was zoo vriendelijk, tijdens dit noenmaal een en ander van Leeuwarden te vertellen, waarbij hij deed uitkomen, dat deze gemeente het in de be volkingstoename moet hebben van het overschot van het sterfte- en geboortecijfer. Leeuwarden is zijn 50.000 ste ipwoner gepasseerd en hoopt in 1935 het 500-jarig bestaan te herdenken. Zijn gemeente is in sterker mate dan dit in an dere provincies het geval is het centrum van han del en industrie van deze provincie. Op de Vrij- dagsche markt concentreert zich de provincie in deze stad en de logeergelegenheid is daar bizon der groot. 350 autobussen komen Vrijdags uit alle deelen der provincie en zelfs uit Groningen naar Leeuwarden, 280 vrachtwagens onderhouden diensten met andere gemeenten, terwijl Vrijdags een 300 stoombooten naar Leeuwarden komen voor den aanvoer van vee, enz.;en een 260 vee wagens dien dag daarvoor eveneens zorgdragen. Ruim 1000 auto's parkeeren op den marktdag in Leeuwarden. De gemeente heeft voor gratis par- keergelegenheden gezorgd, omdat ze zich op het standpunt stelt; „Hoe meer auto's hier parkeeren, hoe liever het haar is, mits ze niet in den weg staan". Hierna vertelde spr. iets van den financieelen toestand der gemeente. Leeuwarden heft 60 op centen op de gemeente-fondsbelasting en gaat met de opcenten op de personeele belasting niet hooger dan 75. In dezen crisistijd vordert de werkverschaffing en armenzorg van Leeuwarden millioen per jaar. Toch gaat Leeuwarden door met de werkzaamheden, die voor de verbetering van het verkeer noodig zijn en zij kan dit doen, omdat jaarlijks 65.000 in een stratenfonds wordt gestort. Over het onderwijs deelde spr. uitvoerig de bi- zonderheden mede, waarbij hij deed uitkomen, dat de nieuwe scholen in de buitenwijken wel iets duurder zijn uitgevoerd dan strikt noodig is, om in die buurten marquante architectonische punten te krijgen. Van de plantsoenen vertelde hij nog een en an der, waarna hij erop wees, dat Leeuwarden als centrum steunt op de zuivelindustrie. Dat de plaatselijke inkomstenbelasting laag kon worden gehouden, komt, omdat in Leeuwarden woont een krachtigen middenstand. Hierna deed spr. interessante mededeelingen over het Friesche Museum en over de Kanselarij met z'n klassieke bibliotheek, die kan wedijveren met de beste in Europa. Ook over de Pier Pan dertempel vertelde spr. bizonderheden. Als voorzitter van de Provinciale V.V.V. vertel de hij hierna nog bizonderheden over Friesland, waarbij hij wees op de steden, de meren, de wei den en de bosschen, die men in deze provincie kan vinden. Dat hij hierbij uitvoerig stilstond bij de zeil- en watersport, alsmede bij de schaatsen- sport, waarbij men zonder overstappen een 11- steden-tocht over 200 K.M. afstand kan maken, lag voor de hand. Met een peroratie over het Friesche landschap eindigde spr. zijn interessante uiteenzetting. Mr. Hepkema, de uitgever van het Leeuwarder Nieuwsblad en Hepkema's Heerenveensche Cou rant, die eveneens mede aan het noenmaal aan zat, en zoo actief was, de geslaagde foto van de deelnemers aan den tocht, genomen op het bordes van het stadhuis te Leeuwarden, aan te bieden, nam hierop het woord en liet als belastingbetaler op geestige wijze uitkomen, dat de belastingbeta ler de belastingen in Leeuwarden niet zoo laag vinden, als de burgemeester het had doen voor komen. Als overal elders fulmineerde hij onder het gelach der aanwezigen over de publieke ver makelijkheidsbelasting. Als hoffelijk man verklaarde hij zich echter op verzoek van den burgemeester, die als hoofd der gemeente het congres van den Politiebond moest bijwonen, bereid, om het gezelschap verder als gids te dienen door Leeuwarden en namens de door hem uitgegeven bladen inviteerde hij de deel nemers op een tea in het theehuis bij de Groote Wielen, een openbaar zwembad, op 5 K.M. afstand van Leeuwarden gelegen. Hoewel deze invitatie noodwendig tengevolge moest hebben, dat men niet om 6 uur, zooals het plan was, in Bergen terug kon zijn, werd deze uit- noodiging onder groote instemming der aanwezi gen, toch door den vice-voorzitter van de V. V. V. in zijn dankwoord aan beide sprekers, aanvaard. Niemand heeft daarover later berouw gehad, aan gezien men daardoor heeft kunnen constateeren, dat Leeuwarden een levendige stad is en in de Groote Wielen een prachtige zwem- en zeilgele- genheid bezit. Vermelden wij nog, dat één der gasten uit Ber gen, die den tocht medemaakte, onder instemming der aanwezigen, de V. V. V. en in het bizonder den heer Klomp, hulde bracht voor het organisee- ren van dezen zoo bizonder geslaagden dag. Om half acht nemen de deelnemers in het Van Reenenpark, hoogst voldaan, afscheid van elkan der. Wij waren in de gelegenheid om de door een een der deelnemers, den heer van Breukelen, van den tocht gemaakte smalfilm te zien en consta teerden, dat dit een aardig document is van dezen zoo geslaagden tocht, waarover ook de Leeuwar der bladen enthousiast waren. De deelnemers voor hef Sfadhuis in Leeuwarden.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 11