VICTORIA-WATER A. E. ROMENY Café-Restaurant „Duinvermaak" C. O. HALI, HOOG EN LAAG WATER In VALK's Lunchroom Groote KINDERSPEELTUIN. Z ondagsmiddags Concert en Openlucht-Dancing, RUIM PARKEERTERREIN. Drogisterij „Bergen's Wapen" Chemicaliën, Parfumerieën, Toilet- en Foto-artikelen. BERGENSCHE DROGISTERIJ Historische Anecdoten. te Bergen aan Zee. 1933. (in zomertijd.) JULI Datum Hoog water; Laag water 1 9.45 22.12 5.57 18.22 2 10.43 18.00 6.53 19.25 3 11.51 23.14 7.57 20.38 4 0.23 00.00 9.07 21.50 5 1.31 13.04 10.15 22.56 6 2.31 14.08 11.18 23.57 7 3.28 15.08 0.00 12.21 zit U gezellig. Mooi zicht op de kaasmarkt. HEERLIJK IJS. Uitstekende LUNCH. Lekkere Koffie. (fD Ruime sorteering Gebak H] uit eigen Banketbakkerij. Tegenover Bureau V.V.V. - Ingang HQUTT1L, ALKMAAR. Mooi gelegen aan den voet der duinen. door Ie Klas Orkest. Komt naar Bergen-binnen, met zijn schoone be- boschte omgeving, komt naar Bergen aan Zee, met zijn zuivere duinen erf zijn verkwikkende zee baden, komt naar deez' schoone streek van Noord-Holland, waar u volop de gelegenheid zal gegeven worden om uw geest te verfrisschen en uw lichaam te versterken! Bij mijn verblijf in Bergen aan Zee, heb ik ouders gekend, die met hun talrijke spruiten naar deze badplaats trokken om de longen te zuiveren van de verpestende stad-atmosfeer. Maar het middel was erger dan de kwaal! Een veertiendaagsch programma was opgesteld, waarbij alle dagen aan elkaar gelijk waren. Zon nebaden aan zee van 's ochtends tot 's avonds. Een geheelen dag blakeren in de scherpe zon, het water in, het water uit, vele malen achtereen en tusschentijds de warme zonnestralen de handdoek werkzaamheden laten vervangen. Na deze twee weken keerde de familie terug als rauwe biefstuk klompjes, kapotgeschroeide huiden en een door de hitte gehavend humeur Men was met vacantie geweest en had elke lichamelijke inspanning angstvallig vermeden Een manier om uw vacantie door te brengen, maar niet de juiste! Het genot van een vacantie ligt juist in de af wisseling van uw bezigheden en waar vindt gij die Biedt de streek van Bergen en Bergen aan Zee u niet alles wat gij verlangt? Gij kunt zwemmen, gij kunt mooie boschwande lingen maken, gij kunt uw ledematen sterken met een sport die juist als vacantie-sport zoo bij uit stek geschikt is: de mooie maar moeilijke tennis sport, die ook volop in deze streek van Noord- Holland kan beoefend worden. De tennissport heeft vooral in de laatste decennia een hooge vlucht genomen. Weinige sportliefhebbers zullen er zijn, die öf deze sport zelf beoefenen óf be oefend hebben. In de steden, waar een geschikte plaats te vinden was, in de buitenwijken, in de badplaatsen, ja overal durfde men het risico ne men om tennisbanen aan te leggen. Tegelbanen, cementbanen en roode gravelbanen, beter gezegd gemalen baksteenbanen, werden met bekwamen spoed aangelegd om aan de groote vraag van de liefhebbers te voldoen. Een ideale zomersport zoowel voor jong als oud, een sport die zoowel beginnelingen als geoefenden op een ongekende wijze fascineeren zal, omdat de spelers in ieder STATIONSSTRAAT, HOEK SMALLEPAD, BERGEN, TELEF. 176. partijtje een zekere stimulans krijgen om te win nen met als hoogste en schoonste inzet: de eer! Juist deze dwang, deze wil om te winnen en daardoor zijn beste spel te spelen, houdt tennis levendig en frisch zoowel bij het grootste tennis- wonder als bij de grootste kruk. Hoe genoegelijk is het niet om met z'n zessen of achten in de avonduren naar de tennisbaan te trekken en daar om beurten een vlot partijtje te spelen. Laat men zich dan niet verleiden er om het maar eens populair uit te drukken een „potje" van te maken, neen men moet met toewij ding en oplettendheid spelen, dan zal en moet men pleizier in deze sport krijgen! Dus ook geen gramofoon of andere muziek instrumenten meegenomen naar een tennisveld, want hoewel tennis en muziek zonder rythme niet uitgevoerd kunnen worden, tezamen dissoneeren ze op de meest afgrijselijke wijze. Heeft men zich op een avond tot het uiterste in gespannen om dan na afloop een ditje of datje ter opfrissching te gebruiken, dan zal men voelen dat de spieren en zenuwen, die het geheele jaar braak hebben gelegen, toch ook nog moeten meetellen in het menschelijk organisme. Komt gij tot deze slotsom, dan besteedt gij uwe vacantie-dagen op de juiste manier. Zooals we reeds hierboven hebben laten uitko men, zult gij u meer in tennis gaan interesseeren, naarmate deze sport beter beoefend wordt, van daar nog zeer in 't kort de belangrijke puntjes die zoo dikwijls door beginnelingen worden verwaar loosd: Speelt kalm en rustig, hanteert uw racket niet als een slaghout, waarmede gij den bal zoo hard mogelijk wilt afranselen. Het heeft geen doel om alle ballen zoo hard mogelijk te slaan. Als vari ant op het bekende gezegde: Beter één zachte bal binnen de lijnen, dan tien harde tegen het draad! Indien gij vorderingen hebt gemaakt, zoodat de ballen niet meer onmeedoogenloos tegen het draadwerk geslagen worden, dan kunt gij de snel heid van uw spel opvoeren. Beweegt u licht en snel op de baan; tennis is een bewegelijk spel van groote gratie. Maakt u het spel gemakkelijk, door uzelf zoodanig ten op zichte van den toegespeelden bal te plaatsen, dat de slag op de meest eenvoudige en soepele wijze kan uitgevoerd worden. Als dé1 bal aankomt, neemt dan een volle, ruime achterzwaai en laat uw racket op het moment dat de bal geraakt wordt een kalme doorzwaai maken. Geen rukken, geen beuken, kalm overleg, soepele en zuivere slagen, het zijn de grondbeginselen van de zoo moeilijke maar schoone tennissport! Met de tennissport zult gij de volle honderd procent van uw vacantie genieten in het mooie Bergen en Bergen aan Zee. H. A. C. VAN RIEMSDIJK. WAT GOEDE WEGEN TENGEVOLGE HEBBEN. De „Revue du Royal Automobile Club" van Italië publiceert een interessante statistiek over de ontwikkeling van het automobilisme in Italië, vanaf 30 Juni 1922. Sinds 1922 is het aantal auto's in Italië vervier voudigd. In het eerste jaar van het fascistische régime waren er 100.49 auto's; op 30 Juni van het tweede jaar waren er 426.635. Het aantal personenautomobielen is in tien jaar gestegen van 39.835 tot 214.975; dat van de vrachtauto's van 24.443 tot 86.558; van de motor rijwielen van 35.751 tot 98.471. Onder het aantal der motorrijwielen zijn niet begrepen de lichte motorrijwielen vrij van belasting, waarvan er nog 40.000 stuks zijn. Wat betreft de verschillende gebieden, deelt de Royal Automobile Club mede, dat in Lombar- dije het aantal automobielen vermeerderd is van 24.901 tot 97.055; in Piémont van 13.858 tot 55.439; in Emilia van 13.790 tot 47.903; in Venetië van 10.436 tot 40.561; in Toscane van 7.334 tot 34.245; in Latium van 7.622 tot 33.395; in Ligurië van 4.478 tot 19.650; in Sicilië van 2.231 tot 17.247; in Cam- panië van 3.683 tot 16.000; in de Abruzzen van 1.171 tot 6.974; op Sardinië van 580 tot 4.412. Deze cijfers toonen de geweldige ontwikkeling van het automobilisme zelfs in de meest afgelegen streken. Inderdaad zijn juist de hoogste percen tages in deze gebieden te vinden. Men is nog verre van de fantastische cijfers in Amerika en in andere landen, maar de vooruitgang is tot dusver zeer bevredigend en toont den wil der Italianen om een vooraanstaande plaats te be reiken. De krachtige wegenverbetering in Italië heeft deze ontwikkeling zeer in de hand gewerkt. APOTH.-ASSISTENTE. - TELEFOON 109. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) De vreemdeling staat verrast over de prachtige wegen. Door de nieuwe autostrade Milaan-Turijn is het traject tusschen deze twee steden voor iedere moderne auto af te leggen in anderhalf uur. Maar bijna alle Italiaansche wegen zijn auto strades geworden. De tourist, die de schitterende Alpenwegen afdaalt, en in Italië komt, vindt ook daar de mooiste routes voor zijn auto, omzoomd door groen en bloemen, als in een lusthof. Daarom gaat 't automobilisme in Italië gestadig en cres cendo vooruit! In 1797 bracht Jean Bart den prins de Conti naar Polen. De strijdmacht bestond uit slechts zes schepen en een fregat. Toch slaagde Jean Bart er in aan de 19 vijandelijke oorlogsschepen te ont komen die ten Noorden van Duinkerken kruisten om hem den doortocht te beletten. Den volgenden morgen bij het krieken van den dag ontmoette hij er twee van die onder zeil wa ren en negen die geankerd lagen tusschen Theems en Maas. Bart bracht zijn schuiten in staat van verweer en voer trots voorbij. Toen het gevaar geweken was zei Prins de Conti: Jean Bart als de Engelschen ons aangevallen hadden, hadden zij ons gevangen kunnen nemen. Nooit Prins, zei Jean Bart. Wat zoudt gij dan gedaan hebben? Wel ik zou de schepen in brand hebben laten steken en we waren liever de lucht ingevlogen dan gevangen genomen. Mijn zoon staat daarom altijd bij het kruitmagazijn op post en zou op het eerste teeken er den brand in steken. De prins sidderde en sprak: Het middel ware erger dan de kwaal. Ik verbied u het te gebruiken zoolang ik aan boord ben. In den zomer van 1818 gaf Bliicher in Karlsbad een banket, waarop hij talrijke doorluchte gasten uitgenoodigd had; het banket was echter gearran geerd ter eere van den vorst van Schwasserberg, die, zooals bekend in den slag bij Leipzig in naam opper-commandant geweest was. De illustre hee- ren zaten in groote spanning rond de tafel, want het was bekend geworden dat Blücher met een ongewoon plan rondliep: Hij wildeeen speech op Schwassenberg, die zenuwachtig op zijn stoel heen en weer schoof en van angst voor een geheel on diplomatiek incident gefoltérd werd. Toen Blücher opstond, slank en stram, en naar zijn glas greep, liet hij den helderen blik zijner blauwe oogen met hellen en koenen spot over de gezichten der gasten gaan, die vol verwachting en vol leedvermaak wachtten op de dingen die ko men gingen. „Ik drink", zei Blücher, „op de ge zondheid van een veldheer, die drie monarchen in zijn hoofdkwartier had en toch den slag won". Toen Blücher na zijn overwinning bij Waterloo en de definitieve verbanning van Napoleon met Frederik Willem III naar Engeland kwam, werd hij vol enthousiasme gefêteerd en moest zich door tallooze dames laten kussen. De universiteit Ox ford benoemde hem echter tot eeredoctor. „Ei", zei hij, toen hij dit hoorde, „als ik doctor ben, dan zullen we Gneizenau tot apotheker maken die heeft me de pil gedraaid." Karei August van Weimar, Goethe's vriend, had de gewoonte zijn gasten na tafel twee diepzinnige vragen voor te leggen. Wanneer zij deze niet be antwoorden konden (of tenminste deden alsof zij het niet konden om den hoogen gast de grap niet te bederven) had hij de grootste pret in de dom heid van zijn medemenschen. De eerste van deze vragen luidde: „Wat zou u doen, als u een duiker was? en het antwoord, dat de vrager altijd triom- feerend zelf geven moest, luidde: „Ik zou in de zee der eeuwigheid duiken". De tweede vraag was: „Wat zou u doen, als u tandarts waart?" en het antwoord: „Ik zou de tand des tijds uittrek ken". Toen nu Frederik Wilhelm II van Pruisen met meer humor begaafd dan men uit het geschiedenis uur van het gymnasium weet, op zekeren dag bij Karei August te gast was, kon het niet anders of na tafel kwamen de vragen weer^ te voorschijn. „Wat zou Uwe Majesteit doen", vroeg Karei August, behaaglijk in zijn stoel leunend, „wanneer u een duiker waart?" De koning trok zijn ernstig gezicht een oogenblik in nog ernstiger plooi en antwoordde dan met groote zekerheid: „Ik zou de tand des tijds uittrekken!" Heerlijk en welsmakend. NEDERLANDSCHE OBERLAHNSTEIN Natuurlijk Bronwater. M IJ. - Opgericht 12 Mei 1887.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 2