VICTORI A-WATER A. E. ROMENY Café-Restaurant „Duinvermaak" Zwemfeest in de Bergermeer. HOOG EN LAAG WATER Groote KINDERSPEELTUIN. Zondagsmiddags Concert en Openlucht-Dancing, RUIM PARKEERTERREIN. In VALK's Lunchroom Tegenover Bureau V.V.V. - Ingang HOÜTTIL, ALKMAAR. Drogisterij „Bergen's Wapen" C. Q. HALI, Chemicaliën, Parfumerieën, Toilet- en Foto-artikelen. BERGENSCHE DROGISTERIJ Historische Anecdoten. te Bergen aan Zee. 1933. (in zomertijd.) JULI Datum Hoog water: Laag water 15 10.04 22.30 6.18 18.40 16 11.00 23.29 7.09 19.39 17 0.00 12.10 8.13 20.52 18 0.43 13.25 9.25 22.03 19 1.52 14.23 10.29 23.01 20 2.41 15.11 11.22 23.52 21 3.26 15.51 0.00 12.10 Mooi gelegen aan den voet der duinen. door 1e Klas Orkest. zit U gezellig. Mooi zicht op de kaasmarkt. H EERLIJ K IJS. Uitstekende LUNCH, [gj Lekkere Koffie. Ruime sorteering Gebak uit eigen Banketbakkerij. Bergen naar Bergen aan Zee een weg vol afwisse ling door het panorama over woeste en beplante duinen. Het breede strand met zijn koetsjes, ten ten, mantel- en zonnebad is vooral met mooi zon nig weer, vol kleur en leven. Nu in den afgeloo- pen winter de duinen, die den blik op zee vanaf den boulevard belemmerden, zijn afgegraven, is het ook voor den automobilist aantrekkelijk om van af den boulevard een blik op zee te werpen. Ook op andere wijze trekt Bergen voordeelen van de totstandkoming van den afsluitdijk. Reeds in het voorseizoen hielden verschillende Friesche vereenigingen in Hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee hun één- of meerdaagsche vergaderingen. Ook het mooie natuurdorp Bergen met zijn historische kerkruïne als centrum, trekt de belangstelling van de Friezen en Groningers, die dit mooie plaatsje dan ook vanaf Schoorl langs den prachtigen duinweg op zeer voordeelige wijze binnenkomen. Voor de toeristen is bovendien de ongeveer 16 K.M. lange weg langs den duinvoet van Bergen over Egmond naar Castricum een ideale weg vol afwisselend natuurschoon. Nu de zeeweg van Bergen naar Bergen aan Zee ook met touringcars bereden mag worden (tot nog toe was dit niet toegestaan) maken deze vervoer middelen ook uit andere deelen van het land van dien weg een druk gebruik. Teekenend hiervoor is wel, dat een Rotterdamsche onderneming reeds in het voorjaar met een van de café-restaurant houders te Bergen aan Zee een contract voor niet minder dan 1000 lunchen afsloot. Ten aanzien van de gasten, die gedurende een week of langer in Bergen verblijven, valt op te merken, dat het verblijf van de meeste families varieert van 14 tot 30 dagen. Zij komen uit alle oorden des lands, doch voor het grootste deel uit de hoofdstad des rijks. Blijkens de officieele bad- lijst verbleven op 8 Juli in Bergen 2160 gasten. Dit aantal zal in het hoogseizoen de 5000 wel over schrijden. Het toerisme is dan ook in Bergen voor velen een hoofdbron van bestaan, hetgeen wel blijkt uit de door de V. V. V. uitgegeven Hotel- en Pensi- onlijst, die ruim 400 adressen bevat van hotels, pensions en gemeubileerde huizen. In het hoogseizoen is des avonds Bergen-Binnen het centrum van het gezelligheidsleven. Meerma len maakt dan het Harmoniecorps met verlichting wandelingen door het dorp en organiseert de V. V. V. verschillende feestelijkheden. De glorie dagen zijn wel de verlichtingsavond, waarop in het groene bladerendak van het dorp ruim 10000 met kaarsen verlichte lampions hangen en verschillen de muziekcorpsen op straat concerteeren en het STATIONSSTRAAT, HOEK SMALLEPAD, BERGEN, TELEF. 176. Bloemencorso, dat tienduizenden naar Bergen doet trekken. Dit jaar wordt de verlichtingsavond op 26 Juli gehouden, terwijl het bloemencorso 9 Augustus zal plaats hebben. Ook voor de Ber- gfenaren zelf, de plaats telt ruim 6000 inwoners, is de dag van het bloemencorso een feestdag. Dien dag hebben de arbeiders, buiten die welke in het pensionbedrijf werkzaam zijn, vrij en leeft de ge- heele bevolking in feeststemming. Moge ook dit jaar 9 Augustus een zonnedag zijn, dan zal het corso, waaraan door een. tiental vereenigingen wordt medegewerkt, stellig slagen. Het onberekenbare Hollandsche weer dreigde een oogenblik, o tegenstelling, door water het waterfeest in het familiebad „De Bergermeer" van den heer Judell, te verhinderen. Zaterdag het heerlijkste zomerweer, dat men zich kan denken, zelfs zóó, dat men tot 's nachts één uur nog gezel lige groepjes menschen op de terrassen van de café's aan Zee en te Bergen Binnen kon waarne men. 's Nachts 2 uur een plotselinge regenbui, ge paard gaande met een opkomenden Zuid-Westen wind. 's Morgens om 8 uur een druilende regen, die tot ongeveer 11 uur bleef voortduren, doch tenslotte door een stevigen koelen wind werd ver dreven. De warme zomerzon gaf het landschap toch weer spoedig een aantrekkelijk aanzien, zoodat des middags om 2 uur toch nog honderden belang stellenden voor de zwemsport in „De Bergermeer" tezamen kwamen om getuige te zijn van de zwem- demonstratie van de Amsterdamsche Reddings brigade en de estafette en water-polowedstrijden. Vooral jong-Holland, dat de watervrees van het vorige geslacht niet kent, was present. Holland, vroeger bekend om zijn properheid van de stoep jes en de straatjes, doch voor het grootste deel minder zindelijk op het eigen lichaam, vernieuwt zich. Jong-Holland gaat te water. De laatste jaren verrijzen dan ook in Holland, evenals in Duitschland, de bad- en zwemgelegenheden uit den grond. Het familie-bad „De Bergermeer", door velen als een gewaagde onderneming gezien, blijkt reeds thans reden van bestaan te hebben. Wanneer het weer het maar even toelaat, heerscht daar een gezellig geplas van blije, jonge menschen, die niet overtuigd be hoeven te worden van de hygiënische waarde van de zwemsport in de open lucht. De zwemsport geeft actie aan alle spieren, de zonnestralen wer ken, mits men niet overdrijft, heilzaam op het lichaam en de zwemers voelen zich in het zwem en zonnebad verwant aan de natuur, vergeten daar school, huiswerk en economische moeilijk heden en komen al spoedig in de stemming van gezellige blijheid, die ook onder de beoefenaars van de ijssport valt waar te nemen. De leuze van de Amsterdamsche Reddings brigade „Zoolang nog niet iedereen kan zwem men, moet ieder zwemmer kunnen redden", is een suggestieve leuze. Het was verrassend om te zien, met hoeveel belangstelling en enthousiasme de jongeren volgden, hetgeen de wakkere groep van dames en heerenleden van de A. R. B. te zien gaven. De leider, de heer Van Geemen, vertelde, dat de A. R. B. reeds 1400 leden telt en overal actief optreedt. Met vreugde waren een 30-tal leden van die brigade naar het nieuwe familiebad „De Bergermeer" gekomen en met voldoening constateerde spr., dat dit bad een ideale gelegen heid voor de zwemsport mag worden genoemd. Ook de ouderen hebben van de demonstraties van de meest voorkomende zwemslagen, het onder water-zwemmen, het schoonspringen en het. be hendigheids-zwemmen genoten. De demonstratie van de diverse grepen bij het redden van drenke lingen was bizonder leerzaam en trok in hooge mate de belangstelling van de jeugd. Het optreden van den zwem-propagandist, den heer Berg, die reeds dadelijk door een onzer collega's met den titel van „den natten Buziau" werd begiftigd, was bizonder vermakelijk. Wat goede zwemmers vermogen, toonden een tweetal leden, die, gekleed en aan handen en voeten gebonden, in het water werden geworpen, door zich in dit water van hun touwen en kleeren te ontdoen en als goede zwemmers weer naar den wal te komen. De gemengde estafette-wedstrijd tusschen de A. R, B. en een groep zwemmers van „De Berger meer was bizonder spannend. Hierbij kwam naar voren, dat „De Bergermeer" over een leger enthousiaste supporters beschikt, maar ook dat dit APOTH.-ASSISTENTE. - TELEFOON 109. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) bad in den heer Zeehandelaar een uitstekenden leider heeft van een dusdanige bekwaamheid, dat de heer Van Geemen bij de prijsuitreiking, die door Mevrouw Van Reenen geschiedde, (de wed strijd werd door de A. R. B. slechts met M. voorsprong gewonnen) met overtuiging kon ver klaren, dat het zoo'n leider niet moeilijk zal vallen om het met zijn leden nog eens zoover te bren gen, dat zij een ploeg van de A. R. B. verslaan. In den water-polo-wedstrijd tusschen A. R. B. en „De Bergermeer" bleek de A. R. B. belangrijk sterker. Zij won dezen wedstrijd, die met veel belangstelling werd gevolgd met 7 tegen 3. Het zwemfeest in „De Bergermeer", dat door een duizendtal personen werd bijgewoond, mag als een geslaagde propaganda voor de zwemsport worden beschouwd. Bergen's Harmonie luisterde met aardige mar- schen het feest op. Na afloop stortten zich vele zwemsters en zwemmers in het heerlijke bad, voor de niet- zwemmers toonende, dat het zwemmen, ook met minder gunstig weer, zoo lang de zon schijnt, voor hen, die het geregeld doen, een groot genoegen is, Wij hadden na afloop nog een kort onderhoud met den heer Van Geemen en eenige vooraan staande zwemmers, waaronder de kampioen van de 300 M. schoolslag, die ons allen verzekerden, dat zij verrukt waren over het familiebad „De Bergermeer" en bovendien verklaarden, dat h. i. ook het water aldaar voor de zwemsport in alle opzichten voldeed. Richard Strauss blijft zeer gemoedelijk onder de resultaten van den vlijt der muziekkenners, die bewijzen dat Strauss' werk een imitatie is van dat van anderen. Eens werd door het Weensch Philharmonisch orkest de Alpensymphonie ingestudeerd onder leiding van den componist. Sommige gedeelten gingen nog niet heelemaal naar wensch. Strauss tikte af: Kom aan, nog eens heeren, zei hij tot groote hilariteit onder de musici. We beginnen nog eens bij dat stuk uit het vioolcon cert van Bruch. Vendome, die het bevel voerde over de Fran- sche troepen in Italië, had een jong edelman naar het hof gezonden om verslag uit te brengen van de Fransche overwinning bij Luzara. De jonge man vergistte zich herhaaldelijk bij het tapporteeren. De hertogin de Bourgogne, die er bij tegenwoordig was toen de koning zijn koerier aanhoorde, kon niet nalaten hartelijk te lachen. Sire, zei toen de renbode, het valt Vendome ge makkelijker een slag te winnen, dan mij om een verslag uit te brengen. Niets evenaardde de koelbloedigheid van gene raal Custine in den strijd. Een zijner adjudanten, Baraqui d'Hilliers, las hem eens een depeche voor terwijl rondom een hevig gevecht woedde. Plotseling vloog een kogel door het geschrift dat de adjudant in de handen had. Custine nam het over, keek eens naar het gat dat de kogel gemaakt had en zei toen bedaard: Ga maar verder, het ding heeft hoogstens één woord meegenomen. Toen Karei II zijn land ontvluchtte, vervolgd door vijanden, was hij tot een klein oponthoud genoodzaakt om bijeen hoefsmid zijn paard te doen beslaan. Terwijl hij den smid bij het werk behulpzaam was vroeg hij dezen: of hij geen nieuws had gehoord. Niets anders, antwoordde deze, dan de ne derlaag van die Schotsche schurken. En, vroeg Karei, zijn er ook eenige Engel- schen gevangen genomen. Ik weet er niets van, was het wederwoord, maar wat ik wel weet, dat is dat ze dien driedub- belen schurk van een Karei Stuart nog niet te pakken hebben. Jij hebt gelijk, sprak de vorst, dat is een echte booswicht en verdient meer dan alle ande ren opgehangen te worden. Juist, hebt een zeer juist inzicht, sprak de smid ,en drukte den koning de hand. De man met het juiste inzicht wist niet beter te doen, dan zoodra zijn paard gereed was, in allerijl weg te rennen. Heerlijk en welsmakend. NEDERLA OBERLAHNSTEIN Natuurlijk Bronwater. D S C H E WiIJ. - Opgericht 12 Mei 1887.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 2