„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD, DE BADBODE Wat niet in denjjidsvan Bergen staat. DE HAVIK. 24e Jaargang, No, 7, van ZATERDAG 15 JULI 1933, is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o, in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o, jaan het bureau van „Vreemdelingenverkeer naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o, in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. De advertentieprijs van de Badbode bedraagt 20 cent per regel. Voor zaak-annonces van eenigen omvang wordt 15 cent berekend met 20 pCt, kor ting bij plaatsing in alle nummers. Advertenties worden ook aangenomen bij de in dit nummer vermelde adressen, waar de losse nummers verkrijgbaar zijn. N.V, BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE", ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 3.50 en 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Als gij, ge-strandbroek-te, lieve lezeres en gij, be-poloshirt-te, bruingebrande lezer eens half wist, welk een teedere, oneindige zorg de com missie ad hoe een heelen. langen winter (éénmaal in de drie jaar) besteedt aan de verzorging en bij werking van den hier bedoelden gids, dan zult gij een kreet van afschuw niet kunnen onderdrukken, wanneer gij u realiseert, dat er iemand is, die het voornemen koestert om in een aantal artikeltjes u voor oogen te voeren wat er in dien Gids niet staat. Gij zult wellicht denken, dat dit geschiedt uit voor u duistere motieven van haat of persoonlijke vijandschap, maar dat zou, indien- zulks het geval was, de zaak niet minder afschuwelijk maken. Ik kan u echter verzekeren dat bovengenoemd motief bij mij niet bestaat. Integendeel, banden van in nige vriendschap verbinden wij met de geestelijke vaders en voogden van de Gids en ja, ik zeg het met zekeren trots, ik zelf heb ook wel eens een goede raad kenbaar gemaakt, als het tijdstip, dat dit boekwerk onder handen werd genomen, weer was aangebroken. Dat ik met mijn adviezen nooit veel succes had, waarom het niet openlijk te ver tellen? Gij lezeres en lezer (zie voor nadere om schrijving uwer uiterlijke persoonlijkheden hierbo ven) moge uit deze bekentenis mijn bescheiden karakter leeren kennen en het zal deze voortref felijke eigenschap in mijn karakter zijn, die mij lof casu quo hoon uwerzijds, zal helpen dragen in alle bescheidenheid! Terwijl dus gij, badbodelingen, op het oogen- blik mijn plan nog met booze oogen aanschouwt (wat u zelf betreft, ik kom daar nog op terug), één verzachtende omstandigheid voor mijn handelwijze is er evenwel aan te voeren. Ik hoop n.l. door een en ander den verkoop van den Gids tot onge kende hoogte op te voeren. Wat toch is intellec- tueéler werk dan om op een regendag (moge Nep- tunus of hoe deze Reichs-Kommissar in de oud heid ook heeten mocht, ons voor een teveel be waren), ik herzeg, wat toch is intellectueeler werk dan om op zulk een dag eens in den Gids na te pluizen of datgene wat ik zeg, dat er niet in staat, er ook werkelijk niet in staat! Als u dat doet, en ik verzeker u, dat velen, talloos velen het zullen doen, omdat er niets fijners is dan een ander op een fout te kunnen wijzen en zoodoende een discussie onder „Ingezonden stukken' in de cou rant te openen, dan dient men toch in de eerste plaats een gids te koopen 0.75 franco thuis in den Boekhandel of bij de administratrice van de V. V. V.), Et voila de stijging in den omzet is er, met alle gunstige gevolgen van dien. En als gij tenslotte wilt weten, waarom ik ver trouw, dat gij uw booze oogen en uw kreten van afschuw nopens mijne handelingen, zooals deze ter uitvoering gereed liggen, alsnog wel zult willen inslikken, ziet hier dan de mededeeling, dat ik dit alles zal doen om u ter wille te zijn, om u finesses ter kennis te brengen, welke anders onherroepe lijk aan u zouden voorbij gaan, hetgeen ik jammer zou vinden! en om U na beëindiging van uw zware vacantie-dagtaak een oogenblik bezig te houden, hetgeen ik prettig zou vinden! Tot a.s. Zaterdag dus! De Havik moet niet alleen onder de grootste maar ook onder de meest gevreesde roofvogels gerekend worden. Hij is te kennen aan zijn korte, afgeronde vleugels, die in rust niet verder reiken dan tot het midden van den staart, en aan zijn hooge pooten en krachtige bek. De pooten en de oogen zijn geel gekleurd. Aangezien het veder kleed voor de dieren van verschillenden leeftijd en sexe nogal uiteenloopt, kan men zich voor het vaststellen van de identiteit wel vergissen. Bij het oude mannetje zijn de bovendeelen donkerblauw grijs en de onderdeelen wit met vele smalle zwart bruine dwarsbanden. De oude wijfjes zijn minder fraai, de kleur der bovendeelen er van is meer bruin. In het eerste levensjaar van den vogel zijn rug, vleugels en staart bruin, en alle vederen de zer deelen hebben rosse zoomen. De vederen van den kop, de hals en de onderdeelen van den vogel zijn rosachtig, maar elke veder is van een donkere lengtevlek voorzien, die op de keel en de schen kels zeer smal is. Wanneer men IJsland en Lap land niet mederekent, dan kan men zeggen, dat de Havik door geheel Europa voorkomt, als broed- en als zwerfvogel, doch nergens vindt men hem menigvuldig. Voor de rust van vogels, ha zen, konijnen en andere viervoeters is dit gelukkig te noemen, want de honger van deze echte roof vogel is groot* en niet gemakkelijk ontsnapt iets aan zijn scherpe blik en zekere vervolging. In den zomer kan hij genoeg voedsel vinden in bosch en veld, doch des winters komt hij weer in de nabij heid van de bewoonde streken, waar dan kippen, duiven en ander huisgevogelte lang niet veilig zijn voor den booswicht. Want vogelvleesch is nu eenmaal zijn lievelingskostje, eerst in de tweede plaats komen hazen, wezels en muizen in aanmer king. Bij grooten honger worden ook wel lam meren en in onmacht liggende schapen aangeval len, waarvan de oogen het eerst moeten ontgelden. De ionge Havikken verblijven des winters liefst niet bij ons, zij trekken naar zachtere streken. De oude dieren daarentegen zetten hier het geheele jaar hun roofbedrijf voort. Menig patrijsje en ook menige haas, die in het volgend seizoen een dankbaar schot voor den jager kon geven, worden verorberd. In de vroegere valkerijen wist men van de roof vogeleigenschappen van den Havik goede partij te trekken door hem af te richten tot de vlucht op hazen, konijnen, fazanten en patrijzen, en een goede Havik was toen een vogel van hooge waar- de. Wie het nest van den Havik wil zien, heeft zich te begeven naar boschachtige streken waar het gemaakt wordt van gedoomde takken op hooge boomen. De drie of vier eieren, die op een bedje van plantenvezels gelegd worden, zijn groenachtig wit van grondkleur en meermalen met bruin gevlekt; dikwijls ook zijn de eieren eenkleurig. Wanneer de jongen er zijn, dan zijn niet veel nesten van kleinere vogels in de nabijheid van het haviknest veil'g, want in den beginne vooral worden de roofvogelkinderen gevoed met malsch vogel vleesch. 't Is wel jammer, dat niet veel goeds gezegd is l Charly Toorop voltooit in haar atelier het groote doek van de Kaasmarkt te Alkmaar, waaraan ze eenige- maanden heeft gewerkt. Ook op de markt werkte ze eenige marktdagen aan dit doek, dat in September a.s. in den Kunsthandel Goudstikker te Amsterdam geëxposeerd zal worden.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 3