De verlichtingsavond te Bergen. GARAGE „KENHEMERLAND" C. NIEUWLAND Opnieuw is gebleken dat een verlichtingsavond te Bergen door duizenden wordt gewaardeerd. Vermoedelijk is er zoowel in Bergen-Binnen als te Bergen aan Zee geen enkele gast thuis geble ven. Ook de Bergenaren maken van den verlich tingsavond hun feestavond en het is een genoegen te zien, hoe^vooral de oudere Bergenaren, die het nog steeds wat sneu vinden al een reeks van jaren hun kermisdagen, die in de tweede helft van Augustus gevierd werden, ter wille van het seizoenbedrijf te moeten missen, op den verlich tingsavond hun dorp doorwandelen, hier en daar elkander vertellende, hoe mooi het wel was. Duizenden uit Alkmaar en omgeving (er waren tal van auto s uit geheel N. H. en vele uit andere provinciën) hebben voorts genoten van den al- tijd zoo sprookjesachtigen verlichtingsavond, die vooral, evenals de kermis, voor kinderen nieuw blijft en daardoor door blijmoedigen wordt ge waardeerd. Wie achtereen alle verlichte lanen en straten wilde gaan zien, heeft daarvoor in het gedrang van de menschenmassa stellig 1 uur noodig ge had. Wij hebben deze wandeling gemaakt en constateerden met groote voldoening, dat er steeds meer aan tuinverlichting wordt gedaan. Vooral in de Ruïnelaan en de Studler van Surck- laan was dit het geval, doch ook aan de Hoflaan, den Russenweg en de St. Anthoniusstraat, waar zelfs een bewoner een groote dennenboom met lampions had behangen op de wijze van een kerstboom, viel dit waar te nemen. Aardig was ook de pyramide-vormige tuinverlichting van het pension op den hoek van den Russenweg, fijn de tuinverlichting van de villa Vogelenzang, aan het van Reenenpark en heel iets bijzonders de vet potjesverlichting van den winkel van Prins in de kleine Dorpsstraat. Tot zelfs aan den schoorsteen waren de vetpotjes aangebracht, waardoor de contouren van dit oude dorpshuis in den avond zoo goed tot hun recht kwamen. Aan de Breelaan, de Molenstraat, de Raadhuis- en Kerkstraat, waren voorts vele gevels van za ken aardig verlicht. Bijzondere vermelding ver dient in dit opzicht de zaak van den heer Van Son. Theo Berkhout kwam met zijn terras ook schitterend voor den dag. Al een reeks van jaren organiseert de V. V. V. met steun van de buurtcommissies in de 2de helft van Juli den verlichtingsavond. Dan hangen de duizenden lampions onder het groene bladeren dak, loopen ouders met hun kinderen langs de straten en hossen jongelui in vroolijke stemming achter de muziek. Steeds probeeren de verschillende buurtcom missies wat variatie in het ophangen der lam pions te brengen, doch in groote trekken blijft het hetzelfde, maar juist daardoor is het, evenals een opkomende of ondergaande zon, mooi. De Stationsstraat was gelijk aan het vorig jaar en mocht zich weer terecht in ieders bewonde ring verheugen, In de Oldenburglaan had men wat nieuws be dacht en de lampions in vertikale en horizontale lijnen gehangen. Doordat men in de Verlengde Oldenburglaan de oranjebollen weer in de takken der boomen had gehangen, had men hier juist een opvallende tegenstelling verkregen. Ook aan den Russenweg had men variatie aangebracht en dit op niet onverdienstelijke wijze. Hulde aan de Breelaanbewoners, die er on danks het drukke verkeer toch in slaagden ook hier weer een verlichting aan te brengen. De ver lichting van de Hoflaan tot huize Kranenburg was een flink stuk werk, evenals die van de Dorp straat vanaf de Kerkstraat tot den Ouden Prins- weg. Grootsch was ook dit jaar de Ruïnelaan. Dank ,De Theemuis'. Bergen's Gemengd Koor'. zij de goede leiding van den heer Roggeveen en de bewonderenswaardige samenwerking onder de bewoners heeft men daar weer een mooi stuk werk verricht. In voldaanheid over het bereikte zaten de Ruïnelaan-bewoners 's nachts 2 uur nog in feestelijke stemming op het pleintje tusschen de nieuwe garage en het oude dorpshuis bijeen. Dank zij den daar wonenden bierbottelaar, den vischverkooper en den kruidenier, had men het benoodigde voor inkoopsprijs, kostte het weinig en ontbrak het aan niets. Lof verdienen ook de bewoners van de Molen straat, die waarlijk met de lampions niet karig waren geweest en op aardige wijze de verlichting hadden verzorgd. De bewoners van de St. Anthoniestraat hebben dit jaar zichzelf overtroffen. Honderde lampions hadden deze straat tot een feeststraat gemaakt. Men had daar zelfs voor een drietal eerepoorten zorg gedragen die zóó dienst konden doen voor een burgemeester- of priesterfeest. Doordat men thans ook den Loudelsweg vanaf de Ruïnelaan tot de St. Anthoniestraat verlicht had, was er een aardige aansluiting verkregen, die alleen verbroken werd doordat dit jaar de bewoners van de Dorpsstraat vanaf café Hilde- brand tot de Kerkstraat in gebreke waren ge bleven. Kwam het vorig jaar, door den dreigenden regen, de verlichtingsavond niet overal goed tot zijn recht, dit jaar was het weer zoo onvergetelijk schoon dat men zich moeielijk kan indenken, dat een Venetiaansche nacht, met zijn gondelvaarten op het Canal Granda, schooner kon zijn. Tot 2 uur zaten de menschen dan ook op de terrassen van de verschillende café's hier en daar wat naboo- mende over de inmiddels uitgegane verlichting, het vele daarvoor verrichtte werk en alle ver gankelijkheid. De echte V. V. V.ers hadden al direct één wensch n.l.: met 9 Augustus den dag van 't Bloe mencorso ook dit weer. Voor vele zakenmenschen heeft de dag van gister veel goed gemaakt en bovenal is er aan dè duizenden in Bergen vertoevende gasten een mooie attractie bezorgd. De V. V. V. kan dan ook met voldoening op dezen avond terug zien. Het verkeer, dat natuurlijk op een dergelijken avond in dit niet op snelverkeer berekende pito- reske dorp, moeilijkheden oplevert, was door' de politie uitstekend geregeld. De politie had overigens een niet gemakkelijke taak om er voor te zorgen dat de gepaste vroo- lijkheid van de jeugd niet oversloeg in daden van vernielende brooddronkenheid. Behoudens één incident kan met voldoening ge constateerd worden dat ook de jongelui gaan be grijpen, dat de versiering niet wordt opgehangen om te worden afgerukt. VOOREEN AUTORIT! Auto's met en zonder chauffeur. Breelaan 52-54. Telef. 22. Versierde auto Mevr. C. M. KrakEntken. Historische Anecdoten. De zonen van Albion staan van oudsher bekend als liefhebbers van wedden. Een paar staaltjes. Een bankier, zekere Bulot, wedde dat het ge durende zeven weken iederen dag zou regenen; verscheidene personx gingen op zijn wedden schap in en groote sommen werden ingezet. Aanvankelijk scheen de stoutmoedige speculant te winnen, want 27 dagen was Jupiter Pluvius met hem. Toen keerde de kans en de man moest zooveel betalen dat hij failliet ging. Een Engelsche lord had met iedereen gewed dat hij er niet in slagen zou een goudstuk voor een penny te verkoopen. Daartoe ging hij met zijn zonderlinge waar op Londen Bridge staan. Hij verloor echter schitterend want een kindermeisje kocht zoo'n goudstuk om een lastige baby zoet te houden. Toen Napoleon I op zekeren dag door een klein Duitsch dorp kwam, zei de burgemeester, dat de gemeente hem geen schitterende ontvangst ahd kunnen bereiden, daar de bewoners door den oor log verarmd waren. De woorden maakten op den keizer een diepen indruk. Hij liet zich eenige rol letjes Napoleons d'or aangeven en overhandigde die den burgemeester en zei: Niet waar, deze kleine Napoleons hebben de Duitschers gaarne? O, zeker, sire, was het antwoord van den vrijmoedigen burgervader, veel liever dan den grooten. Salvator Rosa was niet alleen een beroemd schilder, maar ook een goed dichter en pianist. Eens werd hij door een vriend bezocht, toen hij bezig was op een oude, ontstemde piano te tokkelen. Hoe kan men op zulk een hakbord spelen! roep de bezoeker verwonderd uit, - Zoo erg is het niet, antwoordde Salvator Rosa. Dat oude ding is nog minstens 1000 du- caten waard, waarop de vriend antwoordde: Ik gun het je van harte, maar als je er één voor krijgt, dan mag je blij zijn. Rosa lachte. Duizend ducaten en geen cent minder. Je zult zien, ik houd woord. En hij deed het. Voor meer dan duizend duca ten verkocht hij de oude ramelkast, op het deksel waarvan hij een van zijn mooiste landschappen had geschilderd, aan een kunstliefhebber. Liszt speelde op Wahnfried zijn Faustsympho nie uit de partituur. Het hoofdthema van den eersten Satz komt noot voor noot overeen met een motief aan het slot der tweede acte van de Walküre. Wagner had eenige jaren tevoren de Faustsymphonie bestudeerd en bedoeld thema had zoo'n indruk op hem gemaakt, dat hij het bewust of onbewust in de Walküre had gebruikt. Toen nu het thema klonk, kwam Wagner vlug naar de piano en zei lachend: Zeg, vadertje dat stukje heb ik van je ge stolen! Liszt, de weinig jaloersche vriend, antwoordde slagvaardig: O, da s goed, dan wordt het ten minste eens gehoord! Het is historisch vastgesteld, dat de eerste banknoten in China werden gebruikt en dat deze in den eersten tijd zelfs uit leer werden gemaakt. Tot nog voor korten tijd werden in sommige deelen van China stukken leer van bepaalden vorm als geld aangenomen. Dit leeren bankpapier heeft zijn eigen geschiedenis. Keizer Ou-Ti verkeerde in geldgeberk en gaf zijn schatmeester te verstaan, dat het met dien geldnood eindelijk maar eens uit moest zijn. Toentertijd moesten prinsen en hoogwaardig heidsbekleders, wanneer zeeen keizerlijk vertrek binnenkwamen, hun gezicht met een stuk leer bedekken. De snuggere „schatmeester" maakte vlug van deze traditie gebruik. Hij deelde mede, dat men alleen het leer mocht gebruiken van een wit hert, dat in den keizerlij ken tuin was geschoten. Hierdoor werd de keizerlijke schatkist goed ge vuld, daar men natuurlijk flink wat moest betalen om zoo'n hert te mogen schieten. Langzamerhand kreeg dit leer een vaste waarde en ten slotte nam men het overal aan als betaalmiddel. De beroemde violist Jan Uubelik heeft zich voor een totaal van 600.000 verzekerd en wel als volgt: de wijs- en middelvinger der linkerhand ieder voor 30.000, de pink der linkerhand voor 27.000, de duim der linkerhand voor 90.000. De rechterhand werd iets minder hoog getaxeerd; de duim voor 12000, de vingers tezamen voor 72.000 en de pink voor 6000. De beroemde Fransche tooneelspeelster Mistin- guette heeft haar beenen voor 240.000 verze kerd, het zelfde bedrag ontvangt Lili Dagover in dien haar beroemden rug eenig ongeval zou over komen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 4