„Bergensche Bad-, Duin- en Bosciibode" VIJFDE BLAD. Wat niet in den Gids van Bergen staat. 24e Jaargang. No. 9, van ZATERDAG 29 JULI 1933. II. HOE BRENGEN WIJ ONZE VACANTIE DOOR? Zeker, 30 of 40 jaar geleden, wisten wij steeds kinderen wel hoe wij desnoods vier weken lang in één vacantie-oord logeerende, iedere heerlijke dag van buiten zijn, productief konden maken. Maanden van te voren verheugden wij ons op zwemmen, zoo echt zwemmen in zee, op indiaantje- spelen in bosschen, uitgestrekte bosschen, waarin alles geheimzinnig en onbekend was en op fietsen, urenlang en langs stille wegen door heide en weide! Ja, in dien tijd was de vacantie van vier weken veel en veel te kort om ook maar in één dorp alles te bekijken en van alles te genieten, wat er voor stadskinderen aan vreemds en bij zonders voorhanden was. Nu zijn wij ouder geworden en is alles zoo heel anders geworden. Wij wachten niet meer op de jaarlijksche zomer-vacantie, wij snakken er niet meer naar! Iedere week hebben we tegenwoordig anderhalve dag vacantie en bij gemeente-ambtena ren bestaat, geloof ik, zelfs een soort vacantie- dwang met dien verstande, dat ieder, die geen vacantie neemt, zijn vacantie-toeslag wordt ont houden. In die wekelijksche vacantie trekt oud en jong bij goed weer, maar talloozen ook zonder op de weersomstandigheden te letten, er op uit, daarbij geholpen door de weergalooze ontwikkeling der verkeersmiddelen. Wie kan het dan ook een kind, dat padvinder, lid van een canoclub, van een stille strandvereeni- ging is, kwalijk nemen, dat het zijn vacantie- verblijf met andere, met minder verrukte oogen. beschouwt dan vader zich herinnert zelf gedaan te hebben, toen hij als kind met vacantie ging? En zijn wij ouderen eigenlijk anders? doch wij bezoeken per auto de ééne week-end vier provin cies tegelijk, gaan de volgende Zondag eens zeilen in Friesland, om dan voor afwisseling de daarop volgende week naar het strand te gaan. En even rusteloos, zooals wij het heele jaar leven, zoo bren gen wij ook onze groote vacantie door. Zeer on langs sprak ik met een fapiilie die voor 10 dagen in Bergen hadden gehuurd en die in dien tijd ook nog de Zuiderzee-werken, de haven van Rotter dam. Delft, Aalsmeer en Amsterdam wilden lee- ren kennen! Maar zelfs zij, die zoo'n programma te dol vin den en zich voorgenomen hebben nu eens rustig 14 dagen in Bergen te blijven (langer dan 14 da gen blijft tegenwoordig bijna geen mensch op dezelfde plaats!) nemen hun auto mee (fietsen in de warmte is zoo vermoeiend, weet u!) en voor zien zich den eersten den besten dag, waarop zij zijn gearriveerd van tennis-, zwem-, rij- en wat voor andere abonnementen of knipkaarten er meer te verkrijgen zijn. Hiermede gewapend komt men dan bijvoorbeeld tot de volgende dag- indeeling: 's ochtends paardrijden, dan in zee baden, met de auto naar huis; 's middags met de auto naar de Karperton, weer zwemmen, met de auto naar huis; 's avonds tennisen, na afloop dan sen. Is dat vacantie überhampt en is dat vacantie in het bijzonder voor stedelingen die 50 van de 52 weken thuis ongeveer hetzelfde amusements programma afwikkelen? Badgasten, ik zeg U: Leert luieren! Ga eens in het duin liggen, laat uw hoed en ja, ik durf het U haast niet voor te stellen, laat zelfs uw koffer- gramofoon thuis. Ga er liggen en let op of ge er gens een konijntje ziet zitten. Misschien duurt het één uur, misschien twee uur, maar gij hebt toch vacantie, niet waar? Wellicht zult gij de eerste maal al na 10 minuten opspringen en mompelen: Waar blijft dat verdmde konijn nou? Dwing u dan om u weer uit te strekken in het warme zand en kijk voor de verandering eens naar den hemel, naar de insecten, de planten, luister eens naar de vogels en drommels ja, daar zit nu ook op eens boven op duintop het zoo begeerde konijn! En gij zelf? Gij hebt zonder het te weten bijna drie uur in het duin gelegen, uw lichaam rust ge geven, uw geest ontspannen, kortom gij hebt va cantie gehadt Gij moet nu niet allen, na lezing van deze wijze raad, tegelijk in het duin gaan liggen noch uw tennis-, zwem- of rij-abonnement verscheuren! Alleen, neemt, door hetgeen gij in uw vacantie doet, tijd, veel tijd! Wij zien ze des ochtends van uit Bergen in auto's naar zee jakkeren, alsof men bang is, dat de Noordzee des nachts is uitgedroogd, wij zien ze de Bergermeer doorstuiven, alsof er niets af- schuwelijkers bestaat om te aanschouwen dan een Hollandsch landschap van groene weide en grazend vee. Tempo! Tempo! Ik heb vandaag nog zoo veel te doen! Onjuist gezien, volkomen onjuist! Gij hebt niets te doen! Alleen vacantie-nemen! Luiert dus, gij allen en luiert vooral gij, die zeg gen, dat zij door hun gestel, hun temperament onmogelijk langer dan 10 minuten op dezelfde plaats kunnen blijven zitten, Voor dezulken is leeren luieren noodwendiger dan voor hen, die alleen maar ouder gewoonte en uit sleur hun vacantie doorbrengen in hetzelfde tempo als zij waarin het geheele jaar leven. Verkwist echter uw tijd ook niet, daarvoor is uw vacantie en ook uw leven te kort. Maar door te luieren, deskundig te luieren, we tenschappelijk te luieren besteedt gij uw vacantie zooals die behoort te worden besteed en verlengt gij in ieder geval uw leven, wat toch voor de meeste onzer ook zijn waarde heeft! Nieuwsberichten. TELEFOONCELLEN OP DEN OPENBAREN WEG. Het Hoofd van het Telefoondistrict Alkmaar maakt bekend dat op den Boulevard bij den Zeeweg te Bergen aan Zee een telefooncel is'ge plaatst welke onafgebroken voor het telefoonver keer is opengesteld. Voor betaling van de verschuldigde gesprekskosten is een incasseerap paraat aangebracht dat uitsluitend voor 't inwer pen van dubbeltjes is ingericht. De aandacht wordt er op gevestigd dat geen dubbeltjes moeten worden ingeworpen voordat dit door de(n) tele foniste) wordt gevraagd. DE HITTEGOLF. De bladen spreken van een hittegolf in Frankrijk en Engeland, waar de temperatuur 34 graden Celsius was. Dat deze temperatuur Donderdagmid dag ook aan ons zeestrand heerschte, hebben vele niet bevroed. De zee brengt op zulke dagen altijd een verfrisschende koelte, doch wie op het strand vertoefde weet, dat het zand onder de voeten knapperde. De geregelde strandbezoekers laten zich door de zon heerlijk koffiebruin branden en wij hopen maar dat zij daarmede rustig zullen doorgaan door lucht en zon niet te verhinderen hun heilzamen invloed op het lichaam uit te oefe nen, ondanks het feit, dat dit in den Alkmaarschen raad, waar Donderdagmiddag de geest van tante Betje rondwaaide, ergernis heeft gegeven. Wij betoogden het reeds eerder, dat vooral de jeugd zich tot het water .voelt aangetrokken. Zon en lucht beteekent leven. Alleen zij die geestelijk in een bedorven atmosfeer' Verkeéren, haten dit leven. Wij verheugen ons er slechts over, over tuigd als wij zijn, dat zij die lichamelijk in zon en licht verkeeren, ook geestelijk gezonder zullen worden. De afgeloopen week bracht prachtig zomerweer en het staat er naar, dat dit weer nog wel eenige dagen zal voortduren. Wie echter weet, dat ons land slechts weinig echte zonnedagen heeft, zorgt er voor deze dagen tot heil van lichaam en geest te benutten. Gelukkig wordt het aantal van hen grooter, evenals dat van hen die een rustige avond op een terras aan zee weten te waardeeren. Dat Bergen ook internationaal steeds meer be kendheid verwerft, werd ons Donderdagavond duidelijk, toen wij aan zee een Egyptische, een Engelsche en een Portugeesche auto zagen rijden. EEN HAGEPREEK. Wij verwijzen dames en heeren badgasten naar achterstaande advertentie voor een te houden hagepreek in den tuin van den heer v. d. Garde, Laanweg Schoorl, schoon gelegen, a.s. Zondag morgen te 10.30 uur. Zang begeleiding met viool muziek. DE ZANDHOEVE BESCHIKBAAR GESTELD. Ten behoeve van de door de afd. Bergen van het Nationaal comité tot steun voor noodlijdende kunstenaars te organiseeren tentoonstelling van werken van in Bergen wonende kunstenaars, heeft de wethouder John W. Macdonald zijn landhuis „De Zandhoeve" tusschen Bergen en Schoorl be schikbaar gesteld. De schilders stonden perplex toen zij deze mooie expositie-gelegenheid in oogenschouw had den genomen en verzekerden ons enthousisat, dat zij hun beste werk zullen inzenden en prijzen zul len stellen, die het bewijs leveren, dat ook door hen rekening met de crisis wordt gehouden. De tentoonstelling wordt gehouden van 7 tot en met 21 Augustus en zal geopend zijn van 's mor gens 11 tot 1 uur en 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur. Aan gegadigden wordt gelegenheid gegeven biedingen op de ten toongestelde werken te doen. Ook biedingen in natura worden geaccepteerd, terwijl op verzoek, ook op afbetaling verkocht zal worden. De schilders waren verrukt over de prachtige expositie-gelegenheid in dit mooie landhuis. Zij waren eveneens in bewondering voor de prachtige omgeving van „de Zandhoeve". Wij zijn overtuigd, dat ook onze gasten na een bezoek in dezelfde verrukking zullen komen. Zel den is men in de gelegenheid om een dergelijk particulier bezit te bezichtigen. Wanneer dit in 't buitenland het geval is (wij denken aan „Das Rote Haus" in Montsjou") dan verzuimen wij Hollanders niet er een kijkje te gaan nemen, terwijl wij de schoonheden in- eigen land onopgemerkt voorbij gaan, denkenden die nög wel altijd te kunnen zien. Hoeveel Amsterdammers zullen nog nimmer een kijkje in het Paleis te Amsterdam hebben ge nomen? Men bedenke hier echter dat „De Zand hoeve" slechts bij deze gelegenheid bezichtigd kan worden. De weg er heen naar den duintop behoort tot een van de mooiste wandelingen in Bergen. Boven dien is „De Zandhoeve" ook per rijtuig, rijwiel of auto te bereiken. Het comité geeft tijdens den duur van de ten toonstelling tegen matigen prijs op het prachtige terras gelegenheid tot het gebruiken van een kopje koffie of thee. Iedere gast die, tijdens zijn verblijf te Bergen en Bergen aan Zee, verzuimt een bezoek aan „De Zandhoeve" te brengen, zal van zijn kennissen moeten vernemen, dat hij iets moois heeft gemist. Dames of meisjes die genegen zijn het comité bij het serveeren van de thee en het toezicht op de tentoonstelling behulpzaam te zijn, worden verzocht daarvan mededeeling te doen aan den redacteur van dit blad. DRUK BEZOEK. De bazar ten bate van „Maranatha", die van 25 tot en met 27 Juli in het „Dr. Dekkerhuis" werd gehouden, heeft zich in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Tot Donderdagavond laat was men daar bezig met het verkoopen van de ge schonken artikelen en er ging heel wat van de hand. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. In het hotel Nassau-Bergen is een postduif komen aanvliegen. Het beestje maakt het in dit le klassehotel uitstekend, doch aangezien zijn eige naar vermoedelijk nieuwsgierig is, deelen wij mede dat het een Hollandsche is met 't nummer 176472, BRIDGEWEDSTRIJD ORANJE-HOTEL. Donderdagavond werd in het Oranje Hotel een bridgewedstrijd gehouden waaraan niet minder dan 64 personen deelnamen. Voor de groote popu lariteit van het bridgespel pleit zeker de bijzon dere animo waarmee door allen, ondanks de zomersche temperatuur gespeeld werd. Behalve vele Alkmaarders namen ook diverse gasten uit Bergen aan den wedstrijd deel en het spel van sommige paren heeft een uitstekenden indruk ge maakt. Voor enkele was het systeem nieuw, maar zij waren er spoedig mee vertrouwd en een vol gende maal zal er zeker voor de gasten ook succes te behalen zijn. De uitslagen, die bepaald werden volgens rang nummers per tafel, volgen hieronder. Groep A, oneven, 8 paren: 1. de heeren P. Tuyn en J. H. Voort te Alkmaar 18 p.; 2. de heer en mevr, J. Lind Azn. te Alkmaar, 33 p. Verder wer den behaald 34 p. door A 7, 36 p. door A 15, 38 p. door A 11, 41 p. door A 3, 42 p .door A 1 en 46 p. door A 9. Groep A, even, 8 paren: 1. Mej. v. Dijk en de heer A. Bing te Alkmaa, 25 p.; 2. de heeren G. Cloeck en B. Finkensieper te Alkmaar, 26 p. Verder wer den behaald: 30 p. door A 6, 31 p. door A 12, 40 p, door A 10, 43 p. door A 4, 44 p. door A 16, 49 p. door A 2. Groep B, oneven, 8 paren: 1. de heer en mevr. B. Schoen te Alkmaar, 26 p.; 2. de heeren Poons en v. d. Rijn te Bergen, 26X p. Verder werden be haald: 32 p. door B 1, 36 p. door B 11, 37 p. door B 7, 40X p. door B 3, 42 p. door B 9 en 48 p. door B 13. Groep B, even, 8 paren: 1. Mevr. Berkhouwer én mevr. Wasterval te Alkmaar, 25 X P-; 2. de heeren Blokker en Blom te Bergen, 27 p. Verder werden behaald: 28 p. door B 8, 30X p. door B 14, 40 p. door B 16, 44X p. door B 12, 46 p. door B 2 en 46X p. door B 4, CONCERT IN DEN MUZIEKTUIN TE BERGEN op Zondag 30 Juli 1933, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Beschermheer: de Ed. Achtb. Heer Jac. van Reenen. Directeur de Heer P. Pranger. Programa van opera en oprette fragmenten: 1. Ouverture „La Poupée de Nürnberg", Ad. Adam 2. Fragmenten uit de Opera „Un Ballo in „Maschera", G. Verdi. 3. Fragmenten uit de Opera „Stzadella", F. von Flotow. 4. Fragmenten uit de Operete „Die Lustige Witwe" F. Léhar. PAUZE. 5. Fragmenten uit de Opera „Tannhauser", Rick Wagner. 6. Fragmenten uit de Opera „Lucrezia Borgia", G. Donizetti. 7. Fragmenten uit de Opera „II Trovatore", G. Verdi. 8. Fragmenten uit de Opera „Martha", F. von Flotow. DE ITALIAANSCHE OPERA. De Italiaanche opera geeft Woensdag 2 Augus tus des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies te Alk maar slechts één buitengewoon Opera-concert. Men krijgt nu een prachtige gelegenheid om voor een entreeprijs van slechts 1.plus rech ten de solisten Hilde Reggiani, Bianca Serena, Maria Garbone, Luigi Fort, Giuseppe Bentonelli, Leo Picciole en Corrade Zambelli in fragmen ten te hooren uit verschillende bekende opera's, en zie hiervoor de advertentie in dit nummer. Wij vertrouwen er op, dat vele gasten deze zeldzame gelegenheid zullen benutten om een avond van waarachtig kunstgenot bij te wonen. Op reis in het buitenland verzuimt men niet in Milaan of Parijs de opera te bezoeken. Velen zijn bewonderaars van Fabricius „Comedianten trok-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 9