VICTORI A-WATER A. E. ROMENY Café-Restaurant „Duinvermaak" C. G. HALI, HOOG EN LAAG WATER In VALK's Lunchroom Groote KINDERSPEELTUIN. Zondagsmiddags Concert en Openlucht-Dancing, RUIM PARKEERTERREIN. Drogisterij „Bergen's W apen' Chemicaliën, Parfumerieën, Toilet- en Foto-artikelen. Historische Anecdoten. BERGENSCHE DROGISTERIJ te Bergen aan Zee. 1933. (in zomertijd.) AUG. Datum Hoog water Laag water: 5 3.25 15.59 0.— 12.18 6 4.17 16.48 0.49 13.14 7 5.02 17.31 1.38 14.00 8 5.44 18.13 2.22 14.41 9 6.25 18.51 3.05 15.22 10 7.06 10.32 3.42 15.57 11 7.46 20.06 4.20 16.33 zit U gezellig. Mooi zicht op de kaasmarkt. HEERLIJK IJS. Uitstekende LUNCH. Lekkere Koffie. Ruime sorteering Gebak uit eigen Banketbakkerij. Tegenover Bureau V.V.V. - Ingang HOUTTIL, ALKMAAR. Mooi gelegen aan den voet der duinen. door 1e Klas Orkest. voor zoover in dit opzicht een vergelijking moge lijk is, dan zult Ge beide scholen voortaan wel niet meer verwarren! Vindt Gij het sneu voor die arme Berger schilders, dat zij er finantiëel niet al te best voorstaan en wilt Ge, waar Gij zelf voor plezier uit zijt, Uw naasten ook een genoegen doen? On vous servira! Er is n.l. een tentoonstel ling van 7 tot 21 Augustus, waar U Uwe altruïs tische neigingen en gros of en détail kunt bot vieren! Als extra-attractie: bezichtiging van de villa, waar de schilderijen zijn ondergebracht, van de tuinen en het uitzicht over den polder. Komt, ziet en koopt!) Voor mij persoonlijk brengt deze tentoonstelling het niet te onderschatten voordeel, dat ik mij nu ontslagen acht van de moeilijke taak U uit te leggen, welke richting de Berger School eigenlijk aanhangt (kan men een richting aanhangen?) Als U dat dus weten wilt en natuurlijk wilt Ge dat, gelieve U dan hieromtrent te wenden tot de Hee- ren exposanten. Veel zullen zij U vertellen over expressionisme, jonge fransche school, Cézane luminisme en andere zaken, maar ook veel zult Gij, vrees ik, er weer van vergeten, want de schilderkunst is niet meer zoo eenvoudig als vroe ger, in den tijd van Rembrandt, 't Is meer een onder-afdeeling van de psychologie geworden, hetgeen uit sommige doeken ook blijkt. Wilt Gij na Uw bezoek aan de tentoonstelling met nog meerdere producten van de Berger School kennis maken? Of dat kan? Ongetwijfeld, daar is in Bergen n.l. de collectie van den heer P. Boendermaker Czn., welke in een eveneens schitterende entourage is samengebracht in ar tistiek gemeubileerde zalen en show-rooms, gele gen achter zijn villa aan den Loudelsweg. Op Donderdagmiddag is, na vooraf aangevraagden toe gang, deze collectie voor belangstellenden te be zichtigen. Hebt Gij dan nog het geluk den eige naar zelf aan te treffen, of heeft mevrouw Boen dermaker daartoe den tijd, dan is de kans groot, dat U, behalve schilderijen van de Berger School nog tientallen meesterdoeken van andere Hol- landsche en buitenlandsche artisten worden ge toond en dit in zulk een afwisseling van genre, onderwerp, -isme of techniek, dat Gij ten slotte uitroept: „Houdt op, ik kan niet meer!" Een ander centrum van de voortbrengselen der Berger Schildersbend' vindt Ge ten slotte in Alk maar en wel in het Neutraal Ziekenhuis. Aldaar bevinden zich een 80 schilderijen door den heer Boendermaker uit zijn collectie aan bedoeld Ziekenhuis in bruikleen afgestaan. Om voor de hand liggende redenen, verdient het echter aan- STATIONSSTRAAT, HOEK SMALLEPAD, BERGEN, TELEF. 176. beveling om te zorgen dat men dit onderdeel der collectie-Boendermaker niet behoeft te bezichti gen! Nu wij dus de schilderijen van de Berger School hebben bewonderd of niet bewonderd, zoude ik U nu eigenlijk ook het milieu, waarin die werken gemaakt zijn, moeten laten zien. Een Quartier latin, een Mont-parnasse of Chel sea heeft Bergen echter niet en als U denkt, dat de Berger schilders met ongekamde baarden, on geknipte lokken, fluweelen pantalons of enorme baretten net als in Parijs zoo maar op straat loopen, moet ik U teleurstellen. Wel draagt Mevrouw Toorop bij voorkeur de wijde pantalon, Weijand een alpine-mutsje, heeft Filarski een baard maar keurig gesoigneerd! en rooken van Blaaderen, Ponstijn en Matthieu Wiegman een pijp, maar wie doet dat niet? Colnot kan men zelfs steeds keurig gekleed als de een of andere gezant incognito ontmoeten. Zoodat ik maar zeggen wil, dat er aan deze kunstenaars stoer werken, blijkt. Ook Graadt van Roggen, de eerste artist die zich in Bergen vestigde, en tot de knapste etsers van ons land gerekend mag worden, trekt allerminst door zijn kleeding de aandacht. Als wij naast de schilderkunst nu ook nog noe men den bekenden Tjipke Visser in zijn kwaliteit als beeldhouwer (en wat voor beeldhouwer!) en B. Essers, die tot de vooraanstaande grafische kunstenaars in Bergen en vèr daar buiten moet worden gerekend, dan hebben wij tenminste met een groot gedeelte van de Berger moderne Kunst (met een hoofdletter s. v. p.!) kennis gemaakt. Van de oude Berger Kunst (weer met een groote K.) vindt Gij vele fraaie bewijzen in het knusse Museum naast het Postkantoor. Maar hierover mag ik niet spreken, omdat dit onder werp wèl in den Gids van Bergen staat en ik voor plag'aat natuurlijk ook niet gehonoreerd word, wat zooals U zeker reeds lang bemerkt zult hebben de primaire oorzaak van mijn ge schrijf is. Duval, de beroemde bibliothecaris van Fran cois I, gaf dikwijls op vragen die men hem over wetenschappelijke aangelegenheden stelde, ten Eens ergerde iemand zich daar zeer aan en antwoord: Dat weet ik niet. vroeg ongeduldig: Wat weet u dan eigenlijk wèl? Eigenlijk weet ik niets, zei Duval. Waar voor betaalt Zijne Majesteit u dan?! Voor wat hij van mij leeren kan. En u zegt dat u niets weet! Hoor eens meneer, het geven van verdere in lichtingen ligt niet op mijn weg maar gaat u naar den hofnar: die heeft den toestand begrepen. De vreemdeling liet zich den weg wijzen: St. Jans Basiliek, Stadhuis, Raadskelder, C. en A,, V. en D. enz. De gids valt den vreemde in den smaak en als beiden een arme vrouw tegenkomen zegt de vreemde in een royale bui: Zeg Jan, voor iedere stuiver die jij aan die vrouw geeft, zal ik ze een gulden geven. Top zegt de jongen, en met veel moeite schar relt hij aan stuivertjes, centen en dubbeltjes de somma van vijftig cents bijeen. De vreemde gaf de vrauw een tientje. Wie van ons tweeën was nu de grootste gek, vroeg een paar straten verder de vreemdeling. U natuurlijk! Neen, meende de vreemdeling, want jij gaf het laatste wat je had. Nou, maar het was ook mijn moeder!!! Oscar Wilde, de Engelsche schrijver, had veel op met tooneelisten, maar kon hen ook scherp be- critiseeren. Om de volgende opmerking van Wilde te begrijpen, moet men weten, dat de we tenschap het er niet. over eens is, of Shakespeare zelf z'n stukken schreef. Sommige geleerden houden Lord Bacon, den litterator en wijsgeer, voor den auteur. Toen nu eens een hoofdrol-vertolker de mono loog van Hamlet moorddadig slecht opdreunde, zei Wilde, die tot het auditorium behoorde, tegen een vriend: Met dien vent kunnen we het Shakespeare- Baconraadsel oplossen. We nemen hem mee naar Westminster Abbey en laten hem z'n monoloog APOTH.-ASSISTENTE. - TELEFOON 109. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) zeggen voor 't graf van Shakespeare en voor dat van Bacon. Wie zich dan later blijkt te hebben omgedraaid is de schrijver. Hans von Bulow, de beroemde Duitsche orkest leider, was kapelmeester van de Koninklijke Opera en der symphonieconcerten van het hof van Berlijn. Op zekeren avond toen hij in de zaal van de opera een groot klassiek concert dirigeerde, sprak de oude Keizer Wilhelm die zich met von Moltke in zijn loge bevond, op zoo luidruchtige wijze dat zijn stem boven het orkest uitklonk. Von Bulow keek naar de loge om door zün ver toornden blik stilte te gebieden. De keizer merkte hem echter niet op en vervolgde het gesprek. Von Bulow's geduld was nu ten einde, hij tikte op de lessenaar en het orkest zweeg. Groote ontstel tenis in de zaal en zelfs de keizer keek met nieuwsgierige verwondering naar het tooneel nu het orkest midden in de symphonie plotseling was opgehouden. Gebruik makende van de stilte, hief von Bulow den dirigeerstok op en liet verder spelen precies waar men opgehouden was. Dadelijk na het einde van het stuk stormde graaf von Halsen, intendant van de koninklijke theaters, het tooneel op, Mijnheer von Bulow! Zijne Majesteit laat U vragen om welke reden gij de symphonie hebt onderbroken. Er was lawaai in de zaal. Lawaai???? Ja; men praatte op onuitstaanbare wijze; de stemmen overstemden het orkest; het was mij onmogelijk voort te gaan. Kent gij de personen die het lawaai ver oorzaakten? Zeker. In de tweede loge rechts, Maar dat was de Keizer! Wat doet het er toe? Wanneer Beethoven het woord heeft moet de Keizer zwijgen. Een kwartier daarna had Bulow zijn schriftelijk ontslag te pakken. Dat Bismarck in den oorlog 19141918 vreemd zou hebben gekeken blijkt uit een onderhoud dat de staatsman eens had met den Engelschman Smalkey in 1895 over de toekomstige strategie. Men heeft bijna geen manschappen meer noodig. Wanneer een oorlog uitbreekt worden er misschien drie of vier veldslagen tegelijk gele verd. Elk dezer veldslagen wordt met 200.000 of hoogstens een kwart millioen menschen geleverd. Op het critiekste oogenblik van den strijd heeft men ongeveer een millioen soldaten in het ge vecht. Meer kan men niet gebruiken, behalve de reservisten. De artillerie zal het verdere uitrich ten evenals zij ons de overwinning bezorgde. Wat het laatste betreft moeten de tegenwoor dige veldheeren Bismarck wel wat gelijk geven, maar overigens Grapjes. De dokter werd bij een mopperenden millionair geroepen. Wel, wat scheelt er aan? vroeg hij den patiënt vriendelijk. En deze antwoordde grof: Dat is uw zaak, waarvoor u betaald wordt, om dat uit te zoeken! Dan, zei de dokter cynisch, moet u een die renarts laten komen; die stelt diagnose zonder de patiënten te vragen. Overste (tot sergeant examinandus) Jij bent commandant van een verdwaalde sectie. De vij and is links, rechts en vóór je. Bijandelijke vlieg tuigen zweven boven het gevechtsterrein en vij andelijke collones sluiten ook den weg naar ach teren af. Wat zou jij in dien toestand doen? Verbaasde sergeant: In dat geval overste, zou ik op de knieën vallen en uitroepen: „Heer wees mijn arme ziel genadig." Wat kost die auto? Tweeduizend gulden. Ja, dat weet ik, maar ik bedoel hoeveel sigarettenbons? In een klein plaatsje is een circus gearriveerd. Elsa, zegt de waardin, je mag wel een beetje goed 'n oogje in 't zeil houden op de tafelmessen, want de degenslikker heeft hier zijn intrek geno men. In KWALITEIT onovertroffen. NEDERLANDSCHE NATUURLIJK BRONWATE Opwekkend en gezond. M IJ. - Opgericht 12 Mei 1887.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 2