SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING. „BERGEHSCHE BAD-, BBIR- ER BOSCHBGDE" van ZallrGll 5 Aüiuslis Hij. TweUe blad. No. 10. De Bergensche schilders exposeeren van 7 tot 21 Augustus belangrijke werken in „De Zandhoeve". De heer John W. Mac- donald, die het land huis belangloos beschik baar stelde. »De Zandhoeve", aan den weg tusschen Bergen en Schoorl. CHARLY TOOROP. lezers op te wekken, onder geen beding te ver zuimen deze expositie te gaan zien. De entree bedraagt slechts 10 cent en kan dus geen bezwaar opleveren. Ieder volk leeft door zijn kunstenaars voort. Holland, dat in de wereldarchitectuur zoo'n belangrijke plaats inneemt, heeft in alle eeuwen in de schilderkunst vooraan gestaan. Het dankt dit aan zijn bijzonder aardige luchten, het sappige groen van het land en de bijzondere ge aardheid van zijn bewoners. Ook thans kent ons land belangrijke kunstenaars. Het zijn juist de leden van de Bergensche school, die een vooraan staande plaats innemen. Een der besten onder hen, die reeds een paar jaar in Laren werkt, schreef ons het vorig jaar, dat hij weer zoo sterk naar Bergen verlangde, omdat de luchten er zoo veel schooner zijn dan daar het geval is. Wij heb ben toen gedacht, dat hij lichtelijk overdreef. Sindsdien hoorden wij deze zelfde meening on derschrijven door kunstenaars, die èn Laren èn Bergen kennen. Vermoedelijk hebben de zoo vlak bij zee gelegen bosschen en de zee invloed op de gedragingen van de boven het polderland voort jagende wolken. Wij die reeds tientallen jaren ons in de vriendschap van de Berger schilders hebben mogen verheugen, weten, dat het leven rijker wordt wanneer men door hun oogen leert zien. Over kunst is al heel wat geschreven en zal nog wel heel wat geschreven worden. De leuze van de Tachtigers „de Kunst om de Kunst" heeft een felle bestrijding gevonden bij de aan hangers van Tolstoi, die van oordeel zijn, dat de B. ESSERS. Wij hebben gemeend in dit nummer aan onze lezers de beeltenissen te moeten geven van de Berger kunstenaars, die van 7 tot en met 21 Augustus hun werken zullen exposeeren in het daarvoor zoo bijzonder geschikte landhuis „De Zandhoeve" van den heer John W. Macdonald, die het prachtig ingerichte huis voor dit doel be langeloos afstond. De namen van deze artisten zullen den meesten van onze lezers wel bekend zijn. Wij hebben een oogenblik geaarzeld of wij het portret van de kunstenaars zouden publiceeren, dan wel een re productie van hun werk zouden plaatsen. Aange zien men hun werken op de tentoonstelling kan zien en het volstrekt niet zeker is of men daar de artisten wel zal ontmoeten Charlie Toorop is zoo juist naar West-Kapelle vertrokken, terwijl Tjipke Visser een zeiltocht op de meeren is aan gevangen meenden wij toch aan het plaatsen van hun foto's de voorkeur te moeten geven. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de afdeeling Bergen van het Comité tot steun aan Beeldende Kunstenaars, tot stand gekomen op initiatief van de Federatie van Beeldende Kunste naars. De Commissaris van de Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll heeft het voorzitterschap van het comité aanvaard. Leden van het comité in Bergen zijn: Mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester, voorzitter; John W. Macdonald, secretaris-penningmeester; J. Apeldoorn, Mr. D. Bastert, Dr. J. Hemelrijk, D. A. Klomp, A. M. de Lange, Mr. A. M. Ledeboer, Mr. C.' BOENDERMAKER. M. Moens, Mevrouw R. RegoutWesterwoudt, H. L. Baron Taets van Amerongen en E. J. Voüte. Dit comité poogt door de tentoonstelling bij het publiek daadwerkelijke belangstelling voor de kunst te wekken. In een met de kunstenaars gehouden vergade ring werd overeen gekomen, dat de kunstenaars hun doeken, teekeningen, etsen, houtsneden, li tho's en beeldhouwwerken zoodanig zullen prij zen, dat rekening is gehouden met de moeilijke tijdsomstandigheden, die ook het leven van den niet-kunstenaar drukken. De artisten stelden echter als echte kunstenaars voorop, dat de ten toonstelling uit artistiek oogpunt aan de hoogst te stellen eischen moest voldoen. Het comité vond dit hoogst aangenaam en prees zich gelukkig den heer Macdonald bereid te vinden zijn modern, onder architectuur van den heer M. Plate ge bouwd buiten, dat hij tijdelijk wegens de hooge personeele belasting thans met zijn gezin niet meer kan bewonen, voor de expositie te willen afstaan. Het comité meende aan de kunstenaars de keuze te moeten laten tusschen het nieuwe school gebouw en „De Zandhoeve". Het comité vreesde n.l., dat velen de ligging van „de Zandhoeve" een bezwaar zouden oordeelen, doch unaniem waren de kunstenaars van oordeel, nadat zij de expositie ruimte hadden opgenomen, dat verreweg aan „de Zandhoeve" de voorkeur gegeven moet worden, omdat dit nu eens een ideale gelegenheid was om te laten zien hoe een goed schilderij in een modern huis tot vreugde kan zijn. „De Zandhoeve", gelegen tus schen Bergen en Schoorl, vanaf het station Bergen in een half uur door wandelaars te bereiken, is daarvoor inderdaad een ideale gelegenheid. Wie tegen de wan deling opziet, kan met den auto busdienst naar Camperduin vlak voor den ingang uitstappen. Ook met een auto kan men langs een eigen weg tot op het op een duin top gelegen buiten rijden, Het buiten is thans, doordat het zwembassin het vorig jaar in exploitatie is gebracht, in breeder kring bekend geworden. Toch weten zelfs de meeste Bergenaren niet hoe men, gezeten op het ter ras voor het buiten, van één der mooiste landschappen in de om geving kan genieten. Men blikt op Bergen en Zanegeest, schouwt naar het Polderland om de Lan- gedijken en geniet van de heerlijke zomerweelde in de naaste omge ving van het huis, waar een bijzonder mooie rotstuin is aan gebracht. De kunstenaars waren in één woord enthousiast over deze expo sitie-gelegenheid en rekenden het zich tot een eerezaak, ook hun beste werk te exposeeren. De tentoonstelling is daardoor in hooge mate belangrijk. „De kop van Wibaut" door Tjipke Visser, „De Maaltijd" van Charly Toorop, „Het Landschap" van Filarski och neen, laten wij ons ditmaal er toe bepalen met slechts onze

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 3