Comité tot steun van noodlijdende Kunstenaars TENTOONSTELLING ifiubiil D. H. W. FILARSKI. kunst ook in dienst gesteld moet worden van het ideëele. Wij zijn van oordeel dat beide stroomingen waarachtige kunstenaars kan opleveren, al stellen wij kunst in de aller eerste plaats als een schep pingsdaad voor een bewogen menschenziel. De kunstenaar beleeft de grootste vreugde als hij een doek gemaakt heeft, dat hem bevredigt. Dan kijkt hi er naar met groote voldoening om zich al weer spoedig op iets anders te werpen. Een waar achtig kunstenaar moet nu eenmaal scheppen. Hij moet echter ook leven. In zijn werk „Kunstenaar en Samenleving" heeft de dichter wijlen Adema van Scheltema, die Bergen evenzeer lief had en vele jaren woonde in zijn huis aan den Scheltemaweg, met uitzicht op den Notweg, vanwaar hij naar alle winden blikte, reeds uit voerig gedocumenteerd de te kortkoming van de maatschap pij tegenover de Kunst. Ook Bergen heeft in dit opzicht iets goed te maken. Opdrachten aan kunstenaars heeft de ge meente Bergen nagenoeg niet verleend en wanneer wij de raadszaal in Bergen bekijken, dan ergeren wij ons telkenmale aan de onmogelijke foto van den oud-burgemeester in ge- kleede jas en denken wij steeds aan de wenschelijkheid om van gemeentewege eens een op dracht te geven aan één van onze schilders, om van dezen markanten figuur, van groote verdienste voor Bergen, eens een goed portret te laten ver- „S.O.S." te Bergen. van werken van in Bergen werkende Kunstenaars, van 7 tot en met 21 Augustus, op het landgoed „DE ZANDHOEVE", daarvoor welwillend afgestaan door den heer Macdonald. OPENING Haandag 7 Augustus, 's morgens 11 uur, door den Burgemeester Mr. H. D. A van Reenen. Een ieder is op de opening welkom. Toegang 10 cent. Er worden geen uitnoodigingen verzonden. De tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn van 11 tot 12,30, van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur 's avonds. Er wordt gelegenheid geboden om op het heerlijke terras, tegen matigen prijs, een kopje thee of koffie te gebruiken. TJIPKE VISSER. Men kijkt dan niet meer naar de realistische weergave van het onderwerp, doch schenkt vóór alles aandacht aan de vraag of de kunstenaar zijn ziel in het werk heeft gelegd. Wie bij het beschouwen van het geëxposeerde op „De Zandhoeve" zich zoo stelt tegenover de tentoongestelde doeken, zal ervaren, dat er hoog genot te smaken valt, ook in de aanwezige litho's, houtsneden en etsen, kunstreproducties, die in ieders bereik vallen en van grootere beteekenis zijn dan de vaak dure gravures, die nog maar al te vaak vele woningen sieren. Aangezien de weg die van den Heerenweg naar „de Zandhoeve" loopt een lengte heeft van 500 M„ heeft het comité gemeend de bezoekers ter wille te zijn door hen in de gelegenheid te stellen op het terras voor „de Zandhoeve" des morgens een kopje koffie en des middags een kopje thee te gebruiken, en dit tegen matigen prijs (25 cent). De bedienende dames hebben zich hiervoor be langloos beschikbaar gesteld en aangezien er een prachtige vleugel staat is het nu wel mogelijk, dat men hier de een of andere avond van het spel van een bezoekend artist zal kunnen genieten. Voor gasten die prijs stellen kennis te maken met de cultuuruitingen van onze dagen, is in ieder geval de tentoonstelling op „de Zandhoeve" een te waardeeren attractie. De tentoonstelling wordt Maandagmorgen om 11 uur door den burgemeester geopend. Voor de opening worden geen uitgenoodigingen verzonden. Ieder die den toegangsprijs van 10 cent betaalt is welkom. J. M. GRAADT VAN ROGGEN. FOKKE KAMSTRA. vaardigen. Ook de particulieren in Bergen geven voor het grootste deel weinig aan kunst uit. Wanneer wij de wo ningen van de goed gesitueerden be kijken ook voor vele comitéleden geldt dit dan staan wij altijd ver wonderd over de onbenullige wand versiering, die met kunst niets te ma ken heeft en in geen enkel opzicht in overeenstemming is met de vaak gezellige, smaakvolle en kostbare meubileering. De Hollander is een handelsman, en in den loop der eeuwen hebben velen van hen met het koopen van een goed schilderij vermogens ge maakt. Nu kunnen slechts weinigen zien of een schilderij goed geschilderd is en daarom gaan de kapitaalkrach tigen er vaak toe over om schilde rijen aan te koopen, dat in veilingen reeds aan een zekere noteering on derhevig was. Zij koopen een schil derij als een effect, bezitten een Maris of een v. Goch als een ander eenige aandeelen Koninkl. of Philips. De juiste methode om een schilderij te koopen is echter zich alleen de vraag te stellen of men er door wordt bekoord. Men moet aan een schil derij vreugde beleven of er door ontroerd worden. Bij de beoordeeling van schilderijen gaat het den liefheb ber als den muziekbeoefenaar. Langzaam wordt de smaak ontwik keld en stelt men zijn eischen hooger.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 4