„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" VIJFDE BLAD. Hen drietal wulpen. 24e Jaargang. No. 10, van ZATERDAG 5 AUG. 1933. Nieuwsberichten. HET BLOEMENCORSO. Behoudens de stormdagen van j.l. Maandag en Dinsdag hebben we over het weer niet te klagen. Woensdag was het weer al heel wat beter, Don derdag was het uitgezocht strandweer en ook gis ter was dit het geval. Engelsche weervoorspellers verwachten mooie zomerdagen en hoewel een hittegolf in de V. S. honderden slachtoffers eischte, behoeft men daarvoor hier nog geen vrees te koesteren. Alle voorteekenen wijzen er dan ook op, dat het Corso zal slagen. Voor het laatst wenschen wij onze lezer op te wekken de handen uit de mouwen te steken voor het samenstellen van een nummer. Het werken er aan geeft reeds een groote vol doening. Met eenige vindingrijkheid valt best een mooi nummertje samen te stellen, Zelfs een ver sierde fiets kan een succes worden. Bovendien zijn de bloemen niet duur, hetgeen ook het geval is met de ingrediënten. Hoofdzaak is echter, dat de lust aanwezig is. Ook de gasten die over een auto beschikken, kunnen het succes van het Corso verhoogen door met een versierde auto uit te komen. Natuurlijk zijn hieraan eenige kosten verbonden en is dit niets voor gasten die zooals wij dezer dagen hoorden, hun hotelhouder over de rekening onder hielden omdat 10 pet. servies daarop geplaatst stond en opmerkten, dat dit niet te pas kwam, om dat ze heusch niets hadden gebroken. Ook voor de gasten, die 26 cent voor een kwartje willen hebben, is het niets. Er zijn echter ook nog anderen en deze gelieven te bedenken, dat er vele mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Gouden medailles zijn er inkomen van het ge meentebestuur en de V. V. V., verguld zilveren van Alcmaria V. V. V., dé Winkeliersvereeniging ,De Hanze" en de heer S. Krom. Zilveren van de K. N. A. C., Alcmaria V. V. V., garage Schalk wijk en hotel „Onder de Linde", een verguld bronzen van den heer N. Klinkhamer. De firma H. Bootz uit Amsterdam stelt als prijs een mandje likeuren beschikbaar, de Erven Lucas Bols uit Amsterdam een vierdeelige flesch met likeuren, de heer Spandaw een foto-toestel. De afd. Bergen van de Handeldrijvende en Industriëele Midden- standsvereeniging een vulpenhouder. De firma Hopman, mevr. Boendermaker, de heer Diesfeldt, de heer B. kuiper, de familie Reub, de heer Prin sen Geerligs, de Alkmaarsche Courant en De Badbode fraaie kunstvoorwerpen en het Bonbon huis drie doozen bonbons. Meerdere prijzen zijn nog toegezegd en bovendien looft de V. V. V. drie prijzen van 50 en drie van 25 uit. De deelnemers maken dus kansen als nooit te voren. Vermelden wij nog dat de V. V. V. des avonds een lichtstoet door het dorp organiseert, waar voor aan het bureau van de V. V. V. vanaf Maan dag lampions met kaarsen en een draagstokje voor 15 cent beschikbaar worden gesteld. Deze lampions worden Woensdagavond aan het bureau eveneens verkrijgbaar gesteld van 7.30 tot 8.30 uur. Aan de lichtstoet wordt een wedstrijd in ver sierde en verlichte parapluies verbonden, waar voor mooie prijzen beschikbaar worden gesteld. CONCERT in den muziektuin te Bergen op Dinsdag 8 Aug 33, des avonds 8 uur door „Bergens Harmonie". Beschermheer: de Ed.Achtb. Heer Jac. v. Reenen. Directeur: de Heer P. Pranger. Programma: 1. „Colonel Bogey", marsch, Kenn. J. Alford 2. „L'Age d'Or", ouverture, L. Boyer. 3. „Suspinul", valse roumaine, J. Ivanovici. 4. „Pluie d'Or", P- Bouillon, air varié voor clarinet door den heer J. C. Admiraal. 5. Fragment uit de opera „Lucrezia Borgia", G. Donizetti. Pauze. 6. „Phébé", ouverture, Andrieu. 7. Fragment uit de opera „Tannhauser", R. Wagner. 8. Potpourri uit de opera „Le Trouvère, G. Verdi. 9. „Montagnes et Vallées", fantaisie, H. Devoivre. 10. Marsch finale. ALCMARIA—GO-AHEAD. Zondag, 13 Aug., komen twee bekende voetbal ploegen naar Bergen. Het zijn de sterke tweede klasser Alcmaria en de kampioensclub van Ne derland Go Ahead. De voetbalvereeniging Bergen is het gelukt, deze twee clubs naar haar woon plaats te krijgen. Allicht zal men geneigd zijn te denken, dat het een spelletje van kat en muis wordt. Dat is echter lang niet het geval. Een jaar geleden was Go Ahead op bezoek bij Alcmaria en kon met een 4— 1-nederlaag naar Deventer terugkeeren. De koekmenschen willen graag revanche nemen en zullen dan ook zoo sterk mogelijk uitkomen. Het kan dus in Bergen een interessante wed strijd worden tusschen twee sterke ploegen, die goed voetbal spelen! INA CORTEZ. Tusschen het gewone dansen door geeft de be kende danseres Ina Cortez, oud-leerlinge van Darja Collin uit den Haag, op het tooneel in de Rustende Jager een demonstratie in solo-dansen, terwijl zij bovendien met een partner een tango en een wals zal uitvoeren. Een leerling van Ina Cortez, Mannie Koning, uit Bergen, zal voorts een paar kinderdansen uit voeren. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen het waardeeren, dat in het seizoen in „de Rustende Jager" eens een avond georganiseerd wordt, waarin men wat meer te zien krijgt dan het ge wone dansamusement geeft. Dat de dans ook een kunstuiting van menschelijke gevoelens kan zijn, hoopt Ina Cortez Maandagavond te toonen. Het publiek toone, door een groote opkomst, dit streven te waardeeren. IN DEN KUNSTHANDEL VAN P. HOPMAN exposeeren thans het echtpaar A. Molenaar Verkerk en J. Molenaar een aantal door hen ver vaardigde schilderijen, na een studiereis door Zuid-Frankrijk en Italië. Ook in onze omgeving (het kunstenaarspaar woont op het oogenblik in Schoorl) vervaardigden zij eenige niet onverdienstelijke doeken, waaruit wel blijkt, dat schilderen hun levensvreugd geeft. Men neme er eens een kijkje. DE WATERVLOOIEN. Eenige Alkmaarders, die met de stichting van het familiebad in de Bergermeer op 21/2 K. M. af stand van de stad, niet bepaald ingenomen zijn, omdat ze in kleinsteeds chauvinisme (af en toe toont Alkmaar zich als een klein stadje) meenen dat de Alkmaarders de vreugde voor het zwem bad het liefst binnen de veste moeten genieten, hebben meermalen oncontroleerbare critiek op dit bad uitgeoefend. Zooals dit met dergelijke zaken steeds gaat, kenmerkt die kritiek zich door ondergrondsch gewroet. Wie gewoon is zelf uit zijn oogen te zien en met eigen hersens te denken, trok zich daarvan niets aan en dit te meer niet omdat zij constateerden, dat vele Alkmaarsche doctoren met hun familieleden lustig van dit prachtige bad gebruik maken. Een van de lasterlijke beweringen was, dat het water geen bron maar gewoon polderwater zou zijn en dat er watervlooien aanwezig waren. Nu is een hollander, terecht, allerminst gesteld op vlooien. Dat watervlooien niets met dit door den mensch gevreesde insect te maken hebben, weet men niet en daarom publiceeren wij onder staande officiëele verklaring, waaraan wij niets hebben toe te voegen. Ze luidt: Ondergeteekenden, leden van de de commissie van Toezicht op de zweminrichting „de Berger- meer" verklaren, dat na gehouden bacteriologisch onderzoek ge bleken is, dat zoowel het bronwater als het water van den vijver vrij is van schadelijke bacteriën! Gedurende de warme dagen vond men in het water een groote hoeveelheid speldeknopgroote dierties, de z.g. watervlooien. Dit zijn geen vlooi en, doch zeer kleine zoetwaterkreeftjes, welke absoluut onschadelijk zijn voor de gezondheid. Ze komen alleen voor in helder zuurstofhoudend water en zuiveren bovendien het water van even- tuëele kleine onreinheden, w. g. J. H, DEN HARTOGH, Arts; Lid der Gezondheidscommissie. J. A. BLOK, Arts te Bergen N. H. We geven weer een drietal schetsen van vogels, die ons land bewonen en wel van drie uit dezelfde familie, die in de jachtwet onder waterwild ge noemd worden, n.l. Wulpen. De jagers hebben evenwel niet veel met deze vogels op gehad tot heden, ofschoon de zin er voor meer en meer be gint te ontwaken. En juist de schuwheid en de waakzaamheid dezer vogels maken, dat de jacht er op wel interessant is. En het vleesch er van is op goede wijze gereed gemaakt zeer goed te gebruiken. De poeliers weten stellig ook deze dieren beter aan den man te brengen dan vroeger, want ze koopen ze liever en geven er ook meer geld voor. Bovendien zijn ze groot van stuk, zoodat men al een aardig hapje thuisbrengt, wan neer men een paar dergelijke kromsnavels be machtigd heeft. Van de drie soorten wulpen, die bij ons voorkomen, moet er een tot de zeldzaam voorkomende gerekend worden, zoodat men daaraan bij ons te lande als jachtvogel al zeer weinig heeft. De wulpen hebben in bouw en houding veel overeenkomst met de strandloopers, doch ze zijn' veel grooter en dadelijk te kennen aan den langen snavel, die benedenwaarts gekromd is. Krijgt men een voorwerp in handen, dan ziet men dikwijls aangedroogd zand bij den snavelwortel en bij de oogen, als gevolg van het diep in den bodem boren naar wormen. Doch niet alleen zoe ken ze op de weiden en bouwlanden hun voedsel, maar dikwijls ook treft men ze aan op schorren en zandplaten, waar ze ijverig jacht maken op allerhande kreeftdiertjes en zeepieren. Dikwijls kan men op plaatsen, waar de wulpen hun maal tijden gebruiken, naast vele voedselindruksels, tal van boorgaten en kuiltjes zien, door de lange snavels aangebracht. Aan de broedplaatsen leven deze vogels in paren, maar overigens houden ze van gezelligheid. In troepjes vindt men ze dan bijeen op de lan derijen of aan de kust. De wulpen laten zich bij hun maaltijden al spoedig door de menschen storen. Tusschen de koeien en andere dieren blijven ze evenwel rustig. Nadert men een troepje azende wulpen, dan hoort men reeds hun fluittoonen, wanneer men er nog wel een K.M. van verwijderd is. 't Zijn waarschuwende stemmen van de wachters, en de troep houdt zich gereed. Spoedig gaan de vogels op de vleugels, om een rustiger terrein op te zoeken en de jager heeft het nakijken. Zich ver schuilen bij een plaats, waar deze dieren dagelijks komen azen, kan den jager wel eens ten nutte zijn. Het talrijkst van de drie soorten komt bij ons voor de Groote Wulp (Numenius arquatus L.j, die ook de namen draagt van Tuter, Heide- en Zand- tuter, Regenfluiter, Kliet, Alievogel en Wettergulp. Uit deze plaatselijke benamingen blijkt reeds zijn algemeen voorkomen. Hij heeft een lengte van 5 d.M., doch hiervan moet wel 12 c.M. op den snavel gerekend worden. De Wulp heeft maar eenvoudige vederen, welke aan die van den Leeuwerik doen denken. De bovendeelen zijn donker gekleurd, de onderdeelen wat lichter, terwijl de staart vele dwarsbanden heeft. De lange pooten en de snavel zijn lood kleurig. Wil men den wulp als broedvogel leeren kennen, dan moet men zijn in de duinen of op de heide velden. Het nest is kunsteloos, 't Is een een voudige uitholling in den grond tusschen helmgras of struikheide. De eieren van wulpen worden door velen voor een lekkernij gehouden, zoodat ze dan ook gedurig geraapt worden. Gelukkig voor de vogels, dat hun nesten niet zoo gemak kelijk te vinden zijn, en dat ze hun fluittoonen weten te geven op tamelijk grooten afstand van het nest, dat ze steeds in alle stilte verlaten. Wanneer het wijfje aan het broeden is, zit de man op een verhevenheid, om dadelijk te waar schuwen, wanneer er onraad bespeurd wordt. De Wulpen worden Regenfluiters genoemd. Men beweert n.l., dat ze regenvoorspellers zijn. Zeker is het, dat ze bij betrokken lucht meer hun geluiden laten hooren dan bij helderen hemel, doch men heeft hierin waarschuwings- of verken ningssignalen te zien. Als profeten durven we ze geen hooge waarde toekennen. De tweede Wulpsoort, die ook tamelijk veel vuldig bij ons voorkomt, is de Kleine Wulp of Regenwulp (Numenius phaeopus L.), die ook Weeuw en Litse Wilp genoemd wordt. Wel mag het opmerkelijk heeten, dat ook deze soort het geheele jaar door bij ons voorkomt, zoowel op de weilanden als aan de kust, zonder dat er ooit een nest van in ons land gevonden is. Ook mag men niet aannemen, dat deze vogels, dagelijks van en naar hun broedplaatsen vliegen, want deze zijn op IJsland, in Noordelijk Scandi navië, in Rusland en in Siberië. Wel heeft men eertijds eieren deze soort, die in ons land gevon den moesten zijn, ten verkoop aangeboden, doch het bleek, dat ze van den Grutto waren, met wiens eieren die van den Regenwulp de grootste overeenkomst hebben. Deze Kleine Wulp, die, zoo mogelijk, nog schuwer is dan de Groote, leeft bij ons gewoonlijk in troepjes van 20 tot 30. Onder schot krijgt de jager ze alleen op den trek of door besluiping. De derde soort Wulp is de Dunbekwulp (Nu menius tenurostris Vieill). Zoowel uit de Neder- landsche benaming, als uit het Engelsche „Slender- Billed Curlew" en uit de Duitsche benaming „Diinnschnabliger Brachvogel" blijkt genoegzaam, dat de onderscheiding hoofdzakelijk gevonden wordt in den dunneren snavel, die overigens op dezelfde wijze gevormd is als bij de andere soorten. De Dunbekwulp bezoekt ons land slechts zeer zelden; niet meer dan een vijftal vangsten heeft men kunnen noteeren, zoodat die vangsten als dwaallingen aangemerkt kunnen worden. Van de Wulpen in 't algemeen kan nog gezegd worden, dat het vlugge, montere vogels zijn. De lange, kromme snavel bevordert de schoonheid evenwel niet. J. DAALDER Dz. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem, (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 6 Augustus, voorm. 10 uur, ds. Roobol, van Egmond aan Zee. Gereformeerde Kerk voor Bergen. Zondag 6 Augustus, voorm. 10 uur en half 4, hulpprediker J. H, Slager. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 6 Augustus, geen dienst in lokaal Reho- both wegens optreden van ds, Roobol (Egmond aan Zee) in de ruïne-kerk; 's avonds 7 uur, ds. Grootjans van Vlaardingen. Kerkje Bergen aan Zee. Zondag 6 Augustus, voorm. 10.40 uur, liturgi sche dienst), ds. Gerth van Wijk uit Zunderdorp.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 9