„Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode" VIJFDE BLAD. VOOR EER AUTORIT! C. NIEUWLAND 24e Jaargang. No. 12. van ZATERDAG 19 AUG. 1933. Nieuwsberichten. DE S. O. S. TENTOONSTELLING OP „DE ZANDHOEVE". De S. O. S. tentoonstelling op „de Zandhoeve", het buiten van den heer Macdonald aan den Duin weg tusschen Bergen en Schoorl, mag zich in dé belangstelling van het publiek verheugen, Maan dag passeerde de duizendste bezoeker aan wien een mooie litho in lijst van Filarski werd uitge reikt. Ook de tweede duizendstebezoeker ont vangt een dergelijk cadeau. Naar verwacht wordt zal deze Zondag passeeren. Met voldoening constateerden de exposeerende Berger Kunstenaars, dat over het algemeen de tentoonstelling door kunstbelangstellenden wordt bezocht. Er wordt zells aardig verkocht, zooda! het comité, dat de tentoonstelling organiseerde reden heeft tot tevredenheid. Dat er ook bezoekers komen die geen eerbied hebben voor kunstwerken, moest men Woensdag ervaren. Ondanks het niet ontbrekende toezicht had een vandaal de onhebbelijkheid op een schil derij van Graadt van Roggen (een duinlandschap) met potlood de woorden te schrijven: „Niet ver kocht Hitier!" Gelukkig bleek het doek niet be schadigd, zoodat de kunstenaar er in slaagde de wandaad ongedaan te maken. Het publiek zal echter goed doen mede op der gelijke onhebbelijkheden te letten. Zij die de tentoonstelling nog niet bezochten worden er aan herinnerd, dat de tentoonstelling Maandagavond wordt gesloten. Dat het geëxposeerde op de S. O, S. tentoon stelling ook artistiek op hoog peil staat, blijkt ook uit de beschouwing over de tentoonstelling van den kunstrecensent in de N. R. Crt., voorkomende in het avondblad van Donderdag j-.l., dat wij hier onder in extenso laten volgen: Het „Comité tot steun van beeldende kunste naars te Bergen" heeft in het buiten „De Zand hoeve", voor dat doel welwillend afgestaan door den heer John W. MacDonald, een tentoonstelling ingericht van schilderijen, zwart en wit, en kleine plastieken. Als S.O.S.-tentoonstelling de in zenders zijn bereid zelfs betalingen in natura te aanvaarden alsook in termijnen valt zij niet binnen het schootsbereik der critiek. Het wil niet zeggen, dat zij geen critiek zou kunnen verduren, want dank zij het gehalte der inzendingen kan men haar allerminst opvatten als een beroep op de liefdadigheid, maar wel op den kunstzin van het publiek, De houtsnijder B. Essers heeft er een serie houtsneden, die op het van hem bekende plan staan. De natuur, het natureele-landschappelijke aspect is punt van uitgang, het eruit gewonnen motief is samengesteld uit aan de snede als tech niek inhaerente waarden. De natuur wordt dus tot motief geordend, snede-achtig gestyleerd. Er ontstaan schoone en evenwichtige verhoudingen, uit het karakter der snede gewonnen maar tevens uit dat van het motief. Een typeerend geslaagd voorbeeld is „Fransche kust". De penseelteeke- ningen (O.I. inkt) zijn minder gebonden, dichter bij de natuur gehouden, meer impressionistische stemmings-aspecten. Maar op dat andere plan zijn zij bekoorlijk. Toch acht ik Esser's blokken en vooral de kleinere karakterrijker. De gebon den techniek is wezenlijk in overeenstemming met den aard van Esser's zien, een niet eigenlijk im pressionistisch zien. Zoo is het teekenen en etsen naar Graadt van Roggen's aard. Zijn landschap pen en vooral de duinlandschappen geven indruk ken van landschappelijke formaties als vormen van beweging. Het kruiven der duintoppen is in het bizonder karakteristiek, een dikwijls voorko mend motief, dat almee als een sierlijk gebaar een sierende waarde krijgt. Zonder aan een zoo vol strekt decoratieve waarde toe te komen als de be weging der toetsen op de beste stillevens van Fi larski. Zijn verfoppervlakken doen dan als orna menten aan, zonder dat zijn motieven daaraan worden opgeofferd. Hiervan is zijn stilleven met Auto's met en zonder chauffeur. Breelaan 52-54. Telef. 22. bloemen en appels een voortreffelijk voorbeeld, in een gamma van zilver lichtende grijzen geschil derd, als een grond-harmonie waarin grijzige groenen, violetten en bruinen zacht mee klinken. Ook het stilleven „Bladeren en wolken" van Char ley Toorop is een wezenlijk schilderij, een zeer wezenlijk geschilderd stuk. Het gegeven is tot een minimum beperkt, het schilderen tot een maximum opgevoerd. De kleur laadt de vormen der bladeren met leven en vervult den achter grond met 'n wolkige beweging. Geen vol schilde rij, terwijl het vrijwel leeg is van dat wat men ge woonlijk in een schilderij pleegt te zoeken. Essen tieel. Er is dan nog werk op een plan van kleiner realisme van Kamstra, stillevens van kamerachti ge hoedanigheid en beminnelijk-trouwhartig ge schilderde exterieurs als de Ruïne te Bergen. De beeldhouwer onder deze beeldende kunstenaars is Tjipke Visser, wiens dikwerf zoo sierlijke figuur tjes wel waarlijk bestemd lijken voor een sierende functie in intieme milieux. KERKCONCERT. Dat er onder de gasten in Bergen aan Zee nog wel belangstelling is, wanneer er eerste klasse kunst gegeven wordt, bewees het kerkconcert van Maandagavond, toen het kerkje te Bergen a. Zee te klein bleek om de belangstellenden te be vatten, waarop de solisten Jo Vincent en Suze Luger oni half 10 het programma herhaalden en de voldoening smaakten, dat ook toen voldoende belangstellenden aanwezig waren. Afwisselend werden solonummers en duetten gezongen, bestaande uit oud-Hollandsche liederen, stukken van. Clari, Manello, J. S. Bach, Verdi, Mendelssohn' en Cesar Franck. Het waren uren van waarachtig kunstgenot. Het publiek genoot ten volle, zoowel van de zui vere sopraanstem van Jo Vincent als van de volle altstem van Suze Luger. Mej. Fien Bos accom pagneerde zeer verdienstelijk. CONCERT in den muziektuin te Bergen op Zondag 20 Augustus 1933, des avonds 8.15 uur door „Bergen's Harmonie". Beschermheer de Ed.Achtb. Heer Jac. v, Reenen. Directeur: de Heer P. Pranger. Programma: 1. „Odeon-marsch", Ant. Tirolff. 2. „Lustspiel-Ouverture", Kéler-Béla. 3. Fragment uit de Opera: „II Trovatore", G. Verdi. 4. „Suspinul", wals, J. Ivanovici. 5. Fragment uit de Operette: „Die Lustige Witwe", F. Léhar. Pauze. 6. „L'Age d'Or", ouverture, L. Boyer. 7. Fragment uit de opera: Stradella", F. voh Flotow. 8. Fragment uit de opera: „Der Freischütz", 9. „Une Soirée au Village, fantaisie, 10. Marsch finale. C. M. von Weber. D. D. Belleflamme. TENTOONSTELLING WERKEN JAN PONSTIJN. In het kunstzaaltje van den Berger Kunsthandel van den heer P. Hopman, exposeert de kunst schilder Jan Ponstijn een 26 teekeningen, aquarel len, tempera en olieverfschilderijen. Wij hebben er eens een kijkje genomen en waarlijk genoten van hetgeen deze artist ons te zien geeft. Pon stijn is een meester in het weergeven van bloe men, vooral in zijn aquarellen. Men zie no. 2, flesch met bloemen en vruchten, dat ook om de compositie bekoort. Ook nummer 4, blauwe flesch met gele lelies, een werk uit 1932, bekoorde ons bijzonder. Zijn oost-Indische inktteekeningen doen aan het werk van van Goch denken, waar van hij trouwens een groote bewonderaar is. Dat Ponstijn een man van fijnen smaak is bewijst ook de wijze waarop hij zijn werk in dit voor exposi ties wel wat te kleine zaaltje heeft gehangen. Hier is waarlijk een harmonisch geheel verkregen. Ook deze kunstenaar heeft zijn prijzen aangepast aan de tijdsomstandigheden, zoodat men hier nu eens een gelegenheid heeft om zich voor weinig geld het bezit van een kunstwerk te verzekeren. UITSLAG VERLOTING. De prijzen der door de Berger Kunstenaarsver- eeniging gehouden verloting zijn gevallen op: de 4 hoofdprijzen resp. op de nummers: 10, 211, 314 en 320. De 25 kleine prijzen op de nummers: 4, 43, 93, 127, 220, 269, 315, 318, 340, 347, 363, 368, 414, 417, 419, 423, 436, 444, 459, 467, 493, 498, 550, 557 en 193 elk een reproductie van een penteeke- ning „Het Smalle Pad", ZWEMWEDSTRIJDEN. De beoefenaars van de watersport kunnen mor genmiddag hun hart ophalen, In het familiebad De Bergermeer van den heer Judell organiseert de Amsterdamsche Kantoor-Zwembond zwemwed strijden, estafette en polowedstrijden. Het belooft er echt gezellig en interessant te worden. Men zie de advertentie in dit nummer. EEN AARDIGE VOETBALWEDSTRIJD IN BERGEN. Zondag j.l. speelden op het sportterrein van de voetbalvereeniging B. S. V. te Bergen twee be kende elftallen een wedstrijd tegen elkaar. Het waren de Alkmaarsche tweedeklasser Alcmaria en de kampioensploeg van Nederland, Go Ahead. De landskampioenen waren direct sterker. Vooral hun samenspel was beter dan dat der Alc- marianen, die bovendien de moeilijkheden van het zeer gladde en effectvolle veld slecht konden overwinnen. Toch nam Alcmaria de leiding uit een korte doelworsteling, doch spoedig daarop maakte de Deventer club gelijk. Na de rust doel puntte Alcmaria weer het eerst, maar drie elkaar vlug opvolgende treffers van Go Head bezorgden aan de koekmenschen de zeer verdiende over winning. Het was een aardige wedstrijd, die in alle op zichten het karakter van een friendly match had. Het talrijke publiek heeft zeker kunnen genieten van goed spel van beide elftallen. Het siacntolfer „Nee maar tiet ls Juffrouw Waan- üers Wat een onverwacht genoegen 1" (Humorist).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 9