Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode ViER-EH-TWIHTIGSTE JAARGANG. No. 13. ZAIERDAG 26 AUGUSTUS 1933. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Ten afscheid. Uitgave van de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. Met dit nummer ligt de laatste Badbode in dit seizoen weer voor u. Het is ons een voldoening van meer dan één zijde te hebben mogen verne men, dat het blad ook ditmaal zijn taak naar be- hooren heelt vervuld. Het toenemend abonnemen tental is ons een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. Bergen heeft zich ook dit jaar op schitterende wijze als vacantieo'ord kunnen handhaven. Ons vaderland telt tal van schoone vacantieoorden. Plaatsen als Bergen, waar men zee, bosch, duin en polderland in een kort bestek bijeen vindt, zijn echter zeldzaam en het is juist wel daarom dat Bergen zoo geliefd blijft. Het seizoen 1933, dat wij wel met eenigevreeze tegemoet traden, ligt weer achter ons. Wanneer wij de balans opmaken, dan kan over het alge meen gezegd worden, dat het seizoen bevredigend kan worden genoemd. Wat leeren de cijfers. De cijfers leeren, dat er in de le 8 weken van 1931 318 gasten meer vertoefden dan in de le 8 weken van 1932, terwijl er in de le 8 weken van 1933 1918 meer gasten aanwezig waren dan in 1932. Ondanks het weer in 1932 in Augustus zoo bijzonder gunstig was, verbleven er in de Augustusmaand 2158 gasten minder dan in 1931. In Augustus 1933 verbleven 1009 meer in Bergen dan in 1932, zoodat het Augustusbezoek nog 325 personen beneden dat van 1931 bleef, welk getal men gevoegelijk met 400 kan verhoogen, aange zien wekelijks in de Badcourant een 100 kinderen van het vacantieoord Russenduin zijn opgenomen, die het vorig jaar ontbraken. De cijfers leeren dan ook, dat 1933 niet tot de beste jaren gerekend kan worden. Wel vertoef den er meer personen in de hotels en pensions en bleven vele huizen onverhuurd, doch over de ge- heele linie waren de hotels en pensions genood zaakt hun prijzen te verlagen, zoodat de totaal ontvangst in de gemeente belangrijk minder is. Ongetwijfeld zijn er zaken die het beter hebben gehad. Dit'zijn vooral de consumptiegelegenheden, de parkeerplaatsen en de rijwielstallingen, alsmede de café's-restaurants. Door de totstandkoming van den afsluitdijk is het dagbezoek aan Bergen en Bergen aan Zee belangrijk bevorderd, zoodat wel geconstateerd kan worden, dat deze factor voor Bergen als vacantie-oord van groote betee- kenis is. In totaa' verbleven er in Bergen gedurende een week 3590 gasten. Voorwaar een belangrijk aan tal. Toch leeren de cijfers, dat men in Bergen maar niet ongelimiteerd door kan gaan met het bouwen van gelegenheden voor het huisvesten van zomergasten. Op den duur moet dit uitloopen op een geforceerde daling van de waarde van alle gebouwen. In dit opzicht hebben enkele gehouden veilingen reeds geleerd, dat de te bedingen P^)zen (de bouwkosten mogen dan belangrijk gedaald zijn) volstrekt geen verband houden met de huren die nog betaald worden. Dat ook die huren "aa!" omlaag zullen gaan, kan vrijwel met stelligheid worden aangenomen. Safe staan voor ons nog alleen dié ondernemers die in de voorafgegane goede jaren in de gelegen heid waren op hun gebouwen en cijfers af te schrijven. Bij de huidige situatie is de exploitatie Van een hotel of pension op basis van de stich- tingskosten niet mogelijk. Gezien de huidige wereldsituatie mag Bergen zich met het bereikte gelukkig achten. De zomer heeft bewezen, dat Bergen als vacantie-oord nog tot de geliefde plaatsen behoort. Voorzichtigheid is echter geboden. Angstvallig dient te worden gelet op het behoud van het eigen karakter van Bergen als seizoenplaats. Dit karakter is in hoofdzaak: Bergen het familie-vacantie-oord, waar men aan het strand, in de duinen en bosschen zonder hooge uitgaven van het natuurgenot kan genieten. Dat daarbij beschaafde avondöntspan- ning gewenscht is, kan echter niet ontkend wor den. Wij hebben het daarom reeds lang betreurd, dat al eenige jaren in het seizoen de eenige avondontspanning die geboden wordt bestaat in het maken van een dansje, In dit opzicht is Ber gen niet vooruit gegaan. De oudere gasten gevoe len er niets voor om alleen maar Jazz-Band muziek te hooren, met als gevolg, dat door hen het bezoeken van die gelegenheden wordt nage laten. Voor enkele jaren werd in Bergen nog wel eens gelegenheid geboden, een amusements-kunstavond bij te wonen, waarna zich vaak groepen formeer den die gezellig onder een glas wijn bijeen bleven. Dat deze avonden ook thans zouden slagen be hoeft men niet te betwijfelen. De Italiaansche Opera trad in het seizoen in Alkmaar zelfs twee maal met groot succes op. In Bergen zou dit ze ker ook het geval zijn geweest. Ook in Bergen aan Zee ontbreekt het op dit ge bied aan een gelegenheid waar de gasten iets van dien aard geboden wordt. Dat er behoefte aan is, bewees het concert van Jo Vincent en Suze Luger in het daarvoor te kleine kerkje. De V. V. V. zorgde door het organiseeren van een vuurwerk te Bergen aan Zee bij de opening van het Bio-Vacantie-oord, in samenwerking met de Bio, voor een gewen^chte massa-attractie. Dit was eveneens met de vèrlichtingsavond en het Bloemencorso het geval- Met voldoening kan de V. V. V., dank zij de medewerking van velen, op deze avonden terugzien. Met het oog op de eigen taak van de V. V. V. mogen dergelijke avonden niet een te groot bedrag van haar budget vorderen. Het stemt zeker tot vreugde, dat dit ook' in 1933 niet het geval is ge weest. Ook de door de V. V. V. op 1 Juli naar Leeuwar den georganiseerde auto-tocht was een succes. De door het Comité tot steun aan noodlijdende kunstenaars op „de Zandhoeve" georganiseerde S. O. S. Tentoonstelling van werken van Berger kunstenaars is, dank zij het fraaie buiten van den heer Macdonald, waarin de tentoonstelling werd gehouden, een cultureele gebeurtenis gebleken. De verkoop bewees ons, dat in het seizoen Bergen nog wel dermate door kunstbelangstellenden wordt bezocht, dat het zeker wenschelijk geacht moet worden, dat er in Bergen een permanente gelegenheid tot stand komt waarin de kunstenaars regelmatig kunnen exposeeren. Zaken doen is een kunst. Wie zaken wil doen, moet beginnen met de gemeenschap te dienen. Bij de herdenking van de 18e stichting der Neder- landsche Handels-Hoogeschool betoogde prof. dr. N. J. Polak reeds in 1931, dat wie alleen rechtstreeks eigenbelang dient, zich op den duur niet handhaaft. Wie deze oude waarheid begrijpt, zal er niet toe overgaan om met het oog op direct voordeel een stuk grond voor een groot kampement in het cea" trum van het dorp te verhuren. Ook om hygiëni sche redenen behooren die niet in bevolkte cen tra's thuis. Men moge het betreuren, dat de raad daarom besloot om met een slag aan het kampee ren in de gemeente een einde te maken, doch men kan niet ontkennen, dat er veel waarheid ligt in het betoog van den heer Zeiler, al moge dr. Hemelrijk dit het geluid hebben genoemd van een exploitant van het natuurgenot voor het gegoede deel van de bevolking. Voor de kampeerders heeft de overheid in de eerste plaats een taak te vervullen. Inderdaad is Castricum, dat met gemeenschaps geld is betaald, aangewezen om de kampeerders gelegenheid te verschaffen van het natuurgenot te genieten. Voorshands gelooven wij nog niet, dat het Bergen zal schaden wanneer hier en daar een enkel rustig kampement is opgeslagen, doch het kampeeren neemt steeds grooter omvang aan. In Schoorl, waar de gemeente voor het houden van een kampeergelegenheid legesgelden heft, zijn al 300 vergunningen uitgereikt, en dit beteekent ook daar, dat men van het goede teveel krijgt. Wie van de door prof. Polak naar voren ge brachte oude waarheid doordrongen is, zal er ook niet toe overgaan om in het seizoen, ten nadeele van de hier gevestigde kunstenaars, terwille van eenig direct voordeel in een daarvoor niet ge- eigende zaak, de exploitatie van een soort vlie gende winkel toe te laten. Zal zich er eveneens van onthouden om een ontheffingsmogelijkheid ten aanzien van huis slachtingen te misbruiken om eenig direct voor deel te bereiken, met als gevolg dat de gemeen schap de kans loopt door een rattenplaag een schade wordt toegebracht die niet te overzien is. Zal zich er eveneens van onthouden om ten bate van eenig direct voordeel, de tijdelijk in Bergen vertoevenden hooge prijzen te berekenen, met als gevolg, dat de geheele plaats inderdaad den naam krijgt van te duur te zijn. Nogmaals: „wie alleen rechtstreeks eigenbelang dient, handhaaft zich niet." Het zakenleven ligt tegenwoordig wijder open dan ooit te voren. Met foefjes komt men er niet meer. Ook de foefjes om door het steeds een centje lager te doen dan de concur rent zijn uit den booze. Op den duur leiden behoorlijke methoden beter naar het doel. Ook de concurrentie is samenwerking geworden. Steeds zal men wel menschen vinden, die belust op direct voordeel den nood van hun leveranciers willen misbruiken. De pensionhouders en verhuurders van huizen zullen het volgend jaar goed doen de zulken de deur te wijzen, opdat zij ondervinden, dat wie alleen rechtstreeks eigenbelang dient, zichzelf op den duur niet handhaaft. Van harte roepen wij overigens de goed gezinde gasten een tot weerziens toe. Moge ook de Septembermaand, die vooral in het bosch zoo schoon kan zijn, het mooie weer brengen dat Augustus bracht.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1933 | | pagina 1