Rijdt per NASSAU TAX NASSAU TAX - BERGEN I G. Schoelink Breelaan 7» (naast Oranje Hotel). Instemming van het „N.-H. Dagblad". V.F^OSSEM'S Boeken lezen? Leesbibliotheek Dorpsritten 30 cent. Naar buiten 7 cent per K.M. Ruime 4 en 6 persoons wagens. Tevens stalling, reparatie, benzine enz. va-et-vient, niet van rust-zoekenden maar van werkers. Inderdaad zou zoo'n autobaan leven en vertier brengen, maar het cachet der badplaats zou er to taal door veranderen. Bergen aan Zee zou dan uiterst mondain worden en zou niet meer zijn de „rustige, voorname badplaats". Bovendien zou men dan op groote moeilijkheden stuiten. Kapitalen zouden beschikbaar moeten zijn voor het aanleggen der baan, der parkeerterreinen en der toegangswegen. Om nog maar niet te spre ken van de technische puzzles en de toestemming van groote lichamen als daar zijn Waterstaat, K. N. A. C„ K. N. M. V., e. d. Een autobaan wenschen wij dus voorloopig maar niet! En evenmin wenschen wij de paardencourses. Zij mogen aantrekkelijk zijn voor vele duizenden in den lande, zoolang het wedden verboden is, zal de paardensport zich slechts met moeite hand haven. Maar iets geheel anders wenschen wij wel, n.i. een vliegveld! De toekomst in de lucht. Twee jaren achtereen hebben wij het meege maakt, dat regelmatig een particulier vliegtuigje bij Bergen aan Zee neerstreek. De eigenaar was een Rotterdammer, die overdag op zijn kantoor werkte, dan het meest moderne vervoermiddel nam en nog juist op tijd voor het diner in Bergen aan Zee was, waar zijn huisgezin vertoefde. Hij kon zijn vrouw en kinderen eenige maanden lang van de zee en het strand laten genieten, had voortdu rend controle op zijn zaak en werd toch door het huisgezin niet gemist, omdat hij vrijwel denzelfden tijd, waarin hij van kantoor naar huis ging, thans benutte, om van Waalhaven naar Bergen aan Zee te vliegen. Dat voorbeeld zal ongetwijfeld navolging vinden. Onze vliegerij, hoe goed reeds ontwikkeld, staat nog altijd in de kinderschoenen. Maar zij ontwik kelt zich snel, buitengewoon snel zelfs en de toekomst is absoluut aan haar. Talrijke vliegclubs zijn reeds opgericht, nog meer zullen opgericht worden. En zoo zal het aantal sportvliegers en particuliere vliegers steeds grooter worden. Daar moet Bergen aan Zee rekening mee houden. Juist en in de eerste plaats Bergen aan Zee! Want wie de lijsten van vreemdelingen in de Badbode eens bestudeerd heeft, zal gezien hebben, welk een groot aantal gasten daar vertoeven uit Twente en Groningen. Twente heeft reeds een belangrijke vliegclub, Groningen zal weldra ook zijn eigen vliegers hebben. Zij zullen in de naaste toekomst des zomers hun gezin naar de badplaats sturen, doch dan die plaats kiezen, die een vliegveld, een landingsterrein heeft t En zoo zullen, als de econo mische oorlog eindelijk eens tot de,.gescjiiedei}is behoort, ook de Duitschers met hun eigen machine' komen. En vele anderen. Elke badplaats heeft parkeerterreinen moeten maken voor de vele auto's (in Bergen aan Zee zijn ze schitterend ingericht!); eike badplaats zal vlieg velden moeten inrichten voor de vele vliegtuigen, die zullen komen. En die vliegvelden behoeven niet aan alle eischen des tijds te voldoen; ze be hoeven geen Schiphols, geen Waalhavens te wor den, neen het moeten „parkeerterreinen" zijn, uitsluitend bestemd voor de sportvliegers en even tueel voor de luchttaxi's! De lezer merkt, dat wij op dezen verjaardag der Badbode iets gewenscht hebben. Een soort „ver jaardaglijstje" hebben wij opgemaakt en wij hopen, dat de jarige iéts van al dit moois zal krijgen, zij het dan ook indirect. Dat zal in het belang der badplaats zijn. Bergen aan Zee heeft zich in een kleine dertig jaren opgewerkt van niets tot iets, dat bekendheid gekregen heeft tot ver buiten onze grenzen. En meer dan eenige andere badplaats is Bergen aan Zee geworden het familie-vacantie-oord. Bergen aan Zee heeft een eigen cachet gekregen en dat al die jaren door behouden. Steeds weer wordt de bezoeker getroffen door de weldadige rust, die er over alles ligt; steeds is de strakke lijn, bij de fundeering der plaats vastgelegd, ge handhaafd kunnen worden. Dat alles heeft Bergen aan Zee zoo kunnen krij gen en behouden, doordat de N. V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee eigena resse werd van de bouwgronden. Nimmer behoefde de strijd te worden aangebonden tegen concurree- rende bouwondernemers; nimmer werd daardoor met groote willekeur gebouwd. Dat is een onschatbaar voordeel geweest voor de ontwikkeling van de badplaats. De N. V. heeft gewerkt met overleg en met vaste hand. Zij heeft Bergen aan Zee groot gemaakt. En zij zal er voor zorgen, dat haar geesteskind zal blijven groeien en mee zal gaan met zijn tijd, met onzen modernen tijd. Moge de thans jubileerende Badbode daar nog dikwijls getuigenis van kunnen afleggen! J. WERKMAN. Alkmaar, Mei 1934. Sport-journalist. Er heeft tusschen de Berger Badbo de en de Alkmaar - sche plaatselijke- en provinciale pers altijd een uitste kende verstand houding bestaan. Geen wonder, wanneer men be denkt, dat achter eenvolgens twee algemeen geachte collega's met de leiding van dit' Berger orgaan wa ren belast. Terwijl wij het werk van den onvergetelijken redacteur, wijlen den heer Nannes Gorter slechts van uit de verte konden volgen, hebben wij het genoegen gesmaakt den arbeid van den huidigen leider, den heer Dirk Klomp, meer van nabij te mogen gadeslaan. En dan viel het ieder seizoen opnieuw op, hoe deze onvermoeide werker, die zijn krachten en ook zijn liefde zoo harmonisch tusschen zijn ge- bjorteplaats Alkmaar en zijn woonplaats Bergen pleegt te verdeelen, aan zijn orgaan steeds weer actualiteit weet te geven. Hij heeft „zijn" Badbode uitgebouwd tot een blad, dat ver uitgaat boven de traditioneele lijst van pensions en gasten, al dan niet aangevuld met wat gemeenplaatsen over de schoonheid van bosch en zee! Herinneren wij in dit verband slechts aan de serie artikelen over de ANDRIESMA Reeds dit seizoen komt een ruiterpad van Ber gen naar Bergen aan Zee, dwars door het natuur reservaat en het duingebied, gereed. Red. Badbode. D. KOUWENAAR, Voorzitter „Amsterdamsche Pers". Zie art. „Mijn Bergen", 2e blad, pag. 4. Berger schilders, welke voor enkele jaren van zijn hand verscheen. Maar behalve collegiale waardeering voor den redacteur van dit, nu in het zilver prijkende orgaan, is er nog een andere reden welke ons noopt hier een hartelijk woord van gelukwensch neer te schrijven. Die reden is het diepe besef, dat er tusschen Alkmaar en Bergen (evenals trou wens tusschen deze gemeenten en de Egmonden en Schoorl) een innige belangengemeenschap be staat. Voor ons is het bevorderen van 't vreem delingenverkeer niet enkel van gewicht voor de plaats zelf, doch allereerst ook een streekbelang. Hoeveel schoons ieder der z.g. seizoenplaatsen in onze omgeving ook vermag te bieden, de groote attractie zit o. i. in 't onmiddellijk bij elkaar heb ben van aantrekkelijkheden van zeer verscheiden aard: bosch, duin, zee, polderlandschap met als algemeen centrum een stad vol karakteristieke be zienswaardigheden. Wie de zaak van het vreemde lingenverkeer eng beziet en zich niet los kan ma ken van plaatselijk chauvinisme, spant de paarden achter den wagen. Enkel hartelijke samenwerking tusschen alle seizoenplaatsen kan ons heerlijk Noord-Kennemerland in binnen- en buitenland de waardeering doen geworden, welke het rechtens toekomt. Daarom verheugt, het ook ons Alkmaarders, dat Bergen als badplaats en ontspanningsoord zoo'n hooge vlucht heeft genomen. Héél onze streek zal daar wel bij varen! Tot dien bloei heeft De Berger Badbode in de afgeloopen kwarteeuw ongetwijfeld haar recht matig aandeel bijgedragen. Moge zij dat, onder dezelfde kundige en voort varende leiding dit nog jaren blijven doen! N. ANDRIESMA, Chef der redactie N.H. Dagblad. Steeds nieuwe boeken. Catalogus verkrijgbaar Oldenburglaan, DRUKKERIJ. Bergen-Binnen. BOEKHANDEL.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 15