DE MflAN'sLees-Bibliotheek, FOTO-flRTIKELEN. heemraadschap der Uitwaterende Sluizen (1675) Hij overleed in 1682 te Leiden en is bekend als een zeer begaafd landmeter en cartograaf. Joan Blaeu, de uitgever der kaart, dreef in de 17de eeuw te Amsterdam een wereldvermaarde kaartendrukkerij en uitgeverszaak, die hij in 1662 aan zijn zoon overdeed. De drukkerij en het grootste gedeelte der voor-; raden verbrandde in Febr. 1672. Tot het meest bekende werk van Blaeu behoort zijn „Stedenboek", hetwelk in Latijnsche en hol- landsche tekst in 1649 begon te verschijnen en waarin ook de bovengenoemde kaart van Bergen is opgenomen. Er zijn tal van exemplaren van dit kostbare werk bekend, maar zij zijn niet allemaal gelijk van inhoud. Blaeu zal de kaart van de heerlijkheid Bergen omstreeks 1655 ter perse hebben gelegd. Dit jaar valt in de periode, waarin de heerlijk heid toebehoorde aan Anthonius Studler van Zurck, die er in 1641 mee verleid werd, en zeer veel in 't belang van den bloei van Bergen tot stand heeft gebracht. Joan Blaeu overleed 23 Dec. 1673 te Amsterdam. Vondel noemde hem „al 't eerlijk door bekent" en Gerard Brandt dichtte op hem 't volgend graf schrift (in „Poezij", 1688): „De wijze Blaeu, zoo wijdt vermaart, Die 't hemels ront, die zee en aard' In zijnen druk toonde op 't papier, Bestreden door het felle vier, En door de vaale Nijdt vertreên, Wordt minst gedrukt van dezen steen". Men ziet, dat aan het totstandkomen der oudste kaarten van Bergen alzoo Hollands beste kunste naars eertijds hun medewerking verleenden. N. J. M. DRESCH. Alkmaar, Juni 1934. Stationsstraat. Werken van de beste Nederlandsche en Buitenlandsche Schrijvers. ONTWIKKELEN. AFDRUKKEN. Een waardeerend woord voor „De Badbode". Een jubilé in de krantenwereld is een te groote zeldzaamheid dan dat men het zoo maar zonder meer zou kunnen laten passeeren. Niemand kan beter weten hoeveel zorgen en hoeveel werk het meebrengt om telkens weer op tijd met een nieuw nummer klaar te komen, dan degene die zelf „in het vak" is, die zelf „in de keuken" werkt. Hij alleen weet hoe moeilijk het kan zijn om aan de actueele copie te komen, die de lezer wenscht en die doet grijpen naar het nieuwe nummer. Maar als dan, dank zij die vele zorgen, het papieren kindje geboren is en op de redactietafel is gede poneerd, mag men het ook met een zekeren trotsch aanschouwen. En die trotsch is ten aanzien van de Badbode zeker gerechtvaardigd. Ik weet dat ook de lezers het werk van den redacteur op hoogen prijs stel len. Het is bekend hoe de vele honderden pension gasten, die jaarlijks verstrooiing zoeken in Bergen, gretig grijpen naar de exemplaren van „De Bad bode" op de leestafels in de verschillende hotels en café's. De Badbode is in den loop der jaren de vraag baak geworden van de pensiongasten en het is mij bekend dat velen, die een vacantie doorbrachten in Bergen, bij de naar huis meegenomen souvenirs ook de Badbode aan de achtergeblevenen toonden als een merkwaardigheid van Bergen, Op deze wijze is de Badbode een uitstekende propagandist geworden voor het „dorpje aan der duinen rand". Vooral de laatste jaargangen kunnen duidelijk maken hoe een periodiek als de Badbode behoort te worden geredigeerd, wil het aanspraak maken op den naam van alles te geven wat de vreemde ling behoort te weten. Hij vraagt b.v. naar den tijd van de laag-water-standen met het oog op een fiets- of wandeltocht langs het strand; hij wil een middel hebben tegen zonnebrand, een op derge lijke tochten vaak voorkomend euvel; hij wenscht een en ander te weten over het museum; hij wil op de hoogte zijn van de bepalingen ten aanzien van de badgelegenheden; hij is niet voldaan vóór hij een en ander weet van de bevolking zelf en wat er onder haar leeft en van dit alles en nog veel meer brengt de Bergensche Badbode elke week weer in onderscheiden vorm, al dan niet verlucht met foto's. De serie artikelen over de in Bergen wonende kunstenaars is voor velen een waardevol bezit geworden. Is het wonder, dat het uur van verschijnen van een nieuw nummer eiken Zaterdag in het seizoen door velen met ongeduld wordt afgewacht? Ik hoop, ook in het belang van Bergen, dat de redactie van het thans jubileerende blad zal voort gaan met haar voorlichtenden arbeid op de wijze zooals dit nu al een reeks van jaren gebeurt en waarvoor ik groote waardeering heb. G. H. W. TER HOEVEN, Correspondent Nieuwe Rotterd. Cour. Bergen-bii Is de naam van een onzer beroemdste landme ters der 16de eeuw aan de oudste ms.-afbeelding van het dorp Bergen-binnen verbonden, de oudste gedrukte kaart van de heerlijkheid Bergen kwam tot stand door het werk van niet minder begaafde figuren uit de 17de eeuw. Deze oudste gedrukte kaart, welke tot opschrift draagt: „Territorii Bergensis accuratissima des- criptio" Nauwkeurige beschrijving van het ge bied der heerlijkheid Bergen), werd omstreeks 1655 uitgegeven door den wereldvermaarden uit gever van kaarten Joan Blaeu, te Amsterdam, naar de teekening door Joannes Dou, landmeter te Leiden vervaardigd. De kaart, welke zeer gedetailleerd de heerlijk heid Bergen in haar vollen omvang vertoont, is in verschillende uitgaven in den handel gebracht. Er bestaan n.l. exemplaren met en zonder den naam van den landmeter Dou, welke in hoofdzaak aan elkaar gelijk zijn, doch in onderdeelen hier en daar kleine afwijkingen vertoonen. Een uitgave bevattend het volgend inschrift: „Joannes Dou, geometra Lugduno Batavus, mensu- ravit et delineavit" door Joannes Dou, Leidsch in in 1568. landmeter, gemeten en geteekend) is bizonder fraai gekleurd. Aan de keerzijde is er een latijnsche beschrij ving van Bergen „Bergae in Kennemaria" op af gedrukt, die de rector der Latijnsche school te Alkmaar, Reinerus Neuhusius, (16371679) leverde. De kaart van beide uitgaven vertoont het wa pen van den heer van Bergen, ten tijde der ver vaardiging, en der heerlijkheid Bergen. Onder het familiewapen van den heer van Ber gen Anthonius Studler (van Zurck) staat in een vignet de wijdloopige opdracht: „Nobilissimo et generoso domino domino Antonio Studler, equiti, Bergarum in Kennemaria toparchae, Swey- burgii domino etc., tabulam hanc donum dedit J. Blaeu" Aan den edelen en heldhaftigen heer, Heer Antonius Studler, ridder, leenheer van Bergen in Kennemerland, heer van Sweyburg etc., vereerde J. Blaeu deze kaart). De vervaardiger van de kaart, de Leidenaar Jo annes Dou, was landmeter van het Hoogheem raadschap Rijnland in de jaren 1635 e. v. Hij ont wierp de trekvaart van Leiden naar Utrecht (1661) en teekende de groote kaart van het Hoog- De oudste kaarten van Bergen. Tot de oudste kaarten, welke wij in ons land kennen, behooren de z.g. handschriftkaarten, ver vaardigd door landmeters. Eerst later kwamen hoofdzakelijk gedrukte kaarten (houtsnee of kopergravure) in den handel. Het werk der landmeters, hetwelk voor het na geslacht bewaard bleef, hield meestal verband met gebeurtenissen, welke het noodzakelijk maakten een bepaalde streek, stad, heerlijkheid, polder enz. in kaart te brengen. Vooral de vele inpolderingen in Hollands Noor derkwartier hebben aanleiding gegeven tot de ver vaardiging van kaarten. Het bewaarde cartografisch werk van dezen aard gaat, voor zoover bekend, niet verder terug dan de 16de eeuw. Onder de cartografen, die in de 16de eeuw in deze streken vele opdrachten hebben uitgevoerd, neemt de Alkmaarsche landmeter Adriaen Antho- nisz. (Metius) een voorname plaats in. Deze landmeter, een zeer begaafd mathemati cus, woonde reeds in 1567 te Alkmaar, alwaar men in 1573 van zijn diensten gebruik maakte bij de verbetering der vestingwerken der stad. Hij is ook ingenieur of vestingbouwer der Staten van Holland geweest. Te Alkmaar bekleedde hij in de periode 15791601 meermalen het ambt van burgemeester. In November 1620 werd hij te Alkmaar begraven. Onder het door hem nagelaten cartografisch werk behooren verschillende kaarten van lande rijen, o.a. van het St. Elisabethgasthuis te Alk maar (1567), kaarten van de Hondsbosch en de Zijpe, de Wieringerwaard enz. Een zeer mooie gekleurde kaart, in handschrift bewaard, is die van de bedijkte Bergermeer, ver- toonende het onderschrift: „Adrianus Antonius, geometra Alcmariae faciebat. Anno 1568" Ge maakt in 't jaar 1568 door Adriaen Anthonisz., landmeter te Alkmaar). Op deze kaart komt een groot deel van het tegenwoordige dorp Bergen-binnen voor. Zij mag doorgaan voor de oudste afbeelding van het dorp. Als voornaamste punten, die er op zijn aange geven, zij gewezen op: het kerkje met kerkhof, Craeneberch, Oostdorp en Westdorp. De lintbe bouwing vond in die dagen reeds op ruime schaal toepassing! Wij geven hierbij een reproductie van het ge deelte Bergen-binnen, zooals het op de door Adri aen Anthonisz. vervaardigde kaart is weergegeven. Kaart van de heerlijkheid Bergen. (Uitgave J. Blaeu).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 18