[1 VIJF-EK-TWINÏIGSTE JAARGANG. No. 1. ZAIERDAG 2 JUNI 1934. REDACTEURD. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. Het Zilveren feest van „De Badbode". Met de verschijning van het eerste nummer in dit seizoen is de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode haar 25ste jaargang ingegaan. Wij zijn van oordeel, dat een herdenking van dit heuge lijke feit door het uitgeven van een feestnummer, niet achterwege mocht blijven. Bij dit zilveren feest gaan ongetwijfeld onze ge dachten uit naar Mevrouw van ReenenVölter, die het initiatief heeft genomen voor de oprich ting van dit orgaan, en die in den heer Nannes Gorter de geschikte redacteur-uitgever vond. Nan nes Gorter was één van de eerste Nederlandsche journalisten, die begreep, dat het schoone Bergen, dab vrijwel onbekend was gebleven, door de stich ting van Bergen aan Zee als vacantieoord in het volle licht zou komen te staan en een schitterende toekomst tegemoet ging. Hij, die in het geheele land een bekende persoonlijkheid was, toog erop uit, om door lezingen, toegelicht door lantaarn plaatjes, bekendheid aan toen Neerlands jongste badplaats te geven. In dagbladen en tijdschriften maakte hij propaganda voor zijn geliefd vacantie oord en zóó groot was zijn enthousiasme, dat de hoofdredacties van verschillende bladen zich meermalen genoopt gevoelden, dat enthousiasme te temperen. Het was voor hem een gloriedag, toen in 1910, na een bezoek van het Bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring aan Bergen aan Zee, de toenmalige voorzitter, de heer J. Doorman, daarna in een Algemeene ledenvergadering te Amsterdam, verklaarde, dat de bij het bezoek aan wezige heeren perplex hadden gestaan over het te Bergen aanwezige natuurschoon. Het lag dan ook voor de hand, dat de stichteres van Bergen aan Zee, mevrouw van Reenen Völter, zich voor de uitgave van de Badbode met hem in verbinding stelde. De Raad der gemeente Bergen, onder leiding van den oud-burgemeester, den heer Jb, van Ree nen, begreep, dat het regelmatig publiceeren van de officiëele vreemdelingenlijst van onschatbare waarde is en verleende daartoe het uitsluitend recht aan de Bergensche Duin-, Bad- en Bosch bode, benevens een subsidie van 75 per jaar om mede de uitgave mogelijk te maken, en dank zij den steun van de N. V. Bouw-Explotaitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" kon de courant verschijnen. Als doel werd gesteld alles in het blad op te nemen, dat tot meerdere bekendheid, zoowel van badplaats als dorp kon strekken. De bekende Bergensche kunstschilder Jan Bleys werd bereid gevonden een „kop" voor het blad te teekenen en 3 Juni 1910 werden de bewoners van Bergen met het eigen orgaan van de badplaats verrast. Nannes Gorter voorspelde, dat bewaarheid zou worden het dichterwoord van den Alkmaarschen archivaris C. W. Bruinvis: .En 't dorp, zoo vaak als schoon geroemd, Wordt dan als dubbel-dorp beroemd, Door honderden tot zomeroord verkozen". Met vette letters drukte hij in het nummer van de eerste week van Augustus 1910 af, dat de dui zendste zomergast bereikt was. En aan 't einde van den eersten jaargang constateerde hij met groote voldoening, dat de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode bewezen had, in een behoefte te voor zien, en dat de publicatie van de vreemdelingen- lijst in hooge mate op prijs werd gesteld. Zijn enthousiasme bleef. Wanneer wij de verschillende jaargangen doorbla deren, die onder redactie van Nannes Gorter ver schenen het waren er 19 dan kunnen wij niet anders dan constateeren, dat zijn enthousias me tot het laatst toe is gebleven. Hij slaagde er al spoedig in, het zoover te brengen, dat het blad zich zelfstandig kon bedruipen en van de gemeen te-subsidie kon worden afgezien. Bij de verschijning van het feestnummer dient te worden vastgelegd, dat het vooral Nannes Gorter is geweest, die veel, zeer veel heeft gedaan om aan Bergen in wijden kring bekendheid te geven. Stipt met de Meimaand kwam hij ieder jaar in Bergen om vanuit het pension Russenweg zijn campagne voor de Badbode aan te vangen. Eén van de trouwe adverteerders verzekerde ons, dat hij altijd blij was, wanneer Nannes Gorter hem daarvoor kwam bezoeken, omdat hij, na het vaak te lange winterseizoen steeds weer het hoop volle geluid voor het wachtende zomerseizoen liet hooren. Ook na zijn vertrek uit Bergen bleef de heer Nannes Gorter vol belangstelling voor het blad. Nog het vorig jaar schreef hij ons, dat hij van harte hoopte, dit jaar naar Bergen te kunnen komen, om het 25-jarig bestaan van de Badbode mee te vie ren. Toen wij hem den tweeden Paaschdag aan zijn ziekbed bezochten, zag hij wel in, dat daarvan geen sprake zou kunnen zijn. Toch hoopte hij nog een herdenkingswoord tot de lezers te kunnen richten. Wij begrepen reeds toen, dat dit hem niet gegeven zou zijn. Twee weken later hebben wij hem bij zijn crematie te Westerveld dank ge bracht voor alles, wat hij voor Bergen heeft ge daan. Tweeden Paaschdag sprak hij ons nog met groo- ten eerbied over wijlen Mevrouw van Reenen, die met hem de Badbode had opgericht en wij moes ten hem beloven, op den dag van de verschijning van het jubileumnummer een krans te leggen aan den voet van haar borstbeeld te Bergen aan Zee als stille hulde voor dit deel van haar werk. De lezers zullen wel begrijpen, dat wij deze belofte hebben ingelost en dat daarbij onze gedachten zijn uitgegaan naar den blijmoedigen, eerlijken mensch, die Nannes Gorter was. Zijn naam blijft met die van mevrouw van ReenenVölter voor altijd verbonden aan de opkomst van Bergen en Bergen aan Zee als vacantie-oord. De nieuwe periode. Thans is de Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode haar 25ste jaargang ingegaan. Het is de zes de, waarvan de redactie in onze handen berust. Wij hopen in den geest van Nannes Gorter, door middel van het blad, de propaganda voor de mooie badplaats voort te zetten. Door de combinatie van zee, bosch, duin en polderland is Bergen als vacantie-oord eenig in den lande. Wij doen een beroep op allen, die Bergen liefhebben, ons in dit werk te steunen. In 25 jaar is het aantal zomergasten in Bergen en Bergen aan Zee vervijfvoudigd, met als gevolg dat ook de voor het blad te verrichten arbeid is toegenomen. Wij zijn er trotsch op, dat de Badbode onder de op dit gebied verschijnende bladen een eerste plaats inneemt. De sterke uitbreiding van onzen lezerskring is voor ons een stimulans om op den ingeslagen weg door te gaan. Dat ook onze zomer gasten de verschijning van de Badbode gaarne zien, bewijst wel het verzoek van één onzer groot ste hotelhouders, die regelmatig drie exemplaren ontving, om dit aantal op vijf te brengen, omdat de Badbode het eenige blad was, waarnaar zijn gasten bij de verschijning gelijktijdig grijpen. Bijdragen van de lezers gewenscht. Het zal ons in hooge mate aangenaam zijn, van de lezers bijdragen té ontvangen, die teekenend zijn voor Bergen en Bergen aan Zee als vacantie- oord en die waard zijn, voor de geschiedenis van ons dorp aan de vergetelheid te worden ontrukt. Ieder van U beleeft wel eens iets van dien aard. Door samenwerking van allen, zal de Badbode ook in de toekomst haar taak kunnen blijven vervullen. Sinds 1929 zijn de economische omstandigheden voor ons volk, evenals voor andere volkeren, alles behalve gunstig, maar juist daarom is de propa ganda voor ons mooie vacantie-oord meer dan ooit noodig. Wij hebben reeds eerder gezegd, dat het Vreemdelingenverkeer voor Bergen een levens kwestie is. Gelukkig blijft deze bron nog vloeien. Nu zoovelen in de gemeente daarbij ten nauwste zijn betrokken, is het evenwel in hooge mate noodzakelijk, dat wij allen samenwerken om deze bron niet te laten opdrogen. Aan de Hótel-Pen- sionhouders en verhuurders van gemeubileerde huizen richten wij het verzoek om regelmatig en vroegtijdig de opgave van hun gasten in te zenden. Het werk van Mevr. Evenhuis, die het mogelijke doet, om de lijst zoo nauwkeurig mogelijk te doen zijn, wordt daardoor vergemakkelijkt. Wanneer allen medewerken, dan twijfelen wij er niet aan, of de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode zal ook in de nu komende periode tot heil van Bergen en zijn bewoners haar taak kunnen blijven ver vullen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1