Voor de badgasten Boeken lezen? Leesbibliotheek BERGEN. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor alle werkdagen geopend is van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. TARIEF ZEEBADEN. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.55 1 Bad alleen met handdoek 0.35 1 bad zonder costuum en handdoek 0.25 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.35 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.25 1 Kinderbad zonder costuum en handdoek 0.15 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.25 10 Baden alleen met handdoek 3.25 10 Baden zonder costuum en handdoek 2.25 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.25 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.25 10 Kinderbaden zonder costuum en hand doek 1.25 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.25, per week0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND, Het tentenstrand bevindt zich ten noorden van den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Voorwaarden en condities voor het plaatsen van goederen op het tentenstrand te Bergen aan Zee. 1. dat de goederen, welke op het tentenstrand worden verhuurd, uitsluitend op dit strand overeenkomstig hunne bestemming en aanwij zing van het dienstdoend personeel gebezigd mogen worden en bij niet naleving hiervan de goederen onmiddellijk weder ter beschikking der Maatschappij zullen staan, terwijl de huur ders aansprakelijk zijn voor alle schade die de verhuurde goederen anders dan in de berg plaats mochten beloopen; 2. dat de tenten en andere in bewaring te geven goederen zoodanig zullen moeten zijn samen gevouwen en gebonden, als het dienstdoende Steeds nieuwe boeken, n Qphnolinl/ Catalogus verkrijgbaar - U> OblIUülUlK Oldenburglaan, Bergen-Binnen. DRUKKERIJ. BOEKHANDEL. Telefoon 120. personeel zal noodig achten, ten behoeve van het opbergen; 3. dat alle nummers welke ter bevestiging aan tenten worden verstrekt, eigendom der Maat schappij blijven, terwijl hiervoor een statiegeld van j per stuk verschuldigd is; dat waar dergelijke nummers verstrekt wor den, deze aan de tenten bevestigd moeten blij ven zoolang deze op het strand staan; 4. dat de verstrekte kaarten niet voor overdracht geldig zijn en steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond moeten worden; 5. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen beloopen in verband met diefstal, brand, storm of bederf; 6. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade ontstaan in verband met fraude ge pleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten; 7. dat de vergunning om tenten, stoelen en derge- lijken op het tentenstrand te plaatsen uitslui tend geldig zijn van des vóórmiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur, buiten welke uren geen goederen in bewaring kunnen worden gegeven of teruggevraagd. Plaatsen van een eigen tent per dag 0.50 Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur0.50 Plaatsen en opbergen van een tent per week of korter3.00 Plaatsen en opbergen van een tent per maand of korter10.00 Plaatsen en opbergen van een ligstoel per week of korter0.25 Opbergen van kisten enz. naar grootte, minstens j 0.25 of veelvouden ervan. Huur van een tent per dag1.50 Huur van een tent per week of korter 6.00 Huur van een tent per maand of korter 22.50 Huur van een ligstoel per dag of korter 0.25 Huur van een ligstoel per 2 uur of korter 0.15 Huur van een ligstoel per week of korter 1. Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeperkt baden onder toezicht van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moeten worden. Het is echter niet geoorloofd andere personen, niet tot het gezin behoorende, uit de eigen of ge huurde tenten te laten baden. Het gezin mag uit ten hoogste 6 personen bestaan. Alle tenten moeten des namiddags om 8 uur ge heel ontruimd zijn. Tevens is er gelegenheid tot het nemen van gewone baden volgens tarief als bij zeebadon vermeld. DE BADDIRECTIE. Er ligt aan de voet van de duinen ergens een klein dorpje dat Bergen heet. Grappig, om het plaatsje dat bij die hoge en toch van de grote we reld uit bekeken niet hoge duinen ligt, „Bergen te noemen. Maar het plaatsje was nog maar heel klein toen het zoo genoemd werd en bij de huisjes vergeleken waren de duinen inderdaad hoog en groot als echte bergen, en de mensen hadden die toch nooit anders dan op een plaatje gezien en dan zeggen afmetingen je niet veel. Zij zagen niet het verschil in de verhoudingen en zoo kwam het dorpje aan deze naam. Eerst waren er nog alleen maar enkele kleine huisjes geweest, rond de grote forse kerk die daar gebouwd was door vrome mensen, voor de buren uit de omtrek. De mensen die daar vlak bij de kerk gingen wonen deden dat, omdat ze zich daar veilig voelden, beschermd door het grote hechte bouwwerk. En toen er eenmaal eenigen woonden, kwamen er meer die zich ook vlak bij de kerk ves tigden. En toen op een dag had iemand het dorpje een naam gegeven, en de anderen hadden het ook bij die naam genoemd. Er was welvaart in de streek, de mis in de grote kerk was altijd goed bezocht en vele dankgebeden konden er opgezonden worden. Doch helaas was er niet altijd voorspoed. Van tijden van crisis merkten de mensen niet veel; hun eisen die ze aan het leven stelden waren niet hoog en werden bijna geheel door de natuur bevredigd, en van goede tijden hadden ze wat weten over te sparen. Maar toen er oorlog in het land kwam, toen was het kwader. De strijd kwam zelfs tot bij het dorpje en zoo erg werd het dat de grote kerk stuk geschoten werd. De kleine huisjes waren na tuurlijk al eerder bijna geheel in elkaar geschoten. De beschutting die ze bij het kerkgebouw gezocht i hadden, had hen nu toch niet kunnen redden. Het was droevig om te zien hoe alles vernield was wat de mensen met zooveel zorg en vlijt gemaakt had den. De mensen begrepen het niet, ze waren toch meest deugdzaam geweest, ze hadden die ruwe soldaten toch niets misdaan? Ze waren bedroefd en teleurgesteld. Maar ja, van treuren kan een mens niet leven. Ik denk dat ze eerst, toen de strijd afgeloopen was en de soldaten weer weg waren, naar de over blijfselen van de kerk zijn gegaan. En toen ze daar zagen dat niet alles verloren was, kregen ze weer moed en begonnen weer opnieuw te bouwen en herstelden wat er nog te herstellen viel. De klok van de kerk werd opgehangen in een torentje dat nog was blijven staan op het kleine stukje van de kerk dat niet heelemaal weggeschoten was en na niet zoo heel lange tijd beierde 'de oude zware klok weer over de huisjes, en over de mensen die na de strijd nog gebleven waren. Er was nog wel eens weer oorlog, maar er kwa men ook tijden van voorspoed en zoo groeide het dorpje en werd steeds groter. De jaren, de eeuwen gingen er over heen, en van een plaatsje, alleen maar aan de duinrand, klein centrum voor de boeren die er omheen woonden, werd het een dorpje in de provincie met verkeer naar andere plaatsen. En nog tientallen jaren bei erde de klok, na de hervormingstijd voor de preek nu, en ook bij brand en begrafenis, over het dorpje. En al lang niet meer was het een plaatsje voor de mensen van het land uit de buurt, maar ook vreemden kwamen er. Zij zochten er de rust die daar nog in al z'n eenvoud gebleven was en die ze in hun steden niet meer vinden konden. En ze zochten er de schoonheid van de ongerepte na tuur, van de kleine bossen waar de vogels zongen en nestelden, de kleine zangvogels, en de forse rei gers met hun grote nesten hoog in de bomen en hun schor geroep ver over de duinen. Ze zochten er de wijdheid van het blonde duin, en verder nog, de grote eeuwige zee. Als de mensen moe waren, opgejaagd in het drukke leven tussen de andere mensen, dan zochten ze hier de eenzaamheid, om weer zichzelf terug te vinden en nieuwe kracht op te doen voor hun plicht die hen toch weer elders riep. Sommige mensen kochten zelfs een huisje in het kleine dorp en dan kwamen de mannen en de vrouwen met hun kinderen, zoolang als zij weg konden uit de stad van hun werk. Nu werd het leven van het dorp verdeeld in twee tijden, de tijd die alleen aan het dorp toebe hoorde en de korte zomertijd dat al de vreemde lingen er ook waren. Dan was het anders zoo rus tige plaatsje vol drukte en beweging en alleen s ochtends vroeg tussen de huisjes om de kerk leek het dan nog het kleine stille dorpje dan waren de gasten nog niet op en zag je er alleen de men- sen die daar hun werk hadden en daar naar toe gingen. Op Zondag-morgen als de boerenvrouwtjes in hun oude dracht met de witte kanten kappen en de boeren met glimmend zwartzijden petten, van verre naar de kerk kwamen. Altijd werden de gasten er goed ontvangen, gast vrij en welwillend in veel huizen. Grote hotels kwamen er en pensions; het was een goede tijd voor het dorp. De wegen er naar toe werden groot en gemakkelijk gemaakt, een tram was er geko men. Sommige vreemdelingen zelfs vestigden zich daar blijvend. Niet alleen de kunstenaars die er aange- tr° j j" werden door de stille en weldadige een voud die hen kracht en rust tot scheppen gaf. Ook ambtenaren en industriëelen uit de stad in de buurt kwamen er wonen, overdag wegtrekkend naar hun werk, maar de avonden en vrije dagen genietend van veel meer nog dan de zomergasten er in die korte tijd konden vinden. Ook vlak bij de zee werden huisjes gebouwd. Zoo werd het steeds groter, het dorpje. Er was zelfs nog een kerk bij gekomen, en later nog een. En nu was het niet meer alleen de grote klok van de oude kerk die zijn slagen zwaar en rustitf over de omgeving deed klinken, maar de klokken van de nieuwe kerken klinken er nu bij, hoger en vlugger, symbool van een frivoler en gejaagder tijd. Maar ver in de bossen en duinen hoor je alleen nog maar de oude klok waarvan de slagen het verst te horen zijn, en daar in de stille goede schoonheid van de natuur, hoor je er iets in wat je zegt vertrouwen te hebben in hem en de tijd die hij luidt. I. P. Limmerihhen. Het Bergensche corso van kleuren Met planten en bloemen, die geuren Is een midzomerfeest Zooals nooit is geweest. 't Kan alleen in ons Bergen gebeurenl CëJ Een meisje uit Bergen ging loopen In een badpak met zeventien knoopen En een bader die dacht Dat kind is een pracht Maar waar zou ze zoo n badpak nou koopen. Hij vischte en zij zou wel bijten En hoort nu de nuchtere feiten Zij had lang gezocht En haar badpak gekocht In een winkel van antiquiteiten. Zij had geen verstand van die dingen En liep in dat badpak te zingen Maar 't pak was te nauw En dat zag hij al gauw Want de knoopjes begonnen te springen. Toen is zij de zee uitgeloopen, En gauw in zijn badjas gekropen Toen bracht hij haar vlug Bij haar moeder terug Om een ander costuum te gaan koopen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 12