Beryensche Bad-, Duin- en Boschbode VIJF-EN-IWINIIGSTE JAARGANG. No. 4. ZAIERDAG 23 JUNI 1934. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. DE BADBODE" Een autotocht in N,-Holland. L3it -hj Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. n is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. BADTARIEF: a. Koetsenbad: 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0,55; abonnement 10 baden resp. 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand: plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito met handdoek en costuum 0.55. c. Zonnebad: voor 4 weken of korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2,30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0-50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. De gasten, die n Bergen en Ber gen aan Zee ver toeven, en daar wat langer ver blijven, zullen on getwijfeld wel I eens wat meer van N.-Holland willen zien. Voor hen, die in het bezit zijn van een auto, geven wij daarom de vol gende auto tocht. Zij, die hier niet met een eigen auto zijn en toch deze hoogst interessante tocht willen maken, doen verstandig, zich hiervoor met de ondernemers van de in dit blad adverteerende autozaken te verstaan, van welke het ons bekend is, dat zij over het vertrouwde personeel beschik ken, bekend met de door ons aangegeven route. Wij vangen onze tocht aan bij de Berger Kerk- ruïne en rijden langs de Breelaan, over den Hee- renweg en Schoorl naar Camperduin, een afstand van pl.m. 14 K.M. Deze weg is om zijn natuur schoon een van de bekoorlijkste in ons vaderland. De landelijke huisjes te Schoorl, verscholen in het groen, met de donkere duinen op den achtergrond, brengen de toeristen in verrukking. Van Camperduin volgt men den voet van de Hondsbossche zeewering naar Petten, genietende van de rechts gelegen waterpartijen. Van Petten rijdt men naar het aan het N. Holl. Kanaal gelegen gehucht De Burgervlotbrug, om vandaar dit Ka naal tot de Stolpen te volgen, waar men links af slaat naar het pittoreske Callantsoog met zijn aar dige visschershuisjes, waar men op een plein nog een monument vindt, voorstellende een visscher in oliejas, een herinnering aan de gevallen visschers in de oorlogsjaren. Van Callantsoog gaat het over Julianadorp, waar men in het voorjaar van imponeerende bollenvel den kan genieten, weer naar het N. Holl. Kanaal, om iets vóór het vliegkamp De Kooy de door den Helder geëxploiteerde vlotbrug te passeeren. Wie op geen kilometertje ziet, rijdt van Julianadorp langs den duinvoet van Huisduinen, de Heldersche badplaats, en vandaar naar onze vaderlandsche marinestad Den Helder, waar men een indruk kan krijgen van de Nederlandsche vloot. Vanuit Den Helder zoekt men de hierboven ge noemde vlotbrug weer op, vanwaar men langs een betonweg, gelegen langs het Balgzandkanaal, toert over den dijk van het Amsteldiep tot Westerend in Wieringen, waar de betonweg zich door het 16 K.M. lange eiland tot Hypolitushoef voortzet. Van Hypolitiushoef volgt men den Gemeentelands- weg, een zeer goede spramex-weg, tot Den Oever om daar op den Afsluitdijk de sluizen-complexen te bezichtigen. Van Den Oever gaat men langs het gemaal de Leemans, den Wieringer Randweg, om bij den Kleverweg den nieuwen Wieringermeer- polder in te rijden, waar men, den Oeverschen weg volgende, het nieuwe gehucht, Slootdorp, bereikt. In Slootdorp vindt men in Hotel Smit een uitste kende gelegenheid voor het gebruiken van de lunch. Hier kan men door den Hotelhouder inzage te vragen van het Hotelboek, tevens den indruk krijgen, hoe de Wieringermeerpolaer zich in de wereldbelangstelling mag verheugen. Dit boek toch bevat duizenden handteekeningen, waaronder van zeer voorname persoonlijkheden uit alle wereld- deelen. Tegenover Hotel Smit staat de fraaie met riet bedekte Koningin Emma-hoeve, waarin een tentoonstelling is ingericht van teekeningen, mo dellen en grafieken, betrekking hebbende op het in cultuur brengen van den polder. De bevolking van den Wieringermeerpolder telt reeds 1700 zielen, zoodat men er reeds allerlei be drijven kan waarnemen. De woningen zijn in vele gevallen onder de groote kap van de schuur aan gebracht, doch ook veel vóór de schuur, hetzij als lagere uitbouw, hetzij geheel los ervan. De bouw van de woningen, kerken en scholen in de beide dorpskernen Slootdorp en Middenmeer is in han den van particulieren, doch door bepaalde erf- pachtsvoorwaarden is het mogelijk, den bouw in goede banen te leiden. Ook de beplanting ge schiedt volgens deskundige leiding. Van Slootdorp kan men gemakkelijk een bezoek brengen aan de groote Terp, die boven den zee spiegel is gelegen en eventueel dienst moet doen als vluchtplaats voor de bewoners en het vee, in geval onverhoopt de Afsluitdijk mocht doorbreken. Van de Terp rijdt men, den Medemblikker weg volgende, naar Medemblik. Medemblik, een oud havenstadje, trekt vooral om het beroemde kasteel Radbout. Achter den Bonifacius-toren wordt het oog van den toerist getrokken door een groot wit gebouw, het electrische gemaal Lely, waarin een drietal centrifugaalpompen het water 6 Meter hoog opvoert met een gemiddelde waterverplaatsing van 400 kub. Meter per pomp per minuut. De pompen worden gedreven door drie electro-motoren, elk bruto wegende 30.000 K.G, Van Medemblik toert men over Wervershoof naar Hoogcarspel en vandaar naar Enkhuizen. Men rijdt dan door de z.g.n. Streek, met oud-Holland- sche boerderijen, waar vooral in Grootebroek en Bovencarspel boven de huisdeur de letters I. H. S. de aandacht trekken. Het staat nog niet precies vast, wat met deze letters wordt bedoeld, doch aangezien men ze alleen aantreft op de woningen van de R. K. bewoners, mag wel worden aangeno men, dat het beteekent In Hoe Salus (Hierin ligt de zaligheid). In de omgeving van Enkhuizen wordt het oog nog getrokken door de uitgestrekte bloemenvelden van de daar gevestigde bloemzaad-firma. Het fraaie en statige stadhuis van Enkhuizen, waar men nog imponeerende staaltjes van 17de eeuwsche bouwkunst vindt, geldt als een schepping

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1