Voor de badgasten Boeken lezen Leesbibliotheek is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor alle werkdagen geopend is van 1012 en 24 uur, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); Zondags gesloten. 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5,30 uur. TARIEF ZEEBADEN. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0,55 1 Bad alleen met handdoek 0.35 1 bad zonder costuum en handdoek 0.25 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.35 1 Kinderbad alleen met handdoek 0,25 1 Kinderbad zonder costuum en handdoek 0.15 ABONNEMENTEN voor; 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.25 10 Baden alleen met handdoek 3.25 10 Baden zonder costuum en handdoek 2.25 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.25 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.25 10 Kinderbaden zonder costuum en hand doek 1.25 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.25, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND. Het tentenstrand bevindt zich ten noorden van den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Voorwaarden en condities voor het plaatsen van goederen op het tentenstrand te Bergen aan Zee. •1. dat de goederen, welke op het tentenstrand worden verhuurd, uitsluitend op dit strand overeenkomstig hunne bestemming en aanwij zing van het dienstdoend personeel gebezigd mogen worden en bij niet naleving hiervan de goederen onmiddellijk weder ter beschikking der Maatschappij zullen staan, terwijl de huur ders aansprakelijk zijn voor alle schade die de verhuurde goederen anders dan in de berg plaats mochten beloopen; 2. dat de tenten en andere in bewaring te geven goederen zoodanig zullen moeten zijn samen gevouwen en gebonden, als het dienstdoende personeel zal noodig achten, ten behoeve van het opbergen; 3. dat alle nummers welke ter bevestiging aan tenten worden verstrekt, eigendom der Maat schappij blijven, terwijl hiervoor een statiegeld van per stuk verschuldigd is; dat waar dergelijke nummers verstrekt wor den, deze aan de tenten bevestigd moeten blij ven zoolang deze op het strand staan; 4. dat de verstrekte kaarten niet voor overdracht geldig zijn en steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond moeten worden; 5. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen beloopen in verband met diefstal, brand, storm of bederf; 6. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade ontstaan in verband met fraude ge pleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten; 7. dat de vergunning om tenten, stoelen en derge- lijken op het tentenstrand te plaatsen uitslui tend geldig zijn van des vóórmiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur, buiten welke uren geen goederen in bewaring kunnen worden gegeven of teruggevraagd. Plaatsen van een eigen tent per dag Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur Plaatsen en opbergen van een tent per week of korter3,00 Plaatsen en opbergen van een tent per maand of korter Plaatsen en opbergen van een ligstoel per week of korter Opbergen van kisten enz. naar grootte, minstens 0.25 of veelvouden ervan. Huur van een tent per dag Huur van een tent per week of korter Huur van een tent per maand of korter Huur van een ligstoel per dag of korter Huur van een ligstoel per 2 uur of korter Huur van een ligstoel per week of korter Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeperkt baden onder toezicht van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moeten worden. Het is echter niet geoorloofd andere personen, niet tot het gezin behoorende, uit de eigen of ge huurde tenten te laten baden. Het gezin mag uit ten hoogste 6 personen bestaan. Alle tenten moeten des namiddags om 8 uur ge heel ontruimd zijn. Tevens is er gelegenheid tot het nemen van gewone baden volgens tarief als bij zeebaden vermeld. DE BADDIRECTIE. 0.50 0.50 10.00 0.25 1.50 6.00 22.50 0.25 0.15 1.— WEER THUIS. 'k Denk nog dikwijls aan de dagen In Nassau Bergen aan zee. Na die wondermooie weken Valt het werken heusch niet mee 'k Hoor nog steeds de branding ruischen 'k Zie nog altijd bosch en hei En dan midden in mijn droomen Hoor ik: is een kamer vrij? Met een schok word ik dan wakker En ik denk dan met een zucht Aan mijn kamer 38 Vol met zon en frissche lucht. Heerlijk hebben wij genoten Van de duinen en bet strand Van de mooie dennenbosschen Van de zon en 't heete zand. Slechts een ding was reuzejammer Onze tijd ging veel te vlug 'k Had nog graag wat willen blijven Maar we komen vast terug. Met een volgende vacantie Al wordt dat ook 't volgend jaar Gaan wij weer naar 't mooie Bergen; Dat is zeker. Reken maar. S. J. REGNERY. De beroemde president der Vereenigde Staten Benjamin Franklin beproefde op den leeftijd van 20 jaren alleen van water en brood te leven. Zes weken lang dronk hij niets anders dan water en at niets anders dan een pond brood per dag. Door zijn slecht uitzien verontrust, vroegen zijn vrienden aan zijn moeder, waarom haar zoon Benjamin zoo eenvoudig leefde. Daarop antwoordde zij: Dat heeft hij van een gek, een zekeren Plu- tarchus, geleerd; laat hem maar zijn gang gaan, het zal wel niet lang meer duren, dat hij er genoeg van krijgt! Zoo geschiedde het ook inderdaad. De groote tooneelspeler Ferdinand Unzelmann had de gewoonte midden in een rol wat erbij te improviseeren. Daar de collega's hierdoor weieens van hun stukken raakten verbood de directie Unzelmann dit ooit nog te doen. Op een avond werd een levend paard op het tooneel geleid. En wat bij zulk een gelegenheid altijd gebeurt, geschiedde ook hier, het paard deed iets wat zeer ongelegen kwam. Ferdinand Unzelmann hief dreigend zijn vinger omhoog en zeide: Jou slecht beest, heb je dan niet gelezen, dat de directie verboden heeft op het tooneel te im proviseeren en iets te doen, wat niet in je rol staat. Steeds nieuwe boeken. A Cnhnolinli Catalogus verkrijgbaar U. dullUbllllli Oldenburglaan, Bergen-Binnen. DRUKKERIJ. BOEKHANDEL Telefoon 120. Van Mustapha Pascha, den voornaamsten Turk- schen gezant te Berlijn, wordt het volgende ver haald: Op iederen receptiedag placht de galante Turk aan elke vrouwelijke gast een bonbon aan te bie den; eenmaal echter bood hij een der aanwezige dames er drie aan. Gevleid door die onderscheiding verzocht zij aan een heer, die 's mans taal verstond, de reden hier van te vragen. De gezant gaf eenvoudig ten antwoord: Dat geschiedt alleen omdat haar mond driemaal zoo groot is als van de andere dames. Koning Friedrich Wilhelm III had in het jaar 1828 het ongeluk den voet te breken en was dien tengevolge langen tijd aan het ziekbed gekluisterd. In dien zelfden tijd had overste Von Massen- bach een langdurige vestingstraf opgeloopen we gens zijn schriftelijke aanvallen op den koning. Op een goeden morgen kreeg de minister van oorlog plotseling bericht van den commandant der vesting, dat Von Massenbach ingevolge eener bij hem ingekomen kabinetsorder op vrije voeten ge steld was en reeds naar zijn landgoed was afge reisd. De minister wist hier niets van; hij was zeer verbaasd en dacht aan een vervalschte order. Hij begaf zich aanstonds naar den koning Wilhelm, die nog steeds bedlegerig was, glimlachte en zeide: t is toch in orde. Eenige dagen geleden lag ik hier s nachts en kon van pijn niet slapen. Toen dacht ik: wie zou je wel het meest vijandig gezind zijn? wie zou je het bitterste gekrenkt heb ben? Hem mocht je wel eens vergiffenis schenken en eens blij maken. Von Massenbach viel mij in en ik gaf bevel hem op vrije voeten te stellen. De beroemde Fransche tooneelspeler Bogumil Dawison werd te Warschau geboren. Na zich oor spronkelijk aan de journalistiek en schilderkunst te hebben gewijd, kwam hij in 1837 voor het eerst ten tooneele. Van 185464 was hij o. m. verbon den aan het Dresdener Hoftheater. Hij overleed 1872 aan hersenvliesontsteking. Een aanmatigende en blufferige manier van doen moet hem eigen zijn geweest, waardoor hij bij z'n collega's niet bijzon der geliefd was. Als hij zich echter in een goede bui eens een grap met hen veroorloofde, had hij steeds succes. Eens hield Dawison in het Ween- sche Burgtheater een collecte voor een honger en dorstlijdenden collega, waartoe ieder naar vermo gen bijdroeg. Voor het opgehaalde geld liet hij in tegenwoordigheid van de goede gevers oesters, ka viaar, champagne en andere heerlijkheden aan rukken en verklaarde toen droogweg: Ik dank jelui wel kinderen, die hongerige en dorstige was ik. De storm van verontwaardiging bezwoer hij met de lachende uitnoodiging om mede te eten en toen Josef Waer zeide: Had ik maar geen drie gulden tegelijk gegeven, antwoordde Dawison opgeruimd: Nu, misschien eten we niet alles op, dan krijg je een gulden terug. L. Spohr verhaalt in zijn levensbeschrijving het volgende kleine voorval. In het jaar 1808 woonde Napoleon het vorstencongres te Erfurth bij. Om streeks dien tijd overnachtte hij ook eens in het kasteel te Gotha, bij welke gelegenheid Spohr met zijn echtgenoote een concert gaf en eenige welwil lende woorden van goedkeuring uit 's Keizers mond mocht vernemen. Spohr verhaalt dat bij die gelegenheid nog het volgende voorviel: Destijds deelde de hertog van Gotha zeer in zijn gunst en men verwachtte daarvan veel goeds voor het gewest. Later moet de vorst die echter door een of ander verbeurd hebben, want bij een latere doorreize des keizers had er een gebeurtenis plaats die de inwoners van Gotha met haar tegen den dwingeland vervulde. Men verwachtte den keizer tegen 11 uur en had daarom in kasteel Frie- drichstahl, waar het hof des zomers logeerde, een dejeuner bereid en den hofstoet in gala ontboden. De postpaarden stonden bereids op het plein van het kasteel gezadeld om den keizer onmiddellijk na het nuttigen van het maal verder te voeren. Eindelijk knalde boven Friedrichstein het eerste saluutschot, zooals er bij eiken doorgang des kei zers 101 gelost werden. Dadelijk volgde nu zijn postrijtuig. De hertog, omgeven door zijn hofstoet, stond reeds met ontblooten hoofde aan de deur den keizer op te wachten en naderde eerbiedig den wagen en verzocht dat het Z. M. behagen mocht het dejeuner te gebruiken. Een kort „non" en het bevel aan den Mameluk om de paarden aan te spannen, was het antwoord. Zonder den hertog verder met woord of blik te verwaardigen, nam hij in het rijtuig een gemakkelijke houding aan en liet den vorst in de pijnlijkste verlegenheid aan het gesloten portier staan. De hertog was verbijs terd van verontwaardiging en de bevolking uitte in luide kreten hare woede dat de overmoedige Cor- sicaan hun vorst zoo beleedigd had.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 10