Bergensche Bad-, Duin- en Boscbbode VIJF-EN-TWIN1IGSTE JAARGANG. No. 5. ZATERDAG 30 JUNI 1934. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. DE BADBODE" Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. 11 is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. BADTARIEF; a. Koetsenbad; 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0.55; abonnement 10 baden resp, 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand: plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito met handdoek en costuum 0.55. c. Zonnebad; voor 4 weken ol korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee, Tarief. Per uur per persoon0.50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. EEN TWEEDE AUTOTOCHT IN NOORD-HOLLAND. In het vorige nummer hebben wij een beschrij ving gegeven van een autotocht langs den duin voet tot Den Helder, vandaar over Wieringen tot den afsluit dijk en door den Wieringermeer- polder, naar de oud-Hollandsche Steden Medem- blik, Enkhuizen en Hoorn. Ditmaal wen- wenschen wij on ze lezers een 2en tocht te doen maken, die even eens in een dag vóór den eten volbracht kan worden en waardoor zij kennis kunnen maken met een niet minder interessant deel. Gasten, die niet de beschikking hebben over een eigen wagen, doen verstandig zich voor een derge lijke tocht te verstaan met één van de in dit blad adverteerende autozaken, waarvan het ons bekend is, dat zij over het personeel beschikken dat be kend is met de in dit artikel .aangegeven wegen. Ook ditmaal vangen wij onzen tocht aan bij Ber gen's oude Kerkruïne. Wij rijden vandaar door de Hoflaan, de Eeuwige laan en langs den Heerenweg naar Egmond aan den Hoef. Het gedeelte van den weg vanaf de Franschman tot Egmond aan den Hoef is voor het moderne verkeer feitelijk niet geschikt. De smalle weg eischt de grootste voor zichtigheid. Maar waar de gemeente Egmond Binnen begint, heeft de weg zich tot Castricum aan het moderne verkeer aangepast. De raad der gemeente Bergen besloot om dit ook met het weg gedeelte dat in Bergen ligt te doen en verwacht mag worden, dat men hiermede voor het vólgend seizoen gereed komt. Het zoo nabije Egmond aan den Hoef is de ba kermat van Neerlands Historie. Hier woonden de graven van Egmond op een machtig kasteel, waar van de provincie het vorig jaar de fundamenten liet opgraven en de oude Slotgracht liet uitdiepen. In het 5 K.M. verder gelegen Egmond-Binnen, dat met Egmond aan den Hoef één gemeente vormt, stond de machtige Abdij van de Benedictijner mon niken, eens een centrum van Europeesche bescha ving. Wij deelden vóór twee jaar reeds mede, dat ernstige pogingen ondernomen worden om deze Abdij te doen herleven. Deze pogingen hebben vaster vormen gekregen en j.l. Maandag, den dag van St. Adalbert, woonden wij hier nog een bijeen komst bij van „Vrienden van Egmond", waarin werd uiteengezet, hoever de herleving van de Egmonder traditie is gevorderd en waar op het Abdij-terrein door de Dominicaners Beekman en Saron uit Oos terhout de bouwplannen werden uitgelegd en Mr. Dr. Kortenhorst een toespraak hield over Egmond's grootsch verleden. Van Egmond-Binnen toeren wij naar Castricum, dat de laatste jaren door de stichting van fraaie jeugdherbergen in de belangstelling staat van de „trekkers". Van Castricum volgen wij den Rijksweg in de richting Limmen om iets vóór Limmen den nieu wen provincialen weg naar de Hembrug, die het vorige jaar gereed kwam, in te slaan. Het loont de moeite om bij Krommenie linksaf te slaan om in de Zaansche gemeenten kennis te maken met de daar gevestigde industrieën. Men komt dan bij Zaandam weer op den provincialen weg naar de Hembrug, waar men zich met het stoompont over het Noordzee-kanaal laat zetten. Vandaar toert men naar Amsterdam en zoekt zoo spoedig moge lijk het IJpont op om naar Buiksloot te rijden, vanwaar men het N.-Holl. Kanaal volgt tot Het Schouw om over Broek in Waterland naar Monni kendam, Edam en Volendam te rijden. Tot Het Schouw doet men verstandig, de snel heid van 60 K.M. niet te overschrijden. Het tracé SchouwEdamMonnikendam is heel goed, aan gezien dit deel van het provinciaal wegenplan ge reed is gekomen en men hier dus de beschikking heeft gekregen over een prachtig wegdek. Men bevindt zich hier in het hart van Water land en dat dit land van een groote bekoring is, zal men ervaren, wanneer men in Broek in Water land zijn wagen stop zet en een blik werpt op dit rustige dorp, dat om een breed water ligt en zoo als het daar door boomengroen omgeven is, van een intense rust spreekt. Monnikendam is een oud stadje met 3000 zielen, waar men nog geheel van het visscherijbedrijf leeft, hoewel de visch, die hier gerookt wordt, thans bijna uitsluitend uit IJmuiden wordt aange voerd. Het Raadhuis in deze gemeente, is vooral door het inwendige, een bezoek waard, aangezien men daar in de trouwzaal nog oorspronkelijke meubelen vindt uit den riddertijd. Monnikendam bezit voorts een prachtige renaissance speeltoren met ruitertjes en bazuinblazers, die, evenals in de Alkmaarsche Waag, ieder half uur te voorschijn komen en de bazuinen laten schallen. Edam, een stadje, dat in de gouden eeuw in ons vaderland een belangrijke plaats innam (de vloot van Michiel de Ruyter werd hier op stapel gezet) is ongetwijfeld een stadje, dat tot iets langer toe ven noodt. Belangrijke schilders uit binnen- en buitenland hebben hier niet hun slechtste doeken gemaakt en in het café Damhotel, tegenover het Museum, vindt men nog verschillende van hun doeken, een verzameling van den vorigen eigenaar, die niet te koop is. De schilderachtigheid van Edam spreekt tot ieder, die voor romantiek voelt. D». grootschheid van het stadje, dat vóór een 70 jaar nog een niet onbelangrijke kaasmarkt had, waar het bekende Edammer product verhandeld werd, spreekt voor al bij een beschouwing van de gröote St. Nicolaas- kerk, die van een enormen omvang is en nog ver schillende geschilderde glas-in-lood-ramen bevat. Ook het aardige, in de nabijheid van het Raad huis gelegen Museum, is niet het minst om den eigenaardigen bouw van het middeleeuwsche huis, waarin het is ondergebracht, een bezoek waard. Zooals men weet, ligt Edam aan het IJselmeer. Energieke ondernemers hebben op een gedeelte van het vroegere Zuiderzee-strand zuiver duinzand doen aanbrengen en er een strandbad gesticht, waarheen de electrische tram van Amsterdam, vooral des Zondags, honderden bezoekers brengt, In vergelijking met hetgeen onze Noordzee-bad- plaatsen bieden, is een dergelijk bad echter van een geringe beteekenis. Het 18de eeuwsche Raadhuis van Edam, in re- naissance-stijl opgetrokken, bevat in de Raadszaal en in de Burgemeesterskamer waardevolle gobe lins, voorstellende „Salomon's rechtspraak en „De zalving van Saul". Ook de weg van Edam naar Volendam is goed. Volendam is een typisch visschersplaatsje, waar men Zaterdags en Zondags in de haven vele bot ters vindt. Deze botters zijn thans van een motor voorzien en beoefenen sinds de droogmaking van de Zuiderzee, de vischvangst op de Noordzee uit. Wanneer men niet te laat aankomt, heeft het bi- zondere bekorting om vanuit Volendam met een botter een tocht naar Marken te maken, waar

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1