BERGEN AAN ZEE. ZONDERLINGE INTERVIEWS. ZOMERNACHT. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2,50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar edragen moet worden, worden aan den daarvoor estemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgee nverder voor den goeden gang van zaken noodig is. Met een All Round-Donateur. Hij zat op een van die monumentale banken, welke V. V. V. in de Eeuwige Laan heeft doen plaatsen. Hij zat er alleen en omdat ie er niet onvriende lijk uitzag, hij zag er zelfs uit, als iemand, die graag een praatje maakt, en zoo iemand moest ik juist hebben, ging ik naast hem zitten; dat wil zeggen, ik ging óók op die bank zitten. „Naast" iemand zitten, doe ik alleen maar, als ik verliefd ben. Goeie middag, meneer, wat 'nzomertje hè! zoo begon ik. Gelukkig wel, meneer; we hebben er lang ge noeg naar verlangd. Zeg u dat wel! Maar wat ik zeggen wou, u bent geen Bergenaar zeker? Op 'toogenblik wel. 's Zomers ben ik altijd Bergenaar. Nou ja, u begrijpt me wel, u bent 'n gast! Ik dacht eerst, dat u dat was, maar nou u praat van „gast" hoor ik al, dat u zelf Bergenaar bent. Hoezoo? Wel, die praten altijd van „gasten". Waar om? Als ik hier alle zomers kom en den heelen zomer hier vertoef, ben ik dan Bergenaar of niet? Natuurlijk mijnheer, repliceerde ik, toen ik in de gaten kreeg, dat ie zich wat op begon te winden. O, zoo! En ik meen recht te hebben op dien naam ook; want er komt nog bij, dat ik donateur van V. V. V. ben; en deze bank, waar we nou met z'n tweeën zoo lekker op zitten, dat is m ij n bank. Ze hebben me wel eens verteld, dat die banken 60.kosten en ik ben al veel langer dan 12 jaar donateur van V. V. V.; dus deze bank heb ik alleen heelemaal betaald. Dat vind ik allemachtig aardig, meneer, dat u als vreemdeling donateur van V. V. V. bent. Tus- De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN a. ZEE Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. Heel de dag heeft de zon geschenen over de duinen, het zand is gloeiend warm geworden, de struiken en planten hebben gegroeid en gebloeid, gekust door de koesterende stralen. Maar nu is de zon als een gloeiend rode bol on dergegaan achter zee. Een enkel fijn riekend duin roosje sluit al zijn blaadjes; de vogels vliegen terug naar hun nest. In het oosten zwerven klein wolk jes, met roze randen; boven zee is een gouden streep, aan de einden zonder scheiding overgaande in het blauw van de verdere hemel. Nu worden langzaam de tinten bleker, de schei dingen vager, donkerder het blauw en wit en roze. Hoog op het duin is het echter nog licht, bijna als overdag. Vandaar zijn ver te zien de kale witte en de donker begroeide duinen, en de zee als een rechte streep tussen de hoge toppen aan de kust; en hfet bos, zwart nu al aan de voet van de dui nenrij. In een dal geuren nog late roosjes, wit en zuiver tusschen hun doornig groen, het goudgele hart ge heven naar boven. Ook een wilgenroosje staat er, roze, en wat kleine gele bloempjes. Van de viool tjes zijn er alleen nog de rondegroene blaadjes, want ze zijn al uitgebloeid. Maar niet lang zal het duren tot ook deze alle slapen gaan. Even verder is een bosje eiken tegen de helling, wilgestruiken, beukjes en berken in de laagte. Daartussen bloeit de gugel, vol stuifmeel, lokkend soms een klein wit vlindertje. In het diepst van de duinpan is het wat moerassig, daar staat hoog riet, maar niet groen, doch geel en droog. schen haakjes, ik ben er ook lid van, zooals de meeste Bergenaren trouwens. Weet u wel, dat de V. V. V. te Bergen de meeste leden heeft van alle V. V. V.'s in het land? Maar, dat er gasten, pardon vreemdelingen zijn, die donateur zijn van onze V. V. V., wist ik niet; ik vind dat werkelijk sympathiek en ik zal mij haasten dat in de u wel bekende Badbode wereldkundig te maken. Kunt u gerust doen meneer en zet er dan maar bij, dat ik vol lof ben over het werk van V. V. V. hier; dat informatiebureau, die banken, die enfin dat hoef ik u allemaal niet te vertel len, nietwaar? Ik waardeer dat allemaal en daar om ben ik ook heel graag donateur van V. V. V. Ik wou, dat alle gasten, pardon, alle Zomer- sche Bergenaars er zoo over dachten, meneer; dan waren ze allemaal donateur en dan stonden er heel wat meer bankies hier in 't bosch. Ja, donateur-zijn, dat is nou eenmaal een hobby van me; ik ben van heel wat vereenigingen donateur; als ze maar in het algemeen belang zijn. Waar ik woon, daar ben ik donateur van 'n zang- vereeniging, 'n tooneelvereeniging, 'n rederijkers kamer, 'n kegelclub en 'n diner-club nWat? 'n Diner-club, meneer; de dinerclub „De 7 gangen"; dat is een club van toffe jongens, die hebben elke maand een gezellig dinertje van zeven gangen. En bent u daar lid van? Lid? Welnee, meneer. Donateur! 't Is toch een algemeen belang; zoo'n diner geeft toch heel wat menschen werk: de leveranciers, de koks, de restauranthouder, de kellner, de bordenwasscher Zoo ging ie nog een tijdje door, om het belang maar zoo algemeen mogelijk te maken; de eters, die er toch wel het meeste werk van zullen heb ben, vergat ie op te noemen. Maar pardon, meneer, neemt u mij niet kwa lijk; ik moet met u van meening verschillen. Als die leden van „De 7 Gangen" elke maand eens heerlijk willen schransen, want daar lijkt het toch op, dan moeten ze dat maar van hun eigen centen doen, maar niet van de uwe! Tussen het struikgewas is het al veel donkerder, als werd de duisternis saamgehouden hier; onder het dichte loof is het zelfs al geheel nacht. Er zijn meer wolken gekomen, ze bedekken half de lucht, zwart, zoodat alleen boven zee een en kele vroege ster flikkert. Wel probeert de maan te voorschijn te komen, maar de wolken zijn dicht, slechts iets lichter waar de maan achter hen staat. De zee is nu niet zoo ver meer te zien, geen torentje steekt meer boven het bos uit en de dui nen zijn eenzelfde grauw. De nacht is over de aarde gekomen. En dan plotseling schieten de maanstralen over het land, tussen de wolken door, die als een grot zijn om haar heen, doorlichtend de duistere nacht en scherpe schaduwen tussen duinen en bomen tekenend. Nu is het landschap, dat eerst eentonig donker, met zwarte plekken waar struiken en planten zijn, golvend lag in de duisternis, getekend met lijnen en duidelijke vormen, en de bosjes lij ken nog zwarter. De maan beschijnt nu ook het kleine witte bloempje dat bloeit, alleen en teer in de nacht, want het is een nacht-orchidee, een wel riekende, die fijne geuren verspreidt rondom, als een fee daar, in het harde duingras. En de paden der konijntjes zijn verlicht; vlug springen de dieren van duin tot duin met het staartpluimpje als een vlag in de hoogte als zwarte voorbijsnellende schimmen. Een krekel zingt heel luid in de stilte der nacht. Hij woont in het moeras achter de laatste duinen- rij, vlak bij zee, tussen de planten die daar groeien op de vochtig verende bodem. Soms is daar zoo veel water, dat er een blank plasje staat, waarin de wolken en sterren weerkaatst worden, schitte rend gouden stippen in een spiegelend vlak. Opeens krijsen de meeuwen, een eenzame wan delaar heeft ze opgeschrikt. Hij is te dicht bij hun nesten gekomen en nu cirkelen zij rond boven zijn hoofd, beangst door hun jongen. Soms, als ze zwenken, schijnt de maan tegen de onderkant van hun vleugels, die dan prachtig wit blinken tegen de heldere lucht. Er komen er meer, tot wel een vijftigtal schreeuwende vogels rond vliegen, luid ruchtig in de rust van de nacht, het lied van het krekeltje overstemmend. Maar als de wandelaar bij zee gekomen is, trekken ze weer langzaam af, gerustgesteld. De zee is nu al vrij donker, alleen het schuim is blank in het maanlicht. De golven deinen kalm, steeds naar de kust, en dan weer terug tot de ho rizon, en nog verder altijd, zonder ooit te aarzelen, zonder ooit te vertragen, onbevreesd en onver stoord. Veel kleine schelpjes zijn er mee gekomen, die liggen op het brede donkere strand als kleine lichte vlekjes, naast enkele kwallen, die nu niet pronken in hun bonte kleuren zooals overdag. In de verte op zee dansen de lichten van de scheep jes der vissers, die daar werken voor het bestaan van wie hen dierbaar zijn. De hele nacht blijven zij daar, op het water, dat hun te leven geeft, midden in de natuur die hen liefheeft, totdat hun schip vol is en ze weer naar de haven varen, naar huis, om te rusten. Maar de zee rust niet, en wacht niet, de zee bjijft steeds als ze was, zorgend voor vissers en vissen, de schelpjes voerend naar het strand, waarlangs nu duister de duinen rijen, slechts even verlicht door de stralen van de maan. En veel ster ren staan aan de donkere hemel, die, bijna in het noorden, even lichter is door de nabijheid van de zon. I. P. En als ik daar nou aardigheid in heb en er een algemeen belang in zie. Ik hoef het nergens voor te laten; ik heb kind noch kraai op de we reld, voor wie ik m'n geld zou kunnen bewaren. Het is, zooals ik zei, nou eenmaal 'n hobby van me, donateur te zijn; bovendien: Geld moet rollen. Met dat laatste ben ik het volkomen eens; maar dat algemeen belang van die zeven gangen, 't spijt me meneer, maar i k zie het nut er niet van in. Bent u soms van nog meer van die vereeni- gingen-in-het-algemeen-belang donateur? O, jaIk ben nogal een enthousiast sportbe- wonderaar en zoo ben ik natuurlijk ook donateur van 'n poloclub, 'n voetbalclub, 'n korfbal-, 'n ten nis-, 'n hockey- en 'n ruiterclub. Tjonge tjonge; en zouden al die vereeni gingen nog meer van die nobele donateurs heb ben? Nou, niet zoo heel veel; menschen zooals ik, zijn er maar weinig. Dat is heel jammer! Dat zei ik, maar ik d a c h t bij mezelf: gelukkig, dat er niet veel van die mesjoggeraars rondloopen. Ik heb een voorstel, meneer, zei ik; komt u permanent in Bergen wonen. Daar zijn ook heel wat vereenigingen, die donateurs kunnen gebrui ken. Van V. V. V. bent u het al. Maar we hebben hier ook n voetbalclub, 'n gymclub, 'n tennisclub; 'n kegelclub komt er, als straks bij café Hilde- brand een nieuwe kegelbaan gebouwd wordt; too- neelclubs hebben we d'r maar vier en zangclubs vier of vijf; en als ik me niet vergis, is er ook nog een ruiterclub; die zal ook niet vies zijn van dona teurs. En misschien kunt u dan meteen donateur worden van mijn huishouden? Dat is toch ook in 't algemeen belang. Dank u meneer; ik blijf wonen, waar ik woon eb als u zich de weelde wilt veroorloven, om er een huishouden op na te houden, dan moet u dat weten; maar niet van mijn centen! Na dezen min of meer verwoeden uitval begreep ik, hoe deze zonderlinge gast donateur kon zijn van een dinerclub „De 7 Gangen"; haastig nam ik afscheid; ik had copie genoeg. REPORTER.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 8