INFORMATIEBUREAU der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzeliden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. TARIEF ZEEBADEN. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.55 1 Bad alleen met handdoek 0.35 1 bad zonder costuum en handdoek 0.25 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.35 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.25 1 Kinderbad zonder costuum en handdoek 0.15 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.25 10 Baden alleen met handdoek 3.25 10 Baden zonder costuum en handdoek 2.25 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.25 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.25 10 Kinderbaden zonder costuum en hand doek 1.25 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.25, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND. Het tentenstrand bevindt zich ten noorden van den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Voorwaarden en condities voor het plaatsen van goederen op het tentenstrand te Bergen aan Zee. 1. dat de goederen, welke op het tentenstrand worden verhuurd, uitsluitend op dit strand overeenkomstig hunne bestemming en aanwij zing van het dienstdoend personeel gebezigd mogen worden en bij niet naleving hiervan de goederen onmiddellijk weder ter beschikking der Maatschappij zullen staan, terwijl de huur ders aansprakelijk zijn voor alle schade die de verhuurde goederen anders dan in de berg plaats mochten beloopen; 2. dat de tenten en andere in bewaring -te geven goederen zoodanig zullen moeten zijn samen gevouwen en gebonden, als het dienstdoende personeel zal noodig achten, ten behoeve van het opbergen; 3. dat alle nummers welke ter bevestiging aan tenten worden verstrekt, eigendom der Maat schappij blijven, terwijl hiervoor een statiegeld van f per stuk verschuldigd is; dat waar dergelijke nummers verstrekt wor den, deze aan de tenten bevestigd moeten blij ven zoolang deze op het strand staan; 4. dat de verstrekte kaarten niet voor overdracht geldig zijn en steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond moeten worden; 5. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen beloopen in verband met diefstal, brand, storm of bederf; 6. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade ontstaan in verband met fraude ge pleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten; 7. dat de vergunning om tenten, stoelen en derge- lijken op het tentenstrand te plaatsen uitslui tend geldig zijn van des vóórmiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur, buiten welke uren geen goederen in bewaring kunnen worden gegeven of teruggevraagd. Plaatsen van een eigen tent per dag 0.50 Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur0.50 Plaatsen en opbergen van een tent per week of korter3.00 Plaatsen en opbergen van een tent per maand of korter10.00 Plaatsen en opbergen van een ligstoel per week of korter0.25 Opbergen van kisten enz. naar grootte, minstens 0.25 of veelvouden ervan. Huur van een tent per dag1.50 Huur van een tent per week of korter 6.00 Huur van een tent per maand of korter 22.50 Huur van een ligstoel per dag of korter 0.25 Huur van een ligstoel per 2 uur of korter 0.15 Huur van een ligstoel per week of korter 1. Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeperkt baden onder toezicht van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moeten worden. Het is echter niet geoorloofd andere personen, niet tot het gezin behoorende, uit de eigen of ge huurde tenten te laten baden. Het gezin mag uit ten hoogste 6 personen bestaan. Alle tenten moeten des namiddags om 8 uur ge heel ontruimd zijn. Tevens is er gelegenheid tot het nemen van gewone baden volgens tarief als bij zeebaden vermeld. DE BADDIRECTIE. De avifauna van Bergen en omgeving. VI. Schrieken. Toen ik voor enkele jaren een fietstochtje langs een binnenweg door de polders maakte, werd ik aangeroepen door een mij bekenden boer met de woorden: „Ik heb een vreemden vogel". De man wipte naar binnen, en toonde mij spoedig een dooden Waterral (Rallus aquaticus L.), die zich dood had gevlogen tegen een telegraafdraad. De lange snavel was geheel gebroken. De boer vond het niet aardig, dat ik den vogel voor een gedurig voorkomende verschijning uit maakte. Hij had nooit zoo'n dier gezien, ik wel honderd maal. Toen ik den man mededeelde, dat hij elk winterhalfjaar in de nabijheid zijner woning in plassen en rietslooten voorkomt, drukte 's man's gelaat verwondering, bijkans ongeloovigheid uit. Hij zou er voortaan acht op geven. Thuisgekomen, vond ik een briefkaart van een anderen boer, mij meldende de vangst van een vreemdsoortige vogel, die zeker wel naar „Artis" gezonden zou kunnen worden. Spoedig was ik weder op weg en na een half uur wist ik, dat ook deze man een Waterral gevangen had. „Niets bijzonders dus?" „Neen, een gewone vogel, die hier dikwijls voorkomt. Spoedig had de Ral, die een schuurtje was binnengevlo gen, de vrijheid weer, en de boer, die gaarne in den broedtijd de vogels wil beschermen, besloot, na een kort praatje- lid te worden van de Ver eeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Ik beloofde den man zijn naam te zullen opgeven aan het Bestuur. Zoo had ik dus twee Waterrallen op één dag bekeken, en duidelijk was het mij, dat deze vogels wat later naar de broedplaatsen trokken in dit jaar met z'n langen winter, dan gewoonlijk, daar deze trek meestal einde Maart plaats heeft. In den zomer komt de Waterral niet veelvuldig bij ons voor. Evenwel heb ik ze als broedvogels aange troffen in de polders van Noord- en Zuid-Holland, 't meest op 't eiland Texel. Vooral op den najaars trek komen ze tamelijk veelvuldig bij ons voor, doch men ziet ze niet zoo spoedig, daar ze het liefst aan slootkanten, met riet begroeid, wonen, en daar schuw wegsluipen, wanneer men ze nadert. Niet spoedig vliegen ze weg, maar wanneer het gebeurt, gaat het in groote haast en met zenuw achtige wiekslagen. Aan de lange, groenachtige pooten, maar vooral aan de zeer lange teenen kan men wel zien, dat de waterral familie is van de waterhoenders. Als waterkipje kent men hem dan ook wel in Zuid-Holland, terwijl men hem elders nog de namen geeft van Fluitje, Zijde- en Fluweel hoentje en van Waterscher. Opmerkelijk is de smalle vorm van het lichaam dezer vogels. Men zou bijna denken, dat het zijdelings platgedrukt was. Bij het loopen strekt het vogeltje bij iedere schrede kop en hals ver vooruit, alsof het met ruk jes het lichaam vooruit schokt. Op laaggegelegen boschgrond en drooggevallen slootkanten zoekt het naar voedsel. De scherpziende oogen turen dan in alle hoekjes en gaatjes en menig slakje of worm wordt met den langen en dunnen snavel te voor schijn gehaald, doch ook zoetwatergarnalen en ste kelbaarsjes worden niet versmaad. De snaVel is roodachtig en ook aan de pooten vindt men, be halve groen, eenig rood, dat tevens in het grijze trekt. De vederen der bovendeelen zijn zwartbruin en vertoonen groote zwarte lengtevlekken. De buik en de zijden zijn zwart met vele strepen, terwijl de overige onderdeelen donkergrauw zijn. De oogen zijn fraai bruinrood. In den paartijd leveren de mannetjes verwoede gevechten. Ze zien er dan in teressant uit; de staart, uit enkel donsveertjes be staande, is opgericht, en met hangende vleugels loopen ze op elkander toe. Meermalen wordt er bloed vergoten, en het gebeurt zelfs, dat een der partijen het leven er bij inschiet. Wanneer men den Waterral bespiedt, ziet men hem dikwijls in rust, staande op één poot. Wordt hij dan uit zijn „dolce far niente" opgeschrikt, dan laat hij een brom mend geluid hooren. De Wachtel- of Kwartelkoning (Crex Crex) leeft bij ons van Mei tot October. In laatstgenoemde maand komen dikwijls talrijke exemplaren bij ons voor, waarin we trekvogels uit Noordelijker gele gen broedstreken hebben te zien, Het nest is niet zoo gemakkelijk te ontdekken, daar het vrij ver borgen gemaakt wordt tusschen het lange bouw land- of weidegewas en ook wel onder heidekruid. De eieren 7 of 8 zijn mooi glanzig, hard van schaal, evenals die van de Waterral. Ze zijn even wel aanmerkelijk grooter. Eenmaal heb ik een Wachtelnest geweten in hoog opgaand gras van een hooiland. Toen het gras gemaaid zou worden, verzocht ik den maaier, het nest te willen sparen, door een boschje gras er omheen te laten staan. Aan mijn verzoek werd voldaan, en de wachtel heeft in zijn gereserveerd polletje het broedsel tot zijn recht weten te brengen. Zoo moest ook steeds met de nesten van andere vogels gehandeld kun nen worden, want menschen en katten zijn nog steeds de grootste vijanden van de broedvogels. Ja, de politie behoort er op toe te zien, doch de orni thologische en vooral de oölogische kennis is bij zeer vele menschen vrijwel geheel afwezig. Alle kleine eieren rekent men dan te behooren tot de zangvogels en op het wegnemen er van wordt nu en dan toegezien; maar de ieren van moeras- en weidevogels laat men bij doeken en manden vol weghalen. 'tWas daarom wel te wenschen, dat van agen ten, die in vogelrijke streken wonen, voldoende ornithologie gevraagd werd. Eenige cursuslessen zouden al veel ten goede kunnen uitwerken. J. DAALDER Dz. HANS SACHS. De Neurenbergschen dichter-schoenmaker Hans Sachs behoort tot hen die besef hebben gehad van historische gebeurtenissen en verschijnselen, waar van hij tijdens zijn leven getuige was. Hij behoorde ook tot die dichters die sprak in een taal welke voor de massa begrijpelijk was en het is wel merk waardig, dat thans een herlevende waardeering voor zijn werk te constateeren valt. Zijn uiterlijk leven verliep in rustige banen. In 1494 werd hij te Neurenberg geboren als zoon van een kleermaker. Tot zijn vijftiende jaar bezocht hij de Latijnsche school, waar hij ongetwijfeld den grondslag heeft gelegd voor zijn veelzijdige belang stelling en zijn groote kennis op elk gebied. Deze heeft hij nog voortdurend uitgebreid en verdiept door persoonlijke studie, zelfs toen hij reeds een hoogen leeftijd had bereikt. Gedurende twee jaar was hij in de leer bij een schoenmaker; daarna trok hij vijf jaar rond door verschillende streken van Duitschland, waardoor zijn blik werd ver ruimd. Zijn liefde voor de natuur en zijn belang stelling in het doen en het streven der menschen werden nog meer opgewekt en deze vijf jaar heb ben gemaakt, dat ook zijn laatste werken niet doen denken aan met ijver vergaarde boekenwijs heid, doch aan wijsheid van iemand, die het leven en de menschen heeft leeren kennen in al hun verscheidenheid. In 1516 keerde hij in zijn geboorteplaats terug, waar hij zich als schoenmaker vestigde, een gezin vormde en reeds na tien jaar behoorde tot de meest geziene vakkundigen en burgers van zijn stad. Al zijn vrije tijd werd gebruikt om te schrij ven en te studeeren en zoo ontstond een oeuvre van zeldzamen omvang, dat meerendeels ook ons iets te zeggen heeft. Buiten Neurenberg was hij tijdens zijn leven weinig bekend, doch in zijn ge boortestad werd zijn werk naar waarde geschat. De miskenning begon eerst kort na zijn dood. Men brandmerkte zijn productiviteit als routinewerk en het spreekt vanzelf, dat zijn ruim 4000 „meester- zangen", zijn ruim 200 tooneelstukken en zijn ruim 1700 vertellingen, fabels en legenden niet alle op hetzelfde hooge peil konden staan. Naast veel, wat kleurloos en oppervlakkig is, heeft hij echter met name in zijn tooneelstukken zooveel werkelijke kunst gegeven, dat hij zich een onvergankelijke verdienste voor de Duitsche literatuur heeft ver worven. Goethe heeft dat reeds uiteengezet in zijn werk „Hans Sachsens poëtische Sendung", terwijl Ri chard Wagner hem tot de voornaamste figuur van zijn „Meistersinger von Nürnberg" heeft gemaakt. Sachs leefde in een veel bewogen tijd: den tijd, waarin in Duitschland de Renaissance ten onder ging en de kerkhervorming een zwaren strijd voer de. Dat Neurenberg behoorde tot de eerste steden in Zuid-Duitschland, waar zij ingang vond, moet ongetwijfeld voor een deel op rekening worden geschreven van den invloed, dien Hans Sachs daar had. Zijn werken waren voor allen begrijpelijk. Het oorspronkelijke van zijn stijl viel bij het volk in den smaak. Bovendien was uit bijna al zijn werken wel iets te leeren. Een frissche humor is hem zijn leven lang bijgebleven. Zijn vaak houterige „mees- terzangen" zal tegenwoordig niemand meer als zijn belangrijkste werk beschouwen, doch in zijn fabels en in zijn mengelwerk heeft hij goede volks kunst gegeven, leerzaam en onderhoudend, zooals ze behoort te zijn.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 18