A. DAM 6c Co. DAGBOEK. Op het zonlicht verrees de nieuwe dag uit mijn kamer. Ik sprong uit bed, omdat ik begreep, dat het dwaasheid was, langer te blijven liggen, nu ,,de dag van groot geluk" binnenstroomde met gouden teugen. Een groote, glinsterende vlek blik semde van de spiegel boven m'n waschtafel in mijn oogen. Over de vensterbank tuimelde het leven binnen van de straat. Het vroege trammetje reed langs en wierp een mondvol klanken in de lucht omhoog. Twee kooplieden riepen druk tegen elkaar hun waren af, terwijl hun stemmen naast elkander voortbewogen. Het ruischende geritsel van auto's suisde voorbij, waarvan de vaart werd uitgedrukt in de nerveuze, korte stooten op de claxon. De ochtendstond is een voorraad bonte dingen rijk, zoo dacht ik, toen ik als een neger danste in de extaze van den nieuwen dag. Op het lage tafeltje, in 't midden van de kamer, staat een bos ontluikende papavers. Als vlammend vuur steken de roode knoppen af tegen het witte kleedje. Ze hebben ranke, groene stelen, als staart- lichamen, grillige blaadjes als vinnen en hun bloemen zijn levende drakekoppen, waaruit de gloed door vurige oogspleten en langslekkende tongpunten naar buiten slaat. De vlijmscherpe knoppen priemen de lucht en alles weerkaatst zich door het zonlicht als schijnsel van brand in het diepheldere kristal, De vaas staat scherp en hoekig in de witte cirkel van het kleedje. Die bloemen kreeg ik van haar En met haar ga ik vanavond uit. Dat hebben we zoo afgesproken. Het was ergens in een knus hoekje van de dans zaal, dat ik haar voor 't eerst zag. Haar groote, donkere oogen waren vragend op mij gericht en als bij intuïtie wilde ik de evolutie in mij voltrek ken. Zij was het geweest, die telkens en telkens weer, wanneer ze voorbijdanste, mij onafgebroken had gefixeerd. Later bleek, dat ze hier logeerde bij een oom en tante. Toen heb ik me aangeboden als gids van dat wondere landschap. Bovendien, zei ik, kun je het Bergensche lichtfeest onmogelijk alleen aan schouwen. Daar is deskundige voorlichting voor noodig, en tegenover haar deed ik me buitenge woon deskundig voor. Zoo brak de verlichtingsavond aan. Eerst zouden we nog een duinwandeling maken. Het platina blonde haar glansde in de late avondzon, toen we afgesloten van rumoer en drukte op een duintop zaten. Rond ons in de verre omgeving strekten zich groene tapijten uit, waar als stipjes het vee liep te grazen. Aan den noorder-horizon staken de hooge duinen scherp af tegen de don- ker-grauwe lucht. Uit zee kwamen somber-uit ziende wolkenmassa's drijven. En, terwijl de natuurverschijnselen zich tegen elkaar uitspeelden, spraken wij over alles, waar over men gewoonlijk op zoo'n avond spreekt. Van de prachtige tochten die zij gemaakt had, van haar vorige vacanties, hoe die geweest waren en wat haar getrokken had nu Bergen te kiezen. De zon verborg zich achter rijen wolken en naarmate onze jeugdgesprekken intiemer werden, omhulde de vallende duisternis het roerlooze landschap. Ach en hoe gaat 't dan, je wilt gaan ontleden hoe van beide kanten de adhaesie is ontstaan. Het antwoord op deze vraag is hoe verlegen het ook vaak geschiedt de stille sensatie na een pas tot stand gekomen vriendschap! Ditmaal echter was een hardnekkig stilzwijgen het eenige resultaat van m'n voortdurend aandrin gen. Pas toen ik quasi-boos daarover de landelijke idylle dreigde te verstoren, was haar bekentenis die van een boetedoend en zich schuldbewust zijnd meisje. Omdat ik een sprekende gelijkenis vertoonde met hem, dien zij lief had en waar ze, vóór deze naar Indië vertrok, haar hart aan geschonken had. Een pijnlijker situatie is vrijwel ondenkbaar. Hns, Nieuwsberichten. HET LICHTEN DER ZEE. De geweldige warmte van Woensdag en de Oos tenwind maakten dien dag het strand voor het baden door de vele kwallen onveilig. Aangezien de groote kwallen de huid, als men er mede in aan raking komt, in hooge mate irriteert, waarschuwde de badman om zich niet in zee te begeven. Des avonds lichtte de zee, hetgeen een machtig BEGRAFENISONDERNEMING Transporten n. buiten Begrafenissen worden door ons correct en zeer billijk, met onze eigen 1ste klas nieuwe FIAT- ROUWAUTO en FIAT-VOLGAUTO's uit gevoerd en verzorgd. ALKMAAR - Tel. 490 S Scharloo hoek Snaarmanslaan. schouwspel opleverde. Hoewel het Donderdag be langrijk koeler was, lichtte de zee ook Donderdag avond. Aangezien de wind veel sterker was, was de golfslag ook heviger en de branding sterker, met het gevolg, dat het lichten der zee van een zeldzame schoonheid was. Om 12 uur was het ta melijk donker, waardoor de milliarden phosphori- seerende beestjes, die door de branding op het strand werden geslagen, fantastische aanblik op leverden. Velen werden daardoor op het strand gefascineerd. Het wonderlijke is, dat elke voetstap op het natte strand een lichtstap wordt. De fantastische aanblik (vanaf de boulevard bij hotel Trianon heeft men het mooiste gezicht op de neerstortende branding), werd nog verhoogd door de ontelbare lichtjes van de Urker botters, die voorheen hun bedrijf op de Zuiderzee beoefenden, doch dien arbeid thans op de Noordzee verrichten. Deze visschers keeren Zaterdags naar Urk en blij ven van Maandag tot Zaterdag op zee. In no. 5 van „de Badbode" publiceerden wij een wetenschappelijke uiteenzetting van het lichten der zee, waarom wij belangstellenden, die hierover iets meer willen weten, naar dit nummer verwijzen. TENNISWEDSTRIJDEN. De jaarlijksche tenniswedstrijden worden 2, 3, 4 en 5 Augustus gehouden. Deze wedstrijden genieten nationale belangstel ling, de beste spelers(sters) schrijven hiervoor in en ook dit jaar mag verwacht worden, dat men op de prachtige banen te Bergen aan Zee schitterend spel te zien krijgt. Zij die aan deze wedstrijden waarvoor de in schrijvingen Dinsdag 31 Juli worden gesloten wenschen deel te nemen, verwijzen wij naar de in dit nummer gepubliceerde wedstrijdbepalingen. DE V. V. V. VLAG. Mevr.Zeilervan Aaken schonk de V. V. V. een door haar vervaardigde vlag, welke uitgevoerd is in de Berger kleuren (rood-wit). De vlag is 3 M. lang en 1% ML breed en loopt in een punt toe. Op den witten achtergrond prijken drie roode V.'s onder elkander. De vlag wappert voor het gebouwtje en draagt er toe bij, dat de vreemdelingen oogenblikkelijk kunnen zien waar ze de noodige inlichtingen kun nen bekomen. Mevr. Zeiler verdient zeker een woord van dank voor haar vriendelijke attentie. EEN HERHALING VAN DEN VERLICHTINGSAVOND? Tegen Maandagavond heeft de V, V. V. in café Hilbrand een vergadering van de commissie voor de V. V. V. Feesten en de buurtcommissie's voor de verlichting uitgeschreven, om, zoo mogelijk, een herhaling van den verlichtingsavond te geven op 8 Augustus, den dag van het Bloemencorso. Wij weten, dat het velen moeielijk zal vallen zich hiervoor beschikbaar te stellen, omdat het corso van hen reeds groote inspanning zal vorde ren. Nu er den avond van het corso geen vuur werk zal worden gegeven (in Bergen aan Zee do mineert de meening, dat de gasten aldaar hierop geen prijs stellen) zou het wel zeer wenschelijk zijn, wanneer de verlichtingsavond 8 Augustus herhaald kon worden, ook met het oog op de gas ten die dan in Bergen vertoeven en niet in de gelegenheid waren de verlichting 17 Juli te zien. HET BLOEMENCORSO. Nog slechts 18 dagen scheiden ons van Bergen's gloriedag: „Het Bloemencorso". Het aantal vereenigingen, dat in het corso in de Vereenigingsrubiek zal uitkomen, is inmiddels reeds met één vermeerderd, n.l. „de Arbeiders Too- neelvereeniging", zoodat in deze rubriek 10 ver eenigingen elkander zullen bekampen. Voor particulieren is de deelname in de rubrie ken enkelingen, paren, groepen en auto's gratis opengesteld. Deze rubrieken worden afzonderlijk beoordeeld en voor elke rubriek worden belang rijke prijzen beschikbaar gesteld. Aangifte-formu lieren zijn gratis aan het bureau van de V. V. V. te bekomen. Spant u nu eens in om een mooi nummer samen te stellen. Dit geeft voldoening, loont de moeite en draagt er toe bij Bergen tot het geliefd vacan- tie-oord voor duizenden te doen blijven. Van Polygoon kwam bericht in, dat ze voorne mens is van het Corso een geluidsfilm te doen vervaardigen. MEER ATTENTIE GEWENSCHT. Van een drietal pensions (men zie de badlijst) kwam wel een opgave in van de bij hen vertoe vende gasten, doch de opgave van het pension waar zij vertoefden ontbrak geheel. Wij richten daarom tot deze pensionhouders of verhuurders van gemeubileerde huizen het verzoek om de lijsten met een weinig meer attentie te ver zorgen. Nu berokkent men de V. V. V. daardoor moeielijkheden, aangezien men ten bureele van de V. V. V. een bezoeker daardoor niet kon inlichten over het verblijf van mevr. G. de Graafvan Waard uit Haarlem, en men gelieve te bedenken, dat dit ook voor de gasten onaangenaam is. DE VERLICHTINGSAVOND. De buitengewone warmte deed Woensdag niet veel goeds verwachten. Des morgens ging de baro meter achteruit, doch 's middags werd de kans dat de verlichtingsavond kon doorgaan, belangrijk grooter. Toen om 8 uur de commissie, die het sein had te geven, bijeen kwam, viel er met zekerheid nog weinig te zeggen. Wel waren er alom donderkop pen waar te nemen en was de lucht in het zuiden donker, doch de wind kwam uit het oosten, zoodat het algemeene oordeel was, dat de dreigende wol ken wel op het noorden zouden afdrijven. De stroom bezoekers kwam inmiddels reeds van alle kanten Bergen binnen, en aangezien de V. V. V„ als het even kon, de bezoekers niet wenschte teleur te stellen, werd het besluit genomen dat de verlichting zou doorgaan. Toen men daarmede in verschillende buurten schoorvoetend was aangevangen, ontlastte zich om 9 uur een droog onweer boven Bergen, dat om kwart over negen gepaard ging met een klein re genbuitje. De werkers aarzelden, doch het scheen wel of moeder natuur dit niet wenschte. Het klaarde on middellijk weer op en de enthousiastelingen ver zekerden, dat het wel los zou loopen. Bovendien gevoelde men er weinig voor om weer binnen te halen wat men reeds had opgehangen. De muziekcorpsen waren afgemarcheerd, en de stemming, die er van de hen volgende jeugd uit ging, was zoo groot, dat men daar waar men met het hangen was begonnen, dit werk met verdub belde kracht voortzette. Om 10 uur was men hiermede in de Ruïnelaan, de Hoflaan, de Dorpsstraat vanaf het café Hilbrand tot de Pastorie, de Kerkstraat en de omgeving van de Ruïne, een gedeelte van den Loudelsweg, een gedeelte van de Jan van Oldenburglaan en de Breelaan gereed, doch toen begon het ook dermate te lichten en te donderen, dat het met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid wel kwam vast te staan, dat de vernietigende regen niet zou uit- bliiven. Af en toe viel een zacht regentje, dat om kwart over 10 een hinderlijk regentje werd. Een bepaalde regenbui werd het echter nog niet en de stemming op straat bleef goed. Algemeen was men vol be wondering voor de Ruïnelaan en een stuk van de Jan Jacoblaan, die ditmaal op guirlandegewijs met groene en roode lampions was versierd. Niet min der dan 1500 stuks had men hier in den tijd van een uur opgehangen en vanaf het Ruïneterrein was de aanblik onvergetelijk. verlicht en oogstte de bewondering van de duizen den bezoekers, die bovendien alle lof uitten voor de Ruïnelaan. Hulde aan den heer Brugman, de ontwerper van deze versiering. De Kerkstraat, waar men Gothische bogen had aangebracht, was onvergetelijk. Een fantastische blik leverde de Hoflaan op, waar men in enkele da gen volgens een plan van den kunstschilder Mole naar, een aantal kronen had gehangen, die een schitterenden indruk maakten. Aan iedere kroon hingen niet minder dan 80 lampions en niet het minst bewonderde men de techniek volgens welke men de kronen had opgehangen. De tuinverlichting (vetpotjes met lampions vol gens de lijnen van het huisl voor de villa van den heer Eiissen verhoogde het aspect van de Hoflaan bovendien in niet geringe mate. Voor meerdere villa's aldaar had men trouwens tuinverlichting aangebracht, terwiil de prachtige oude Linde aan de ingang van de Hoflaan bijzondere aandacht trok. De Molenstraters hadden zich ook niet laten af schrikken. Bakker Buisman is niet bang voor een regenbuitje. Bovendien beschikt hij over een uit nemende bakkersoven, waar de nat geworden lam pions uitstekend kunnen worden gedroogd. De versiering aldaar was heel aardig, doch vooral met dreigend weer trekt men in dergelijke buurten niet dat aantal bezoekers, dat men er met vast weer ziet. De bewoners van de Dorpsstraat vanaf café Hil brand tot de Pastorie hebben ook verdienstelijk werk geleverd. Zij arbeidden wel onder zeer moeie- lijke omstandigheden. Het verkeer van de duizen den wielrijders en honderden auto's leverde voor hun werk niet geringe gevaren op en vaak moes ten wij ons ergeren aan de snel voortjagende auto mobilisten. De heer Boon van café Hilbrand verdient voor de speciale verlichting van zijn zaak, bestaande uit eenige honderden electrische lampjes, een apart compliment, evenals de eigenaar van hotel Spoorzicht aan de Breelaan, die eveneens voor iets aparts had zorg gedragen. Iets aparts was ook de versiering van de Bree laan, waar men langs de boomen een vertikale verlichting had aangebracht, met in het midden parasols waaronder groene lampions. Hotel Kreb, Theo Berkhout en pension Russenweg hadden daar

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 11