Koopf- bij onze Adverteerders bovendien voor een individueele verlichting zorg gedragen. De Stationstraters en de bewoners van de 01- denburglaan, hadden de bui niet aangedurfd. Zij hingen geen enkele lampion, terwijl die van de St. Anthoniestraat, waar men eenige eerepoorten had opgesteld, halverwege hun werk hebben ge staakt. Aardige tuinversiering zagen wij ook in de Stud- ler van Surcklaan. Algemeen was men echter vol bewondering voor hetgeen men op een verlichtingsavond in Bergen weet te presteeren. Om 5 over half elf ontlastte zich een flinke re genbui, gepaard gaande met felle bliksemflirtsen en hevige donderslagen boven Bergen. Een ieder zocht een goed heenkomen, en algemeen dacht men dat het met de verlichting gedaan was. Vijf voor elf kwam er evenwel eenige wind opzetten en hield het regenen op. Tot ieders verwondering brandden de meeste lampions nog. De menschen togen weer de straat op, doch het grootste kwantum was inmiddels ver trokken, en spoedig togen weer tientallen handen aan het werk om de lampions, die nog gered kon den worden, binnen te halen. In vele zaken, vooral in die waar gedanst werd, zooals in de Rustende Jager, die momenten be leefde van overstelpende drukte, en in café Hil- brand, bleef het tot het sluitingsuur druk. Bergen heeft zijn verlichtingsavond weer gehad en opnieuw is gebleken dat duizenden zoo'n avond op prijs stellen. Hulde aan allen die zich de vele moeite aan een dergelijke avond verbonden, heb ben gegeven. Moge het Bloemencorso zich door gunstiger weer kenmerken. VRIJE ARBEID. Vier Berger jongens (Jan Hoek, André Klei- berg, Wim Bakker en A. Prins) hebben den gan- schen winter gewerkt om een aanhangwagen voor een auto te maken. Hun ideaal was ,,een woning die zich gemakkelijk liet vervoeren en toch meer gemakken biedt dan een tent". Aangezien ze nog geen auto bezitten, moest ook aan den eisch wor den voldaan, dat die woning heel licht te vervoe ren moet zijn. Handig als jongens zijn, hebben zij den wagen daarom zoo geconstrueerd, dat hij zoo wel door een auto als door een viertal fietsers kan worden voortgetrokken. Het geheel is gebouwd op een Ford-chassis. De wagen biedt gelegenheid om er in te slapen en daarin het eten te bereiden, en in de oogen van de jongens is het inwendige een salon; hun eenige wensch is, dat zij er nu spoedig een veertien dagen mee op uit kunnen trekken. Uitwendig hebben zij den wagen de stroomlijn gegeven en dezen in grijze en witte kleuren, afge zet door zwarte biezen, geschilderd. Aan beide kanten is het Berger wapen uitgebeeld en als titel hebben zij hun ideaal den naam van „Terraplane" gegeven. Het resultaat van hun werk is te zien in de ach tergarage van den heer Nieuwland. HET KINDERFEEST. Door het ongunstige weer kon de vorige week Zondag het kinderfeest van de Stille Strandyereeniging geen voort gang hebben. Wel heeft het duo Alex Wins voor de kinderen, die toch geko men waren, de poppenkast vertoond, doch de kinderfeesten werden afgelast en zullen nu morgenmiddag om één uur aanvangen. Alex Wins komt ook met de poppenkast, terwijl er eveneens een openluchtspel zal worden gegeven. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin; a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is J 1.50 voor 4 weken of korter; Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 12—16 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvooi bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewensoht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deei van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein fb.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgee nverder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Historische Anecdoten. Het is bekend dat Thorwaldsen geen trouwer vriend had dan zijn knecht, tevens kok en raads man. Als vrijgezel hing hij geheel van hem af en Wilckens at bij hem aan tafel. Velen ergerden zich daar zoo aan, dat een aanzienlijk heerschap eens zei: Wat zullen de menschen daar van zeggen. Thorwaldsen barstte uit: De menschen! De menschen! Wat gaan mij de menschen aan. Ik ben mijn eigen baas! U zet Uw knecht achter Uw stoel; ik zet hem o p een stoel en dat is wel zoo prettig. Op een dag. kwamen koning Christiaan en de koningin het atelier bezichtigen en bij die gelegen heid werd voor den volgenden dag de beeldhouwer uitgenoodigd ten hove te dineeren. Wat deed Thorwaldsen? Hij werpt een blik op Wilckens die bij de deur stond en vroeg: Kan dat? En Wilckens, nu wel wat verlegen, aarzelde, maar Thorwaldsen herhaalde zijn vraag en nu zei de knecht één woord: Oersted. O ja, riep de kunstenaar en zei doodkalm te gen den koning: Neen, dan kan ik niet. Oersted is jarig en ik heb beloofd te zullen komen. Koning Christiaan lachte en antwoordde: Dat is jammer, een anderen dag dan maar. Toen de gevierde zanger Salvini, in de dagen dat hij het toppunt van zijn roem bereikt had, bij een opvoering van „Othello" te Parijs den titelrol vervulde, wierp onder het daverend applaus een opgewonden bewonderaar van Salvini een bank noot van duizend francs op het tooneel. De meeste toeschouwers begrepen niet wat het voor een briefje was, totdat iemand uit het parterre riep: ,,'t briefje voorlezen". Een der acteurs nam het briefje op en las met statigen ernst: „Bank van Frankrijk, duizend francs op vertoon betaalbaar". Nu trad Salvini, die aanstonds begrepen had, dat het een gift voor hem was, al was de aanbieding dan al minder kiesch, naar voren en sprak: „Ver geef mij dames en heeren dat wij het briefje niet verder kunnen voorlezen; 't is bij vergissing, dat wij het geopend hebben. Het was bestemd voor de armen dezer stad". Nu kwam er aan 't applaus geen einde meer: Sal vini werd hemelhoog geprezen en bewonderd. De uitvinder van het papieren geld, dat in Europa vooral door den oorlog in zoo groote mate in omloop is gekomen, was de financier John Law, die, hoewel in Schotland geboren, zich in Frankrijk populair en later berucht heeft weten te maken. Het is haast niet denkbaar, dat men vóór twee eeuwen niet anders dan met „klinkende munt" omsprong. Law kwam op het idee papieren geld als betaalmiddel aan te wenden, wat natuurlijk vooral voor den handel van groot gemak was. Het was in den tijd, dat Frankrijk gebrek had aan goud en het papieren geld werd dus een ware uit komst. Law werd plotseling beroemd en een geze ten man. Men schonk hem het volle vertrouwen, hierin voorgegaan door Philips van Orleans, wiens beurs steeds leeg was. Frankrijk kreeg op eenmaal een massa vreemdelingen te herbergen, die van het papieren geld, dat zij dachten gemakkelijk te ver dienen, hadden gehoord en nu hun zakken ermee wilden vullen, vóór zij naar huis terugkeerden. Het zielental van Parijs steeg met den dag; men bouw de rijke woningen, kerken, schouwburgen en alles werd met papieren geld betaald. De Fransche bur gerij beschouwde Law als den rijksten en mach- tigsten mensch ter wereld en men benoemde hem in 1720 tot minister van financiën. Zijn roem zou evenwel even snel tanen als hij was gestegen. John Law ontpopte zich als een bedrieger; het vertrou wen, dat zoovelen hem hadden geschonken, had hij snoodelijk misbruikt. Onder auspiciën van de Fran sche regeering had Law een handelsbank gesticht, welker doel het was Canada en het Mississippi- gebied uit te buiten en de wantoestanden door misdadigers en ander gespuis, die de koloniën be volkte, kwamen de regeeringen ter oore. In Mei 1720 barstte de bom: velen verloren hun geld, het papieren geld bleek plotseling waarde loos te zijn. In October werd het bankpapier aan de circulatie onttrokken en vele Fransche voor- aanstaande en rijke lieden waren plotseling straat arm. John Law, angstig geworden door de woede der bevolking, vluchtte naar Brussel en vandaar naar Venetië, waar hij eenzaam en in bittere ar moede overleed Men zegt, dat de eerste bank biljetten in de Oostersche landen van leder wer den vervaardigd. Het ontstaan der lederen bank biljetten zou zijn oorzaak in het volgende vinden: De Chineesche keizer Uti zat eens in geldverlegen heid en verzocht daarom zijn bekwamen thesaurier om middelen te beramen, teneinde de schatkist weer wat te vullen. En deze minister van financiën kwam toen op het volgend idee. Het was toenter tijd gewoonte, dat alle prinsen en hoogwaardig- heidsbekleeders slechts in tegenwoordigheid van den „Zoon des Hemels" (zooals de Chineesche kei- zers werden betiteld) toegelaten konden worden met een leeren masker voor het gelaat. De schat meester liet. een decreet uitvaardigen, waarbij deze maskers alleen mochten worden vervaardigd van wit hertenleder, afkomstig van de keizerlijke domeinen. Er ontstond een groote vraag naar dit leer, de prijs steeg en het geld vloeide in 's keizers kas. Sedertdien had het leder in China koerswaar de en de eerste banknoten werden van dit leder vervaardigd. In enkele afgelegen gedeelten van China zijn ze zelfs thans nog in gebruik. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 22 Juli, v.m. 10.30 uur Ds. v. d. Kieboom. Ger. Kerk aan de Dr. van Peltlaan. Zondag 22 Juli, v.m. 10 uur en n.m. 3.30 u. hulp prediker J. H. Slager. Evangelisatie „Maranatha" Dr. van Peltlaan 1. Zondag 22 Juli, voorm. 10.30 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 22 Juli, v.m. 10.45 uur Ds. J. C. Schroder, van Amsterdam. Liturgische dienst. Vrij Evang. Gem. te Alkmaar, Lindenlaan 117, bij Westerweg. Zondag 22 Juli, v.m. 10,15 uur Ds. Ruijs. Nam. 2,15 uur Zondagsschool. Ev. Luth. Kerk, Alkmaar. Zondag 22 Juli, v.m. 10.30 uur Ds. Makkink. Remonstrantsch Gerei. Gemeente Zondag 22 Juli, v.m. 10,30 uur Ds. Rappold. R. K. Kerk te Bergen. Zondag: H.H. Missen te 6, 7.30 en 10 uur. Om 7.30 uur Lof. Woensdag7.30 H. Familie, afdeeling mannen. Donderdag7 uur Meisjes-Congregatie. 7.30 uur Lof en Rozenhoedje. Zaterdag: Van 4—6 en van 79 uur gelegenheid om te biechten.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 12