Bergensche Bad-, Buin- en Boscbbode 7deT3ADBODE" VIJF-EH-TWIN1IGSTE JAARGANG. No. 8. 2AIERDAG 21 JULI 1934. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. 2o. 3o. 4o. 5o. BADTARIEF: a. Koetsenbad; 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0.55; abonnement 10 baden resp. 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand: plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabine-bad 0.25, dito met handdoek en costuum 0.55. c. Zonnebad; voor 4 weken of korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0.50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot bet bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. Zeden en gewoonten in Oud-Bergen. ui. We springen maar gezellig van den hak op den tak. Wist je, dat er vroeger op de plaats van „de Oude Prins" een klooster was? Er leidde zelfs een onderaardsche gang van het klooster naar den thans, als zoodanig bekenden grafkelder in de kerk. Om de 25 jaar werden de graven geleegd en de beenderen verzameld in het zoogenaamde been- derenhok. Een lugubere bijzonderheid is het, dat de jeugd als ze er even kans toe zag, vroeger bij voorkeur een spelletje speelde met de opgegraven doodshoofden en beenderen, afkomstig van de oude kloosterlingen. Nog 'n geschiedenis uit den ouden tij{d. Waarom heet de Voert Voert? Omdat daarheen vroeger van Egmond bijvoorbeeld de schelpen ver-v o e r d werden, die in gebranden toestand zulk een uitne mende vloerbedekking in de koeienstallen vorm den. Allengs is dit wegvoeren van schelpen in on bruik geraakt. Het werd verboden, omdat bijvoor beeld in Bergen aan Zee het strand er te „los" door werd. Apropos, waaraan de Vinkebaan haar naam dankt? Omdat daar vlak bij de Breelaan de zooge naamde Vinkenvanger zijn huisje had, de vogels wist te verschalken en deze fraaie, zingende, ge vleugelde vrienden graag aan liefhebbers verkocht. Ik praat maar door; Hier zie je in de keuken de steenen pan van de zoogenaamde bollebuisjes, 'n soortement poffer, maar anders. Hier zie je ook de slabak, waarmee je de sla droogzwaaide, door den bak aan zijn hengsel heen en weer te bewegen. Hier zie je ook de mangelplank voor één doek tegelijk. O, haastige, verwende huisvrouwen van tegenwoordig, waren er meer doeken, ik heb het al gezegd, dan mangelde men ze door er zelf boven op te gaan zitten, en dat was voldoende. Want van slanke lijn wisten ze toen nog niet! De slijpplank in al z'n stevigte van eikenhout, bestreken met wit zand, zie je hier ook in al haar onverwoestbare stevigte. Tegen wat al messen hield ze het niet uit! Wel 100 jaar lang enop hout lijdt een mes lang niet zoo, als anderszins. Aan tafel pikte je zoo gemoedelijk uit één en de zelfde pan; aan 't ontbijt had ieder z'n eigen boter hambordje met bijzondere afbeeldingen: 'n jager met twee konijnen, Napoleon op reis door Holland in een huifkar enz. enz. Om te zien dat onze voorouders keurig knutse len konden moet je kijken naar dat mandje daar. Neen! 'tis niet van riet; het is van kruidnagelen gemaakt. En nou 'n minuutje belangstelling voor de vee teelt: Als een boer een koe had die gedekt moest worden, zette hij een stok met een witten doek (wimpel) buiten; dat was het teeken voor den man, die met den stier rondging (de zoogenaamde bulle- looper) en die op een hoorn blies, om uit de verte zijn komst aan te kondigen. Zoo'n hoorn zie je nog in de kamer met de voordeur. De bullelooper kreeg een boterham van roggebrood als tractatie en de stier die de koe gedekt had, droeg een ring den neus: de bullering. Allengs is dat loopen met den stier afgeschaft, wegens verkeersbezwaren en gevaren! De roskam waarmee de paarden gekamd werden, de kruithoorn, welbekend bij de jagers die het losse kruit uit dien (koperen) hoorn in 't geweer goten, hebben allemaal hun eigen geschiedenis. Daar heb je ook de zandstrooier, die ze vroeger in plaat's van vloei gebruikten. Als merkwaardigheid moet ik je nog wijzen op die oude geweren (de trompladers) waarmee ze vroeger in Bergen aan het zoogenaamde „gaaischieten" deden; ze schoten dan op vier houten kippen en een haan! O, en wat een wonderlijk instrument kijkt ons daar uit zijn hoekje aan Het is niet meer of minder dan een blaasbalg, bedoeld niet om vuur aan te wakkeren, maar om het vleesch van nuchtere kalveren op te blazen, opdat dit vleesch er voller en steviger zou uitzien, voor het aan de klanten verkocht werd. Handelstrucjes zijn zoo oud als de wereld? Wil je tenslotte nog wat grappigs bijgeloovigs van onze voorvaderen weten in verband met de veeteelt, dan moet ik je toch nog even vertellen van die houten beeldjes met spreuk, die je nog wel in oude landhuizen vindt. Je interesseert je toch voor oude spreuken is 't niet? Kijk, aan zoo'n houten beeldje hechtten de men- schen met iets van geloof. Het is altijd een pop petje en erop staat „Beeldje van mijn eigen grond Zuster van mijn varkens zeunie Maak mijn varken weer gezond". Dat beeldje was dan gemaakt uit het hout van de varkens-etensbak, of wel „zeunie" en men meende, dat dit beeldje aan den wand geplaatst, de varkens gezond deed zijn. En nu basta! 'tis zeker niet alles volledig, wat we vermeldden en we zijn vast overtuigd, dat zoo lang Spruit nog in gezondheid de menschen in het museum rondleidt, we nog dikwijls de gelegenheid zullen hebben, de oergeestige, aloude opmerkingen uit zijn mond op te teekenen. Tenslotte, onder de grafische bezittingen van het museum neemt zeker het groote boek met pentee- keningen van P. D. Ellen een merkwaardige plaats in. Men krijgt hier den indruk, dat de teekenaar tot vermaak van zichzelf en zijn omgeving zijn teekenlust op fantastische, dikwijls oergeestige wijze heeft botgevierd, en dat wel gedurende bijna 70 jaar op dezelfde wijze. Hij begon in 1705 en zijn laatste teekening is gedateerd van 1773! Merk waardig is het ook, dat de teekenstijl van dezen liefhebber in al zijn onderwerpen: Bijbelsche voor stellingen, vischvangsten, bloemen, schepen, kari katuren, molens, dezelfde oolijke lijn, dezelfde zin voor het uitgewerkte detail verraadt. En dat een vormig gedurende de meergemelde zeventig jaren lang. Besloten moge worden met een heilwensch voor Bergen, het heerlijk dorp in ons Kennemerland, waar lichaam en ziel levensgenot vinden, NABETRACHTING IN HET MUSEUM. Een goede raad voor elkeen, die een museum of een tentoonstelling bezoekt: kijk op het eerste moment nog ereis rond. Juist, doe dat ook hier, dan hoor je „op de valreep" heer Spruit nog een paar wetenswaardigheden vertellen, die we vlug voor je noteerden! In de groote kamer met de vitrine kunnen mu ziekliefhebbers wat naar hun gading vinden, daar heb je n.l. het vijfsnarig instrument „de Noorsche Balk", een muziektuig uit den tijd der Noormannen (van 800 dus) en te bespelen als een soort (liggen de) vedel, met een strijkstokje, dat thans bewaard wordt in het kleine kastje, waarop de „Drie Wij zen uit het Oosten" geschilderd staan. Huismoeders, gaan jullie nog even meekijken in de kamer met schouw? Het goed op het theeser-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1