BERGEN MN ZEE. ZONDERLINGE INTERVIEWS. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN q. ZEE Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. OPEN LAWN-TENNIS-WEDSTRIJDEN TE BERGEN AAN ZEE. TE HOUDEN OP 2, 3, 4 en 5 AUGUSUTUS 1934. Wedstrijdbepalingen: 1. De wedstrijden zullen aanvangen Donderdag 2 Augustus a.s., des v.m. 10 uur. De deelne- mers(sters) zullen iederen wedstrijddag te v.m. 10 uur of zooveel eerder als de wedstrijd leiders zullen bepalen op de banen aanwezig moeten zijn, behoudens uitdrukkelijk vooraf verkregen toestemming van de wedstrijdlei ders, zonder welke toestemming zij zich niet van het terrein mogen verwijderen. 2. De wedstrijden worden gespeeld best of three adventage long sets, met uitzondering van de finale in het Heeren-Enkel- en Dubbel-spel, welke gespeeld zullen worden best of five adventage long sets. 3. De inschrijvingsgelden bedragen voor het nummer Open-Heeren-Enkel-Spel 2.75 en voor de overige nummers 2.20 per persoon per nummer, (de 10 aan den N. L. T. B. in begrepen, welke inschrijvingsgelden vóór de sluiting worden gezonden, evenals de inschrij vingen zelve, aan de BADDIRECTIE, adres den Heer D. Haasbroek te Bergen aan Zee. 4. De inschrijvingen sluiten Dinsdag 31 Juli a.s., des n.m. 6 uur. 5. De prijzen zullen door de BADDIRECTIE na der worden geregeld. Voor het Heeren-Enkel- Spel is beschikbaar gesteld een zilveren beker, welke drie maal achtereen of vijf maal in to taal gewonnen moet worden om definitief eigendom te worden van den speler. Voor het Gemengd-Dubbel-Spel zijn beschik baar twee wisselbekers, uitgeloofd door Mevr. B. Jordaanvan Heek, welke drie maal ach tereen of vier maal in totaal gewonnen moeten worden om definitief eigendom van den spe- ler(ster) te worden, evenals het „Duinroosje", wisselprijs voor het Dames-Enkel-Spel. 6. De wedstrijden zullen worden gespeeld volgens de bepalingen van den N. L. T. B. 7. Indien de wedstrijden niet op de daarvoor ge stelde data beëindigd kunnen worden, zal na der worden aangegeven, waar en wanneer zij zullen worden afgespeeld. De wedstrijdleiders zullen gerechtigd zijn het programma te wijzigen of nadere regelingen vast te stellen. DE BADDIRECTIE. Nieuwsberichten. BRIDGEN. Had voor eenige weken de Alkmaarsche Bridgeclub een wedstrijd uitgeschreven op de Alk maar Packet, AlkmaarAmsterdam V. V., de Ber ger Bridgeclub heeft nu een wedstrijd uitgeschre ven te houden op Dinsdag 25 Juli, des avonds 8 uur in den tuin van de Rustende Jager. De gasten in Bergen die dus van Bridgen hou den, kunnen van de gelegenheid profiteeren. Aangifte tot Maandagavond in de Rustende Jager. Er zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld, en ook de minder goede spelers hebben een kans, daar er in drie of vier klassen wordt gespeeld. CARILLON-CONCERT door P. A. van Langen te Alkmaar op Donderdagavond 25 Juli van 8.309.30 uur. Wij willen Holland houwen, Arn. Spoel. Vlaggelied, W. Smits. Mijn Nederland, Rich. Hol. Gavotte, Handel. Menuet, J. S. Bach. Musette, Fr. Bach. Onze Duinen, Huber, De Kleinste, Jos. Beltiens. Ons Bootie, Jos. Beltjens. Wiegelied, Weber. IN HET KUNSTZAALTJE VAN DEN BERGER KUNSTHANDEL. In het kunstzaaltje van den Berger Kunsthandel exposeert Matthieu Wiegman, die momenteel weer in Bergen werkt, een negental teekeningen, door hem het vorige jaar in Italië vervaardigd. De kunstenaar geeft daarin blijk, dat hij bijzon der getroffen werd door de oude Romeinsche kunst en de latere Christelijke kunst, waaraan Italië zoo bijzonder rijk is. De romantiek, die spreekt uit de overblijfselen van de Keizerliike verblijven buiten Rome in het heuvelland bij Tivoli, gaf hij weer in twee teeke ningen van „Villa Adriana". San Gimignano, een middeleeuwsche stad, die zijn bloeitijd had in den tijd van Dante en Giotto, gele gen tusschen Florence en Sienna, en door bijzon dere omstandigheden nog geheel intact gebleven, heeft hij in een viertal teekeningen, de nrs. 1, 6, 7 en 9, weergegeven. Wij zien daar de stad, een juweel van middeleeuwsche bouwkunst, te midden van glooiende wijnakkers in het bergland en be grijpen, dat de schilder hier met al zijn liefde ge trokken werd. Iets van den wonderlijk fijnen geest van deze middeleeuwers spreekt door dit werk tot ons. Wij hadden het voorrecht, hierover een kort oogenblik met den kunstenaar, die in zijn atelier aan den Meerweg juist een monumentaal schilderij van zijn vrouw had voltooid, van gedachten te wis selen en verrijkten ons door zijn begeesterend woord, waaruit ons bleek, dat het groote levens- vertrouwen van den middeleeuwschen mensch ook nog in een modern kunstenaar leeft. Wie tot het eeuwige der dingen wil naderen, verzuime niet een bezoek aan deze expositie te brengen. Van zijn broer Jan Wiegman, een stylistisch kunstenaar, vindt men fijne silhouetten geëxpo seerd, die aan het werk van Fransche kunstenaars herinneren en er van getuigen, dat het artisten- bloed ook in hem leeft, al komt dit op geheel an dere wijze tot uiting dan dit bij Matthieu Wieg man het geval is. Met een pensiongast. In pension te gaan, is een aardig idee; omdat je er altijd iets aangenaams van verwacht en toch nog onbekend bent met wat je te wachten staat. Ik ben ook eens in pension geweest; niet in Bergen natuurlijk, want daar woon ik het heele jaar. D'r was me toevallig een gids van de Veluwe in handen gevallen, waarin we we waren met z n tweeën een afbeelding zagen staan van een villa-achtig pension, dat vroolijk afstak tegen het donkere bosch op den achtergrond. Op goed geluk lieten we ons er vanaf het nieuwgebouwde sta tionnetje heentaxieën, nieuwsgierig, waar we zou den belanden, 't Was al in den natijd; we behoef den dus niet bang te zijn, dat er geen plaatsje open was. We kregen de mooiste kamer, want er was geen mensch, een slaapkamer met een balcon, waarop je je midden in de kruinen van de sparre- boomen voelde; 'twas er heerlijk rustig, er werd voor ons gezorgd, we deden wat we wilden, we aten lekker en veel en sliepen als marmotten; we genoten; in één woord, we waren in pension. De prettige herinnering aan die zorgelooze dagen van genot was voor mij aanleiding eens een van die duizenden ja er zijn er al weer enkele dui zenden gasten, die momenteel in Bergen ver toeven, voor de Badbode te interviewen. Er zijn zóóveel pensions in Bergen, dat er haast geen Bergenaar is, of hij heeft relaties met een of andere pensionhoudster en daar het ook met mij zoo gesteld is, was het geen toer voor me, met een pensiongast in aanraking te komen. Hoe kwam u zoo in Bergen terecht, meneer, vroeg ik. Dat was geen toeval; ik kom er bijna elk jaar. Ja maar, hoe kwam u er dan de eerste keer? 'n Kennis van me had er zijn vacantie door gebracht en vertelde opgetogen van alles, wat ie er genoten had, zoodat ik besloot er ook eens m'n vacantie door te brengen. En beantwoordde Bergen aan de verwachtin gen, die uw vriend bij u had gewekt? Het verging mij niet, zooals dien vriend van Felix Timmermans. Die zou schoon Lier gaan zien, maar dat land van Pallieter viel hem tegen; de Fé had zijn Lier t e schoon geschilderd. Mijn vriend had dat Bergen niet gedaan, integendeel, hij had Bergen niet naar waarde geroemd. Sinds mijn eerste bezoek kom ik hier elk jaar. M'n plan was dit jaar eens naar de Veluwe te gaan, doch toen ik het mooie jubileumnummer van de Bad bode ontving (daar ben ik natuurlijk op geabon neerd), kwam ik daar direct van terug en mijn besluit stond vast: weer naar Bergen. Bergen heeft voor mij een eigenaardige bekoring. Dit schilderachtige komdorp met z'n romantische dorpskom, waarin de ommuurde Ruïne als een herinnering aan het grijs verleden domineert, doet me denken aan de cultuur-van-alle-eeuwen-door. Als ik in de hooge bosschen die statige stam men van eeuwenoude beuken en lindeboomen zie, dan behoef ik m'n oogen maar dicht te doen, om de in het wit gekleede priesters der Batavieren bezig te zien aan hun eeredienst van Wodan, om ringd door die stoere in beerenhuiden gekleede Bataven, waarvan sommige typen hier wel lijn rechte afstammelingen schijnen te zijn. Onder diezelfde boschkruinen zie ik enkele eeuwen later Sint Adelbert staan, gekomen via den alouden Heerweg 'tWoud uit het nabije Eg- mond, dat hij Haec Munda noemde; ik zie hem staan, die Benedictijner monnik uit het land der GRAADT VAN ROGGEN. De Bergensche kunstenaar Graadt van Roggen is van een achtmaandsche reis naar Spanje terug ge keerd. Dat hij daar ongelooflijk hard gewerkt heeft, bewijzen de schilderijen en teekeningen, aldaar door hem vervaardigd. De kunstenaar werkte in Ronda (Zuid-Spanje) en Malage en vertrok van daar naar de Bolearen-eilanden, waar hij vooral in Ibiza belangrijk werk maakte. Zijn schilderijen van Zuid-Spanje toonen een groote verwantschap met zijn werk uit Normandië. De duizend-jarige oijlfboomen met de bloeiende amandelboomen, de bruine groen begroeide rotsen, hoewel ietwat Oostersch, vertoonen toch een Europeesch karakter. Malorco is geheel iets an- ders. Dit is typisch Moorsch. Vooral Ibiza, een hoofdplaatsje van één dier eilanden, omgeven door 1000 M. hooge bergen, kon om haar Moorsch ka- i rakter ook in Marokko liggen. De Moorsche sterkten en steenen molens geven aan deze haven plaats een eigenaardig karakter. Wij waren er bijzonder door getroffen, dat de kunstenaar er zoo zeer in geslaagd was, de sfeer van dit Oostersche landschap te treffen. Toen wij Graadt van Roggen daarmede complimenteerden, maakte hij ons duidelijk, dat hem dit eerst na eenige maanden gelukte en dat de eerste maanden, toen hij daarin niet slaagde, wanhopige maanden voor hem waren geweest. Men meent wel eens, dat een schilder een gelukkig mensch is, omdat hij vaak elders kan werken, en denkt dan dat hij daar als een vacantiegenieter vertoeft. De schilder is echter pas dan gelukkig wanneer hij er in slaagt het vreemde landschap dat hem bekoort, in de juiste sfeer weer te geven, wat hem vaak, ook na de grootste inspanning, niet gelukt. Verschillende buitenlandsche schilders, die door de Hollandsche meesters tot het Hollandsche land schap met zijn bijzondere luchten werden getrok ken, verzekerden ons meermalen, dat ze wanhopig waren, omdat zij er niet in konden slagen, het Hollandsche landschap weer te géven. Het Oostersche landschap geeft onze Holland sche meesters de grootste moeite. Filarski behoort tot de weinige Hollanders die het weten weer te geven, en wij begrijpen de voldoening van Graadt van Roggen nu hij daarin, voor zijn eigen gevoel, ook geslaagd is, met behoud van het karakter, zijn werk eigen. In zijn atelier aan den Notweg exposeert de kunstenaar zijn werk, dat hij Zaterdags, Zondags en Woensdags van 11 tot 5 uur gaarne voor be langstellenden gratis ter bezichtiging stelt. Velen, die niet kunnen koopen, laten zich daar door weerhouden, de exposities van de schilders te bezoeken. Zij kennen de schilders niet. Wanneer dit wel het geval was, dan zouden zij desondanks niet aarzelen van hun belangstelling in de kunst blijk te geven, omdat zij dan wisten, dat een waarachtig kunstenaar meer om erkenning dan om geld geeft. Wie de expositie bezoekt, verzuime ook vooral niet, inzage te nemen van de portefeuille met tee keningen en aquarellen. Vooral de collectie Oos tersche straatjes schenkt hoog kunstgenot. Wij weten, dat vele in Bergen vertoevende gas ten het verlangen in zich hebben om de schilders eens in hun atelier te bezoeken, doch zich uit be scheidenheid, geboren uit economische onmacht, laten weerhouden dit te doen, In dit geval kunnen wij verzekeren, dat het den kunstenaar een vreug de zal zijn, ook hen te ontvangen. Men bezoeke dus ook deze expositie aan den Notweg, welke weg bovendien nog tot de mooie wandelingen in Bergen behoort. Angelsaksen, hoog heffend het kruis en verkondi gend het evangelie van liefde en ontzegging, een nieuwe, wondere taal voor die ruwe, bebaarde Ba tavieren, die ook z ij n gehoor vormden. En ik behoef maar dat schilderij in het Raadhuis te gaan zien, waarop de luisterrijke processie de kerk, die thans ruïne is, uittrekt, om me de cultuur van de middeleeuwen te herinneren, het resultaat van Sint Adelberts apostelwerk. Ook de cultuur van deze 20ste eeuw vind ik hier. De architecten en de schrijvers, de schilders en de dichters, ze werden hier geïnspireerd en ga ven vorm aan hun inspiratie in gebouwen en boe ken, doeken en dichtbundels, om ook anderen het genot daarvan te verschaffen. Zouden alle gasten Bergen zóó zien? Dat weet ik niet; maar ik zie het ook anders. Ik zie het ook als een groot natuurmonument en ideaal vacantie-oord. Ik geniet ook van de woeste duinen, de koele bosschen, de vriendelijke pol ders, het zonnige strand, de royale woonwijken, de vroolijke terrassen, het zomersche seizoenleven, de zonnige ochtenden, het fleurige beweeg overdag, de stille avonden, de droomerige nachten, de sprookjesachtige verlichtingsavond en het in den lande ongeëvenaarde bloemencorso. Ik houd ook van Bergen om zijn degelijke pen sions, waar alles heel anders lijkt dan bij me thuis; m'n kamer frisscher, het eten lekkerder, het bed zachter, de bediening prettiger, de meisjes liever, de lucht heerlijker, de rust verkwikkender, de dag langer, in één woord het lijkt er allemaal mooier, het leven is hier goedgeefscher. Juist meneer; dat 1 ij k t het niet, dat i s het, omdat u in pension bent èn omdat u in Ber gen bent. Als de Fé in Bergen geleefd had, wat zou dan zijn „Pallieter" een nog veel schooner boek geworden zijn. REPORTER.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 4