VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. No. 9. ZATERDAG 28 JULI 1934. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. BADTARIEF: a. Koetsenbad: 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0.55; abonnement 10 baden resp. 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand: plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito met handdoek en costuum 0.55. c. Zonnebad: voor 4 weken of korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0.50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. Een tocht in Bergen's omgeving. In de nummers 4 en 5 van „De Badbode" pu bliceerden wij een tweetal interessante auto tochten in Noordholland waaruit men kan zien hoe rijk N.-H. boven het IJ aan historische ge gevens is. Ditmaal beschrijven wij een tocht van ongeveer 40 K.M., welke in één dag, dus ook per rijwiel, gedaan kan worden. Ook deze tocht geeft gelegenheid om in gedachten te verblijven in het rijke historische verleden van Holland. Wij nemen ook thans weer de Ruïne als uit gangspunt van onze tocht en rijden vandaar door de Hoflaan de Euwigelaan in om bij de Fransch- man den Heerenweg naar Egmond te volgen. Dat wij ons hier nog in een streek bevinden waar de 'Oerbosschen van Kennemerland zich bevonden zal men wel niet bevroeden. Toch is deze streek getuige geweest van de invallen der Noorman nen, den strijd tusschen de West-Friezen en Ken- nemers en hebben hier ook in later eeuwen de Franschen, Engelschen en Russen gestreden. De weg van den Franschman naar Egmond be hoort tot de mooiste in Kennemerland. Reeds lang voldoet deze weg niet meer aan de eischen die het tegenwoordig verkeer stelt. Voor de wande laars en fietsers is hij levensgevaarlijk geworden en ook voor het autoverkeer levert deze weg der mate gevaar op, dat de raad van Bergen besloot om spoedig ook het Bergergedeelte van den weg te verbreeden en van een rijwielpad te voor zien. (Het gedeelte van den weg, dat in Egmond ligt, werd reeds voor twee jaar op behoorlijke breedte gebracht en van een asfaltwegdek met rijwielpaden voorzien.) Tot geruststelling van de natuurvrienden, die zouden vreezen dat door de aan te brengen verbeteringen het karakter van den weg zal worden geschonden, zij medegedeeld, dat het werk met groote nauwgezetheid zal wor den uitgevoerd en de instemming heeft verkregen van hen die in den strijd voor het behoud van het natuurschoon hun sporen wel hebben verdiend. Wanneer wij een 9 K.M. hebben gereden, zijn wij Egmond aan den Hoef genaderd, een typisch oud plaatsje, dat vooral vóór een 30-tal jaren druk door Engelsche schilders werd bezocht, Voor een groot deel waren dit leerlingen van den be kende kunstschilder Hirlschok, die eenige jaren het aan het Woud gelegen Schuilenburg bewoonde en daar nog een van zijn belangrijke doeken ver kocht aan de voormalige keizerin van Oostenrijk, die toen incognito deze streek bezocht. Te Egmond aan den Hoef slaan wij links af om een bezoek te brengen aan het protestantsche kerkje, dat voor enkele jaren keurig werd ge restaureerd en vermoedelijk als kapel in gebruik is geweest bij het slot van de eens zoo machtige graven van Egmond. Dit slot heeft in de onmid dellijke nabijheid van dit kerkje gestaan. De fun damenten en grachten van het slot zijn het vorig jaar door het provinciaal bestuur, dat zich de eigendom verwierf, bloot gelegd en uitgegraven. Voor hen die van de historie houden loont het zeker de moeite om in deze omgeving een poos te verwijlen. Bij het voormalige slot slaat men rechts af om spoedig daarna verder rechts te gaan en aldus de hoofdweg naar Egmond-binnen weer te bereiken. Men krijgt dan nog de gelegenheid de schoonheid van eenige aan dezen achterweg gelegen boerde rijen te bewonderen. Over Rinnegom rijden wij naar Egmond-Binnen, waar men in de nabijheid van het protestantsch kerkje de plaats vindt waar gedurende 6 eeuwen de beroemde Abdy van Egmond het centrum is geweest van Europeesche cultuur en kunst. Deze Abdij werd in 1572 door de Spanjaarden ver woest, welke verwoesting in 1573 door de troe pen van Senoy werd voltooid; in 1820 werden de overblijfselen op last van een dochter van een Duitsch consul te Amsterdam, die in het bezit van de tereinen was gekomen, opgeruimd en het ter rein geëgaliseerd. Slechts het gedeelte waarop het protestantsche kerje staat werd niet gelijk ge maakt. Nu, na 360 jaar sinds de verwoesting, zal de lang gekoesterde wensch in vervulling gaan en een begin met den herbouw van de abdij worden ge maakt. Voor enkele weken deelde in een bijeenkomst van geloovigen aldaar Mr. Dr. Kortenhorst, mede, dat iemand die onbekend wenschte te blijven, zich voor de nog ontbrekende gelden garant heeft ge steld, zoodat einde van de volgende maand de bouw zal aanvangen van het eerste beschouwen de mannenklooster in het bisdom Haarlem, na de hervorming. De herbouw zal voorloopig bestaan in het stichten van een bijgebouw, dat plaats zal bieden aan een 30-tal monniken. In deze omgeving is er meer dat historische be langstelling verdient. Rechts op 1000 M. afstand van de plaats waar de abdij heeft gestaan is de St. Adelbertusakker gelegen, waarop in voorbije eeuwen de St. Adel- bertuskapel heeft gestaan. Als herinnering aan den christelijke prediker St. Adelbert, die in 720 met St. Wiliebrordus uit Engeland kwam en in Kennemerland het evangelie predikte. Verhaald wordt, dat zijn gebeente daar werd begraven en twee eeuwen later naar de abdij werd overge bracht. Toen dit geschiedde ontstond op die plek een bron waarvan verteld wordt, dat het water de kracht bezit om blinden het gezicht te her geven. Boven dit graf werd toen kerk gebouwd, die meermalen door de Noormannen werd ver woest. De put met het bijzondere water bleef. Dank zij de in 1920 en 1924 gedane opgravingen van Dr. J. H. Holwerda heeft men de tusschenfun- deering van een vrij groot in drie secten verdeel de kerk gevonden, welke naar het oosten met een absis was afgesloten. Thans heeft men door natuursteenenmuurtjes, volgens de lijnen van de fundeering de antiek van de oude St. Adelbertuskerk nauwkeurig aangege ven, met het voornemen in de toekomst de kerk weder te doen herrijzen. Voor vier weken heeft men hier een houten hulpaltaar ingewijd en jaarlijks wordt deze bede vaartplaats door honderden R.-K. bezocht. Na aldaar een poos te hebben vertoefd, vervol gen wij onzen weg langs den duinvoet naar Castricum, vanwaar de Rijksstraatweg tot Noord dorp gevolgd wordt. Vlak voor den weg, die naar Heemskerk voert, bevindt zich aan den rechter zijde van den straatweg het Huldtooneel, de plaats waar in vroeger eeuwen de edelen van Kennemerland op het schild werden verheven en hun beloften van trouw aan de graven van Hol land aflegden. Zij ontvingen ook hier den ridder slag. Een eenvoudig gedenkteeken bewaart de herinnering aan dit historisch gebeuren. Onzen tocht vervolgende toeren wij naar Heemskerk. Na een paar K.M. te hebben gereden staan wij links van den 'weg tegenover het kasteel Marguette.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1