BERGEN AAN ZEE. INFORMATIEBUREAU ZONDERLINGE INTERVIEWS. Voor de badgasten DE MAflN'sLees-Bibliotheek, FOTO-ARTIKELEN. OPEN LAWN-TENNIS-WEDSTRIJDEN TE BERGEN AAN ZEE. TE HOUDEN OP 2, 3, 4 en 5 AUGUSUTUS 1934. Wedstrijdbepalingen: 1. De wedstrijden zullen aanvangen Donderdag 2 Augustus a.s„ des v.m. 10 uur. De deelne- mers(sters) zullen iederen wedstrijddag te v.m. 10 uur of zooveel eerder als de wedstrijd leiders zullen bepalen op de banen aanwezig moeten zijn, behoudens uitdrukkelijk vooraf verkregen toestemming van de wedstrijdlei ders, zonder welke toestemming zij zich niet van het terrein mogen verwijderen. 2. De wedstrijden worden gespeeld best of three adventage long sets, met uitzondering van de finale in het Heeren-Enkel- en Dubbel-spel, welke gespeeld zullen worden best of five adventage long sets. 3. De inschrijvingsgelden bedragen voor het nummer Open-Heeren-Enkel-Spel 2.75 en voor de overige nummers 2.20 per persoon per nummer, (de 10 aan den N. L. T. B. in begrepen, welke inschrijvingsgelden vóór de sluiting worden gezonden, evenals de inschrij vingen zelve, aan de BADDIRECTIE, adres den Heer D. Haasbroek te Bergen aan Zee. 4. De inschrijvingen sluiten Dinsdag 31 Juli a.s., des n.m. 6 uur. 5. De prijzen zullen door de BADDIRECTIE na der worden geregeld. Voor het Heeren-Enkel- Spel is beschikbaar gesteld een zilveren beker, welke drie maal achtereen of vijf maal in to taal gewonnen moet worden om definitief eigendom te worden van den speler. Voor het Gemengd-Dubbel-Spel zijn beschik baar twee wisselbekers, uitgeloofd door Mevr. B. Jordaan-van Heek, welke drie maal ach tereen of vier maal in totaal gewonnen moeten worden om definitief eigendom van den spe- ler(ster) te worden, evenals het „Duinroosje", wisselprijs voor het Dames-Enkel-Spel. 6. De wedstrijden zullen worden gespeeld volgens de bepalingen van den N. L. T. B. 7. Indien de wedstrijden niet op de daarvoor ge stelde data beëindigd kunnen worden, zal na der worden aangegeven, waar en wanneer zij zullen worden afgespeeld. De wedstrijdleiders zullen gerechtigd zijn het programma te wijzigen of nadere regelingen vast te stellen. DE BADDIRECTIE. der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw Evenhuis—Nieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. Met Rob uit de wolkenkrabber. Het is bij de oude Bergenaren bekend als het hutje van Trijntje van Lente, maar Rob en Ide heb ben het „De Wolkenkrabber" gedoopt. Aan den wegkant het ligt aan een van de lommerrijke lanen van Bergen is het witgekalkte muurtje, waarop het bouwvallige dak steunt, nauwelijks een meter hoog; een oude plaggenhut lijkt 't, zóó uit de Brabantsche hei naar hier overgeplant; en dat heet „De Wolkenkrabber." Het deed me denken aan dat oude mannetje van de Automaat, dat ze Sir Deterding noemen en aan die anderen ouden man, die altijd op een driewielde fiets rijdt en daarom als Pijnenburg betiteld wordt. Hoe het hutje van Trijntje van Lente 'er uit ge zien heeft van binnen, weet ik niet; maar de Wol kenkrabber heb ik van binnen gezien. Als ik u zou gaan vertellen, hoe het er van binnen uitziet, dan zou u kunnen raden, wat voor menschen er in wonen. Ik doe dit echter niet, omdat ik alleen maar vertellen wil, wie er in wonen; dan kunt u vanzelf het interieur van de Wolkenkrabber raden. Ik heb die bewoners dan bezocht en geinter- viewd, omdat ik veronderstelde dat het een zon derling interview kon worden. Het zijn 'n paar jonge mannen, die beide bizon- dere talenten bezitten. De eene, Ide vormt met zijn jongeren broer Jaap, die afentoe maar eens in de Wolkenkrabber bivakeert, de artistieke tak van een heel-oude Bergensche familie, waar van de voorvaderen tijdens de Russen-invasie naar hier kwamen. De ongunst der tijden is oor- zaak, dat de beoefening van hun ambacht hen niet m staat stelt te voorzien in hun dagelijksche be hoeften en zoo hebben ze zich, gevolg gevend aan innerlijken drang, toegelegd op de kunstnijverheid. Met n vurige stift ontwerpen zij in zwarte lijnen fantastische figuren of dorpsgezichten op blank- lindenhouten snuisterijen, om deze daarna door een juiste combinatie van kleuren te laten leven. In wat ze heel trotsch hun winkel" noemen, ziet men dit smaakvole handschilderwerk uitge stald, temidden van artistiek-uitgevoerd hand smeedwerk van ijzer en koper. Maar ook in schilder- en teekenwerk geven ze uiting aan wat in hen leeft en de olieverfschilde ringen, aquarellen, en teekeningen, die het inte rieur van „de Wolkenkrabber" zoo'n eigenaardig sfeervol cachet geven, spreken duidelijk van een, zij het dan soms ook nog sluimerend en nog niet I Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPII BERGEN a. ZEE Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor alle werkdagen geopend is van 1012 en 2—4 uur, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); Zondags gesloten. 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 9—6, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. ^Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. Nieuwsberichten. HET BLOEMENCORSO. Bergens gloriedag, de dag van het Bloemen corso, nadert met rassche schreden; 8 Augustus staat het Van Reenenpark weer in het teeken van dit geliefde bloemenfeest. Wie dit eenmaal heeft meegemaakt, weet, dat het dien dag niet alleen een feestdag is voor geheel Bergen en de volgroeid en gerijpt talent. De verdere aankleeding van het interieur meen de andere bewoner te moeten toeschrij ven aan wat ik zou willen noemen, de heer des huizes, die naar den naam Rob luistert en die ik werkelijk de zonderlinge figuur uit deze nederige wolkenkrabber mag noemen. De oude boerenbe- huizing is omgetooverd in een sfeervol home, waar iedere bezoeker zich onmiddellijk thuis voelt, temeer daar de ontvangst altijd even harte lijk en gastvrij is. De wanden dienen als expositieruimte van het laaggeprijsde schilder- en smeedwerk; verder is het home aangekleed door een mensch met een zonnige natuur, die op het geheel het stempel van zijn fijngevoeligen geest heeft gedrukt. Het is een blonde eenvoudige, jongeman met het uiterlijk van een contemplatieven geest; sprekende oogen, die eigenaardig tintelen; sympathie, openhartigheid en eerlijkheid spreken uit zijn stem, gebaren en ma nier van spreken. Hij wekt vertrouwen b ii en geniet direct het vertrouwen van zijn bezoekers. Die 't niet weten, noemen hem een waarzegger. Hij is dat niet. Ik durf hem, evenals een schilder en een dichter, een begenadigd mensch noemen. Hij bezit niet de gave, de dingen van deze we reld vorm te geven, maar hij heeft het voorrecht te kunnen zien in de wereld van het onstoffelijke, welke wij niet met onze zintuigen kunnen waar nemen, maar hij, met wat ik zijn zesde zintuig zou willen noemen, wel. Eenigszins wantrouwend keek hij mij aan, toen ik hem bezocht. Dat wordt je wel, verklaarde hij; alle be zoekers komen niet met nobele bedoelingen. Dat komt, omdat er gekletst wordt van ons; er wordt gruwelijk gefantaseerd. Men heeft me verteld, dat u waarzegger bent en voor uw broodje de kaart legt? 'n Waarzegger ben ik niet; kaarten, koffiedik of n zwarte kat heb ik niet noodig. Wel zit Sonja, dat speelsche, grijze poesje, soms op m'n schou ders; maar uw poesje doet dat bij U ook wel. Ook doe ik het niet voor m'n broodje, maar hoofdzake lijk uit liefhebberij. En, heeft u het nog al druk? Soms heel druk; den heelen dag door bezoek soms, dit kan u blijken uit het gastenboek, dat reeds een groot aantal namen bevat. Ik ont vang hier gastvrij iedereen, die met goede bedoelingen komt; met banaliteiten laat ik mij niet in; en daarom moet ik ook sommige be zoekers weigeren, omdat hun intenties me tegen de borst stuiten. daar vertoevende gasten, maar ook voor duizen den anderen, die dien dag met alle mogelijke ver voermiddelen naar Bergen komen. Reeds zijn de volgende prijzen beschikbaar ge steld; van het gemeentebestuur van Bergen een gouden medaille, van de V. V. V. een gouden me daille, drie geldprijzen van 50 en drie van 25, benevens kunstvoorwerpen en prijsjes voor de deelnemende kinderen. Van de K. N. A. C. een verguld zilveren medaille; van Alcmaria V. V. V. twee verguld zilveren medailles; van de Berger Winkeliersvereeniging een verguld zilveren me daille; van de Wasscherij, Stoomerij en Ververij van den heer S. Krom een verguld zilveren me daille. Schenkers van fraaie kunstvoorwerpen zijn: de Alkmaarsche Courant, de Badbade, Dr. Prins en Geerligs, de familie Reub, Mevr. Boendermaker en de Directie van de Rustende Jager, terwijl de afd. van de Handeldrijvende en Indqstrieele Midden- standvereeniging een fototoestel als prijs beschik baar stelt. De firma Lucas Bols schonk een fraaie vierdeelige flesch met likeuren; de firma H. Bootz uit Amsterdam een mandje met likeuren. Meerdere prijzen worden nog verwacht, zoodat de kans voor de deelnemers om met een prijs naar huis te gaan, waarlijk niet gering is. In de vereenigingsrubriek, die afzonderlijk door de jury zal worden beoordeeld, kampen een tien tal plaatselijke vereenigingen, die in het uitbeel den van bizondere nummers hun sporen hebben verdiend. Voor particulieren is de deelname open gesteld in de rubrieken: groepen, paren, enkelingen en auto's. De deelname is gratis; inschrijvingsformu lieren ziin verkrijgbaar aan het Informatiebureau van de V. V. V. In verschillende corso's kwamen ook verschei dene gasten met een aardig numer uit en wij hoDen, dat dit ook dit jaar het geval zal zijn. Polygoon zal aanwezig ziin om van het corso een geluidsfilm te vervaardigen, zoodat aan de deelnemers de kans zal worden gegeven, zichzelf op de rolprent te zien. Bergens Harmonie en het Muziekgezelschap St. Louis uit Alkmaar luisteren het corso op en ver leen en des avonds ook hun medewerking aan den V erlichtingsavond. Gasten te Bergen en Bergen aan Zee, maakt in uw kaarten, die gij van hieruit zendt aan uw vrienden melding van dezen Bergenschen feest dag! Stationsstraat. Werken wan de beste Nederlandsche en Buitenlandsche Schrijvers. ONTWIKKELEN. AFDRUKKEN. U vertélt de menschen toch wat ze niet weten? Ze willen iets weten van zich zelf; hun ver leden en heden kennen ze en als ik ze daar het een en ander van vertel, dan frappeert hen dat; niet omdat het nieuws voor hen is, maar, omdat ze tot de ontdekking komen, dat ik het zie en weet. En de toekomst? Ook die zie ik en desgewenscht zeg ik, wat ik zie. Is het iets mooi's, dan zijn ze opgetogen; is het minder mooi, dan wil ik het ook wel verzwij gen; doch sommigen willen ook dat weten; maar altijd gaan mijn bezoekers, al kwamen ze uit sen satiezucht of nieuwsgierigheid hier, ernstig, tevre den en dankbaar heen. En heeft u succes met Uw toekomstvoorspel lingen? Nog nooit is het anders uitgekomen, dan ik het zag! Hoe komt u aan die gave? Toen ik 8 jaar was, ontdekte ik ze; verder studeerde ik veel in de occulte wetenschap. Kunt u altijd psychometreeren? Als ik een seance in het vooruitzicht heb, dan onthoud ik me, meer dan gewoonlijk, drie dagen tevoren van sterken drank, tabak en sterke kruiden; m'n geest en zenuwen moeten sterk en frisch zijn. Dan zit ik temidden van de bezoekers en al converseerende sluit ik mijn oogen voor het stoffelijke om me heen; dan neem ik met mijn zes de zintuig het onstoffelijke waar en dat geef ik dan weer, door m'n stem. Als ik soms jongleer met wat kaarten of een ander voorwerp, dan is dat alleen, om m'n gedachten te concentreeren; noodig is 't niet. De zonderlinge jonge man vertelde me vele frappante gevallen, waarvan ik er sommige kon contröleeren, omdat ze me bekend waren. En tot slot vroeg ik hem 'n enkel punt, wat mijn persoon betreft, te behandelen. Hij deed dit en, ofschoon hij me voor het eerst zag, las hij uit m'n verleden en heden als uit een open boek. Het frappeerde mij en daarom vroeg ik, hoe hij m'n toekomst zag. Ook die zag hij en wel als zonnig en fortuinlijk. Ik vroeg hem, of hij het droeve en sombere soms verzweeg, doch ik kreeg ten antwoord, dat mij dit gespaard zou blijven; hij zag het niet en als hij het zou hebben gezien, zou hij 't mij ook gezegd heb ben. Ik vond dat aardig. Ook ik nam dankbaar, ernstig en tevree afscheid van dezen zonderlingen wolkenkrabberbewoner. REPORTER.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 4