Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode VIJF-EH-TWIN1IGSTE JAARGANG. No. 10. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. BADTARIEF: a. Koetsenbad: 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0.55; abonnement 10 baden resp. 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrandi plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1,50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito met handdoek enr>«TStuum 0,55v -*r— c. Zonnebad: voor 4 weken of korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode bakste^nbanen, mooi en beschut gelegen in heUifiynassmpark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0.50 AbonnemenT voor M) uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De N. V, stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: avoor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1,50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (ib.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgee nverder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Bergen als vacantieoord. Wanneer wij zoo af en toe den een of anderen Alkmaarder ontmoeten, die Bergen alleen kent door 's avonds eens een kijkje in het dorpscentrum te nemen, dan hooren wij nog al eens de opmer king: „Wat is het stil in Bergen; er vertoeven be paald minder gasten dan dit het vorig jaar het ge val was". Wanneer wij dit ontkennen, dan staan ze ons een beetje ongeloovig aan te kijken en ver tellen zij ons, dat het in de amusementsgelegen heden niet zoo druk was als zij dit wel eens had den gezien. Wij antwoorden dan, dat dit zeer wel mogelijk is en dat het absurd zou zijn, als Bergen geen in vloed van de crisis ondervond. Het zou dus vol komen begrijpelijk zijn, dat een groot deel van de gasten minder verteert, doch dit is geen bewijs, dat er een kleiner aantal aanwezig is. Wanneer wij de in de Badbode vermelde cijfers noemen, dan staan velen verbaasd over het groote aantal en zijn er onder hen, die een ongeloovig gezicht trek ken. Dezulke vestigen wij de aandacht erop, dat het aantal in werkelijkheid beslist grooter is, aan gezien er nog altijd wel gelegenheden zijn, waar gasten verblijven, die in gebreke bleven, daarvan opgaaf te doen. Vrienden van Bergen, die er jaren tevoren ver toefden, en er nu weer eens terugkeeren, maken de opmerking, dat Bergen thans zoo sterk het aan zien van een pensiondorp heeft gekregen. Vroeger, zoo betoogen zij, had men hier enkele goede hotels en pensions en een deel van de gasten vertoefde overigens bij de inwoners, die de daardoor ge maakte winst als een bijverdienste beschouwden. De eischen werden niet zoo. hoog gesteld, hoofd zaak was, dat men buiten was, maar nu heeft men zooveel kleine pensions gekregen en zooveel hui zen, waaraan het kennelijk is te zien, dat ze be woond worden om verhuurd te worden, dat het dorp er vervelend door gaat worden. Met wee moed spreken zij over de gezellige avonden, die in vroeger jaren in de oude tent van de Rustende Ja ger werden geboden. Hen wijzen wij erop, dat hun oordeel toch wel wat al te pessimistisch is. Over het geheel geno men mag van den huizenbouw in Bergen gezegd worden, dat die een vriendelijk karakter draagt en dat toch niet ontkend kan worden, dat de Rus tende Jager thans zooveel beter geoutilleerd is dan vroeger en een inrichting is, die als een sie raad van de plaats kan worden beschouwd. De fout van zulke menschen is ook, dat zij, wat hen in de stad trekt, mee naar buiten willen nemen en vergeten, dat men in hoofdzaak zijn vacantie dienstbaar moet maken aan het nader komen tot de natuur en dat men hier in een kort bestek kan genieten van zee, bosch, duin en polderland. Toch kan niet ontkend worden, dat Bergen aan avond-amusement er niet op vooruit gegaan is. Gezien de wereldverhoudingen, kunnen wij echter begrijpen, dat de daarvoor aangewezen onderne mers huiverig zijn om het risico, verbonden aan het organiseeren van dit amusement, op zich te nemen. De lasten worden zwaarder en de ont vangsten geringer. Tengevolge van de crisis wetgeving, moet de hotel-pensionhouder in ons land de Hollandsche kaas en boter belangrijk duur der inkoopen dan zijn buitenlandsche concurrent dit doet. Bovendien heeft men hem dit jaar door de invoering van de omzetbelasting het leven nog weer moeilijker gemaakt. In het belang van de plaats achten wij het echter wel noodzakelijk, dat men collectief middelen beraamt, om de oudere gasten (dit zijn toch in de eerste plaats de menschen, die verteringen kunnen maken) ge wenscht avond-amusement te verschaffen. De V. V. V. nam reeds het initiatief voor het inrichten van een goed openlucht-theater. Een grondige voorbereiding maakte het niet mogelijk, dit voor dit seizoen tot stand te brengen, doch wij hopen, dat zij daarin het volgend jaar zal slagen. Wij achten ook den tijd gekomen, een waarschu wend woord tot hen te richten, die meenen, dat zij door in Bergen een huis als pension in te richten, een bestaan kunnen vinden. Dit is niet het geval en moet op teleurstelling voor velen uitloopen. Velen, die een te duur huis bewonen en erop ver trouwen, dat zij dit des zomers wel kunnen ver huren, zullen o. i. ook verstandig doen, om zóó te gaan wonen, dat zij zich niet van het verhuren afhankelijk stellen in hun bestaan. Het verhuren moet een meevaller zijn? Wanneer men ons vraagt, of Bergen en Bergen aan Zee de kans loopt, als vacantie-oord uit de belangstelling te gaan van het vacantie-doorbren-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1