Voor de badgasten BERGEN'S FEEST. ZONDERLINGE INTERVIEWS. DE HAAN'sLees-Bibliotheek, FOTO-ARTIKELEN. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor alle werkdagen geopend is van 1012 en 24 uur, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje): Zondags gesloten. 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 9—6, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. Nieuwsberichten. NICO SPLINTER. Liedje in den volkstoon (vroolijk). Piano en Zang. A. DE TIPPELAAR. PROGRAMMA DER BEIAARDBESPELING door den Heer W. J. Crefeld, Stads-beiaardier te Alkmaar, op Donderdag 9 Augustus, 's avonds van 8% tot 9% uur. 1. Preludium, A. P. Boely. 2. Een lied van Nederland, J. G. Nijk. 3. Hollandsch Vlag, G. W. Lovendaal. 4. Mijn Nederland, P. Louwerse. 5. De Reddingboot, Dr. J. P. Heije. 6. In het Woud. 7. Te voet. 8. Wandellied, T. v. Buul. 9. Het Liedje van den Bergenaar, Ph. Loots. 10. Gavotte double, de Fesch. 11. Meriuetto, Baustetter. 12. Vrede, Antoinette v. Dijk. WIE ZIJN DE GELUKKIGEN? Het vorige jaar organiseerde het sub-comité alhier van het Nederlandsch Steuncomité^ voor Beeldende Kunstenaren in de „Zandhoeve" aan den Duinweg een S. O. S.-tentoonstelling van de werken van de in Bergen wonende schilders en van den beeldhouwer Tjipke Visser. De bezoekers zullen zich herinneren, dat op die tentoonstelling (die men in geen enkel opzicht moet verwarren met een thans onder het sein S. S. in een der café's alhier georganiseerde verkoop van schilderijen) ook loten werden verkocht met ver schillende geldprijzen, die de winnaars het recht gaven om bij de exposeerende artisten voor het Met den organisator van het Bloemencorso. Wie aan Bergen denkt, denkt direct aan het Bloemencorso en wie aan het bloemencorso denkt, zal, als hij een ingewijde is, d. w. z. een Bergenaar of een trouwe bezoeker van het corso, ook direct denken aan den organisator er van. Zijn naam zal ik niet noemen; voor de meeste lezers hoef ik dat ook niet te doen; zijn naam is in Bergen bekend, zooals de Ruïne er bekend is. Ook voor degenen, die gaarne zijn naam willen weten, noem ik 'm niet; ik wil van mijn gewoonte, om in deze interviews geen namen te noemen, niet afwij ken, doch in dit geval slechts verwijzen naar den kop van dit blad, waar belangstellenden zijn naam in kapitale letters vinden afgedrukt. Dat wat den naam betreft; nu wat de persoon in kwestie aangaat. Wie denkt, dat hij een gemakkelijk interview slachtoffer is, heeft het mis. Hij is in geen enkel opzicht gemakkelijk, en al heeft hij uit hoofde van zijn beroep zelf tal van slachtoffers van zijn al dan niet zonderlinge interviews gemaakt, toch voelt hij er niets voor, om zelf het onderwerp van zoo'n journalistieke uitspatting te zijn. Met dezelfde luchthartigheid, waarmede hij weigerde zijn, hoe wel grijzende, dan toch nog energieke kop in de portrettengalerij van het jubileumnummer van de Badbode een plaatsje te geven, wees hij mijn ver zoek af. De zaak, waar het om ging deed mij echter de overwinning behalen; een van de weinige over winningen, die ik op hem behaalde, want meestal is hij 't, die het beter weet. Je legt jezelf geen gemakkelijke taak op. Dat zei niet de organisator van het corso, voor wie zelf geen taak te zwaar is, maar zijn gastvrije en hartelijke vrouw, toen ik zei, waarom ik kwam. Vindt u? vroeg ik, terwijl ik een flinke haal aan m'n pijp deed, want rookend was ik binnen gekomen. Dat doe ik altijd, als ik bij m'n vrind kom; (dat de organisator van het corso een vrind van me is, hoef ik zeker niet meer te zeggen) want als ik niet rook, dan wordt me altijd direct een sigaar aangeboden en aangezien ik er nog al vaak kom, ga ik er maar rookende heen, anders is 't net, of ik om die goeie sigaar kom; goed zijn ze ten minste altijd. ,,'t Is zomer", juicht de nijv're bij Hoor haar eens lustig zoemen, En zwevend over bosch en wei, Zoekt zij de mooiste bloemen. ,,'t Is zomer", juicht een schilder luid Het Berger feest zal smaken, Al kost het ook den laatsten duit Men zal iets extra's maken. Een wagen wordt een bloementuin, Met geurig mooie rozen, 'n Nimfje kijkt er even schuin Je raakt er door aan 't blozen. Een sprookje, sprankelend van geest, Hoe zal je 't alles noemen, 't Is Corso, Corso, Bergen's feest, Het zomerfeest der bloemen! gewonnen bedrag één of meer werken aan te koopen. Onder op de Zandhoeve verkochte loten is een prijs gevallen van 300, drie prijzen van 100 en een prijs van 50. De prijs van 300 viel op lot no. 2440 en is nog niet afgehaald. Van de drie prijzen van 100 vie len er twee op 2117 en 2297; ook deze prijzen zijn nog niet afgehaald. Dit is ook het geval met den prijs van 50, die viel op nr. 2444. De houders van de loten met deze nummers kunnen alsnog het daarop gevallen bedrag beste den bij één der toen exposeerende kunstenaars, t. w.: C. Boendermaker, B. Essers, D. H. W. Filars- ki, J. M. Graadt van Roggen, Fokke Kamstra. Charlie Toorop en de beeldhouwer Tjipke Visser. IN DEN BERGER KUNSTHANDEL opende Woensdag de Amsterdamsche kunstschil der Harrie Kuyten een expositie van zijn werk, be staande uit strand- en zeegezichten. Kuyten verblijft reeds eenige jaren des zomers in Bergen. Hij verwierf vooral bekendheid om zijn polderlandschappen uit Kortenhoef en zijn stads gezichten uit Parijs op de tentoonstellingen van Arti et Amicitia en de Hollandsche Kunstenaars kring. Kuyten is een bekwaam artist. Het vorig )aar voelde hij zich sterk getrokken door het kleurige, zonnige strand- en badleven en te Bergen aan Zee Eigenlijk gezegd vond ik het zelf ook geen ge makkelijke taak en ik was het dan ook met me vrouw eens, zooals trouwens meestal het geval is. Ditmaal liet de baas niet lang op zich wachten. Ik stak m'n kop even in een krant, om ze wat vrijer de gelegenheid te geven een begroetingskus te wisselen en kreeg toen te hooren, dat ambtsbe zigheden hem verhinderden mij te woord te staan. En nou kwam ik nog wel als reporter van de Badbode. Het was trouwens niet de eerste keer; maar ik had de tijd. Ik kom van Hoorn. Zoo gebeurde het dan, dat ik, enkele dagen later, toen we, alweer voor ambtsbezigheden, even in Schoorl moesten zijn, in de auto op weg naar huis het eigenlijke interview loskreeg. Het is echter meer m'n bedoeling iets van den organisator te vertellen dan van het corso. Dit laatste laat ik aan den hoofdredacteur van de Badbode over. Het hoeveelste corso er a.s. Woensdag te ge beuren staat, wist hij me niet te vertellen; hij zou het wel even nakijken. Ik heb daar echter niet op gewacht, anders zou dit interviewtje nooit klaar gekomen zijn. Het kon me trouwens ook niet sche len, het hoeveelste het is; maar ja, een interview is nu eenmaal een vraag- en antwoordenspel en ik moest toch beginnen met een vraag, al was het alleen maar, om 'm aan 't praten te krijgen. Wie hem kent, weet, dat als je 'm eenmaal zoo ver hebt, je geen kans meer krijgt om iets te vra gen. Je moet er dan zelf een eind aan maken, an ders komt er geen eind. Vooral als het gaat over iets, dat hem na aan het hart ligt, zooals in casu het bloemencorso. Het eerste corso werd in '21 gehouden, zoo begon ie. V. V. V. speelde toen nog geen hoofdrol, doch stelde alleen 200 beschikbaar aan het co mité van gasten en inwoners -(hij sprak van „burgers", maar dat woord vind ik te burgerlijk voor menschen uit ons mooie dorp) die het be scheiden corso hadden georganiseerd^ Dit trok door het dorp en had veel succes. In '24 organi seerde V. V. V. zelf een, natuurlijk veel grooter corso, dat ook door 't dorp ging en waarvoor met lijsten geld was ingezameld. Het ging crescendo; het succes werd grooter; de kosten hooger en de nummers gingen ook letterlijk crescendo, d. w. z. ze werden te hoog voor het lage bladerendak van Bergen's lommerrijke lanen. Het volgend corso werd daarom in de Hertenkamp gehouden en sindsdien is de dag van het corso ook altijd Ber- gen's gloriedag geweest. V. V. V. gaf de vereeni- gingen 100 elk voor hun nummers, die in een vervaardigde hij vele doekjes, die doen zien, dat hij sterk onder den invloed staat van de heden- daagsche Parijsche school, die zich kenmerkt door het lichte en het blije. Ook dit jaar werkt Kuyten weer met groote liefde te Bergen aan Zee en zijn uitbeelding van het strandleven is van een meesterlijke impressie. Hij behoort tot de harde werkers. Zeer belangrijk is, dat er een sterke vooruitgang in zijn werk valt waar te nemen. Wij feliciteeren den Berger Kunsthandel met deze expositie, waarop de kunstenaar toont te be grijpen, dat ook de artist zich met zijn prijzen heeft aan te passen aan de tijden. Deze expositie zal zich ongetwijfeld in veler belangstelling mogen verheugen. Stationsstraat. Werken van de beste Nederlandsche en Buitenlandsche Schrijvers. ONTWIKKELEN. AFDRUKKEN. afzonderlijke rubriek uitkwamen, om de particu liere deelname geen concurrentie aan te doen. Die vereenigingsnummers vormden steeds de dankbare kern van het corso. Hebben jullie altijd nogal succes gehad, ge lukte het mij te vragen; ik vroeg natuurlijk naar de bekende weg, maar ja, ik moest toch weer eens 'n vraag stellen, niet waar. - Succes meneer? Enorm; het bloemencorso is beroemd geworden in heel het land en ver daar buiten. Kom nou! Ja zeker meneer; dat weet ik bij ondervin ding; ze komen het hier bij ons zelfs afkijken. Kunnen ze het dan zoo goed hier? Meneer, de Bergenaren zijn vindingrijk; heel vindingrijk en daarin hebben de kunstschilders ze altijd geholpen; die hebben in den loop der jaren ook altijd een groote rol gespeeld in het corso en daaraan dankt het corso ook grootendeels zijn landelijke pupulariteit. Vanwaar anders die dui zenden en nog eens duizenden bezoekers elk jaar. Zou je niet zeggen: tienduizenden? Dat k a n ik zeker; twee jaar geleden ver voerde de tram 20.000 passagiers op den dag van het corso. Allemaal betalende bezoekers? Wat zal die kas van V. V. V. overloopen zeg. Finantieel was het corso altijd een succes, ondanks het feit, dat er steeds een terrein gere serveerd wordt, waar men gratis het corso kan volgen. Hij vertelde me nog heel veel over het corso, wat ik allemaal al wist, b.v. dat de Bergenaren allemaal zoo prettig samenwerken, om het te doen slagen en dat er steeds belangrijke prijzen be schikbaar worden gesteld. Die prijzen komen heusch niet zoo maar door het open raam van het V. V. V.-gebouwtje binnen vallen. Het is de organisator van het corso, die heel wat avonduren, buiten zijn commissieverga deringen enz. opoffert om die prijzen te bemachti gen. De correspondentie aan Bootz en Lucas Bols, om een mandje likeuren en de vele andere cor respondentie aan de schenkers van medailles en kunstvoorwerpen gaat allemaal over de schrijf machine van den organisator van het corso zelf; dit vertelde hij me wel niet, maar dat is toch zoo. Hij heeft er veel werk aan, heel veel, maar daarom is de dag van het corso, die Bergens glo riedag is, ook z ij n gloriedag. REPORTER.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 4