DE WILDE EEND. „DE BADBODE" (Anas boscas). Vroeg waren we opgestaan tot het doen van een ornithologische wandeling door het rietland. De bloemengeurden, de kikkers kwaakten en de dauwdroppelen op de frischgroene planten blonken als paren in het ochtend-zonnelicht. Heerlijk is t, alsdan buiten te zijn in de reine lucht, die door geen stadsrook bezwangerd is! Tal van vogels kon den we vinden op het met riet begroeide water en vooral hebben we onze aandacht gewijd aan de Wilde Eenden, waarvan verscheidene mannetjes bijeen waren. Stellig vertoefden de wijfjes in haar nesten tot vergrooting van den eierenschat of tot verder ontwikkeling van de, binnen de groenwitte schalen besloten, embryo's. Mooi ziet zoo'n woerd er uit, wanneer hij be schenen wordt door de zon. Het goudgroen van kop en hals geeft dan tal van schitterende scha keeringen te zien, en de witte halsring steekt daar rein bij af. Een groenen weerschijn van metaalglans ziet men op de dekvederen van stuit en staart, en schitterend zijn ook de met wit en zwart om zoomde metaalblauwe vleugelspiegels. Purperbrum is de krop en geelbruin de rug en verder bestaat het vederkleed hoofdzakelijk uit een witachtigen grond, waarop talrijke donkere zigzaglijntjes. Op het water maakt zoo'n eend een aardig figuur, veel mooier dan in de vlucht. Ook de waggelende gang op het land maakt geen grootschen indruk. De eend is in de eerste plaats zwemvogel, het water is haar element. Het schitterende kleed van het mannetje zou voor het wijfje minder passend zijn. Als zij zich op het nest bevindt, dan komt hare roestgele, met zwarte vlekken versierde, kleur vrijwel met die der omgeving overeen, zoodat het voor menschen en roofvogels moeite kost haar te ontdekken. Ook mist het wijfje het sierlijke krulletje boven den staart, dat bestaat uit sikkelvormig verlengde, naar voren omgekrulde, veertjes, hetwelk men in den zomertijd bij het mannetje vindt. Reeds vroeg in het voorjaar heeft de paring der Wilde Eenden plaats. Mannetje en wijfje zoeken te zamen naar een geschikt plekje in het ruig van de weide, in een met gras begroeiden slootkant, in het rietveld of in het bosch, dat geschikt is voor het vermenigvuldigingswerk. De van zwemvliezen voorziene teenen zijn niet erg geschikt voor het graven van een diep nest, en daarom stelt het paar zich met een kleine uitholling tevreden. Ruig en bladeren worden evenwel in groote hoeveelheid aangebracht, zoodat de eieren op een zacht bedje komen te liggen, en er nog voldoende dekking overblijft, wanneer het vrouwtje het nest verlaat. Wanneer 10 tot 13 eieren zijn gelegd, wordt met het broeden een aanvang gemaakt. Tal van kleine veertjes worden dan uit het lichaam getrokken en om de eieren gewerkt. Zoo'n donzen bedje ziet er keurig uit. Maar 't is alleen het wijfje, dat zoo tee- der zorgt en 28 dagen lang, bijna onafgebroken broedt. De woerd komt af en toe eens kijken, maar leeft verder als de heer der schepping met de mannetjes van andere broedende eenden bijeen in den plas, zorgeloos en tevreden. En wanneer einde lijk de jongen te voorschijn zijn gekomen, dan ziet de woerd heelemaal niet meer om naar zijn fami lie. Het wijfje evenwel is zorgend van den vroegen morgen tot den laten avond en des nachts vinden de kleine eendjes warmte en beschutting onder haar vleugels. De eend leeft met haar kinderen vele weken achtereen te zamen. Wel moet ze af en toe een jong afstaan aan de roofzucht van een snoek, van een roofvogel of een bloeddorstig hermelijntje, maar het grootste getal komt toch wel tot vollen wasdom, als niet eerder exemplaren door het moordend lood van den jager worden getroffen. Want in verschillende Rijken toch is de eenden- jacht reeds geopend, wanneer vele jonge dieren nog niet voldoende vluchtig zijn geworden. In het Noorden en Oosten van Europa worden zeer veel Wilde Eenden geboren en deze zijn het, die des winters in groote vluchten naar hier ko men, wanneer de wintervorst wat al te streng re geert. Tal van deze vogels valt dan dikwijls met graagte aan op de in de eendenkooien aangeboden voederkorrels, doch gewoonlijk ten koste van het leven. Vangsten van 200 Wilde Eenden in een en kelen dag zijn in sommige kooien geen zeldzaam- held' J. DAALDER Dz. Nieuwsberichten. MET DE ALKMAAR PACKET. Een watertochtje blijft altijd hoogst interessant. Een aardig middaguitstapje kan men maken, wan neer men 's middags om 2 uur met de boot van de Alkmaar Packet, liggende aan de Voormeer, naar Knollendam vaart en vandaar per keerende boot naar Alkmaar terugvaart, waar men om 5 uur weer aankomt. Tot Akersloot houdt men het Noord-Hollandsch kanaal met aan den linkerkant een blik op den polder De Schermeer, terwijl men aan den rechter kant in het polderland kijkt met het groene Heiloo op den achtergrond. Bij Akersloot vaart men de Alkmaarder Meer over, een ruime plas met groene eilandjes, omgeven door de kerktorens van Aker sloot en Uitgeest, terwijl men Wormerveer tege moet gaat. Met dezen tocht is men ongeveer 3 uur op het water. De kosten voor een dagretour 1ste klas be dragen 60 cent en voor de 2de klas 45 cent, terwijl kinderen beneden 10 jaar half tarief betalen, zoo dat dit mooie uitstapje geen groote financieele offers vraagt. De driedekkers van de Maatschappij, waarmee wordt gevaren, zijn goed ingericht, zoodat men aan boord over het noodige comfort beschikt. EEN AAN TE BEVELEN LEERZAME TOCHT. Menig onzer pensiongasten zal eens kennis wil len maken met de omgeving van Bergen en niet in het minst met de Zuiderzeewerken en het interes sante West-Friesland met z'n fraai, door vele windmolens opgeluisterd polderland. Daartoe heb ben zij dit jaar eene uitstekende gelegenheid, van welke ongetwijfeld velen willen profiteeren. In onze gemeente n.l. heeft zich gevestigd een oud- ambtenaar bij de Zuiderzeewerken, de heer W. Verkerk (Tuindorpweg 15), die gaarne bereid is, met z'n ruime, solide 5-persoons auto belangstel lenden te brengen naar de Zuiderzeewerken en deze op de hem eigen aangename en uitstekende, ook voor den leek volkomen begrijpelijke wijze te verklaren. Bewezen is, dat wie onder zijne leiding dit wereldvermaarde Hollandsche werk heeft be zichtigd, een behoorlijk inzicht daaromtrent heeft gekregen. Héén gaat de tocht in langzaam tempo langs den prachtigen duinrand, Hondsbossche Zeewering (even te beklimmen), tot onder den rook van den Helder (vliegkamp „de Kooy") naar Wieringen en den afsluitdijk op tot aan het „Monument op de Vlieter". Ge ziet daar de kortelings aangebrachte prachtige bronzen gedenkplaats van Hildo Krop. De terugweg wordt genomen door den Wierin- germeer-polder en West-Friesland. Daar laat hij U o.a. de kunstige, eeuwenoude windmolens, ook inwendig, bezichtigen. Zoodat ge op één dag met eeuwen geschiedenis kennis maakt. Waar ons bekend is, dat de heer Verkerk op bo venomschreven gebied z'n sporen ruimschoots ver diend heeft, durven wij iederen belangstellende dezen dagtocht aanbevelen. En in aanmerking ne mende al wat U dien dag te zien en te hooren krijgt, is een prijs van 10 cent per K.M. zeker niet te hoog te noemen. Op het bureau van V. V, V. (naast het Postkan toor) zal men U, geheel kosteloos, gaarne alle na der gewenschte inlichtingen verstrekken. Tevens moge dienen, dat gasten, die hier met eigen wagen verblijven en daarmede zelf b.v. de Zuiderzeewer ken willen gaan bezichtigen, den heer Verkerk be reid zullen vinden met hen te gaan. In dat geval zijn de condities afhankelijk van de bijkomende omstandigheden, doch billijk. In nr. 4 van de Badbode gaven wij een beschrij ving van dezen hoogst interessanten tocht en wij twijfelen er niet aan of de gasten, die met hem den tocht maken, zullen daaraan de aangenaamste her inneringen bewaren. EEN FRAAIE TEEKENING. De heer Lippitz, architect, Van Reenenpark alhier, heeft een teekening gemaakt van het Waaggebouw te Alkmaar en de omgeving getee- kend met bijpassende gevels, zooals die daar nog vóór 100 jaar te zien waren. De teekening, die, hoewel in perspectief uitgevoerd, architectonisch is, heeft een afmeting van 1.50 M. bij 75 c.M. en mag hoogst interessant worden genoemd. De nauwgezette teekening in naturalistisch kleuren vorderde maanden arbeid en is een prachtig staal tje van het kunnen van den heer Lippitz. De teeke ning staat geëxposeerd in de fotozaak Kaasmarkt, hoek Mient, Alkmaar. BAZAR. Ten bate der Christelijke Nationale school wordt in het schoollokaal aan de Dr. van Peltlaan van 7 tot en met 10 Augustus een bazar gehouden, die Dinsdag 7 Augustus 's middags om 3 uur door Ds. J. H. Slager wordt geopend. Voor deze bazar, die door muziek, attracties en diverse amusementen wordt opgeluisterd, en die van 's morgens 10 uur geopend is tot 's avonds 10 uur en vrij toegankelijk is, hebben tal van dames een prachtige collectie goederen beschikbaar gesteld, zoodat een bezoek aan deze bazar zeker interessant mag worden ge noemd. CONCERT in den muziektuin te Bergen op Zondag 5 Aug. 1934, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Beschermheer: de Ed. Achtb. Heer Jac. van Reenen. Directeur: de Heer P. Pranger. Programma: 1. „Vacantie", marsch, Jom. Beekman. 2. „Allégresse", ouverture, Paul Kelsen. 3. „Suspinul", valse roumaine, J. Ivanovici. 4. „Hommage a St. Cécile", F. Schubert, 5. „Au Pays Gascon", fantaisie, Louis Reynaud. Pauze. 6. „Paris-Lille", marsch, A. L. Doyen. 7. „Dans la Bruyère", ouverture, A. Govaert. 8. „Montagnes et Vallées", fantaisie, H. Devoivre 9. Fragmenten uit de opera „Lucia di Lammermoor", G. Donizetti. 10. Marsch finale. HET BLOEMENCORSO TE BERGEN. Alle voorteekenen wijzen er op, dat het op 8 Augustus a.s. des middags 3 uur in het van Ree nenpark te houden Bloemencorso schitterend zal is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. slagen. De Berger Koorvereeniging, Bergens Man nenkoor, Bergen's Gymnastiekvereeniging, de Ber ger Revue- en Operette Vereeniging, de Berger Esperantoclub, de Tooneelvereeniging Kunst na Arbeid, de Berger Arbeiders Tooneelvereeniging en de Berger Sportvereeniging zijn allen bezig met het samenstellen van een groot nummer. Wij hoorden praten over een Vuurtoren, de Koe van St. Maarten, een Scheveningsche Botter, een Venetiaansche Gondel, een groep uit van Lennep s Ferdinand Huyk, de Ridder van St. Joris met de Draak, van Don Quichot en zijn schildknaap, van de Berger Ruïne en wat niet al, doch overal be waart men de grootste geheimzinnigheid om straks elkander den loef af te kunnen steken. Zoowel particulieren als vereenigingen zijn druk in de weer om het corso, dat ook ditmaal door twee muziekgezelschappen wordt opgeluis terd, tot Bergen's gloriedag te maken. In overleg met de buurtcommissies besloot de V. V. V. voorts om des avonds een herhaling van den verlichtingsavond van 17 Juli te geven, omdat dit festijn toen door het onweer zoo werd ver stoord. Voor het corso stelt de V. V. V. een gouden me daille, drie geldprijzen van 50 en drie van 25, benevens kunstvoorwerpen en prijzen voor kinde ren beschikbaar. Het Gemeentebestuur schonk een gouden medaille, de K. N. A. C. een verguld zil veren, Alcmaria V. V. V. 2 verguld zilveren, de Berger Winkeliersvereeniging een verguld zilve ren medaille, de afd. Bergen van de Handeldrij vende en industrieele Middenstandsvereeniging een fototoestel, de erven Lucas Bols een vierdee- lige flesch met likeuren, de firma H. Bootz een mandje met likeuren. Voorts werden mooie prijzen ontvangen van de Alkmaarsche Courant, de Badbode, Dr. Prinsen Geerligs, de familie Reub, mevr. Boendermaker, de firma Lienesch en De Rustende Jager, terwijl de Wasscherij van den heer S. Krom een verguld zilveren medaille beschikbaar stelde en meerdere priizen nog verwacht worden. De deelname van particulieren in de rubrieken: groepen, paren, enkelingen en auto's is gratis. Aangifte te richten aan het informatiebureau der V. V. V. te Bergen. Reeds thans worden voor het gereserveerde binnenterrein tegen gereduceerde prijzen toegangskaarten verkrijgbaar gesteld. Door deze reeds nu te koopen, heeft men de zekerheid van een zitplaats. Historische Anecdoten. In het jaar 1814, toen de legers der verbonden mogendheden te Parijs lagen, placht de keizer van Rusland die in het paleis van Halleyrand verblijf hield iederen dag in het strengst incognito een wandeling door den tuin der Tuilerieën en het Palais Royal te maken. Op zekeren dag ontmoette Z. M. zijn hooge bondgenooten, die zich bij hem aansloten. Toen de drie souvereinen in de Rue Floretin kwamen, naderde hem een man uit de provincie, die waarschijnlijk in de wereldstad onbekend en verdwaald was. Mijne heereen, dus sprak hij hen aan, kunt gij mij ook zeggen waar de Tuilerieën zijn? Ja, antwoordde Alexander, volg maar, wij gaan er heen. De man dankte en het gesprek werd voortgezet. Weldra kwamen zij aan het paleis en daar hun wegen scheiden nam men afscheid van elkaar. Nog iets, sprak tenslotte de provinciaal. Het zou mij zeer aangenaam zijn de namen van de hooge heeren te vernemen die zoo vriendelijk voor mij waren. Ge hebt zeker al eens van mij gehoord, zei Alexander. Ik ben de keizer van Rusland. Die is mooi, riep Gascogner uit, een keizer! En U mijnheer? Ook ik ben U waarschijnlijk niet geheel onbe kend. Ik ben de koning van Pruisen. Nog al mooier. En wie is U, vroeg hij den derden. Ik ben de keizer van Oostenrijk. Dan ben ik in hoog gezelschap geweest, lachte de provinciaal, die natuurlijk dacht dat men hem in het ootje nam. Doch Alexander voeg de hem nu toe: Gij zult nu toch ook wel willen zeggen met wien wij de eer hebben te spreken? Met alle genoegen, sprak de vriend, en zich in volle lengte oprichtend zei hij met kluchtig dédain: Ik ben de Groot-Mogol van Hindustan!'

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 6