Fa. B. W. G. LIENESCH, t fl-M, - Alkmaarsch Warenhuis Billijk pension te Bergen aan Zee, BEZOEKT HET Langestraat - Achterstraat - Houttil HET AANGEWEZEN ADRES voor Bad- en Zomer-artikelen, Speelgoederen, Sport- en Reis-artikelen, Souvenirs. Luxe-, Weelde- en Huishoudelijke artikelen. Grootste sorteering. Laagste prijzen. - VRIJ ENTREE EERSTE BtRGEHSCHE BuEKHflHDfL i J. ROMENY DOET EEN BOD! In Strand- en Sportmantels, Costumes, Zomerjaponnen en Dameshoeden hebben wij steeds de nieuwste modellen in de grootste keuze voorradig. De Avifauna van Bergen. Wilde Duiven. De Wilde Duiven tellen in ons terrein van onder zoek drie soorten, n.l. de Boschduif (Columba pa- lumbus L.), de Kleine Boschduif (Columa oenas L.) en de Tortelduif (Turtur surtur L.). Wanneer in Mei of Juni de zon het Oosten nog pas met rose tinten versiert, dan is het heerlijk te vertoeven in het woud van eiken, elzen en berken. Als het mogenwindje zoo zoetjes de bladeren van den ratel-populier heen en weer beweegt, en men heeft dan oor en oog voor het nooit volprezen na tuurschoon, dan leeft men onder die omstandig heden hoog. Schoon en verheffend klinken dan de strophen van de boschzangers tusschen het gekoer der duiven, dat nimmer verveelt. Ook dat is heer lijk en rein jachtgenot. Komt eens mede naar gindschen Meidoorn, en ge zult wat meer uit het intieme leven van de Boschduif kunnen waar nemen. Ja, ge blikt naar boven, omdat ge het nest ver wacht op den eenen of anderen horizontalen tak, waar het gewoonlijk gemaakt wordt. De Boschduif wordt ook Koolduif genoemd, om dat ze dikwijls in troepen neervalt op kool- en tarweakkers, waar ze ook wel schade voor land bouwers en tuinders aanrichten. Overigens houdt men wel van den mooien vogel, die den geheelen zomer door zoo blijde koert en die gaarne wil wonen in de nabijheid der menschen, zelfs in de boomen van onze dorpen en steden. Overal kan men in het voorjaar de nesten der duiven vinden en haar geluid vernemen. Wel verblijven ze hier ook des winters, ofschoon ook zeer vele exem plaren naar Zuid-Europa trekken. Maar in den kouden tijd koeren ze niet en dan wonen ze meer op de vlakte en in grootere bosschen, In April zoeken ze dan haar broedplaatsen weer op. In klein aantal komt in ons land voor de Kleine Boschduif, die ook Holenduif genoemd wordt, omdat ze gedurig haar nest in verlaten konijnen holen maakt. Ze is aanmerkelijk kleiner dan de Woudduif, waar ze overigens veel op lijkt. De groote soort is te herkennen aan de witte hals ringvederen, die de Kleine Boschduif mist. Heeft de Columba oenas geen wit op de tfnderdeelen, bij Columba palumbus ontbreekt het wit niet. Bij C. oenas vindt men eenige groote, zwarte vlekken, terwijl de onderzijde aanmerkelijk donkerder is. Ook zij is standvogel voor ons land. Ze broedt evenwel lang niet vooral in ons land. Slechts in enkele provincies heeft men eenige paren broe dende gevonden. De eieren, ook twee per legsel, zijn eveneens wit, maar de schaal is meer poreus en dan ook minder glad en doorschijnend dan die van de Woudduif. Hebben we de beide Boschduiven als stand- en trekvogels leeren beschouwen, dit is niet het geval met de veel kleinere Tortelduif, die alleen van April tot October bij ons woont, maar dan ook in de meeste boschjes en tuinen broedt, zoowel in die van steden en dorpen, als in minder bebouwde streken. Ook de Tortel heeft niet veel materiaal voor haar nest noodig. Op een tak, gewoonlijk onmiddellijk bij den stam, worden wat takjes losjes neergelegd, waarop enkele dunnere takjes en halmpjes de voe ring vormen. Daarop worden ook slechts twee glanzig witte eieren gelegd. Is het nest op een eenigsztns opene plek gebouwd, dan kan het ge makkelijk door harden wind verongelukken. Ook zijn de eieren wel van het vlakke nest afgewaaid. Het liefst evenwel kiest de Tortel voor het nest een plaatsje in het dichte loof, zoodat er dan min der gevaar bestaat. De Tortel brengt gewoonlijk 2 broedsels per jaar groot en voor het tweede legsel wordt gewoonlijk een nieuw nest gemaakt. De Tortelduif is aanmerkelijk kleiner dan de Boschduiven, en wie de eerste niet kent aan haar zachter gekir en aan haar mindere grootte, die zal zich niet gemakkelijk vergissen, wanneer hij een maal goed de kleuren in oogenschouw genomen heeft. Onmiddellijk is zij te kennen aan den fraaien hals, die aan beide zijden voorzien is van een veld, bestaande uit vier rijen van schulpachtige, zwarte vederen, met blauwwit omzoomd. Verder is de kop grijs, terwijl de slag- en staartpennen zwart zijn, doch de laatsten hebben wit aan de einden. Bruin vindt men op den rug en op de vleugeldekvederen, maar deze hebben breede, rosse zoomen. De buik is wit en de overige onderdeelen zijn purpergrijs. Roodachtig geel is de snavel en rood zijn de poo- ten en de oogen. Een en ander stempelt de Tortel duif tot een fraaien vogel. De wilde duiven moeten gerekend worden tot de Hoendervogels, waarmede ze in houding en levenswijze veel overeenkomst hebben. Ze onder scheiden zich er van, doordat haar teenen in één vlak liggen en zonder spanvlies zijn; doordat zij in den regel in boomen nestelen en slechts twee eieren leggen. We kunnen de Boschduiven alleen nuttig noe men, voorzooverre zij de zaden van onkruiden ver orberen. Overigens nemen zij tot zich de zaden van verschillende boomen en allerhande graan korrels. J. DAALDER Dz. lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OUDE PRINSWEG II. Ruime keuze Binnen- en Buitenlandsche lectuur. LEESBIBLIOTHEEK. De nieuwste boeken vindt U bi] ons. FOTO-ARTIKELEN. Ontwikkelen. Afdrukken. Historische Anecdoten. De prins van Wales had eens een hoogst be kwaam landgenoot uitgenoodigd om bij hem te di- neeren. Groot was, bij het ronddienen der koffie de ontsteltenis der overige genoodigden toen zij za gen dat de gast uit zijn schoteltje dronk. Er werd geproest en gehoest. De prins keek op en toen hij de oorzaak van deze nauw bedwongen vroolijkheid zag, goot hij met een ernstig gezicht zijn kopje uit op zijn scho teltje en dronk het leeg op de manier van zijn gast. Zwijgend en verlegen bogen de andere leden der vorstelijke hofhouding het hoofd voor die berisping en volgden 's prinsen voorbeeld. Er gaat 'n verhaal dat koningin Victoria zich eens tegenover prins Albert vrij gebiedend uitliet en deze, die zich gekrenkt voelde door haar woorden, ging naar zijn kamer en sloot de deur achter zich. Na verloop van enkele minuten werd er geklopt. Wie is daar? vroeg de prins. Ik. Doe open voor de koningin van Engeland, antwoordde H. M. op trotschen toon. Geen antwoord. Na weer enkele minuten werd er zacht geklopt en een fluisterende stem klonk; Ik ben het, Victoria, uw vrouw. Toen werd de deur dadelijk geopend. Beleefdheid en vriendelijkheid, zegt men, zijn voor een man wat schoonheid is voor een vrouw; ze neemt dadelijk voor hem in. Een dame uit New-York had juist plaats geno men in een wagon van een trein, die naar Philadel phia zou gaan, toen een eenigszins gezet heer, die tegenover haar zat, een sigaar aanstak. Zij keek boos en zei vrij bits: U is zeker een vreemdeling, dat ge niet weet dat er een rookcoupé in den trein is. In dezen coupé mag niet worden gerookt. De heer antwoordde niet, doch wierp zijn sigaar uit het portier. Op dit oogenblik kwam de chef onthutst aanloo- pen en zei tot de dame dat zij in de gereserveerde coupé van generaal Grant zat. Verlegen ging zij heen, maar dezelfde fijne hoffe lijkheid, die hem zijn sigaar deed wegwerpen, toon de hij nogmaals, door haar de vernedering te be sparen van een blik van leedvermaak of genoegen, ofschoon zij den generaal die geen woord sprak, vol vrees bleef aanzien, tot zij het portier had be reikt. Koning Christiaan van Denemarken heeft on langs, zonder dat hij het zelf wilde, meegespeeld in een kinematografische opname. De koning kruiste met de koningin en zijn twee zoons met zijn jacht „Rita" in de nabijheid van Aarhus in Jutland, toen hun pleiziertochtje plotseling door geweerschoten en luid hulpgeroep verstoord werd. De koning gaf dadelijk bevel in de richting te varen, vanwaar de angstige hulpkreten kwamen. Spoedig ontdekte men eenige booten, die met avontuurlijk gekleede en woestuitziende mannen bemand waren; de ke rels leverden met geweren en revolvers een ver woed gevecht. De strijd scheen om een schoone vrouw te gaan, die handenwringend in de boot stond. Koning Christiaan maakte reeds aanstalten om in te grijpen, toen hij door zijn verrekijker een eind verder nog een boot bemerkte, die rustig en kalm op het water lag en waarin zich een man be vond, die rustig aan een kinematografisch apparaat draaide. Lachend begreep de koning de heele toe dracht der zaak en zag er toen verder van af als redder op te treden. Maar het lot, dat hem reeds in de opvoering gemengd had, wilde het anders. De tooneelspeelster, Frau Stub uit Kopenhagen, die de heldin uit het stuk moest voorstellen, sprong in zee om den schurken te ontkomen, halverwege echter begaven haar de krachten en zij zou ver dronken zijn, als de koning niet uit haar hulpge roep had kunnen hooren, dat het ditmaal ernst was. Hij sprong zelf in de reddingsboot, nam er de half bewustelooze tooneelspeelster in op en kwam op die manier op de film te staan. Advettentiën. Gevraagd, de laatste week van Augustus voor 4 a 5 pers. Br. letter K Boekhandel BLOKKER, Renkum. Gevraagd, voorloopig voor eenige maanden, ingaande 1 Sept. ZIT- (en) SLAAPKAMER met volledig pension. Br. met opgaaf van prijs onder letter E 540, N.V. v.h. HÉRMs. COSTER ZOON, Alkmaar. In den Waagtoren is een bus geplaatst. Doet een schriftelijk bod op een willekeurig schilderij erin. Vermeldt op dit bod uw naam en adres. De hoogste bie der heeft zoodoende kans op een kunstwerk tegen zeer lagen prijs. De bus wordt 1 Sept. geopend. De Tentoonstelling is open van 95 uur, des Zondags van 10 12 uur. DE BEROER KUNSTENAARS-VEREENIGING.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 14