Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode VIJF-EN-TWIN1IGSTE JAARGANG. No. 12. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934. JEW.*'*IJL- REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. V hji-juL Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. BADTARIEF: a. Koetsenbad: 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0,55; abonnement 10 baden resp. 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand; plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito pet handdoek en costuutta,/ 0.55, e. Zonnebad: voor 4 weken of korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0.50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. Bergen en het Vreemdelingenverkeer. De publicatie van de V. V. V. in de Badbode, waarin aan het slot aan de gasten verzocht wordt, zaken aan te wijzen, die voor verbetering vatbaar zijn, heeft tengevolge gehad, dat ons verschillende wenken en klachten bereikten. Eenige gasten waren van oordeel, dat de aan den Meerweg en Studler van Surcklaan gevolgde methode om den weg te teeren en met fijn grint te bedekken, om daardoor een stofvrije weg te krij gen, niet tot het gewenschte doel zal leiden. Zij wijzen erop, dat dit fijne grint door de auto's naar den wegkant wordt gereden, daar een dikke laag vormt, en slipgevaar oplevert voor de wielrijders, die voor passeerende auto's moeten uitwijken. Een paar kinderen van gasten bekwamen daardoor dermate verwondingen, dat zij zich onder dokters behandeling moesten stellen. Wij hebben de juistheid van deze opmerking onder de aandacht gebracht van hen, die op de uit voering van dit werk invloed kunnen uitoefenen en vernamen, dat het in de bedoeling ligt om dit fijne grint, nadat een deel daarvan is ingereden, weg te vegen en dat dan wel degelijk een stofvrije weg zal zijn verkregen. Deze week heeft men hiermede reeds een aanvang gemaakt. Men gaf ons toe, dat asfalteering betere resultaten zou opleveren, en dat het wen- schelijker ware geweest om deze werkzaamheden een maand vóór het seizoen uit te voeren, doch men wees ons erop, dat men niet uit het oog mocht verliezen, dat de gemeente ook in het seizoen voor het probleem staat, een aantal werkloozen werk te verschaffen. Met nadruk wenscht men er voor te waarschuwen, het beste niet den vijand te laten worden van het goede. Erkend moet worden, dat in ieder geval in Ber gen binnen de mogelijkheden het noodige gedaan wordt om de wegen aan de eischen van het tegen woordige verkeer te doen beantwoorden. Wie in groote lijnen in oogenschouw neemt, wat in dit op zicht hier tot stand is gebracht, zal dit moeten erkennen. Anderen klaagden over den desolaten toestand van den Verlengden Geestweg, een toestand, die vóór enkele jaren reeds verbeterd was geworden, wanneer de aanwonende eigenaren in het afstaan van den benoodigden grond de billijkheid hadden betracht en waarin inmiddels in de laatste weken eenige verbetering is gekomen. Velen vestigden er de aandacht op, dat er door de gemeente aan de wegen in Tuindorp, die in 1924 door de gemeente werden overgenomen, zoo goed als niets gedaan wordt. De door de gemeente gemaakte verbetering van den Oosterweg en den Koogendijk, men vergete dit niet, komt voor een groot deel ook aan de bewoners van Tuindorp ten goede en verwacht mag worden, dat binnen af- zienbaren tijd ook de aansluitende wegen in het Tuindorp onder handen genomen zullen worden. Vóór 10 jaar telde de gemeente nog slechts 4668 zielen; thans is dit aantal 6300. Deze bevolkings toename stelt aan het besturen van de gemeente eischen, die niet dadelijk kunnen worden inge willigd. Wie met de gemeentebegrooting bekend is, zal begrijpen, dat de Raad er naar streeft om voorloo- pig zoo weinig mogelijk werk volgens den kapitaal- dienst uit te voeren. Van Bergen kan in ieder ge val getuigd worden, dat de Raad oog heeft voor hetgeen de gemeente als plaats met een bloeiend vreemdelingenverkeer behoeft. De Raad is ervan doordrongen, dat het vreemdelingenverkeer de hoofdbron van bestaan is voor de bevolking in Bergen. Het landbouw beoefenende deel van de bevol king van Bergen is klein en door de tolmurenpoli- tiek der ons omringende landen is de opbrengst van hun producten zelfs beneden productieprijs ge daald en daardoor is ook gedaald de belasting opbrengst van dat deel der bevolking. Een belang rijk deel van de inwoners trok groote inkomsten uit elders gevestigde bezittingen. Door de veran derde conjunctuur-omstandigheden is het belast bare deel van dat inkomen eveneens ten zeerste gedaald. Een niet onbelangrijk deel van de Berge- naren voorziet door elders uitgeoefenden arbeid arbeid in zijn levensonderhoud, doch ook dat deel ziet de waardeering voor zijn arbeidsprestatie, in geld uitgedrukt, kleiner worden, met als gevolg, dat ook de belastingopbrengst van dat deel ver minderd is. Door verschillende overheidsmaatregelen is het voor arbeiders uit Bergen, die voorheen elders werkten, moeilijker geworden, daar werk te krij gen, met als gevolg, dat de gemeente voor hen werkgelegenheid moet scheppen. De badlijst leert, dat een groot deel van de in woners direct betrokken is bij het vreemdelingen verkeer. In de eerste week van Augustus, toen hier 5110 vreemdelingen vertoefden, vermeldde die lijst niet minder dan 549 gelegenheden, waarvan 11 hotel-pensions te Bergen aan Zee, 149 dito's te Bergen-Binnen, 62 gemeubileerde huizen te Bergen aan Zee en 327 dito's te Bergen-Binnen. Wanneer men weet, dat er te Bergen in het ge heel 1652 woningen staan, dan dringt daardoor reeds dadelijk de groote beteekenis van het vreem delingenverkeer voor een gemeente als Bergen naar voren, aangezien bij de 549 gelegenheden, waarin gasten waren ondergebracht, ook de café's, die geen gasten herbergen, moeten worden opge teld, terwijl van de talrijke winkels gezegd kan worden, dat zij niet het minst belanghebbenden zijn bij het vreemdelingenverkeer. Ook de vaklie den hebben daar het grootste belang bij met het oog op de werken, die ten behoeve van het pen- sionbedrijf worden uitgevoerd. De gemeente-financiën zijn dan ook in hooge mate afhankelijk van den bloei van het vreemde lingenverkeer. Het is dan ook van groot belang, dat geen maatregelen genomen worden, die de vreemdelingen doen besluiten, niet meer naar Ber gen te komen. Van enkele gasten, die hier reeds jaren achter een vertoeven, ontvingen wij een schrijven, waarin te kennen wordt gegeven, dat zij in den orde maatregel, die hen verbiedt des nachts auto's langs den weg te laten staan, een noodelooze plagerij zien. Wij hebben hen erop gewezen, dat zij moeten inzien, dat het toenemend verkeer het noodzakelijk maakte, dit te verbieden en dat deze maatregel op een wijze wordt uitgevoerd, die sympathiek kan worden genoemd, aangezien de met den maatregel niet bekende overtreders een schriftelijke waar schuwing ontvangen. Wij hopen, dat de politie bij de uitvoering van dezen maatregel niet te straf optreedt, omdat niet ontkend kan worden, dat er in Bergen wegen zijn, waar het plaatsen van een auto langs den weg allerminst bezwaar oplevert. Bovendien is het aantal garages in Bergen niet groot genoeg om daarin alle auto's onder te bren gen van de auto-bezitters, die tijdelijk in de ge meente vertoeven. In Den Haag bestond vóór enkele jaren de bepa ling, dat men alleen dan langs den openbaren weg een auto mocht neerzetten, wanneer men daar voor een parkeerkaart van 12 per jaar had ge kocht. Deze maatregel leidde dermate tot ontstem ming, dat hij na een half jaar werd ingetrokken. Juist lijkt ons het standpunt van het gemeente bestuur van Leeuwarden, dat overal in de gemeen te gelegenheid schept tot het gratis parkeeren van auto's, omdat men daar in elke auto, die de stad bezoekt, een factor ziet, die ertoe kan bijdragen, dat de welstand der bevolking wordt verhoogd. Hoogst ongewenscht is het, dat, zooals in de tweede helft van Juli geschiedde, de Rijkspolitie op één der drukste kruispunten in de gemeente alle wielrijders aanhield om zich ervan te overtui gen, of de bestuurders wel in het bezit waren van het benoodigde belastingplaatje. Wij zijn van oor deel, dat de billijkheid meebrengt, dat men enkele weken vóór men een nieuw plaatje voor een jaar moet koopen, een oogje dicht doet, omdat het toch feitelijk absurd is, voor een tijdsduur van 14 dagen menschen te noodzaken een plaatje te koopen, waar mee men, als men het 14 dagen later koopt, een geheel jaar mag rijden. Men heeft ons de vraag gesteld of dit optreden van de Rijkspolitie wél in overeenstemming was met het „Welkom vreemdeling", dat in een sei zoenplaats voorop gesteld moet worden. En wij hebben daarop volmondig met „neen" geantwoord, doch eraan toegevoegd, dat men dit moeilijk aan de plaatselijke overheid kan verwijten, omdat de Rijkspolitie onder de bevelen van anderen staat.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1