Internationale Motorraces Schoenen Fo. B. W. G. LIENESCH, 1 41-43-45. - te ALKMAAR, 26 Aug. 1934 (KermisZondag). Gekroonde Leeuw 5 Roggebrood A.C. SEEWALD BEZOEKT DE wordt overal het meest gevraagd. BIJ UW BAKKER verkrijgbaar. i EERSTE BERGENSCHE BOEKHANDEL i J. ROMENY voor DAMES, HEEREN- en KINDEREN. De nieuwste WELFSCHOEN, SANDALEN. Kerkstr. 13, Onder Rijks toezicht gediplom. Schoenhersteller. In Strand- en Sportmantels, Costumes, Zomerjaponnen en Dameshoeden hebben wij steeds de nieuwste modellen in de grootste keuze voorradig. De critiek zwijgt riiet Langs een omweg bereikt mij het artikel „Onze Badplaats en de Critiek". Erkentelijk voor de zakelijke bespreking van mijn „aanvallen" in „De Haagsche Post" is het mij een vreugde, geachte redacteur, een paar kantteekeningen bij Uw be schouwing neer te schrijven. In de eerste plaats meen ik te mogen opmerken, dat de secretaris van de V. V. V. er zeer zeker niet in geslaagd is, „het bewuste artikel te ontzenuwen". Dat was ook niet mogelijk, omdat de feiten uit „Mare Liberum" vol komen in overeenstemming zijn met de werkelijke toestanden aan het Bergerstrand; dat blijkt ten overvloede uit de door u in „Onze Badplaats en de Critiek" gepubliceerde regeling. In de tweede plaats constateer ik met genoegen; dat ook de redacteur van „De Badbode" een te genstander is van veel beperkende bepalingen, die het strandleven belemmeren en voor „on- en min vermogenden" vrijwel onmogelijk maken. Alleen verschillen wij van meening waar het er om gaai vast te stellen, „wat voor een goeden gang van zaken strikt noodzakelijk is". Naar mijn vaste overtuiging wordt in Bergen aan Zee veel meer ge reglementeerd, dan een behoorlijk strandverkeer eischt. Vermoedelijk is dat ook in verschillende andere badplaatsen het geval zéker niet overal. Mij zijn badplaatsen bekend, waar niets te bespeu ren is van de eigenaardige strandverkaveling, die typeerend is voor Bergen aan Zee. Deze verkave ling is vermoedelijk ook niét in de eerste plaats een gevolg van het verlangen, „een goeden gang van zaken" te bevorderen een ietwat aandach tige studie der „strandtarieven" wekt bij iederen onderzoeker het vermoeden, dat de exploiteerende maatschappij gedreven wordt door de begeerte, uit het strandleven een behoorlijke winst te trekken. Zoodra dit motief wordt uitgeschakeld, vervalt de noodzaak der verdeeling van het strand in pro vincies. Men zal mij toevoegen, dat die maatschap pij recht heeft op deze winst, waar zij veel geld noodig heeft, om het strandleven gemakkelijker te maken. Natuurlijk is dat mogelijk mij is niet be kend of de gemaakte winst de grenzen van het „behoorlijke" overschrijdt of niet. Maar afgeschei den van deze vraag blijft het feit bestaan, dat deze strandregeling de honderden kleine pensiongasten uit Bergen dwingt of extra onkosten te maken öf dagelijks den marsch te ondernemen naar het vrije strand; wie het laatste eenige malen heeft gedaan, beladen met een tent en andere bagage om van kleine kinderen maar te zwijgen zoekt voortaan een andere badplaats, waar de situatie gunstiger is. En daarom blijf ik van meening, dat de kleine pen sionhouders worden geschaad, zoolang men den toestand aan het strand ongewijzigd laat. Tenslotte de kwestie van het kampeeren. Ik zal de laatste zijn, te ontkennen, dat een kampement bezwaren kan hebben en aanleiding kan geven tot bandeloosheid. Maar ik ben de eerste, om te be weren, dat dit nooit een reden mag zijn het kam peeren zonder meer te verbieden, aan iederen or delijken particulier en aan iedere groep, die onder behoorlijke leiding staat. Wie de kampen kent van de V. C. J. C., de N. C. S. V. en andere vereenigin- gen, weet, dat het belachelijk is, kampeeren en bandeloosheid te identificeeren. Door haar rigoreus kampeerverbod heeft de gemeente Bergen een groep bezoekers uitgeschakeld, die wel niet aan de pensionhouders, maar zeker aan de winkeliers be langrijke voordeelen kan geven: een kampeerder eet tweemaal zooveel als een gewoon mensch! Dat de Berger natuur veel moois biedt is dezer zijds nimmer ontkend. Dat men evenwel ook hier bezig is, afschrikwekkend te „reglementeeren" be wijzen de prikkeldraadversperringen, de witte paaltjes en het afgrijzelijke hek in de duinen. Wer kelijk, redactie, het wordt er niet beter op den laatsten tijd in Bergen. „EEN VADER". Het adres van „een Vader" is ons niet bekend. De redactie van „De Haagsche Post" deelde ons zelfs mede dat ,„een Vader" zijn naam niet bekend wilde hebben. Het exemplaar van „De Badbode" met het artikel „Onze Badplaats en de Critiek" hebben wij daarom rechtstreeks naar De Haagsche Post gezonden. De gebruikte omweg was dus de logische weg en „een Vader" geeft dan ook blijk er zonderlinge opvattingen op na te houden, door ons lichtelijk te verwijten, dat het blad hem langs een omweg bereikte. Geen enkele redactie plaatst onder een pseudo niem een artikel, waarvan de schrijver haar niet bekend is. Wij hebben de redactie van de H. P. hierva» mededeeling gedaan en haar verzocht dit den schrijver mede te deelen, die de redactie telegra fisch machtigde zijn naam aan ons bekend te ma ken, waarop wij aan het stuk plaatsing verleenden. In ons nummer van 11 Augustus stelden wij reeds vast, dat er tusschen den Haagschepostschrijver en ons slechts een gradueel verschil bestaat. Beiden erkennen wij, dat een druk verkeer het stellen van bepalingen noodzakelijk maakt. Het deelname van de eerste Renners uit: Nederland, België en Duitschland. Aanvang half twee. „ALCMARIA" V.Y.V. Ook onder Rabbinaal toezicht. Opgericht 1798. Het protest van den secretaris der V. V, V. tegen het artikel van „Een Vader" in de H. P. van 7 Juli was in hoofdzaak gericht tegen den onredelijken eisch van „een Vader", die meende, in een door particulieren met veel kapitaal gestichte badplaats, het recht te mogen vorderen, aan het strand op hei voor badgasten gereserveerde gedeelte, een tent te mogen plaatsen om van daar uit vrijelijk te kunnen baden. Naar onze overtuiging heeft de V. V. V.- secretaris de redelijkheid van dezen eisch wel de gelijk ontzenuwd. Bovendien, was zijn kernvraag of de toon waarop „een Vader" zijn stukje schreef niet in flagranten strijd met de ook door de H. P. gepropageerde leuze: „Brengt uw vacantie door in eigen land". Tot nog toe heeft de H. P. die vraag onbeant woord gelaten en ook „een Vader" gaat hier nief op in. Dat de Maatschappij, die haar kapitaal waagde om de badplaats te stichten, en door het duinge bied een 3 K.M. lange weg aanlegde en eigen grondgebied voor bezoekers openstelde, het bad- bedrijf stichtte om haar kapitaal rendabel te ma ken, kan men haar toch moeilijk verwijten. Wat de tarieven betreft, deze kunnen zeer zeker den toets der critiek met andere badplaatsen weerstaan. Vast staat, dat ook aan de particuliere badplaats Bergen aan Zee aan on- en minvermogenden ge legenheid wordt gegeven, aan het vrije strand gra tis te baden. Vast staat ook, dat dit vrije strand langs de Boulevard vanaf de tram in 15 minuten is te bereiken. Wij nemen aan, dat een tocht naar dit vrije strand, als men beladen is met een tent en andere bagage en kleine kinderen heeft mede te sjouwen geen peetje is, doch het is ook in Bergen nu eenmaal niet mogelijk aan alle vreemdelingen naast hun pension een eigen strandje te bezorgen. Ongetwijfeld heeft „een Vader" gelijk als hij be weert, dat een groep kampeerders aan winkeliers voordeel brengt. Een van de voornaamste kruide niers schreef ons, dat hij dit jaar in zijn zaak de kampeerders wel had gemist. Bij het nemen van maatregelen moeten nu eenmaal de voordeelen tegen de nadeelen worden opgewogen en de erva ring in Bergen heeft geleerd, dat deze badplaats niet aangewezen is om daar kampen, zelfs al staan ze onder goede leiding, onder te brengen. Bergen behoeft een eigen karakter en vele gasten komen naar Bergen omdat men daar de kampeerders mist. Wat de prikkeldraadversperring in de duinen be treft, ook het V. V. V.-bestuur heeft daartegen aanvankelijk geprotesteerd. Het is hem echter Mi onderzoek gebleken, dat deze maatregel tijdelijk genomen is om gewenschte begroeiing een kans te geven. De witte paaltjes waren noodig om de vele wandelaars in het natuurreservaat leiding te geven om te voorkomen, dat de duinen zouden verstui ven. Deze maatregel is genomen in overleg met de bevoegde deskundigen van het staatsboschbeheer, die dit waarlijk niet hebben voorgesteld om de be zoekers onaangenaam te zijn. Het afschuwelijke hek in de duinen werd door het Provinciaal Waterleidingbedrijf geplaatst. Ju'st door de daartegen gevoerde actie van het V. V. V.- bestuur werd bereikt, dat van het voornemen om dit met gemeenschapsgeld gekochte natuurgebied voor de bezoekers af te sluiten, werd afgezien. De maatregelen, van gemeentewege genomen, ge schieden om ook in de toekomst het natuurschoon voor de duizenden bezoekers zooveel mogelijk te behouden. Met nadruk kunnen wij „een Vader" verzekeren, dat ze niet uit lust om te reglementee ren worden genomen. RED. „BADBODE". GRAPJES. Vader, wat hadden de menschen, toen ze nog geen radio hadden? Rust. OUDE PRINSWEG II. Ruime keuze Binnen- en Buitenlandsche lectuur. Ruime keuze Binnen- en Buitenlandsche lectuur. LEESBIBLIOTHEEK. De nieuwste boeken vindt U bij ons. FOTO-ARTIKELEN. Ontwikkelen. Afdrukken. Ik hoorde dat de winkel van Kaal gister avond tot den grond toe is afgebrand. Ze zeggen, dat de brand al heel uit de verte te zien was. Ja, ik zag het acht maanden geleden al aan komen. Wat doe je om zulke zachte, blanke handen te krijgen? Niets! 'n Pracht radio, wat? Ik krijg alle stations van Europa. Ja en allemaal tegelijk. Poëtische minnaar. Je bent de zonneschijn van mijn ziel. Je verdrijft de donkere wolken in mijn wanhoop. Jij zult altijd in mijn hart regeeren en het met koele regendruppels laven. Mijn liefde voor jou zal nimmer verkoelen. Jij zult Het moderne meisje: Wat ik vragen wil, is dit een huwelijksaanzoek of een weerbericht. Professor: Wat weet u van de waterkracht? Hoe treedt zij het meest in werking? En onder welken vorm werkt zij het sterkste? Candidaat: In de tranen van een vrouw, pro fessor! ook in wit, grijs en beige linnen. Telefoon 65, - BERGEN.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 14